Julian Assange: In Occident actioneaza o cenzura economica extrajudiciara, care rezulta din amestecul politicului in multinationale

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 21:41 Actualitate | Internaţional


Julian Assange, eliberat pe cautiune
Foto: Agerpres
Julian Assange -fondatorul Wikileaks- traieste, dupa eliberarea sa conditionata dupa noua zile de inchisoare, impreuna cu garda sa de corp intr-un conac, in mediul rural englez, imprumutat de un bogat simpatizant.

Asteptand ca justitia britanica sa decida daca va fi extradat in Suedia, in urma a doua plangeri pentru agresiune sexuala, el se afla sub un control strict al politiei, scrie Le Monde.

Intr-un interviu acordat ziarului Le Monde, el vorbeste despre problemele financiare ale Wikleaks. Unele dupa altele, serviciul de plata online PayPal, companiile de carti de credit Visa si MasterCard, apoi Bank of America si banca elvetiana Postfinance au blocat fara preaviz tranzactiile WikiLeaks si au inchis conturile personale ale lui Julian Assange.

"Gratie mediatizarii actiunii noastre, am inceput sa primim aproape 100 000 de euro donatii pe zi", mai ales din sume mici provenind de la simpatizanti din lumea intreaga.

Dar aceasta nu a durat. "Bancile au taiat tot. Intr-o saptamana am suferit o pierdere a castigurilor de aproape 100 000 de euro pe zi, adica in total o jumatate de milion de euro. Or aceasta arma de razboi ne-ar fi permis sa continuam sa functionam timp de cel putin sase luni. Si aceasta pierdere creste zi dupa zi", a declarat Assange.

Potrivit lui Assange, aceasta cascada de interdictii bancare nu este o coincidenta. El este convins ca Washingtonul, care vrea ca Assange sa aiba pierderi dupa divulgarea de catre Wikileaks a documentelor militare si diplomatice confidentiale americane, orchestreaza in secret un razboi financiar.

"Este interesant de vazut cum functioneaza cenzura in Occident. O cenzura economica extrajudiciara, care rezulta din amestecul politicului in multinationale. Aceste presiuni se extind la banci elvetiene, care sunt sensibile la amenintarile americane de reglementare a fluxurilor financiare".

In acelasi timp, el ii invita pe sustinatorii sai sa-i trimita bani prin transferuri bancare in conturile din Islanda si Germania sau prin mandat postal la adresele din Anglia si Australia.

Australianul a fost arestat la inceputul lunii decembrie in Marea Britanie, in baza unui mandat european emis de Suedia. Politia londoneza a afirmat ca impotriva fondatorului Wikileaks exista 4 capete de acuzare - unul referitor la constrangerea victimelor, doua la molestari sexuale si unul de viol, toate comise in august 2010.

El a sustinut, ulterior, ca organizatia sa, impreuna cu el, face obiectul unei anchete agresive din partea autoritatilor americane, dupa ce a dat publicitatii circa 250.000 de telegrame diplomatice.

Pe 16 decembrie, Assange a fost eliberat pe cautiune de catre autoritatile britanice dupa noua zile petrecute in inchisoarea londoneza Wandsworth. Australianul a promis atunci ca va dovedi ca toate acuzatiile care ii sunt aduse sunt false.

"Riscul de care ne-am temut mereu este extradarea in SUA si asta pare sa fie din ce in ce mai serios si din ce in ce mai probabil", a spus Assange, aflat intr-o casa din apropierea orasului Norwich, de unde nu are voie sa iasa, sub termenii eliberarii conditionate, decat la anumite ore.

Julian Assange a fost declarat Omul Anului 2010 de prestigiosul cotidian francez Le Monde, in urma voturilor cititorilor de pe site-ul publicatiei.


Citeste mai multe despre   
















4280 vizualizari

  • -9 (23 voturi)    
    omul asta e dus cu pluta.... (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 22:29)

    dorinteodor [anonim]

    in orice familie, inclusiv in cele mai normale si mai linistite, exista secrete care nu trebuie cunoscute de nimeni. cum s-ar simti oricare dintre cei care-i iau apararea acestui individ daca secretele propriei familii ar deveni publice?

    o informatie clasificata ca secreta trebuie sa ramina secreta. pentru unii de asta depinde viata si securitatea personala.....

    ce se va intimpla acum este ca va creste nivelul de secretizare astfel ca anumite informatii care si inainte mai scapau, pe surse, acum nu vor mai fi disponibile.... asta este principala "realizare" a acestui individ....
    • 0 (4 voturi)    
      poate esti tu dus cu pluta?! (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 23:04)

      razvwan [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      sub aceasta secretomanie se prin forta financiara multinationala se subjuga o lume intreaga , incetul cu incetul;cei ca tine o sa renunte la dreptruile civile benevol ,in timp,fara sa realizeze ce fac iar fiul fiului tau se va naste sluga
      in alta ordine de idei,documentele publicate nu sunt TOP SECRET,mare parte din documente sunt telegrame interne.Daca o sa observi , nu exista niciun file al CIA publicat

      miane -poimanine ajungi sa fii cenzurat pe net si tu o sa inghirti ca deh asa-i cu secretele
    • -2 (4 voturi)    
      Asa-i (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 23:05)

      Bobo [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      Ai dreptate! De asta si eu zic ca toate lucrurile legate de licitatiile lui Udrea, casele lui Nastase, averea lui Patriciu, ancheta asupra lui SOV si altele ar trebui sa fie secrete si cunoscute de maxim 3 persoane (printre care, obligatoriu, acuzatul). Numai asa ne va fi bine!
    • 0 (2 voturi)    
      Da sau ba? (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 23:10)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      Mie mi se pare ca te contrazici. Adica e mai bine ca secretele sa ramana secrete dar pe de alta parte ti-e teama ca pe viitor alte secrete vor fi mai greu de dezvaluit?
      Pe langa asta, cine decide daca un secret trebuie sa ramana secret: adica un fapt de coruptie guvernamentala sau o afacere dubioasa trebuie sau nu musamalizata din ratiuni "politice"?
      E doar un exemplu
    • +2 (2 voturi)    
      . (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 23:14)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      Nu asemana informatiile personale cu informatiile guvernamentale.

      Guvernul este format din reprezentanti ai poporului, care, cel putin teoretic, i-a mandatat sa le reprezinte interesele.
      Parghia prin care poporul poate verifica eficienta guvernantilor este informatia. Rolul media in societate este de a asigura aceasta legatura - de a informa populatia in legatura cu ceea ce fac guvernantii. Daca media nu face asta, din motivul ca este controlata politic sau nu are acces la informatie, guvernantii pot face practic orice.
      Si o fac, pentru ca asta este natura umana.

      Informatia nu are o astfel de proprietate - 'secreta'.

      Ea este declarata secreta de catre cineva, din diverse motive.
      In cazul ideal, fiecare cetatean al tarii ar trebui sa stie ce face fiecare politician in fiecare zi si sa nu existe 'informatii secrete' in societate, deoarece el, cetateanul l-a ales pe politician.
    • -2 (2 voturi)    
      buhuhu (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 23:17)

      cristian dogaru [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      domnu sri-ist teodor, nu e vorba despre detalii de viata privata divulgate de wikileaks, ci de mult gunoi bagat de persoane oficiale sub presul opiniei publice...ca assange n-a dezvaluit detalii de alcov, ci mizerii ale sua impotriva propriilor aliati plus magariile cunoscute din zonele de razboi....
    • +4 (12 voturi)    
      deh (Duminică, 26 decembrie 2010, 0:41)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

      ceea ce se pare ca nu intelegi este ca aceste secrete iti arata cum esti condus si cum esti mintit. Dar poate ca e bine ca nu toata lumea sa stie cum este mintita si batjocorita. Sau nu?
      • +2 (4 voturi)    
        Foarte bine! (Duminică, 26 decembrie 2010, 6:12)

        Tarantino [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        In locul lui mi-as deschide cont la o banca ruseasca, sa-i invat minte pe americanii astia sa mai cenzureze.
    • +6 (10 voturi)    
      de fapt (Duminică, 26 decembrie 2010, 0:47)

      GIGI [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      perfect de acord.
      dar ce se intampla cand secretul despre care vorbim e faptul ca iti violezi fiica ?

      nu incerc sa fiu nici pro nici contra, as vrea doar sa subliniez ca prin cazul lui Assange am putea reevalua situatia acestor "Secrete". am regandii un pic sistemul sa nu mai permitem ca orice politician corupt, orice actiune murdara sa fie protejata prin "Secret".
      • +2 (2 voturi)    
        tink twice! (Duminică, 26 decembrie 2010, 9:16)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui GIGI

        Mircea A, GIGI, cum esti condus se vede experimental. exista suficiente informatii furnizate pe cai normale (in forma explicita de la guverne sau in forma implicita prin analiza logica) pentru a intelege ce se intimpla. dezvaluirea selectiva a unor secrete nu are legatura cu cunoasterea adevarului....

        nu poti aplica principiile democratiei fara discernamint. de exemplu, in toate democratiile, serviciile secrete pot sa incalce legea daca prin actiunile lor apara principiile constitutionale.

        sa afli secretele unor actiuni ale serviciilor secrete inseamna sa arati, de exemplu, cum se incalca legea in unele situatii. foloseste asta cuiva?

        orice tara s-ar duce de ripa daca serviciile secrete ar aplica riguros legea. aici este un mic exemplu dar in cazul teroristilor care lupta activ contra principiilor democratice este normal sa-i judeci strict in baza principiilor democratice? foloseste cuiva sa afli exact cum a fost evitat vre-un act terorist?

        un politician corupt poate fi foarte usor dibuit de presa cu metode "specifice" iar o actiune murdara, de exemplu, activitatea dronelor in pakistan ar fi si ea o actiune "murdara" dupa principiile strict democratice dar este foarte eficienta in a apara interesele majoritatii (bine ca nu ai nici o cunostinta care sa fi murit in vre-un atentat terorist ca ti-ai schimba imediat parerea despre "actiunile murdare" si ai fi foarte de acord sa ramina secrete...
    • -1 (3 voturi)    
      Cine este dus cu pluta? (Duminică, 26 decembrie 2010, 7:07)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      "Ciudat" cind se vorbeste despre cum multinationalele domina lumea, cum brusc apar avocatii de genul matale.

      Cu ce te deranjeaza sa se stie ca institutiile financiare din lume se aranjeaza sa cada intodeauna in picioare si "fraierii" sa plateasca pentru prostiile lor?

      Cu ce te deranjeaza sa se stie ca multinationalele se aranjeaza ca preturile (deci profitul) sa creasca si "fraierii" sa plateasca?
    • -1 (3 voturi)    
      tovarasu (Duminică, 26 decembrie 2010, 9:22)

      gica contra [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      Tovarasu, se pare ca va plac rufele murdare pitite. Deci dupa mintea matale de vina e cel care le arata nu cei care le-au produs murdare si imputite.
  • +11 (21 voturi)    
    Nici nu observasem.... (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 22:38)

    minus [anonim]

    dar dacă a zis-o Omul Anului 2010, asa o fi!

    Lăsând gluma, omul asta este acuzat ca minte? Eu înțeleg ca nu.
    Atunci este acuzat ca spune adevărul? Înțeleg ca "aproape" da.

    Pana la urma ce se întâmplă cu planeta asta și ce fel de ființe suntem? Se zice ca inteligente, dar în raport cu ce anume?
    • -1 (1 vot)    
      Omul crede in sisteme (Duminică, 26 decembrie 2010, 15:31)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui minus

      care ascund ceva. Cand secretul e dezvaluit si se duce tot misterul tot sistemul il poti arunca la gunoi, nu mai e bun de nimic. Mos Craciun e bun exemplu.
  • -1 (1 vot)    
    puterea corupe (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 23:37)

    multpreafericitul staniel [anonim]

    cine a zis asta destept a fost

    Assange este o oaza de adevar in lumea de azi, condusa de corporatii si guverne care incalca legile

    ceea ce face wikileaks in mare este sa oficializeze cu documente foarte probabli autentice ceea ce majoritatea oamenilor banuiau deja despre oamenii cu putere de decizie
  • +4 (10 voturi)    
    Nu le convine .... (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 23:46)

    BuriculPamantului [anonim]

    Prin Wikileaks se zguduie intregul sistem.
    Trebuie distrus in totlitate si cladit unul nou.
    Altfel putreziciunea va continua.
    Wikileaks trebuie sustinut de oricine crede in libertatea adevarata.
    Nu de cea pe care vor smecherii sa credem noi ca o avem.
    • +2 (2 voturi)    
      wikileaks (Duminică, 26 decembrie 2010, 11:10)

      soni [anonim] i-a raspuns lui BuriculPamantului

      felicitari BuriculPamantului! Ai pus degetul pe rana!Foarte adevarat ce spui! Este de apreciat acest om ASSANGE. Trebuie sustinut pe plan international. Curajul lui este demn de admirat.
  • +2 (4 voturi)    
    Bluff (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 23:50)

    Mihai [anonim]

    Poate ca totul e sub control.
    De data asta americanii au pregatit un teatru mai credibil
  • +3 (7 voturi)    
    deranjeaza... (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 23:54)

    poiana lui Iocan... [anonim]

    Este o lupta intre David (Julian Assange) si Goliat (USA alte guverne si multe alte multinationale). Cam greu sa aiba vreo sansa ...din pacate. Stie multe lucruri care nu ar trebui stiute de omul de rand ... el, in plus, le si publica ...pentru noi toti... si probabil pentru a pune in dificultate diplomatia americana ... si nu numai. Noi banuim "à peu près" care sunt principiile care calauzesc deciziile diplomatiei americane...insa citind cele spuse de el ...putem avea confirmarea. Greu..greu...
  • +3 (9 voturi)    
    bravo (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 23:56)

    anonim [anonim]

    un barbat cu singe in instalatie felicitarile mele
  • +5 (9 voturi)    
    assange (Duminică, 26 decembrie 2010, 1:03)

    ioan [anonim]

    din moment ce,americanii umbla si-n ziua de azi cu chestii din astea ar trebui sa ne descotorosim de ei si toti care avem bani in banci sa mergem toti sa-i scoatem,sa vedem ce se intimpla; fiindca de la sistemul bancar vine criza,sistem dirijat de americani!!
  • +4 (8 voturi)    
    liberi impotriva secretelor puterii corupte (Duminică, 26 decembrie 2010, 1:03)

    rares [anonim]

    daca wikileaks ar fi fost posibil in germania pe vremea lui hitler, holocausutul nu ar mai fi avut loc, oamenii ar fi luat cunostinta din timp de abuzurile guvernelor. Wikileaks e un raspuns liber intr-o lume libera.
  • +4 (10 voturi)    
    ? (Duminică, 26 decembrie 2010, 1:15)

    neno [anonim]

    cand spui ca e dus cu pluta ai si niste argumente?
    • -1 (1 vot)    
      totul e relativ ... (Duminică, 26 decembrie 2010, 8:55)

      Petronius. [anonim] i-a raspuns lui neno

      Cei care cred ca Asange e "dus cu pluta" nu sunt de aceeasi parte a normalitatii ca si acesta. Deci din punctul lor de vedere este corect.

      Cum era cu soferul care vedea zeci de "nebuni" circuland pe contrasens ?
    • +1 (1 vot)    
      te referi la mine? (Duminică, 26 decembrie 2010, 9:29)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui neno

      sa vedem ce avem: o parte din secretele diplomatice americane au ajuns in presa. numai americane si numai diplomatice.

      deci aflam o parte foarte mica din secretele diplomatice ale acestei lumi iar ce aflam sint "mini-secrete".

      majoritatea acestora nu depasesc nivelul de can-can (merkel, sarcozi,...). altele pot avea urmari foarte grave pentru unii. de exemplu, modul cum acel american-iranian a reusit sa fuga din iran: cei care l-au ajutat vor fi pedepsiti.

      alte secrete se refera la ceea ce toata lumea banuia. de exemplu ca pakistanul este bucuros de activitatea dronelor care ucid teroristi dar ca oficial condamna aceasta activitate.

      multe altele pot fi valorificate de serviciile secrete ale dusmanilor americii si a lumii libere in general....

      cui crezi ca folosesc aceste informatii? sistemului democratic in nici un caz! si, cel mai important, multe ar putea avea efecte negative asupra tututor, inclusiv a ta deoarece sistemul se va apara si asta va insemna, printre altele, restringerea unor drepturi si reducerea accesului la informatii publice....
  • +1 (1 vot)    
    un smecher, niste fraieri (Duminică, 26 decembrie 2010, 6:20)

    lupu [anonim]

    un smecher care a gasit o nisa prin care sa-si faca reclama si sa scoate niste bani. iar aia care pun botul la toate blablaurile lui sunt niste fraieri care-l vad ca pe a knight in shining armour... multa lume proasta si prostita pe lumea asta
    da ma rog, unii vor sa creada... paranoia rulz
    cat despre "secrete", sa fim seriosi: sunt anemice. nimic ce nu stiam deja.
    assange este cel mai clar caz de impostura. doar ca astazi, numai impostura prinde.
    tragic
  • +1 (1 vot)    
    cenzura (Duminică, 26 decembrie 2010, 7:21)

    Meiceican [anonim]

    Se afirma ca nu exista libertate adevarata in tarile occidentale, considerate democratice.Rezulta ca trebuie obtinuta libertatea adevarata ca in Rusia,Belarus,China,Iran,etc.Acolo nu exista cenzura.
  • +1 (1 vot)    
    Sarbatori fericite! (Duminică, 26 decembrie 2010, 7:23)

    ilici [anonim]

    Julian Assange este un fel de Dan Diaconescu occidental
    mai sofisticat dar pana la urma tot un escroc. Asa zisele secrete nu sunt decat niste banale informatii de culise sau mai bine zis "mondene".
  • +1 (1 vot)    
    Vad pe forum . . . (Duminică, 26 decembrie 2010, 8:18)

    Gheorghe [anonim]

    . . . si nu de astazi sau de ieri ci de cand a inceput toata aceasta afacere ca sunt o gramada de oameni care cred ca ar trebui sa stie tot ce se intampla in politica mare si mai ales cea care se desfasoara in spatele usilor inchise. Iluzie desarta si periculoasa in acelasi timp. Lumea are nevoie de liniste nu de bulversare. Ori acest individ asta a facut. A bulversat lumea fara a produce niciun efect. Cine isi inchipuie ca se vor declansa razboaie sau certuri intre tari pentru ca s-au dezvaluit niste dedesubturi ale politicii e ori naiv ori idiot. Exaltati sunt doar ziaristii de tipul celor de la Le Monde care s-au grabit sa-l declare omul anului. Cine e Le monde? Un tabloid de genul The Sun pe care nu-l baga nimeni in seama. Asange isi va primi fara doar si poate rasplata cuvenita care va asigur ca nu-i va fi pe plac si pe care eu consider ca o va merita cu prisosinta!
  • -1 (1 vot)    
    Tariq Ali si Julian Assange ... (Duminică, 26 decembrie 2010, 9:00)

    utug [anonim]

    Tariq Ali on Julian Assange being granted bail
    http://www.youtube.com/watch?v=PAzKlYPjSnU

    Tariq Ali speaks to BBC on Julian Assange outside High Court
    http://www.youtube.com/watch?v=datXEZCjp94

    According to the novelist Tariq Ali, Assange is the victim of a "grotesque" abuse of power
    http://www.pressgazette.co.uk/story.asp?sectioncode=1&storycode=46439&c=1
    _________
    Eu merg pe mana lui Tariq Ali. Tariq Ali este nascut in Lahore - Paqistan (pe cand India si Pakistan erau incluse in Imperiul Britanic). Parinti musulmani, atei. Tariq Ali traieste de multi ani la Londra. A fost la procesul lui Ali impreuna cu John Pilger, Ken Loach and Jemima Khan, si au contribuit la suma platita pentru cautiunea lui Assange

    Tariq Ali in Youtube: Obama, Pakistan and the US empire
    http://www.youtube.com/watch?v=7oYdvQZVvrU
  • -1 (1 vot)    
    donatie (Duminică, 26 decembrie 2010, 9:01)

    a [anonim]

    vreau sa donez 2% din impozit pentru wikileaks
    cum procedez?
  • -1 (1 vot)    
    SF (Duminică, 26 decembrie 2010, 9:17)

    Gica contra [anonim]

    Acum ceva vreme vedeam in filmele SF cum baietii destepti controlau turmele de oameni care incercau sa se rascoale.
    Vedeam filme cu oameni care purtau coduri de identificare si bratari de identificare care explodau daca ieseau din perimetru.

    Azi SF-ul a devenit realitate, i s-a pus bratara de identificare , conturile pot fi sterse , blocate cu cateva apasari de butoane.

    Ramane doar de apasat tasta ERASE TOTAL.
  • -1 (1 vot)    
    asta da justitie (Duminică, 26 decembrie 2010, 10:06)

    il comandante [anonim]

    Bravo justitiei engleze care dovedeste echilibru! Nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca procesul s-ar fi desfasurat in Romania.Multa sanatate si putere de munca d-lui Assange care lupta pt aflarea adevarului....il asteptam sa ne faca si noua o vizita ...poate asa aflam si noi ce s-a intamplat cu adevarat la asa - zisa Revolutie (data eliberarii sale coincide cu data inceperii revolutiunii noastre ) LA MULTI ANI
  • -1 (1 vot)