UPDATE Pastorul american Terry Jones renunta la planurile de a arde Coranul pe 11 septembrie

de Carla Dinu, I.R.     HotNews.ro
Vineri, 10 septembrie 2010, 7:45 Actualitate | Internaţional


Pastorul Terry Jones
Foto: Reuters
Mica biserica Dove World Outreach Center din Florida nu va mai arde cele 200 de exemplare din Coran in semn de protest fata de extremismul islamic, a anuntat Pastorul Terry Jones, citat de Reuters. Acesta anuntase la NBC ca si-ar putea reconsidera planurile daca se va ajunge la un acord cu liderii musulmani pentru a muta centrul cultural ce urma sa fie construit in apropiere de locul unde au avut loc atacurile din 11 septembrie din New York.

Responsabilii musulmani au dezmintit insa pana acum posibilitatea de a muta centrul cultural, a carui constructie este aprobata inclusiv de presedintele Barack Obama.

Initial, Jones anuntase ca renunta la eveniment, spunand ca i s-a promis ca centrul musulman nu va mai fi construit la Ground Zero, insa a revenit ulterior asupra declaratiei, cand cei care se ocupa de centru au dezmintit informatiile.

"In acest moment planuim sa nu o mai facem," a spus pastorul la televiziunea ABC. "Speram ca imamul (care ar fi promis sa mute constructia centrului musulman de la Ground Zero - n.r.) isi va respecta cuvantul, ce ne-a promis ieri," a declarat el, adaugand ca se va intalni cu liderul musulman sambata.

Anuntul vine in contextul unor proteste de amploare in Afganistan impotriva acestei initiative, o persoana fiind ucisa cand protestatarii au atacat cu pietre o baza NATO.

Interpol a avertizat, joi, ca daca planurile de a arde exemplare din Coran vor fi duse la indeplinire, acestea vor duce, cel mai probabil, la declansarea de atacuri teroriste la nivel global.

Pastorul Terry Jones a fost sunat si de secretarul Apararii Robert Gates care a spus ca administratia Obama este foarte ingrijorata de planurile sale, ceea ce pune in pericol viata soldatilor americani.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1765 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    dreptate, egalitate, fraternitate? (Vineri, 10 septembrie 2010, 10:42)

    taranul [anonim]

    Nu sunt de acord cu acest om, cu planul lui - dar acest obicei de a arde Biblii, steaguri ale Israelului, SUA etc. sunt obiceiuri practicate de musulmani, pe banda rulanta. Cand fac ei asemenea lucruri, nimeni nu spune nimic.
    ... oare de ce?
    ... oare de ce nu putem noi sa construim un centru cultural crestin in centrul Teheranului?
    ... oare de ce sunt omorati crestini in tarile musulmane, iar in tarile crestine tot arabii sunt care ne spun ce si cum sa facem?
    • -5 (9 voturi)    
      mai gandeste-te (Vineri, 10 septembrie 2010, 10:53)

      titi [anonim] i-a raspuns lui taranul

      tarile musulmane care ard steaguri ale USA o fac pentru ca USA a invadat Irakul, Afganistanul si a omorat sute de oameni nevinovati
      • +3 (3 voturi)    
        Nu. O fac pentru ca... (Vineri, 10 septembrie 2010, 14:52)

        WolfyTM [anonim] i-a raspuns lui titi

        in general populatia este manipulata si dezinformata. Oamenii nevinovati nu intra in aceasta ecuatie, altfel ar fi ars multe steaguri de la al Rwandei pana la al Irakului, oriunde au murit oameni nevinovati.

        Povestile astea ca SUA a invadat si a facut si a dres sunt pentru fraieri. Toate statele exploateaza razboaiele, chiar si Romania este una dintre exportatoarele de arme.

        Iar cei din "lumea araba" si aici ma refer la conducatorii lor, sunt la fel de vinovati, pentru ca permit (ba chiar pun umarul) ca poporul sa traiasca in saracie, fanatizati pentru a putea fi mai usor controlati.

        Conflictul dintre SUA/Europa de vest/Israel/Crestini (<--- sau introdu tu numele sablonului care iti provoaca mancarimi mai dulci) si Tarile arabe/Musulmani/Islam (<--- si aici poti sa bagi alte stereotipuri) este unul alimentat de ambele tabere, care se imbogatesc pe suferinta celorlalti.
      • +1 (5 voturi)    
        Gresesti (Vineri, 10 septembrie 2010, 14:55)

        Getodac [anonim] i-a raspuns lui titi

        Ardeau steaguri cu mult inainte de aceste invazii, mai mult, se pare ca uiti ca extremistii musulmani au atacat primii si au omorat mii de oameni nevinovati in NY si WDC. Dar ca de obicei, pozitii partinitoare si dezinformatoare.
        • 0 (0 voturi)    
          Lecția de istorie (Vineri, 10 septembrie 2010, 16:54)

          Laur N. [utilizator] i-a raspuns lui Getodac

          Iran, 1953.
  • 0 (2 voturi)    
    cand nu te doare, cauti durerea (Vineri, 10 septembrie 2010, 13:30)

    nenea [anonim]

    eu cred ca cineva duce lipsa conflictelor si acum le cauta
  • +1 (1 vot)    
    la ce se ajunge..pacat... (Vineri, 10 septembrie 2010, 16:37)

    AdiB [anonim]

    http://uk.news.yahoo.com/5/20100910/twl-protesters-shot-dead-in-koran-burnin-3fd0ae9.html

    cred ca putem gasi si in coran si in biblie acelasi indemn la toleranta aproapelui. dar cred ca putem gasi si opusul. depinde ce cautam...
    • +1 (1 vot)    
      Eu nu cred ca putem gasi opusul (Vineri, 10 septembrie 2010, 19:10)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui AdiB

      Da, gasim si in biblie si in coran indemnuri de intoleranta fata de lene, prostie, in general orice e considerat pacat. Nu cred ca gasim in Biblie insa indemnuri de intoleranta fata de pacatos. Nu cred nici ca din coran putem extrage indemnuri la atentate sinucigase cu scopul omorarii unor nevinovati. Cred ca pastorul care voia sa arda coranul e la fel de rau intentionat in interpretarea Bibliei cum sunt si imamii care justifica atentatele sinucigase cand interpreteaza in acest fel coranul. Dar, in spiritul Noului Testament, nu cred nici ca pastorul respectiv, nici enoriasii care-l sustin, nici imamii care justifica atentatele sinucigase merita sa fie jupuiti de viu sau macar omorati.