Ministrul francez de interne: La Paris, 1 din 5 furturi este savarsit de romani

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 31 august 2010, 9:34 Actualitate | Internaţional


Ministrul francez de interne, Brice Hortefeux, a declarat luni ca unul din cinci furturi care au loc la Paris are ca autor cetateni romani, incercand sa motiveze astfel masurile de repatriere aplicate de guvernul francez, transmite AFP. Potrivit lui Hortefeux, unul din patru furturi savarsite de minori este facut de un minor roman.

Hortefeux a declarat ca in ultimele 18 luni rata criminalitatii romanesti la Paris a crescut cu 259%, mentionand ca multi romani din Capitala franceza sunt tigani.

Guvernul lui Nicolas Sarkozy a deportat joi 283 de tigani romani, ducand la un total de 8.313 de tigani romani si bulgari expulzati pana acum in acest an, fata de 7.875 in 2009.

Precizarile lui Hortefeux au fost facute in cadrul unei conferinte de presa sustinuta alaturi de Ministrul Imigratiei, Eric Besson, prin care guvernul a anuntat ca va intensifica deportarile infractorilor straini.

Besson a declarat ca pregateste schimbari legislative care sa usureze deportarile cetatenilor straini care comit infractiuni.

"Trebuie sa ne largim posibilitatile de a emite ordine de deportare pentru cei care reprezinta o amenintare la ordinea publica, prin acte repetate de furt sau cersetorie agresiva," a spus Besson.

Ministrul de externe al Romaniei, Teodor Baconschi, a declarat luni seara ca deportarile nu vor rezolva problema minoritatilor si a facut apel la un dialog intre cele tari, precum si la nivel european, scrie AFP.

"Aceste repatrieri voluntare in schimbul banilor pe care cetatenii romi ii primesc pentru a se intoarce in Romania nu reprezinta o solutie," a declarat acesta la TVR.

OSCE  s-a alaturat protestelor fata de masurile guvernului francez, spunand ca acestea risca stigmatizarea minoritatilor nomade.

"Implicarea romilor si nomazilor colectiv in activitati criminale pe baza unor cazuri individuale contribuie la stigmatizarea acestor comunitati," a spus Janez Lenarcic, directorul departamentului pentru drepturile omului in OSCE.

Uniunea Europeana analizeaza daca politica de expulzare este legala.

Franta a inceput joia trecuta expulzarea tiganilor care traiesc in tabere ilegale pe teritoriul sau. Astfel, 412 cetateni romani vor fi trimisi din Franta cu sase zboruri, programate in perioada 19 august - 16 septembrie, intoarcerea lor in tara bazandu-se pe procedura de retur voluntar.

Primii cetateni romani repatriati din Franta saptamana trecuta au declarat reporterilor ca nu au primit bani pentru a reveni in tara, altii recunoscand obtinerea sumelor date de autoritatilor franceze. Altii au spus ca se vor reintoarce in Franta in cateva zile.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2132 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    interesant de stiut (Marţi, 31 august 2010, 9:39)

    panfil flecaru [anonim]

    cine le comit pe celelalte patru...

    ca dara n'ar fi romanii singuri brunetzi din frantza...
    • +2 (2 voturi)    
      pai (Marţi, 31 august 2010, 10:02)

      touretul [utilizator] i-a raspuns lui panfil flecaru

      1 din cinci sunt comise de romani, tot unul din 5 de francezi, 1 din cinci de marocani, 1 din cinci de nigerieni, urmeaza tziganii francezi si musulmanii Al Qaida undercover
    • +3 (3 voturi)    
      ailalti 4 sunt francezi! (Marţi, 31 august 2010, 10:03)

      paraipan [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

      foarte probabil veniti din alte continente..
  • -2 (2 voturi)    
    Vreau sa vad statistici oficiale (Marţi, 31 august 2010, 9:51)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Nu declaratii populiste!
    O sa ii loveasca Dzeu pentru campania asta de 2bani!
    • -1 (1 vot)    
      metodologie statistici "à la française" (Marţi, 31 august 2010, 10:31)

      rico [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      nu te astepta sa vezi statistici oficiale de la francezi, nici metodologia folosita de Hortefeux ca sa produca aceste cifre. Probabil ca e vorba de un fisier de politie, nu de fisierul de justitie care ar contabiliza persoanele de cetatenie romana efectiv condamnate pentru furt.
    • +1 (1 vot)    
      Statistici diferite (Marţi, 31 august 2010, 13:22)

      Ancutza [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Cifrele date de prefectul Parisului nu corespund cu ce a declarat Hortefeux: doar 5,71% din actele de delincventa au autori romani.
      "Michel Gaudin, préfet de police de Paris, a parlé de son côté d'une délinquance "de plus en plus violente" et "de plus en plus structurée". Selon lui, un acte de délinquance sur vingt est commis par un Roumain (5,71 %)" Sursa: LePoint.fr http://bit.ly/cQCOhD
      A confundat Hortefeux 5% cu "unu din cinci"?
      Nota pt redactia Hotnews: numeralele din titlu n-ar trebui poate scrise cu litere?
  • +2 (4 voturi)    
    corect.... (Marţi, 31 august 2010, 10:00)

    lili [anonim]

    "Trebuie sa ne largim posibilitatile de a emite ordine de deportare pentru cei care reprezinta o amenintare la ordinea publica, prin acte repetate de furt sau cersetorie agresiva," a spus Besson.

    Si-n Romania ar fi tratati la fel. Problema este ca se vor intoarce in Franta sau in vreo alta tara occidentala, altfel mor de foame in Romania si apoi, au cam dat de bine, au vazut ca pot trai si ei mai bine. Trebuie sa recunoastem insa ca nu-s deloc prosti, au simtit ca se poate mai bine si nu i-a speriat deloc plecarea, satra e obisnuita sa schimbe mereu. Europa are o problema mare, desi responsabilitatea fiecarei tari in a-si tine cetatenii pe-acasa mai ales in cazul celor care provoaca probleme este evidenta. Cum or face asta, greu de raspuns, tiganii isi vor muta satra intr-una.... Sa-i vezi in centrul oraselor cersind nu-i o placere, cu toate drepturile omului invocate de activisti, dar cum vor rezolva asta???!!!
    • 0 (0 voturi)    
      simplu (Marţi, 31 august 2010, 13:19)

      ady [anonim] i-a raspuns lui lili

      se incepe cu o gripa special proiectata pt tenuri mai inchise..apoi doctori romani ii intamppina cu ser fiziologic drept antidot
  • 0 (2 voturi)    
    asia vorbesc in procente? (Marţi, 31 august 2010, 10:07)

    oh [utilizator]

    de ce nu cuantifica exact numaru infractiunilor facute de romani in capitala franceza? Daca e sa ne raportam si noi exact in acelasi mod la infractionalitatea franceza din Romania am putea spune fara greseala mai mare decat cea a francezilor, ca 33% din infractiunile de pedofilie savarsite de straini in Romania si mediatizate intens in ultimii 15 ani au fost facute de francezi. In fapt a fost vorba doar de un singur caz major, cu un individ venit cu niste ajutoare si care s-a bucurat de "trufandalele" lipsite de familii. Asta numai daca vrem sa fi malitiosi cu ei, cei care se bazeaza pe principiul unul arunca un bolovan in apa si 10 se chinuie sa il scoata afara.
  • +1 (5 voturi)    
    Exista mai multe lucruri bune in povestea asta (Marţi, 31 august 2010, 10:09)

    Roman [anonim]

    1. Francezii au inceput sa faca diferenta intre tigan=nomad=infractor potential si ceilalti cetateni romani care traiesc sau viziteaza Franta. Gluma cu "s'il vous plait, monsieur!" nu mai poate fi facuta acum la adresa romanilor, in ansamblu...
    2. Problema tiganilor nomazi, provenind sau nu din Romania, a devenit o problema europeana, nu una romaneasca. Paradoxal, guvernul francez a obtinut efectul contrar dorintei sale de a re-transforma tiganii in problema Romaniei.
    3. Guvernul roman nu mai poate sta in expectativa, cu privire la minoritatea in cauza. S-a dezvaluit ca primeste bani europeni pentru a rezolva situatia rromilor, pe care nu se oboseste sa-i acceseze. Acum, nu va avea incotro.
    Cateva solutii simple, la problema tiganilor:
    - invatamant in limba lor, de la gradinita la facultate, asa cum le-am dat si ungurilor;
    - scoli de meserii pentru tigani, unde sa invete meseriile lor traditionale: cositorit, caramidarit, etc.
    - implicarea mai intensa a Bisericii in crestinarea si indreptarea acestor nefericiti, ramasi in afara istoriei.
    Daca nu reusesc toate astea, sa-i deportam in India si gata!
    • +1 (1 vot)    
      Esti prost sau te faci?... (Marţi, 31 august 2010, 16:20)

      valisa [utilizator] i-a raspuns lui Roman

      Nu vrei sa le dai si autonomie???...
  • +1 (5 voturi)    
    romani sau altcineva ? (Marţi, 31 august 2010, 10:13)

    cititor hotnews [anonim]

    Poate vroia sa spuna tigani.
    El nu face diferenta.
    A baut prea mult pinot noir.
    Sunt mai multi francezi noir,decat romani blanc.
    Or fi baut romanii mai mult pinot blanc.
  • +3 (7 voturi)    
    cocosul galic isi mananca gainatul... (Marţi, 31 august 2010, 10:14)

    ioio [anonim]

    "1 din 5 furturi este comis de tigani de origine romana ", ar fi fost corect. Eu am fost la Paris si nu am comis niciun furt. Ba chiar am lasat si vreo 1500 de euro pe la voi si v-am vizitat si obiectivele turistice, desi v-ati purtat de rahat cand ne auzeati ca vorbim romaneste.
    • 0 (2 voturi)    
      interzis la discriminare (Marţi, 31 august 2010, 11:58)

      nihilistu' [utilizator] i-a raspuns lui ioio

      in Franta statisticile pe baza etnica sau religioasa sunt interzise prin lege..nu si cele pe baza de nationalitate :)
  • +1 (1 vot)    
    cifre (Marţi, 31 august 2010, 10:32)

    quetzal [utilizator]

    "Guvernul lui Nicolas Sarkozy a deportat joi 283 de tigani romani, ducand la un total de 8.313 de tigani romani si bulgari expulzati pana acum in acest an, fata de 7.875 in 2009."
    care e sursa acestor cifre? Ministerul imigratiei din franta a anuntat ca in 2009 au fost acordate 12323 de ajutoare de repatriere din care 10177 romanilor.
    http://www.francesoir.fr/etranger-europe-immigration/dix-questions-sur-les-roms.11875

    Plus ca nu e vorba de nici o "deportare", deportat era poetul Ovidiu pe malul marii negre, cetatenii romani sunt doar repatriati .
  • -1 (3 voturi)    
    Legatura expulzarii cu furturile e o minciuna (Marţi, 31 august 2010, 10:35)

    IONEL [anonim]

    Vasile Blaga , Ministrul de interne a declarat:
    ""In privinta persoanelor care au revenit in Romania saptamana trecuta..., am efectuat un control amanuntit si ele nu figurau nici in fisierele politiei franceze, nici in cele ale politiei romane ca autori de infractiuni"

    NO COMMENT.
    • +1 (1 vot)    
      prezenta ilegala pe teritoriul unei tari (Marţi, 31 august 2010, 14:41)

      the [utilizator] i-a raspuns lui IONEL

      reprezinta o infractiune.
      Si in Franta si in SUA si in România.

      iar Blaga e un nea_venit :)))
  • +6 (6 voturi)    
    Statistica (Marţi, 31 august 2010, 10:41)

    Amadeus [anonim]

    Dragi Compatrioti,
    Franta are probleme sociale mult mai mari decat un card de cioroi care sunt "deportati" cu un zbor low cost pe Henri Coanda in Bucuresti.
    Daca v-ati uitat in ultima vreme pe canalul Discovery Channel la emisiunea "Cele mai dure orase din lume" ati fi ramas foarte surprinsi sa aflati ca si minunatul Paris cu suburbiile lui (BANLIEU) face parte din categoria oraselor extrem de dure si periculoase.
    Suburbiile capitalei Paris contin adevarate "armate" de bande inarmate, formate din tineri de origini magrebiene, bande care acum cativa ani erau numite de presedintele "Sarko" -"Scursurile Magrebiene". E mult mai usor sa arunci un pic de praf in ochi societatii franceze si sa spui ca rezolvi niste probleme sociale grave cu cateva sute de persoane deportate decat sa exporti o suita intreaga de suburbii cu tot cu rezidentii ei care se ocupa toata ziua cu jafuri, talharii, furturi, crime si asa mai departe. S-ar putea lasa iar cu lupte de strada in suburbiile Parisului asa cum s-a intamplat acum cativa ani si nimeni nu vrea acest lucru. Ca sa nu mai zic de faptul ca majoritatea celor numiti de presedintele "Sarko"- Scursuri Magrebiene sunt nascuti si crescuti in Franta asadar cetateni francezi care sunt cam greu de deportat desi delicventa e meseria lor ZILNICA!
    Asadar doamnelor si domnilor BAFTODELODELLO !
    Amadeus.
  • +2 (2 voturi)    
    sugestie (Marţi, 31 august 2010, 10:47)

    c# [anonim]

    daca tot sunt prinsi romanii aia, de ce nu infunda puscariile cu ei? In cateva luni ar fi o liniste pe strazile parisului...
    Nu ca n-ar avea dreptate politistii in ceea ce priveste statistica, dar ma tem ca nici ei nu sunt prea buni in meserie si ca masurile luate de ei sunt ineficiente.
    Iar apoi am vazut cu ochii mei un mare numar de cersetori prin metroul lor, impotriva carora nu prea se luau masuri decat rar, pentru ca apoi, a doua zi, totul sa o ia de la inceput.
  • +1 (3 voturi)    
    si mai este ceva (Marţi, 31 august 2010, 11:18)

    cititor hotnews [anonim]

    Blaga ministrul nostru de interne declara ca nu este voie ca in CE sa se tina evidenta infractiunilor pe natiuni sau minoritati.
    • 0 (0 voturi)    
      pai nici nu se tin (Marţi, 31 august 2010, 14:45)

      the [utilizator] i-a raspuns lui cititor hotnews

      pe natiuni sau minoritati ...
      se tin pe computer :)))
      iar politia are un singur program, nu mai multe ...
      auzi idee :))) pe natiuni si minoritati ...
      :)))
      bata-va norocul pe toti ...
  • +1 (1 vot)    
    ca-n filme ... (Marţi, 31 august 2010, 12:16)

    René [anonim]

    Mare ghinion ca prin 1984 acea cincime statea departe de teatrul infractiunilor si pe de-asupra temeinic strajuita. Altfel, un film ca "Les Ripoux", o pilula dulce-amara pentru politia franceza, avea protagonisti de cu totul altfel decat cei la care s-a recurs din nevoie si ... de dragul adevarului. Cu toate calitatile extraordinare ale unui Philippe Noiret, care face o figura simpatica chiar si dintr-un comisar de politie parisian care papa banul contribuabilului indeletnicindu-se in exclusivitate cu rotunjirea veniturilor pe seama restului de patru cincimi, vizionarea peliculiei precum si a continuarii ei "Ripoux Contre Ripoux" ofera un aperçu pe cat de amusant pe-atat de ridiculizant in realitatea bataliei fara sorti intre hoti si jandarmi.
  • -1 (1 vot)    
    Putin d-le!! Foarte putin!! (Marţi, 31 august 2010, 13:21)

    Mao [anonim]

    La englezi avem 2/5, la spanioli 3/5 iar la italieni doar noi furam... Da de la francezi ti-e si mila sa furi... dupa ce ca sunt prosti sa-i lasi si fara bani este contrar deontologiei de hot.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce sa ne mai miram (Marţi, 31 august 2010, 14:41)

    florin [anonim]

    ... ziaristul/jurnalistul/gazetarul care a scris cu mana lui titlul acestei stiri nu a fost in stare sa observe ca una este sa spui ca furturile sunt savarsite de romani si altceva este sa spui ca furturile sunt savarsite de cetateni romani..... In concluzie, ce a spus ministrul francez ?
  • 0 (0 voturi)    
    nasol (Marţi, 31 august 2010, 15:55)

    Alin Popescu [anonim]

    Abia astept sa se elimine vizele spre State! Sa plece toti tiganii in America! Si sa avem o Europa mai curata.
    • 0 (0 voturi)    
      Asteapta (Marţi, 31 august 2010, 20:19)

      HESS [utilizator] i-a raspuns lui Alin Popescu

      Tu mult si bine.Cehii au fost scosi de pe lista celor care necesitau viza pt canada pana cand au navalit tiganii lor la ajutoare statale .Au din nou nevoie de viza.Iar in State nu prea le merge hotiile si cersitul si construirea de setre unde vor ei.Ai nu numai ca au liber la port arma dar nu
      prea se trag indarat in a o folosii. Ar fi o treaba sa viziteze Statele in special TEXASUL.Aia fac trageri la tinta pe ei.
  • -1 (1 vot)    
    Tigani nascuti pe teritoriul Frantei (Marţi, 31 august 2010, 16:26)

    valisa [utilizator]

    Mai oameni buni...pai cu tiganii nascuti pe teritoriul Frantei ce facura-ti? I-ati transformat in cetateni romani si i-ati trimis in Romania, sau i-ati "spalat" si se numesc cetateni francezi?
    Nu de alta dar am auzit in metro tigani vorbind franceza-tiganeasca. Am vazut niste "ciori" care numai tigani romani nu erau.