Operatiunile de la Bombay s-au incheiat. Bilant final: 195 de morti si 295 de raniti

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 12:43 Actualitate | Internaţional


Politia indiana a anuntat incheierea operatiunilor de la Bombay si uciderea tuturor islamistilor care au participat la atacurile coordonate incepand de miercuri in capitala financiara a tarii, soldate cu 195 de morti, dintre care 22 sunt straini, relateaza AFP, citata de NewsIn.

Ultimii islamisti care erau inca baricadati intr-un hotel din Bombay au fost ucisi sambata dimineata, iar politia a anuntat sfarsitul operatiunilor, la aproape doua zile de la atacurile coordonate din capitala economica a Indiei.

Hotelul Taj Mahal era ultimul loc in care se mai aflau inca atacatori.

"Numarul total al mortilor se ridica sambata dimineata la 195, iar 295 sunt raniti", a declarat R. Jadhav, seful biroului pentru gestionarea catastrofelor de la Bombay.

Dintre acestia, cel putin 22 sunt straini. Vineri, Departamentul de Stat american a anuntat ca cinci americani au murit, iar multi altii sunt dati disparuti. Printre morti se afla si o thailandeza, doi canadieni, doi francezi, o femeie din Singapore, un britanic, un japonez, doi germani, un italian si cel putin doi australieni.

Cinci ostatici israelieni, care erau detinuti de islamisti la un centru cultural evreiesc din oras au murit si ei, a anuntat vineri un diplomat de la ambasada israeliana din India. Ostaticii au fost ucisi de islamisti in timpul interventiei fortelor de securitate, potrivit unui oficial indian.

Un rabin si sotia sa de nationalitate americana au fost ucisi, a anuntat site-ul organizatiei ortodoxe evreiesti americane Beit Shabad-Lubavitch, din care faceau parte. Asaltul a fost desfasurat de commandouri indiene de mascati, adusi cu elicopterul pe acoperisul cladirii.

Pe de alta parte, politia anuntase vineri sfarsitul operatiunilor la Oberoi/Trident, alt hotel de lux ce fusese ocupat de islamisti.

India a acuzat deschis Pakistanul, tara vecina si rivala, ca se afla in spatele acestor atacuri extrem de bine organizate care au fost comise la Bombay, oras cu 13 milioane de locuitori. Islamabadul a negat ferm si in mod repetat. La randul lor, oficiali occidentali au vorbit despre pista al-Qaida.

Atacurile, care au lovit centrul economic si financiar al celei de-a zecea puteri economice mondiale, au fost revendicate in numele unei grupari islamiste,



















1513 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Pana la urma.... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 16:20)

    Surfer [utilizator]

    Tintele atentarilor erau cetatarii americani, britanici si evreii?
    • +2 (2 voturi)    
      Stimate "Surfer"... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 23:10)

      Iosif [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      ...raspusul il poti vedea singur dupa bilantul victimelor: din cei 195 de asasinati, 22 sunt toti strainii laolalta, iar ceilalti 173, deci marea majoritate, sunt indieni.
      Haide deci, domnule, judeca singur fara a face apel la presupuneri rasucite si intoxicate.
  • 0 (2 voturi)    
    mai dg ... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 22:34)

    podgo [anonim]

    de ce esti rasist mai baiatule??pana una alta baga numele intreg nu doar initialele.
    acuma ca ai copiat articolul de pe fir nu ma indoiesc, insa nu tradu 'islamisti'. suna cam asa: armata nazista a eliminat ultimii evreii care au participat la ...
    ce naiba mai, chiar nu vezi ca presa din vest ii numeste militanti, insurgenti sau cel mai cel mai ... teroristi. mai mult ca sigur ca sunt de mai multe nationalitati, asa ca folosesti cuvantul islamisti pentru a determina grupul agresorilor ... amator rau. citeste si tu niste carti, una alta, sau tv pe la cnn, bbc etc.
    nu de alta de apare nasol rau gigicule, sa scriem nuvele si sa nu facem deosebire intre religie si politica ...
    • +1 (1 vot)    
      laa tu presa corecta politic! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 11:27)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui podgo

      cand cineva omoara in numele Islamului nu se cheama insurgent ci terorist sadic si cretin musulman, da? iar corectitudinea politica ar trebui interzisa sub ameninarea celor mai dure pedepse, fiind un atentat criminal la civilizatie, maestre!
    • 0 (0 voturi)    
      io (Duminică, 30 noiembrie 2008, 16:40)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui podgo

      sint rasist si consider islamist=terorist=ciuhap.
      Si ce-mi faci in cazul asta? Ma reclami la onu, la ue, la iliescu? Sau imi dai cu posetutza in cap?
      Te salut:
      Heil siktir !
      Si semnez:
      Un rasisto-fascist dimbovitzean, cu creierul spalat de cia si mossad.
    • 0 (0 voturi)    
      mama, (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:55)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui podgo

      ce cult esti, bulache, ai citi carti, te uiti la cnn, la bbc,
      mama, ce baiat citit, de speriat soro, demult n-am mai vazut asa un guguf citit, de cind era iliescu director la editura enciclopedica. Numai ca ala citea si in rusa, tu poti asa ceva bulache?
      In alta ordine de idei, esti citit bulache, foarte usor de citit intr-adevar.
  • 0 (0 voturi)    
    i se zice Mumbai acum.... (Duminică, 30 noiembrie 2008, 9:10)

    dadan [anonim]

    search wiki....