Prima victima a telegramelor WikiLeaks: Seful de cabinet al ministrul german de externe, Helmut Metzner, demis dupa ce a recunoscut ca a furnizat informatii americanilor

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 3 decembrie 2010, 15:54 Actualitate | Internaţional


Seful de cabinet al ministrului german de externe, Helmut Metzner, a fost demis dupa ce a recunoscut ca a furnizat informatii Ambasadei americane despe negocierile confidentiale de formare a noului Cabinet Angela Merkel, relateaza The Guardian, care noteaza ca aceasta este prima victima in scandalul telegramelor diplomatice publicate de WikiLeaks.

Pe fondul furiei tot mai mari manifestata de clasa politica din Germania in fata observatiilor defaimatoare ale oficialilor americani, un parlamentar liberal a cerut vineri retragerea ambasadorului SUA din Berlin, Philip Murphy.

Guido Westerwelle, ministrul liberal de externe, este descris in telegrame drept lipsit de experienta, "exuberant" si "salbatic".

Telegramele relateaza ca o sursa participanta la discutii - "o musca pe perete" care "a luat notite in timpul discutiilor maraton" - a furnizat documente si i-a informat pe diplomatii americani despre formarea noului guvern, in octombrie 2009.

Luni, Westerwelle a negat informatiile si a sustinut ca nu a existat nicio cartita. Ulterior insa Helmut Metzner, seful sau de Cabinet, a fost demis dupa ce a recunoscut ca a fost sursa informatiilor confidentiale.


Citeste mai multe despre   


















3823 vizualizari

  • +1 (15 voturi)    
    Foarte tare! (Vineri, 3 decembrie 2010, 16:12)

    marius v [utilizator]

    Legendara corectitudine germană! Curat political correctness! Și când te gândești cu câtă morgă dau ăștia lecții de diplomație și democrație... ți se cam întoarce stomacul pe dos.
    • +17 (19 voturi)    
      Da, tare (Vineri, 3 decembrie 2010, 16:21)

      Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui marius v

      Tocmai de aia a fost demis. La noi ai vazut pe cineva demis ca a deschis gura cand nu trebuie?
    • +7 (9 voturi)    
      Atitudine subiectiva (Vineri, 3 decembrie 2010, 16:45)

      dan [anonim] i-a raspuns lui marius v

      Tu credeai ca 90 de milioane de nemti sunt usa de biserica? In toate exista curba lui Gauss, ai peste tot fel si fel de indivizi.

      In Ro, au fost furaciuni pe fata, vezi d-na Anastasie ex. si nu se intampla nimic. De incercat incearca multi, dar diferenta e ca in West daca se afla te-ai ars (si poate va raspunde si penal) in Romania se pune intr-un dosar de la papetarie de 2 RON si se leaga cu o sfoara sa fie strans bine pana cand i-o veni randu'.

      Poporu' tb sa vada diferenta de judecata si trecerea la ACTIUNE cand ceva rau se intampla... Altfel, putem discuta la infinit PRO sau CONTRA.
      • +7 (9 voturi)    
        Lista-i lunga. (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:16)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui dan

        Anastase nu mai incape pe lista.Daca-l pui in capul listei pe Nastase.Pe urma complectezi cu Voiculescu,Vantu,Patriciu,Roman,Iliescu,Geoana Ciorbea,Tariceanu,Antonescu,Mazare,etc.Pana ajungi la Anastase,nu mai au timp judecatorii.Cu sistemul nostru juridic sunt sanctionati numai micii borfasi.De fapt pe timpul lui Ceausescu nu exista proprietate privata(nici viata privata) si nu retin ca vajnicii nostri parlamentari sa fi dat vre-o lege p[rin care sa fie sanctionate faptele de hotie.Ba Iliescu a abrogat si legea 18-legea ilicitului si dupa abrogare nu mai poti legal sa-l sanctionezi pe unul care nu justifica averea.Si ne intrebam de ce hotii se imultesc si justitia -i lasa liberi.Daca am votat ca boii pe Iliescu si ai lui.
        • +3 (11 voturi)    
          De acord cu lista... (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:36)

          haiducul [anonim] i-a raspuns lui mircea

          ...si nu o contest dar nu inteleg de ce nu incluzi si pe urmatori...Base,Videanu,Berceanu,Cocos&Udrea,Anastase,Ritzi....adica astia din PDL sunt sfinti?
  • +3 (13 voturi)    
    Americani Ipocriti si Idioti (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:00)

    doru [anonim]

    Sa fie de invatat: pupincurismul se pedepseste.
    Americanii sunt cei mai parsivi, increzuti si prosti.
    • +1 (3 voturi)    
      SUA - comunism? (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:31)

      miratul [anonim] i-a raspuns lui doru

      Raman si eu mirat de atitudinea unor politicieni americani care aduce cu cea stalinista referitoare la persoane "deranjante". Unde e libertatea mult sustinuta de SUA?

      http://www.guardian.co.uk/world/2010/dec/01/us-embassy-cables-executed-mike-huckabee
      • 0 (0 voturi)    
        chiar nu ai citit articolul pe care il citezi??? (Vineri, 3 decembrie 2010, 22:32)

        ursu [anonim] i-a raspuns lui miratul

        ... in numele unor valori pe care nu cred ca le poti plasa deasupra dreptului la viata privata si chiar la viata pur si simplu, aventurierul assange pune in pericol de moarte sute de oameni...
        ... in locul lui as fi fericit daca cineva s-ar obosi sa ma aresteze inainte ca unii mai hotarati sa ma gaseasca!
  • +1 (3 voturi)    
    Bravo. (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:56)

    HESS [anonim]

    Si mai vin cu rahaturi despre UNIUNE.UE e un fel de furatul caciulii.Si poate cei mai pro americani isi vor da seama ca intre politica URSS si Americana e o mica mare diferenta.Primii sant mai directi si brutali.Ultimii mai parsisivi si prefacuti.Dar cacatul tot cacat ramane.