Cine este autorul atacului cu cuțit din Nisa

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 29 octombrie 2020, 18:08 Actualitate | Internaţional


atac Nisa
Foto: Captura YouTube
Autorul atacului cu cuțit care a ucis trei oameni joi în biserica Notre Dame este un tunisian de 21 de ani, care a ajuns în Europa mai întâi pe insula italiană Lampedusa la sfârșitul lunii septembrie și în Franța la începutul lunii octombrie, scrie AFP citând surse apropiate dosarului.
  • Atac cu cuțitul la Nisa, la Biserica Notre Dame: Femeia decapitată avea 70 de ani / În total, trei morți și mai mulți răniți / Atacatorul a strigat Allah Akbar / Macron a sosit la fața locului VIDEO
Tânărul, potrivit unei „surse locale familiare cu dosarul”, se numește Brahim Aoussaoui. El a ajuns la sfârșitul lunii septembrie în Lampedusa, unde fusese pus în carantină de către autoritățile italiene, înainte de a fi supus obligației de a părăsi teritoriul italian și lăsat liber, a adăugat sursa. El se afla în Franța de la începutul lunii octombrie.

El nu a solicitat azil în Franța, a declarat această sursă.

Potrivit unei alte surse apropiate cazului, anchetatorii au doar un document de la Crucea Roșie italiană care corespunde identității lui Brahim Aouissaoui.

Trei persoane au murit în urma atacului tânărului tunisian, o femeie fiind decapitată.

Autorul a fost rănit de polițiști și transportat la spital.

Ansa a relatat că în spital atacatorul a spus că a acționat singur.

„Autorul atacului, în timp ce era tratat după ce a fost rănit de poliție, a continuat să strige fără întrerupere Allah Akbar”, a spus primarul din Nisa, Christian Estrosi, pentru care „nu există nicio îndoială cu privire la natura atacului ”.

Nu este prima dată când un tunisian care a ajuns în Italia a devenit protagonistul actelor de terorism din Europa: în februarie 2011, când Silvio Berlusconi era în funcția de prim-ministru și Roberto Maroni în funcția de ministru de interne, la Lampedusa - împreună cu mii de tunisieni - a ajuns și Anis Amri, autorul masacrului din piața de Crăciun din Berlin în 2016. Amri s-a declarat minor și a fost transferat la un centru pentru minori din Sicilia.

Ucigașul de la Nisa ar fi sosit în Italia pe 20 septembrie și pe 9 octombrie ar fi fost transferat la un centru pentru migranți din Bari, după carantina obligatorie pentru toți cei care debarcă. Anchetatorii reconstruiesc acum toate mișcările atacatorului și căile ulterioare care i-au permis omului să părăsească centrul din Bari.

Atacul are loc într-un context tensionat pentru Franța, după decapitarea profesorului de istorie Samuel Paty și după valul de proteste pe care l-a stârnit președintele Emmanuel Macron în unele state musulmane prin angajamentul său de a lupta pentru valorile laice ale republicii și împotriva ”separatismului islamist”.

Citește și:

Macron, după atacul din Nisa: Nu vom renunța la valorile franceze / Este un atac terorist islamist






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18436 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    Dinte (Joi, 29 octombrie 2020, 18:10)

    un domn [utilizator]

    Pentru
    Dinte
  • +39 (47 voturi)    
    Asta e adus de ONG-urile alea salvatoare (Joi, 29 octombrie 2020, 18:20)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Vai FRONTEX nu are voie sa trimita barcile inapoi, nu, nu, nu! FRONTEX trebuie sa culeaga toti netrebnicii si sa-i aduca in Europa, adica sa faca exact ce fac si ONG-urile alea cu finantare dubioasa.
    • -3 (11 voturi)    
      Care Frontex? (Joi, 29 octombrie 2020, 19:36)

      junshi [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Astia trec mediterana fara sa plateasca adica gratis!
      Cine crezi ca e sponsorul? Frontex doar saluta si ii ajuta sa ajunga in E.U asta e rolul lor, nu crezi, m ai cerceteaza!
  • +33 (41 voturi)    
    Frontex gresea, nu? Ce cauta asta in UE?!!! (Joi, 29 octombrie 2020, 18:29)

    UnOarecare [utilizator]

    Ce cauta atatia emigranti economici sau doar aventurieri in UE?
    De ce trebuie sa-mi adaptez eu civilizatia la alti care nu au fost in stare sa faca ceva superior?
    • +13 (23 voturi)    
      Politica Germaniei! (Joi, 29 octombrie 2020, 20:34)

      junshi [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Tot ce sa intamplat si se intampla este rezultatul politicii din Germania! Intreaba i pe englezi de ce au dat bir cu fugitii din E.U!
      • +5 (11 voturi)    
        @junshi (Vineri, 30 octombrie 2020, 8:01)

        Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui junshi

        Evident ca Merkel e principala vinovata de distrugerea Europei. Dar englezii nu de aia au plecat - ei aveau deja o gramada de musulmani “de-ai lor”. Londonistan.
        • 0 (0 voturi)    
          N ai inteles nimic! (Vineri, 30 octombrie 2020, 20:40)

          junshi [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

          Politica portilor deschise! A dica sa intre oricine vine din Africa si Asia musulmana!!!
          Uitate la Inglezi cum isi alege imigrantii odata iesiti din E.U frumos, cauta oameni cu profesii si civilizati!!!!!
          Ce inseamna politica portilor deschise a Germaniei? La romani cand le a dat drept de munca fara restrictii mult dupa accedera la E.U cunosti? Duplicitatea este caracterul ei si este ca un cal troian in E.U!!!
  • +24 (34 voturi)    
    Deci ce putem spune? (Joi, 29 octombrie 2020, 18:29)

    Zapateado [utilizator]

    Tu nu-i lasi sa moara si ei nu te lasa sa traiesti. Avea dreptate Salvini? Da sau nu? Avea dreptate?
    • +10 (18 voturi)    
      Da !! (Joi, 29 octombrie 2020, 22:14)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      Avea dreptate !
  • +19 (33 voturi)    
    lampedusa (Joi, 29 octombrie 2020, 18:38)

    Nevermind [utilizator]

    Adica unde oengeurile au firme de taxi. Da stiu, salvini e "extremist" si ce mai vor libtarzii.
  • +25 (31 voturi)    
    cum ? (Joi, 29 octombrie 2020, 18:39)

    sitizan [utilizator]

    Asta inseamna proceduri rigide, corecte politic, fara cap si fara nuante, executate de niste functionari-robotei retardati. Asa ajung , "liberi si nestingheriti" extremistii astia sa va casapeasca, birocratilor !
  • +21 (27 voturi)    
    Acum dorm linistit (Joi, 29 octombrie 2020, 18:52)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Imi faceam griji ca Francois, Jacques sau Julien s-au apucat sa decaptieze francezi din plictiseala, ca sa mai schimbe "scenariul" cu pandemia.

    Probabil a avut o copilarie nefericita, este fan arme, ii plac filmele si jocurile violente sau se descopera ca are probleme psihice. Si asta m-ar surprinde, pentru ca nu au mai fost cazuri.
  • +30 (40 voturi)    
    Bine ca l-au facut fascist pe Salvini (Joi, 29 octombrie 2020, 19:02)

    Idealistu [utilizator]

    Cand Salvini, ca ministru de interne, a blocat intrarea imigrantilor veniti pe mare in Italia, au sarit toti politicienii de doi bani, printre care si Macron, ca nu se poate sa nu primesti imgranti. Asa ca acum platesc cetatenii francezi nevinovati aventurile politice "corecte" ale stangistilor din UE.
    • +6 (14 voturi)    
      La fel si pe Viktor Orban (Vineri, 30 octombrie 2020, 6:40)

      palilula [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Iar Ungaria prin antileberalul si antimigrationistul Viktor Orban era pus la zid de catre toata garda de slugarnici al politicii migrationiste impusa de Markel fiind tot timpul atacat ca nu se supune viziunii si crezuui european, ca nu impartaseste "VALORILE" europene.
      Pai care valori europene? Ce a mai ramas din valorile europene? Asta este intrebarea? Cand mai toate statele occidentale s-au secularizat si si-au pierdut identitatea. Ei bine aici este inca o data dovada faptului ca Ungaria a facut bine.
  • -2 (24 voturi)    
    e o dilema morala aici....si etica (Joi, 29 octombrie 2020, 20:20)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Valul migrator era mult diminuat cand Libia era condusa de Ghaddafi, asa imbecil, dictator cum era el. Cine a fost cel mai mare "promotor" al demolarii regimului ghaddafi oare?
    Daaa....Franta, exact!
    Acum, daca au daramat acolo un regim stabil pt interesele lor geopolitice, cu parere de rau, dar trebuie sa existe si o "recompensa", nu chiar "dinte pentru dinte", dar oricum....toate acest puteri coloionale mai vechi si mai noi distrug structuri stabilie in numele "democratiei", rezultand haos, razboi, foamete, emigratie...la ei!
    Asa ca, moral si etic, Franta si alte tari le sunt datoare milioanelor alora de saraci. Si ei stiu asta.
    Realist, sigur ca ar trebui sa actioneze mai hotarat sa opreasca imigratia ilegala si economica, in primul rand sa ii ajute sa se dezvolte acolo, de unde provin, dar asta ar insemna sa imparta bogatia obtinuta dupa sute de ani de jafuri coloniale cu amaratii aia...e utopic.
    De asta, problema imigratiei nu are cum sa se rezolve prea curand...ei acolo sunt multi si se tot inmultesc, sunt saraci, nu au educatie, nu au valori sau au din cele tribale, fundtamentaliste, nu stiu decat ca vor "mai bine", oriunde in lume (preferabil Europa de vest) si cum poti opri zeci si sute de milioane cu forta, fara sa generezi dezastre umanitare?
    Deci, stiu ca nu convine, dar per ansamblu, problema e undeva mai sus, la nivel geopolitic si global, nici daca inchizi Europa cu ziduri uriase, ca o fortareata, nu o vei putea apara de presiunea a miliarde de africani, arabi etc, saraci si disperati..ar fi o distopie ca in HungerGames...
    • +9 (19 voturi)    
      Asta este utopie (Joi, 29 octombrie 2020, 21:35)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Realist este sa nu mai intre niciun fel de imigrant economic in UE (e simplu daca se doreste). Sa constitui in tarile cu probleme guverne si structuri de putere care sa fie controlate de state responsabile (da, un pic de colonialism). Apoi cand se consolideaza dupa 10 - 20 de ani structuri locale democratice si necorupte, sa fie lasate se conduca asa cum doresc.
      Restul sunt vise despre etica si moralitate.
      • -1 (15 voturi)    
        si ce spui tu e realism? (Joi, 29 octombrie 2020, 21:49)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        Deci dictatura = bad, colonialism = good. Misto abordarea si dublul standard.
        • +2 (14 voturi)    
          colonialismul a adus civilizaţia si tehnologia (Vineri, 30 octombrie 2020, 6:29)

          let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          europeană în coloniile găsite la un stadiu tribal...
          da, au si profitat de resursele locale căci la urma urmei totul se plăteşte, nu?
          sau doreai să îi civilizeze creştineşte, pe gratis?
  • +12 (18 voturi)    
    De fapt, (Joi, 29 octombrie 2020, 21:40)

    Kepler [utilizator]

    musulmanii ar trebui cumva opriti sa intre in biserici in Europa. Pur si simplu nu au ce cauta acolo. Mai mult, nu au ce cauta in Europa decit f bine selectionati. Iar cererile de azil trebuie primite doar pe teritoriul tarilor de origine. In mod cert trebuie schimbate procedurile administrative in cazul migratiei musulmane spre Europa.
    Foarte putini politicieni europeni au manifestat o pozitie hotarita in aceasta problema f importanta atit in prezent cit si pt viitor.
    • +6 (12 voturi)    
      nici măcar selecţionaţi... (Vineri, 30 octombrie 2020, 6:30)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      amestecul cultural, mai ales cu fundamentalişti ireconciliabili, nu duce decât exclusiv la conflicte !
  • +8 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 30 octombrie 2020, 3:07)

    [anonim]

  • +8 (14 voturi)    
    hopa.. (Vineri, 30 octombrie 2020, 3:29)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. cati ca asta cu "religia pacii" or fi fost in barca aia care au intors-o inapoi romanii care aparau frontierele, de s-au oparit toti cretinii saptamana trecuta?
  • +10 (16 voturi)    
    Europa (Vineri, 30 octombrie 2020, 7:48)

    Godzillagrrr [utilizator]

    invadata de salbatici prin grija unor politicieni tâmpiti, prin participarea asa zisor ONGuri criminale si - culmea - cu sustinerea idiotilor utili care se cred « progresisti ».