Corespondenta de la Roma

Ministrul de interne italian: "Vom propune posibilitatea expulzarii cetatenilor comunitari"

de Miruna Cajvaneanu     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 august 2010, 13:08 Actualitate | Internaţional


Ministrul de interne italian, Roberto Maroni, a anuntat, in cadrul unui interviu pentru Corriere della Sera, ca va pune pe tapet problema expulzarii cetatenilor comunitari, deci si a romanilor, pe data de 6 septembrie, in cadrul intalnirii cu omologii sai din Uniunea Europeana.

"In timpul discutiilor pe tema pachetului de legi cu privire la siguranta publica, Italia a propus deja la Bruxelles activarea procedurii de expulzare a comunitarilor. Pe atunci, comisarul Jacques Barrot, francez, s-a opus. A sustinut ca singura sanctiune posibila este invitatia de a parasi teritoriul tarii respective, pentru a respecta principiul comunitar al proportionalitatii: ceea ce este destul de putin. Dar vom reveni in curand cu propunerea noastra, mai precis pe data de 6 septembrie, la intalnirea dintre ministrii de interne ai Uniunii", a spus Maroni.

Intrebat in legatura cu bazele legale ale expulzarii cetatenilor comunitari, Maroni a mai precizat: "Acum a sosit momentul sa facem un pas inainte, adica sa avem posibilitatea sa expulzam si cetatenii comunitari, asa cum se intampla in prezent doar cu cetatenii extra UE clandestini".

Mai precis, propunerea ministrului italian este aceea de a expulza pe acei cetateni comunitari care "violeaza legea ce stabileste conditiile necesare pentru cine traieste intr-un alt stat membru: un venit minim, o locuinta si sa nu fie o povara pentru sistemul social al tarii respective".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2014 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    de asemenea Romania (Sâmbătă, 21 august 2010, 13:21)

    dorel [anonim]

    ar trebui sa propuna existenta posibilitatii ca forte politienesti din alte state sa poate intrevenii pe teritoriul statelor care au o infractionalitate crescuta.
    Poate asa se termina si cu mafia prin Italia...
    • +6 (8 voturi)    
      romania (Sâmbătă, 21 august 2010, 13:42)

      ady [anonim] i-a raspuns lui dorel

      poate expulza la randul ei tiganii care refuza sa se integreze in India,bangladeh sau la alegere Africa..
      • +3 (3 voturi)    
        hmmm (Sâmbătă, 21 august 2010, 14:14)

        ampersand [anonim] i-a raspuns lui ady

        Noi vom putea să-i expulzăm din România pe ţiganii cu cetăţenie franceză, germană, olandeză, engleză, lihtenştăiniană şamd. Dar nu cred c-ar fi posibil, o astfel de ştire ar suna cam aşa: un grup de aproximativ 100 de olandezi de etnie rromă s-a oprit ieri la periferia oraşului Craiova, cu intenţia de a se stabili temporar acolo. La vederea condiţiilor de la faţa locului, cei 100 de rromi olandezi au izbucnit în lacrimi, oferindu-le localnicilor pâine, apă minerală, îmbrăcăminte, asistenţă medicală gratuită, curăţind zona învecinată de cutiile de conserve şi PETuri, toate astea în aplauzele românilor aflaţi pe pod la faţa locului. După ce etnicii romi au plecat spre Bulgaria, Radu Berceanu a subliniat încă o dată că autostrada va fi gata până la întâi decembrie.
  • 0 (2 voturi)    
    Ce are...cu prefectura (Sâmbătă, 21 august 2010, 13:40)

    nemesis [anonim]

    Ce problema avem noi cu mafia din italia sau o tara de oriunde.
    Ei niciodata nu sau preocupat la randul lor cu mafia si clanurile mafiote din romania.
    Preocuparea lor este cu infractori si cu cei ce nu se adapteaza si nu se integreaza.
    Nu au nimic cu cei peste trei-patru milioane de romani care-si vad de treaba..
  • +1 (1 vot)    
    nici nu stiti ce pierdeti (Sâmbătă, 21 august 2010, 14:00)

    cititor hotnews [anonim]

    Si Franta a expulzat de curand cetateni comunitari tigani.
    Nici nu stiti ce a pierdut.
    Erau olimpici la olimpiada de ciordeala,unii de renume mondial din ramura lui bercea mondialul,juniorul inca la categoria inferioara bercea internationalul.
    Unii au mai multe medalii de aur topind aurul furat,altii se antreneaza pentru ligile inferioare,alergand cu portofelul furat suta de metri aproape de recordul national,si se pregatesc sa joace si in liga campionilor,unde stiu sa dribleze politia.
    Asa ca italienii au nevoie de campioni si de oameni de o asemenea valoare.
  • +3 (3 voturi)    
    o asemenea... (Sâmbătă, 21 august 2010, 14:20)

    marius [anonim]

    propunere, de expulzare a cetatenilor comunitari, pare a fi o contradictie in exprimare. adica, la ce dreaq mai sunt cetateni ai EU daca pot fi expulzati de pe teritorii apartinand acesteia? doar daca nu indeplinesc anumite conditii, vor spune ei. din pacate aceasta este simpla si pura discriminare, ma indoiesc ca va fi bagata in seama asa cum probabil se indoiesc si cei care au formulat-o...
  • -1 (3 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 21 august 2010, 14:41)

    d [anonim]

    Se va opune UK sau altcineva. Nu se poate chiar asa sa-si bata joc. Ce mai e UE daca se ajunge aici?
  • +3 (3 voturi)    
    Este o aberatie (Sâmbătă, 21 august 2010, 14:53)

    traian [anonim]

    Incredibila propunere.Si paralela cu statutul cetatenilor Uniunii.Unde se va ajunge,la expulzarea cetatenilor saraci care provin din state sarace ale UE de catre tarile bogate.Bun.Si daca statele sarace ale UE vor raspunde cu aceeasi moneda ,prin expulzarea cetatenilor sau afacerilor statelor bogate?
    Pasul doi ar fi aplicarea aceluiasi stil absurd in interiorul fiecarui stat UE.De exemplu la noi s-ar putea ajunge la expulzarea celor din Gorj,Olt,Vaslui sau Dolj, Covasna din zone mai prospere ca Brasovul sau Bucurestiul,nu?
  • -1 (3 voturi)    
    mi se pare corect.... (Sâmbătă, 21 august 2010, 14:55)

    lili [anonim]

    Dreptul de sedere in tara respectiva in conditiile existentei unui venit minim, a unei locuinte si nu a cersitului sau a satrelor tiganesti, adevarate focare de infectie la marginea oraselor din UE .... Nu are nici Franta si nici Italia nimic cu cetatenii integrati in societatea respectiva, care au loc de munca, care nu deranjeaza cu acte de furt sau cersit cetatenii UE si nu sunt o povara pentru sistemul social al tarii respective. Mie mi se pare corect, ma mir ca pana acum nu au rezolvat aceasta chestiune si cum de au suportat cetateni UE satrele tiganesti fara sa-i alunge de urgenta.
    Ma surprinde atitudinea pe forum a celor care le iau apararea, cand stim bine ca nu sarim deloc in sus de bucurie cand ii vedem in mijloacele de transport in comun, in trenuri, in parcuri si ii evitam incercand sa scapam de ei cat mai repede. Ati fi incantati sa aveti copilul la scoala si sa stea in banca cu un copil de rom??!! Sau sa-si faca prieten un copil de rom si sa vi-l aduca si-acasa sa se joace ??!! Sau cum ati reactiona daca v-ar deranja la plimbare aflandu-va si venind mereu pe urma voastra cu cersitul?!! E complexa situatia romilor, dar sa nu-i luam in suturi pe francezi ca-si fac curatenie la ei acasa, cat timp Romania nu se omoara sa si-i tina acasa....
    • 0 (0 voturi)    
      si unde se opreste expulzarea? (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:52)

      bula [anonim] i-a raspuns lui lili

      scrie undeva ca numai tigani? daca primarulVeronei va dori sa expulzeze boneledin RO cum il impiedici? sau zidarii?
      • 0 (0 voturi)    
        A spus destul de clar... si mi se pare corect.... (Sâmbătă, 21 august 2010, 18:15)

        lili [anonim] i-a raspuns lui bula

        Mai precis, propunerea ministrului italian este aceea de a expulza pe acei cetateni comunitari care "violeaza legea ce stabileste conditiile necesare pentru cine traieste intr-un alt stat membru: un venit minim, o locuinta si sa nu fie o povara pentru sistemul social al tarii respective".

        Dumneavoastra, nu vi se pare corect ???!!!
        V-ar placea sa aveti la marginea orasului unde locuiti o satra din asta cu puradei cersind toata ziua buna ziua, traind in mizeria aia specifica, bagand teama in cetatenii care nu stiu de mai au curajul sa circule in siguranta mai ales seara . Cum vi se pare??!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Zici super!! Se pare ca noi fetele.. (Sâmbătă, 21 august 2010, 22:27)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui lili

      suntem mai categorice in a ne exprima opinia in legatura cu acest subiect !
      Chiar este sufocant sa fii in fiecare zi cu ochii girofar ca nu cumva un tigan sa -ti insface geanta, sa fii atent seara , sa mergi doar prin locuri luminoase, si cu inima cat un purice sa nu fii atacat de vreun psihopat gata pus pe violuri , sa umbli cu batista la nas, cand unul care nu s-a mai spalat de-o saptamana infecteaza, si ultima picatura de aer si tot asa..

      Si atunci nu as fi o ipocrita sa-i critic pe francezi, sau italieni, sau germani, care zic ca s-au saturat?? Sincer, chiar ii cred ca s-au saturat!! Ca si eu sunt satula de ei.
      Mai degraba imi este sila de asa zisele autoritati romane, care nu fac nimic in acest fel, permitand astfel , ca atitudinea negativa a vesticilor, sa se extinda si sa devina adevarate prejudecati ( nu pozitive, desigur) in legatura cu noi.
      Niciodata, absolut niciodata saracia, nu a fost, si nu va fi o scuza pentru faptele antisociale.
  • 0 (0 voturi)    
    Se (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:06)

    HESS [anonim]

    Refera la cetatenii UE care nu se integreaza in societate.Si stiti voi care.Daca te comporti civilizat si nu ai treaba cu nimeni, nu are nimeni nimic cu tine.Faptul ca santem cetateni ai unei tari din UE asta nu ne da dreptul de a face ce vrem pe teritoriul altui stat membru fara ca acesta sa nu ne poata sanctiona .Legal sau cu expulzarea.Adevarul e ca ne-au cacat cuibul unii .
  • +4 (4 voturi)    
    Libera circulatie,spatiul european si admin locala (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:26)

    Mitica (Palarierul) [anonim]

    Legislatia europeana garanteaza libera circulatie a cetatenilor comunitari in spatiul european. Eu nu am auzit de nici o lege care sa permita stationarea in adaposturi improvizate, insalubre, rele pentru comunitatea locala. Dimpotriva - comunitatile locale se apara de astfel situatii nedorite.

    In loc sa faca un spectacol mediatic avand tigani in prim plan, autoritatile din toate statele europene ar trebui sa aplice ad-literam legea - cat timp circula, tiganii sunt liberi, cand se opresc si isi pun satrele (sau mai nou rulotele) prin si pe langa localitati - sa li se aplice reglemetarile locale, referitioare la:
    - interdictia de campare
    - interdictia cersitului
    - exploatarea copiilor
    - ocuparea abuziva a zonelor verzi de protectie
    - distrugerea terenurilor agricole
    s.a. dupa caz.

    Masura administrativa recomandata ar fi expulzarea de pe teritoriul comunei (unitatii administrative) respective, urmata de interdictia de revenire in spatiul comunal respectiv.

    Un astfel de tratament pentru tiganii din satre nu contravine deloc legislatiei europene, programelor de integrare a "rrrromilor" s.a. deoarece acestea se adreseaza doar tiganilor din localitatile respective, nu hoardelor venite la furat si la cersit.

    .
  • 0 (0 voturi)    
    CINE PIERDE EUROII (Sâmbătă, 21 august 2010, 16:19)

    Comunitarul [anonim]

    Cei care pierd fluxuri uriase de euro sunt bulibasele din varful piramidei si in ultima instanta psd. Vanghelie a fost ales cu banii acestor comunitari, iar el la randul lui a sponsorizat pe Oprescu, Geoana si <garantatii> lui. Ziarul Ziua scria acum 15 ani ca miliarde de euro circulau in subteran si alimentau psd. Acesti bieti comunitari au fost si raman saraci chiar daca fac 6000 euro pe luna din cersitul in vestul europei. E de ajuns sa te plimbi prin Ferentari cartierul administrat de Vanghelie ca sa vezi diferenta si sa-ti pui intrebari. RROMII SUNT SARACI SI NEINTEGRATI PT. CA SUNT EXPLOATATI CU SALBATICIE DE BULIBASELE DIN VARFUL PIRAMIDEI. FEMEILE SI COPIII SUNT NISTE SCLAVI IN MANA ACESTOR TIRANI SCELERATI.
  • +2 (2 voturi)    
    Sa zicem.. (Sâmbătă, 21 august 2010, 16:23)

    TUCIURIU' [anonim]

    Interdictia tiganilor in Europa. Okay. Aceasta propunere a Italienilor la Bruxelles n-o sa aduca nici o reactie,<< nevermind.. >>o lege in acest sens.
    Daca sant destepti, in momentul cand o satra de tuciurii s-au instalat la marginea localitatii/ padurii etc. sa li se aplice o amenda de 10'000 euro pe zi si dac nu pot s-o plateasca sa li confiste bunurile personale ( caravane/ mertzanuri ) pentru sedere ( poposire ) ilegala in acel spatiu.
    Sa vedeti daca mai incearca tziganii acele locuri. Daca fac autoritatile locale acest lucru ii cumintesc pe tigani cu " bata" daca nu'nteleg. Sa vedeti cum migreaza toti la tuciurii lor din Sri Lanka.
    Nu poti intrezice unui Texan sa migreze in California sau vice - versa. Think : USA ... EU >>> UNDERSTAND ?? CAPISCO ???
  • 0 (0 voturi)    
    Nonsens (Sâmbătă, 21 august 2010, 17:16)

    Joan [anonim]

    e utopic sa expulzezi un comunitar. expulzarea unui cetatean pe teritoriul Uniunii ar tb facuta din interior (Uniune) catre exterior (Zona Terta, Non-UE). Expulzarea interna (pe teritoriul Uniunii) reprezinta o aberatie, iar in tarile Schengen chiar o dementa. Cum poti expulza comunitari pe un teritoriu cu granite care acum sunt doar virtuale (spatiul Schengen) ? Pastrand proportiile unei comparatii intre SUA si UE, e ca si cum un cetatean californian ar fi expulzat din Oklahoma doar asa ca nu poate face dovada mijloacelor de trai. Romania va fi tara Schengen la 30 martie 2011 cu toata opozitia Frantei sau Italiei (fie ea si de fatada). Avem alte tari care vor vota pt noi, iar valul nou sigur ne va sustine intrarea. Sunt si interese economice la mijloc. Zonele tampon de frontiera cu Ungaria si Bulgaria vor disparea si vor avea viata economica (imaginati-va plajele de la frontiera cu Bulgaria care vor avea turism de atunci). In fine, intrarea in spatiul Schengen inseamna pt noi ingroparea ultimei ramasite a "cortinei de fier". Imaginati-va o calatorie terestra (ipotetica) de la Londra pana la Atena fara vreun control vamal. Va fi un lucru extraordinar si nicio masura a vreunui ministru de interne din oricare stat comunitar nu va putea sa impiedice aceasta libertate de miscare. Libertatea de circulatie este piatra de temelie a constructiei comunitare. Cine militeaza pt ingradirea ei aduce atingeri direct existentei "de facto" a UE. Nu cred ca pt cateva sute de nomazi, fie ei si tigani, vreun stat comunitar si-ar dori sa rupa tratatele semnate. Adevarul este ca fiecare este resposabil pt ceea ce se intampla in curtea lui. Administratia franceza tocmai si-a demontrat amatorismul trimitand "problema" la 2500 de km si uitand ca nu i-au scos pe tigani din Europa. Acum pomenea ceva ministrul Maroni de impovararea asigurarilor sociale din tarile de destinatie ale "nomazilor". Tb domniile lor sa-si fi pus problema asta cand ne-au primit in UE. Ce sistem de asigurari are RO ?
    • +1 (1 vot)    
      Cu toate minusurile, (Duminică, 22 august 2010, 12:32)

      zit [anonim] i-a raspuns lui Joan

      pe care le voi lua, nu ai dreptate ! Cind Romania intra in UE, la vreo doua saptamini dupa eveniment, la tv. italiana aparea o tiganca Si spunea sticit in italo-romana ca acum are si ea drepturi si ca UE trebuie sa faca ceva si pt.ea (interviul era luat intr-un cimp de tigani romani la marginea Milano-ului unde se vedea clar mizeria si jegul in care traiau ), sa le dea case, locuri de munca, etc. Cind a fost intrebata de cind e in Italia, a raspuns ca de vreo 9 ani. La care, indreptatit, reportera a intrebat-o daca avea documente in regula. La care tiganca (,) cu nonsalanta a raspuns ca nu fiindca n-a gasit de lucru ! Dragi cetateni aparatori ai drepturilor omului : DREPTUL DE LIBERA CIRCULATIE E UNA, IAR DREPTUL DE SEDERE, CHIAR SI IN TARILE COMUNITATII, E ALTA !! Nu te opreste nimeni sa te plimbi, sa faci pe turistul, dar daca vrei sa ramii ITI TREBUIE O CASA (nu de carton!!), UN LOC DE MUNCA SI BANI DE TRAI ! Banii din cersit, furt, gainarii nu sint acceptati (exceptind probabil Romania...) ca venituri ! Asa ca hai sa nu-i injuram,cu falsa iritare) pe cei ce vor sa scape de lichele, nici macar ale lor, si sa acceptam O DATA PT. TOTDEAUNA CA EXISTA SI OBLIGATII NU NUMAI DREPTURI ! Cind te duci intr-o casa (chiar si a fratelui tau) respecti regulile de acolo, nu faci cum vrea pana ta ! De aia altii sint mai civilizati ca noi !! Si afirm ca NIMENI di tarile respective (LUCREZ IN ITALIA CA ASISTENT MEDICAL, CU CONTRACT SI ACTE IN REGULA DE 7 ANI !) nu are NIMIC cu tine DACA-TI VEZI DE TREABA ! Ba chiar, de multe ori am fost preferat celor italieni. Si sint multi ca mine, oricit de ciudat ar parea. Dar, repet, exista drept la LIBERA CIRCULATIE si nu la libera nesimtire, furt, lene s.a.m.d. !!
  • +1 (1 vot)    
    Eilita tiganilor, zero (Sâmbătă, 21 august 2010, 19:09)

    vlad [anonim]

    Ce au cautat au gasit, in timp ce africanii culeg masline si portocale, iar romanii de etnie valaha muncesc pe santiere, ei cersesc prin trenuri in mod agresiv. S-au gandi ONG-urile tiganesti ca politicienii de stanga vor fi populisti la nesfarsit, uite ca tiganii au disperat votantii si acum cauta forme sa-i expulzeze. Tiganii nu invata lectia de istorie pt, ca nu-si cunosc istoria, ceva face gresit etnia asta de ramane si in urma emigrantilor africani.
  • +1 (1 vot)    
    Francezii sau italienii (Sâmbătă, 21 august 2010, 19:38)

    hic sunt leones [utilizator]

    au terminat de expulzat cetatenii non-europeni?!
    N-as prea crede.
    Criminalitatea comunitatilor de albanezi sau marocani (si alte natii nord-africane) este de cateva ori mai mare decat cea provocata de cetatenii romani, deci de unde pana unde apar masurile astea impotriva unora si nu impotriva celorlalti?!