VIDEO Atac terorist la Londra: Trei persoane, rănite / Atacatorul a murit, după ce a fost împușcat de poliție / Bărbatul era sub supravegherea poliției - UPDATE

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 2 februarie 2020, 17:26 Actualitate | Internaţional


atac Londra
Foto: Captura video
Poliția britanică a împușcat un bărbat în sudul Londrei într-un incident considerat ca fiind terorist, după ce trei persoane au fost înjunghiate, relatează Reuters.


UPDATE 0:50 Autorul atacului de duminică de la Londra a fost identificat. Bărbatul, pe numele său Sudesh Amman, avea 20 de ani, provenea din Harrow, în nord-vestul Londrei și fusese condamnat, în decembrie 2018 la trei ani și patru luni de închisoare după ce a distribuit materiale cu caracter terorist pe internet și a promovat acțiunile organizației teroriste Stat Islamic.

UPDATE Poliția britanică crede că incidentul a fost unul de natură islamistă și a spus că asupra atacatorului a găsit un dispozitiv explozibil fals.

UPDATE Bilanțul persoanelor rănite a crescut la trei. Atacatorul se afla în vizorul poliției și era sub supraveghere, potrivit corespondentului pe apărare și securitate al Sky News, scrie Reuters.

UPDATE Două persoane au fost rănite.


UPDATE Poliția a securizat zona și sfătuiește oamenii să evite zona. Elicopterele survolează zona.


Premierul Boris Johnson a scris pe Twitter :”Mulțumesc tuturor serviciilor de urgență care au răspuns incidentului din Streatham, pe care poliția l-a declarat ca fiind terorist”.

”Gândurile mele merg către răniți și toți cei afectați”, a adăugat premierul.
UPDATE Sky News citează forțe de securitate care spun că incidentul terorist a fost unul de natură islamistă. (Reuters)

”Un bărbat a fost împușcat de către polițiști înarmați în Streatham (sudul Londrei). În acest stadiu se crede că un număr de oameni au fost înjunghiați. Circumstanțele sunt evaluate. Incidentul a fost declarat ca fiind de natură teroristă”, a scris poliția pe Twitter.


Poliția britanică spune că bărbatul împușcat a fost declarat decedat.

Londra a fost scena mai multor atacuri teroriste în ultimii ani. În noiembrie, pe London Bridge, a avut loc un atac cu cuțitul în urma căruia au murit două persoane, înainte ca atacatorul să fie împușcat mortal de poliție.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22278 vizualizari

  • -6 (42 voturi)    
    Hopa (Duminică, 2 februarie 2020, 17:49)

    Scrum [utilizator]

    Incepe sa nu mai fie atat de sexy Brexit fara Europol...
    • -1 (31 voturi)    
      ce treaba are asta cu europol ? (Duminică, 2 februarie 2020, 18:22)

      mihai2015 [utilizator] i-a raspuns lui Scrum

      parca aceste evenimente se intamplau si inainte de brexit ?
      exista o gramada de postaci anti brexit pe acest site...
      parca comenteaza la comanda....
    • -4 (16 voturi)    
      cu ioropa ce linistita (Duminică, 2 februarie 2020, 21:20)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Scrum

      vrei sa zici, aaaaa ?!
      auzisi, fu impuscat la locul faptei. erau cu ochii pe el.
      acum, ca tot vor controla frontierele, noaptea, ii vor trece canalul pe toti cei ce dau probleme. pe intuneric.
      in ioropa nu sunt granite, loc de joaca cat cuprinde.
  • +2 (40 voturi)    
    Lol (Duminică, 2 februarie 2020, 17:58)

    mitg [utilizator]

    Dar vai, nu a devenit londra un paradis dupa 31 ianuarie?
    • +3 (13 voturi)    
      Ba da (Duminică, 2 februarie 2020, 19:44)

      Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Nu ai auzit ca asta a fost trimis in Gradina Edenului?
  • -8 (40 voturi)    
    Bine ca am scapat de astia (Duminică, 2 februarie 2020, 18:07)

    ggiiggii [utilizator]

    Si au iesti din UE....sa ramana cu toti pakistanezii, indienii si teroristii lor.
    • -9 (11 voturi)    
      compatrihotii nostri (Duminică, 2 februarie 2020, 21:22)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      le dau mai multa bataie de cap decat o fac pakiz si turbanistii.
      aia fac bijness serios, nu umbla cu alba neagra.
  • 0 (24 voturi)    
    Pe maner insa (Duminică, 2 februarie 2020, 18:12)

    Keloo Cooper [utilizator]

    Cutitul avea steagul britanic. Alaturi, fireste, de inscriptia Made in PRC.
  • +6 (20 voturi)    
    Acum catva timp Mark comenta pe Twitter (Duminică, 2 februarie 2020, 18:13)

    Keloo Cooper [utilizator]

    "Im sick of this. Time to move out of EU."
  • -10 (26 voturi)    
    O fi fost angajat la brutăria din Ditrău... (Duminică, 2 februarie 2020, 18:18)

    Nyk1 [utilizator]

    ...înainte de srilankezi și l-au dat afară, din cauză că localnicii nu l-au plăcut. De aceea, a luat primul avion Tg.Mureș - Luton și a început să dea cu cuțitul în stânga și-n dreapta.
  • -11 (21 voturi)    
    Hmm (Duminică, 2 februarie 2020, 18:38)

    serbanTeodor [utilizator]

    Poate venisera in UK sa faca paine
  • -4 (10 voturi)    
    MI6 (Duminică, 2 februarie 2020, 19:46)

    AnderT [utilizator]

    era la ceai?
  • +1 (15 voturi)    
    hahaha (Duminică, 2 februarie 2020, 21:31)

    martel55 [utilizator]

    de eruopeni au scapat, da de adevaratul pericol, teroarea musulmana, nu cred ca mai scapa, cum de altfel, cu aceasta elita politica tardatoare, nu va scapa nici o tara din Europa
    • +7 (15 voturi)    
      Bun (Luni, 3 februarie 2020, 0:28)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Au inceput foarte bine fara europa , ne-au dat o lectie din prima zi de tara sigura si civilizata.
    • +3 (7 voturi)    
      Adevarul e undeva la mijloc (Luni, 3 februarie 2020, 7:42)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      si cu musulmani. Nu sunt toti cu capsa pusa. Sunt multi care au potential sa contribuie. Vina in cazul lor este a autoritati. Nu au informat ce reguli are Europa. Si respectiv nu au deportat TOT ce nu se supune reguli. Ai gresit ai plecat nu conteaza ce sau cine esti.
  • -8 (8 voturi)    
    sri lankezi (Luni, 3 februarie 2020, 8:41)

    Kosmos [utilizator]

    O chestiune de timp pana explodeaza si la noi o paine capcana
  • -5 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 3 februarie 2020, 9:35)

    [anonim]

  • -4 (6 voturi)    
    Mare noroc cu Brexitul! (Luni, 3 februarie 2020, 9:48)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    De acum inainte nu se vor mai intampla astfel de incidente neplacute: polonezii, romanii si bulgarii nu mai pot intra in Anglia ca sa injunghie oamenii, sa dea peste ei cu masina sau sa se detoneze in metrou!
  • +2 (12 voturi)    
    toleranta (Luni, 3 februarie 2020, 10:22)

    jos [utilizator]

    mai oameni buni,ginditi la fel ca pitecantopii ramasi in ditrau! dar voi dati cu parerea si ii criticati,dati solutii,numai pt ca s-a intimplat magaria asta in secuime! daca se intimpla in moldova sau oltenia sareati sa-i dati dreptate localnicilor! ati uitat cind undeva in oltenia in anii 90 s-a dat foc la casa de rugaciuni neoprotestanta care neoprotestanti erau tot romani!asta-i toleranta la romani!!! mi-e rusine de tot ce se intimpla in tara asta!!!
    • -4 (8 voturi)    
      Subiectul... (Luni, 3 februarie 2020, 13:44)

      Razvan002 [utilizator] i-a raspuns lui jos

      Parca articolul era despre teroristul islamic din Londra...
  • -7 (9 voturi)    
    Culegi ceea ce ai semanat (Luni, 3 februarie 2020, 13:53)

    Razvan002 [utilizator]

    Cu nostalgia imperiului pierdut ei se simt mai aproape de indieni, de pakistanezi si de alte natii exotice fara sa inteleaga ca din punct de vedere a civilizatiei popoarele europene le sunt mult mai apropiate. Intr-un fel sau altul vor bloca accesul pe piata muncii romanilor, bulgarilor si a altor europeni si se vor deschide in fata celor din Asia si Africa pentru a completa locurile libere. Din pacate pentru ei, acestia sunt mult mai dificil de integrat si prin urmare, problemele se vor inmulti in loc sa scada. Un roman nu se va arunca in aer precum un musulman radicalizat. Oricum, problema ramane la fel de acuta si pentru UE care se pare ca n-a invatat nimic. Daca e sa aducem si noi straini ca la Ditrau propun sa ii aducem pe baza de religie ca din punct de vedere istoric am fost poarta crestinatatii si am fost asupriti de musulmani sute de ani.