VIDEO Un indian sustine ca nu a mancat si nu a baut nimic de sapte decenii

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 29 aprilie 2010, 14:00 Actualitate | Internaţional


Prahlad Jani
Foto: YouTube
Oamenii de stiinta ai armatei indiene studiaza un barbat in varsta de 82 de ani care sustine ca nu a mancat si nu a baut nimic de sapte decenii, hranindu-se exclusiv spiritual, relateaza cotidianul Daily Telegraph.

Prahlad Jani este monitorizat de sase zile, timp in care nu a consumat lichide sau mancare, fara sa dea semne de sanatate alterata din cauza foamei sau a deshidratarii. El se afla izolat intr-un spital din Ahmedabad, Gurajat, unde este monitorizat de o organizatie de cercetare din domeniul apararii din India, considerandu-se ca barbatul are o calitate care ar putea salva vieti.



Jani, care povesteste ca a plecat de acasa la varsta de sapte ani si a trait umbland ca un sadhu sau om sfant, este privit ca unul dintre acei oameni care traiesc exclusiv spiritual. El crede ca este tinut in viata de o zeita care ii da un elixir printr-o gaura in cerul gurii. Afirmatiile sale au fost sustinute de un doctor care este specializat in studiul oamenilor care cred ca poseda puteri supranaturale, dar au fost si condamnate de altii, care il considera un escroc.

Organizatia de cercetare si dezvoltare in domeniul apararii din India considera ca Jani ar putea sa ii invete cum sa ii ajute pe soldati sau pe victimele dezastrelor sa reziste mai mult fara mancare si fara apa, in conditii extreme.

"Daca se dovedeste a fi adevarat, va fi o descoperire uriasa din stiinta medicala," a declarat Dr G. Ilavazhaagan, director al unui institut de psihologie din aparare.

Observatia va continua timp de 15 zile, timp in care medicii se asteapta sa observe probleme ale muschilor, deshidratare, slabire si oboseala. Insa, deocamdata, barbatul pare sanatos si nu de semne de letargie.

Postul indelungat este o practica obisnuita in randul oamenilor religiosi din India, care poate ajunge si la opt zile, fara a fi insoti de efecte adverse. Cei mai multi oameni nu pot supravietui fara mancare mai mult de 50 de zile. Cea mai lunga greva a foamei a durat 74 de zile.

In 2003, Jani participat, 10 zile, la un experiment similar, timp in care urina i-a fost reabsorbita de organism. Observatiile au aratat insa ca barbatul a scazut in greutate in urma experimentului.


Citeste mai multe despre   


















18583 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    Mda (Joi, 29 aprilie 2010, 13:36)

    Adrian [anonim]

    Eu ii recomand cate 40 de ore de munca pe saptamana sa vad daca e tot atat de viteaz.

    Let's be serious .. la ce te ajuta daca treci strada si pici de oboseala ?!?!
  • +14 (20 voturi)    
    faliment (Joi, 29 aprilie 2010, 14:06)

    Bilbo [anonim]

    Carrefour, Metro, Billa va asteapta falimentul cu domnul Prahlad Jani !!!
    • 0 (2 voturi)    
      n-ai idee de implicatii (Vineri, 30 aprilie 2010, 11:01)

      Silviu [anonim] i-a raspuns lui Bilbo

      Societatea intreaga isi va schimba optica de la un om , de la doi , de la 100.
      Unul ca el , unul ca Jasmuheen , si altii si altii nu prea se uita la reclame, nu cumpara carucioare intregi de mancare, nu consuma bauturi de toate genurile si gusturile si nu mananca animale moarte si prelucrate.
      Si ca sa raspund altui coleg de comentariu- se poate sa tii post total toata ziua si sa muncesti plin de elan, ba chiar sa descoperi ca ziua este mai frumoasa, ai mai mult timp la dispozitie, nu mai esti legat ombilical de bucatarie, pachet, mancare, restaurant ,etc....
      Se poate trai si in alt mod decat sunteti invatati in reclame - totul este doar antrenament, perseverenta, credinta si dorinta si vointa.
      Un crestin practicant este in stare de aceleasi "performante" - nu religia este importanta ci omul care o practica , o traieste .
      • -1 (1 vot)    
        f bine punctat! (Sâmbătă, 1 mai 2010, 15:00)

        diam [anonim] i-a raspuns lui Silviu

        @ Silviu. Intru totul de acord cu tine. Rationalismul va fi infruntat si stiinta se va dovedi 'autosuficienta', in schimb accentul pe capacitatile metafizice ale oamenilor si spiritualitate vor zdruncina cutumele societatii de azi, una pur materialiste si auto-dsitructiva.
  • 0 (4 voturi)    
    zombi (Joi, 29 aprilie 2010, 14:08)

    ela [anonim]

    asta e deja zombi sau unii vor sa se distreze
  • +5 (17 voturi)    
    ce credibilitate mai aveti (Joi, 29 aprilie 2010, 14:08)

    Dan [anonim]

    daca scrieti povesti nemuritoare ???

    El crede ca este tinut in viata de o zeita care ii da un elixir printr-o gaura in cerul gurii WTFFFF??????

    va credeam mai seriosi dar vad ca v-ati luat de mana cu ziarul libertatea ....
    • 0 (4 voturi)    
      au mare (Joi, 29 aprilie 2010, 15:45)

      x [anonim] i-a raspuns lui Dan

      ca-l monitorizeaza 20 de zile dupa care o sa zica: mare succes domnule, n-o mancat 20 de zile deci sigur n-o mancat de 70 de ani, cum zice..
    • +4 (6 voturi)    
      Eu astept continuarea (Joi, 29 aprilie 2010, 18:30)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Ca asa face o agentie serioasa: publica o stire care se afla "in curs" si apoi revine cu concluzii....
  • -3 (5 voturi)    
    Poate e un ET (Joi, 29 aprilie 2010, 14:12)

    dcoios [anonim]

    A studiat cineva cazurile dizidentilor politici din anii 70-80 din Romania si alte tari Komuniste care au facut greva foamei? Dar despre milioanele de Nord-Koreeni care traiesc fara mincare? Hai sa fim seriosi si nu mai publicati articole de scandal!
  • +3 (5 voturi)    
    Si la noi se practica (Joi, 29 aprilie 2010, 14:23)

    ailaic [anonim]

    Si la noi se practica prin unele zone ale tarii.. dar involuntar.
  • +1 (3 voturi)    
    Inedia sau Breatharianism (Joi, 29 aprilie 2010, 14:29)

    CarolS [utilizator]

    Se pare ca in ultima vreme au aparut mai multi care practica asta.

    "Inedia is the alleged ability to live without food. Breatharianism is a related concept, in which believers claim food and possibly water are not necessary, and that humans can be sustained solely by prana (the vital life force in Hinduism), or according to some, by the energy in sunlight."

    http://en.wikipedia.org/wiki/Inedia
  • +2 (2 voturi)    
    bla bla (Joi, 29 aprilie 2010, 14:31)

    doru [anonim]

    Epocal! Dar ca leviteaza cu pat cu tot nu spune?
    Va dat seama daca generalizeaza metoda la toata populatia Indiei s au "scos"....ca magarul hranit cu nimic.
  • -1 (1 vot)    
    Episod (Joi, 29 aprilie 2010, 14:52)

    Vizitiul [utilizator]

    Din Heroes, oare Dr. Suresh e prin zona? :)
  • 0 (2 voturi)    
    Partea buna (Joi, 29 aprilie 2010, 14:54)

    dobrica [anonim]

    Daca studiul este facut in spital si aduce noi observatii este ceva bun, chiar daca nu se descopera ceva senzational. Ar trebui ca oamenii sa fie mai interesati de investitiile in medicamente noi decat de alte stiri. Intr-o zi vor vrea sa nu imbatraneasca repede si sa mai traiasca macar cativa ani in plus.
  • -1 (5 voturi)    
    ferice de cei ce cred... (Joi, 29 aprilie 2010, 15:03)

    stefan [anonim]

    cu cat este mai diferita o stire de ceea ce ingurgitam zi de zi, cu atat mai greu de crezut pare de catre marea masa de "intoxicati"!

    cei care nu credeti: e dreptul vostru de a nu crede, dar nu criticati ce nu intelegeti; mai cititi, mai traiti, mai iesiti din cutiile voastre, spre binele vostru....cat de curand o sa fim fortati sa ne dezbracam de vechile si proastele obiceiuri
    • +1 (5 voturi)    
      .. (Joi, 29 aprilie 2010, 15:51)

      x [anonim] i-a raspuns lui stefan

      da, foarte fericiti. nu-i primul sarlatan, in india fac asta de mii de ani. va fi un mare fas, ca si cu Hira Ratan Manek
  • 0 (2 voturi)    
    lasati ... (Joi, 29 aprilie 2010, 15:05)

    nelu [anonim]

    nu le mai dati idei ca astia o sa incerce sa aplice si pe noi chestia asta si nu stiu daca o sa rezistam 7 zile, daramite 7 decenii !!!
  • +3 (5 voturi)    
    Cursuri pentru pensionarul roman (Joi, 29 aprilie 2010, 15:06)

    Levitantu [anonim]

    Dl Jani ar fi foarte popular printre asociatiile de pensionari romani unde poate tine prelegeri din seria "Cum sa reduci costurile cu cosul zilnic"!!!
    • 0 (4 voturi)    
      Aici gresesti. (Joi, 29 aprilie 2010, 17:08)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Levitantu

      Cursurile trebuie tinute celor care aduna(fura) averi incontinuu.Nu pensionarilor,pentru-ca acestia sun modesti si in plus marea majoritate a acestora cred in D-zeu.Chiar te f.... grija de .....?
  • +2 (4 voturi)    
    bine. (Joi, 29 aprilie 2010, 16:05)

    mahatma [anonim]

    sa mai stea zece, poate trece criza.
  • +3 (3 voturi)    
    Deci de toaleta nu poate fi vorba (Joi, 29 aprilie 2010, 16:41)

    Andu [anonim]

    Daca nu a mancat nimic inseamna ca nu a fost nici la toaleta 70 de ani. Cam asa il pot prinde cu minciuna, stau langa el si cand o taie la toaleta l-au prins :). (sper ca hrana spirituala nu lasa resturi in urma)
    • 0 (8 voturi)    
      Se pare ca nu a fost la toaleta (Joi, 29 aprilie 2010, 16:58)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Andu

      Daca cititi articolul original in Engleza, se pare ca nu a fost la toaleta timp de 6 zile, iar in timpul experimentului din 2003 urina s-a resorbit in vezica timp de 10 zile.
      Lucru interesant, de altfel...
      Daca noi nu intelegem un lucru, nu insemna ca nu exista sau e imposibil!
      • +2 (2 voturi)    
        ce de minusuri (Vineri, 30 aprilie 2010, 1:05)

        sadwank [anonim] i-a raspuns lui Florin

        Mama, ce de minusuri ti-ai luat!
        Si parca vad ca si eu imi iau, dar stii ce? N-am dosul atit de mare incit sa cuprinda toata durerea pe care o resimt din cauza acestui lucru.
        Cred ca i-a deranjat faptul ca ai zis ca "daca noi nu intelegem un lucru, nu inseamna ca nu exista sau e imposibil".
        • -1 (1 vot)    
          Multumesc (Vineri, 30 aprilie 2010, 11:32)

          Florin [anonim] i-a raspuns lui sadwank

          Giordano Bruno a spus cand a primit sentinta:
          "Cred ca imi dati aceasta sentinta cu mult mai multa frica decat o primesc eu."
          Nu sunt chiar atat de multi ani de cand oamenii erau arsi pe rug pentru ca vedeau altfel.
          Chiar si cei ce mi-au dat minusuri trebuie sa admita ca mai mult de 90% din ce se intampla in Univers este necunoscut noua.
          Week end placut!
    • +2 (4 voturi)    
      nu minte (Joi, 29 aprilie 2010, 20:28)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui Andu

      fiind dus cu sorcova, e convins ca spune adevarul. Nu e singurul care sustine asta si are o groaza de adepti pe aici ce incep prin a nu-si mai irosi urina. Invariabil, niciunul nu se apropie de longevitatea oamenilor fara boala la scufita.
  • 0 (4 voturi)    
    Solutie pentru Boc (Joi, 29 aprilie 2010, 16:57)

    florin [anonim]

    Cred ca Boc ar trebui sa fie cu un ochi pe acest experiment. Ar putea fi o solutie pentru pensionarii carora le-au scazut pensiile.
  • 0 (2 voturi)    
    baaaaaaaai (Joi, 29 aprilie 2010, 18:54)

    liviu [anonim]

    nu mai dati astfel de stiri ca le dati idei guvernantilor !!!

    lasa ca am mai auzit de oameni care faceau greva foamei dupa revolutie, zilnic intre orele 18.30 si 8.00 :D
    • 0 (6 voturi)    
      ignoranta (Joi, 29 aprilie 2010, 21:57)

      aron [anonim] i-a raspuns lui liviu

      Ignoranta ucide.
      Vad printre reactiile de aici diverse forma de ignoranta.
      Prea multi dintre noi cred ca viata e "la Metro, Billa" si ca "domnul Boc" cu"criza" lui cu tot si "pensionarii"... Horror show !!!
      De ce nu acceptati ca inainte materiei exista spiritul si vorba veche zice ca: It's the spirit that matters and not the other way around.
      Sunt curios sa aflu in ce credeti vot toti cei care alergati dupa iluzia Metro / Boc / Poc ? In ce credeti voi? In materie? In ratiune si atat? In ego?
      Si sunt la fel de curios sa vad cum reactionati atunci cand peste cateva zile va aparea stirea care va spune ca acest om chiar traieste fara manacare si apa.
      Sunt atatea lucruri pe care nici macar nu le banuim, daramite sa le intelegem sau sa le acceptam.
      Asadar, mai bine meditati asupra propriei vieti si propriei morti. Si acceptati ca nu stiti tot.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu conteaza... (Vineri, 30 aprilie 2010, 0:56)

        W. [anonim] i-a raspuns lui aron

        Realistic vorbind chiar daca se va dovedi ca supravietuieste fara apa sau mancare e probabil o adaptare a corpului suferita in urma antrenarii de-a lungul a decenii. Nu inseamna neaparat ca "spiritul" il protejeaza, ci doar ca din punct de vedere chimic si biologic corpul si metabolismul sau functioneaza in mod diferit decat cel al majoritatii.

        Sigur poate fi un subiect de studiu bun pentru stiinta, dar de acolo si pana la a fi dovada posibilitatii unei existente "pur spirituale" mai e cale lunga.
  • +1 (1 vot)    
    raz (Vineri, 30 aprilie 2010, 8:29)

    raz [anonim]

    cam sclabutz domnu'.
  • +1 (1 vot)    
    Zombie? (Vineri, 30 aprilie 2010, 9:46)

    gigel [anonim]

    O fi undead cine stie =))
  • 0 (2 voturi)    
    Pentru romanul conservator (Vineri, 30 aprilie 2010, 10:14)

    wake up call [anonim]

    Cam multi dependenti de McDonalds sau sarmale pe aici...:)
    Oare toti din spitalul ala sunt prosti? Sau ii hipnotizeaza nenea?
    Doar daca nu poti explica ceva, nu inseamna ca nu exista. Nu ar fi singurul lucru pe care stiinta nu il poate explica...
    Oameni care traiesc fara hrana au mai existat si o sa mai existe, vezi http://forum.breatharian.info/viewtopic.php?t=205
    • 0 (0 voturi)    
      Da, da.. (Vineri, 30 aprilie 2010, 11:37)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui wake up call

      Da, da...
      Asa e, sunt multi oameni care traiesc fara mancare - aia morti !
      Insa eu sigur iti spun sigur un lucru : sunt multi oameni care traiesc fara creier ... Nu crezi ? Fa-ti o scanare a tartacutii...
  • 0 (0 voturi)    
    Piece of cake (Vineri, 30 aprilie 2010, 11:16)

    Mitica [anonim]

    Numai 7 decenii ?
    Eu n-am mancat de 9 decenii ! (credeti-ma si pe mine daca tot il credeti pe ala, nu fiti rai !)
  • 0 (0 voturi)    
    Superb articol! (Vineri, 30 aprilie 2010, 18:02)

    george [anonim]

    "Afirmatiile sale au fost sustinute de un doctor care este specializat in studiul oamenilor care cred ca poseda puteri supranaturale". Deci in India exista doctori cu aceasta specializare. Eu cred ca sunt omologii psihiatrilor din Europa.
    "In 2003, Jani participat, 10 zile, la un experiment similar, timp in care urina i-a fost reabsorbita de organism." Superb. Urina este o solutie suprasaturata de saruri si PRODUSI FINALI ai metabolismului. Adica, prin urina, se elimina substante de care organismul nu doar ca nu mai are nevoie dar care sunt si toxice (unele). Structura mucoasei ce captuseste aparatul urinar ii confera acesteia o proprietate unica: impiedica reabsorbtia apei si constituentilor urinari. La omul asta totul e pe dos. Are mucoasa intestinala in arborele urinar. Si poate mucoasa urinara in intestine.
    Si nu are nevoie de apa. Urina o produce din ceea ce reabsoarbe din vezica. Si nu transpira. Daca ar transpira, in ciuda reabsorbtiei urinii, s-ar stafidi incetul cu incetul.
    Si, in fine punctul forte al indianului: este primul perpetuum mobile. Energia pe o consuma ca sa isi miste musculatura respiratorie, ca sa ii bata inima, ca sa reabsoarba urina din vezica :-)) etc. este egala cu energia pe care o produce si provine din neant.
    //.(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    din nou ignoranta (Vineri, 30 aprilie 2010, 18:55)

    atent [anonim]

    mai apare din "greseala" cate o stire din-asta si toata lumea e desteapta,isi spune cuvantul ca si cum ar fi batut in cuie totul.Dar mai intai de toate eu cred ca ar fi bine sa fim constienti ca informatia este o putere.Asa ca,fratilor,ia mai puneti mana si cititi si altceva in afara de stiri,politica si tot ce tine de media,de "cultura" marii mase si a ignorantei.Asta ar fi primul pas in depasirea unor comentarii fara sens si mistocaria față de orice si oricine.... față de tine insuti,la urma urmei!
  • 0 (0 voturi)    
    Lipsa de cultura (Joi, 20 mai 2010, 0:12)

    Daniela Negru [anonim]

    Da, poate stim cu totii cat de minunat, complicat si complex corpul omenesc este. Insa mi se pare dea dreptul dezgustator ca oameni numiti doctori sa faca afirmatii precum cele relatate in acest articol privind stiinta si medicina.
    Corpul omenesc (muschii si creierul) traieste prin transmornarea glucozei in substante mai mici si ENERGIE. Orice alta substanta din corpul omenesc se poate transforma inapoi in glucoza cu ajutorul enzimelor dar necesita energie pentru a face asta. Mai pe scurt, corpul omenesc nu poate rezista fara a i se adauga energie. Se poate obisnui sa consume mai putina energie (spre exemplu oamenii care postesc). Daca acest om a gasit o alta metoda sa aduca energie in corpul lui, as fi foarte curioasa sa o ascult.
    Cat despre majoritatea care ati comentat, sustinand ca prin credinta, perseverenta si altele puteti sa rezistati fara hrana spirituala, va respect convingerile si credinta. Dar daca ati lucra si voi cu enzime, celule, molecule zilnic, ati vedea ca orice reactie emana sau cere energie, v-ati convinge ca per total corpul omenesc nu poate numai sa functioneze in gol, are nevoie si de "benzina".