Un politist american a fost suspendat din functie dupa ce a trimis un email despre "mandria de a fi alb"

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:04 Actualitate | Internaţional


Un politist din statul american Tennessee a fost suspendat din functie dupa ce a trimis, in mod accidental, un email la sute de functionari publici in care vorbea despre "mandria de a fi alb", informeaza AP. Brent Gobbell a fost suspendat 15 zile fara plata si va trebui sa urmeze "cursuri de diversitate".

"Ne jefuiti, ne luati masinile si trageti in noi. Insa cand un ofiter de politie impusca un negru care este membru al unei bande... spuneti ca ofiterul este rasist", a scris Gobbell in mesajul trimis la 787 de functionari publici. AP precizeaza ca emailul continea si mai multe epitete cu caracter rasist.

Oficiali din Department of Safety au declarat ca politistul si-a trims mesajul lui insusi, deoarece vroia sa-l tipareasca. El nu a realizat insa ca a trimis emailul si la aproape 800 de angajati ai sistemului public.

O ancheta realizata de autoritati a descoperit faptul ca politistul a sters raspunsurile la mesajul original si a incercat, de asemenea, sa stearga si emailul initial.

AP scrie ca ofiterul Gobbell si-a cerut scuze.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















788 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:20)

    Adi [anonim]

    imi explica si mie un marxist de pe hotnews ce e rau in a fi mandru sa fi alb?
    • +4 (4 voturi)    
      Alb murdar (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 16:28)

      LeeView [utilizator] i-a raspuns lui Adi

      E rau de tot. Bine e doar sa fii mandru ca esti negru. Michelle Obama a fost mandra ca e americanca de-abia dupa ce a ajuns prima Doamna. Asta e prin America. Daca doi americani sunt la fel de competenti, cel negru are intaietate.
    • +2 (2 voturi)    
      ai auzit de comunism? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 16:39)

      lica [anonim] i-a raspuns lui Adi

      nu ai voie sa zici ce nu trebuie, doar sa pasesti prin viata ca o vita. nu ai voie sa spui despre altii, mai nou nici despre tine. politica de punere a pumnului in bot
  • 0 (2 voturi)    
    Ha, ha, ha, ha, memories! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:25)

    robert [anonim]

    Era sa patesc si eu una de-asta. Un client serios si respectabil de-al meu, nus' de ce, imi trimite la un moment dat un PPT cu floricele si iepurasi pe care trebuie sa il dau mai departe la 2546738 de persoane ca sa mi se indeplineasca cele mai arzatoare dorinte. Daca nu fac asta voi arde in iad. Si il dau FWD la niste preteni de-ai mei cu mesajul "Uite mai ce porcarie!!!! LOL!!! Ce idiot!". Numa' ca din greseala am dat cu repy la nenea, OOOPS!!!!! La clientul meu nr. 1 (adica singurul), care era si cam frustrat in general.
    NOROC ca nu mergea internet-ul in momentul ala!
    Funny....
    • +1 (1 vot)    
      iar in Romania... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:45)

      curios [anonim] i-a raspuns lui robert

      Putea fi si roman, politistul... e de ajuns sa inlocuiesti negru/negri cu tigan/tigani.
  • +3 (7 voturi)    
    Cica tara libera (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 15:24)

    Vlad [anonim]

    Mi se pare firesc intr-o tara libera sa poti fi mandru ca esti alb, asa cum poti fi mandru ca esti pletos, cret, destept, inalt, si asa mai departe. Macar in comunism singura restrictie erau comentariile impotriva regimului, acum se deranjeaza toti cei care nu sunt la fel cu tine daca iti exprimi propriile convingeri.
    • +1 (1 vot)    
      cineva a sintetizat foarte bine astfel: (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:32)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      in US e vorba de tirania minoritatilor!
  • 0 (0 voturi)    
    Pai daca-i tampit (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 20:53)

    sile [anonim]

    Trebuia sa se fi facut musulman, homesexual sau ceva de genul asta si dup'aia sa trimita. Si nu mai avea probleme.