Rusia: Program guvernamental pentru reîntoarcerea tinerilor care studiază în Marea Britanie și alte ”țări neprietenoase”

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 17 aprilie 2018, 16:19 Actualitate | Internaţional


Rusia îi vrea studenii înapoi
Foto: pixabay.com
O agenție guvernamentală rusă ce se ocupă cu promovarea imaginii țării a lansat un program pentru încurajarea tinerilor care studiază în Marea Britanie și în alte ”țări neprietenoase” să se întoarcă acasă pentru a-și finaliza educația, potrivit Moscow Times.  

Rossotrudnichestvo a anunțat luni lansarea programului the “Highly Likely Welcome Back” pentru a-i convinge pe cei circa 60.000 de ruși care - potrivit estimărilor - sunt la studii în străinătate să și le continue acasă.  

”Există serioase îngrijorări că tinerii ruși ar putea suferi provocări în țări care arată atitudini neprietenoase față de țara noastră”, a spus moderatorul sesiunii de lansare a programului, potrivit publicației Kommersant.  

Pe de altă parte, ambasada britanică la Moscova a spus, pentru Kommersant, că Marea Britanie ”este foarte bucuroasă, întotdeauna, să-i accepte pe rușii care vin în Regatul Unit pentru turism, educație și afaceri”.



















1530 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Ar putea sa nu vrea sa se intoarca (Marţi, 17 aprilie 2018, 16:23)

    BEDE [utilizator]

    La care e situatia economica din Rusia ar putea sa nu vrea sa se intoarca. Daca vorbesc bine limba si sunt inteligenti sigur nu se intorc in Rusia.
    De pilda, credeti ca Serghei Brin s-ar intoarce in Rusia? Si de ce anume Igor Sikorski a plecat din Rusia si a reusit cel mai bine in USA daca nu pentru ca in Rusia era o situatia politica tare urata?
    Cum se face ca poporul rus are niste lideri de asa gen incat cei mai inteligenti oameni prefera sa imigreze?
  • +2 (2 voturi)    
    autocorrect (Marţi, 17 aprilie 2018, 16:27)

    gazpefoc [utilizator]

    Meanwhile, Britain's embassy in Moscow told Kommersant that the country "is very happy, as always, to accept the Russians that come to the United Kingdom for tourism, education and business."
  • +2 (2 voturi)    
    :)))))))))))))) (Marţi, 17 aprilie 2018, 16:31)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    :))))))))))))))

    veniti sa luati comunism :)))))))
  • +5 (5 voturi)    
    E buna asta (Marţi, 17 aprilie 2018, 16:31)

    mitg [utilizator]

    Ce rus normal proaspat absolvent de facultate de renume (si viza de munca, care vine cadou la pachet) din UE sau SUA s-ar intoarce in cloaca aia?

    Macar incearca, da-s penibili. Mai bine incep o campanie intitulata "scapam de mentalitatea de gulag" prima data, ca va avea mai mult succes.
  • -1 (1 vot)    
    Care este (Marţi, 17 aprilie 2018, 17:17)

    jools [utilizator]

    Ambasada britanica de la Londra?
  • +2 (2 voturi)    
    hahaha (Marţi, 17 aprilie 2018, 17:18)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    S-au tziknyt de tot ! Hhahahaha!
  • -1 (1 vot)    
    HN, redactorul doarme in post? (Marţi, 17 aprilie 2018, 17:45)

    Armadilo [utilizator]

    "Pe de altă parte, ambasada britanică de la Londra a spus, pentru Kommersant, că Marea Britanie ”este foarte bucuroasă, întotdeauna, să-i accepte pe rușii care vin în Regatul Unit pentru turism, educație și afaceri”. "

    Britanicii au ambasada la ei acasa????????? sau este vorba despre guvernul de la Londra?

    Pentru binele tarii, INCETATI SA NENOROCITI LIMBA ROMANA!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Dracu se mai intoarce .... (Marţi, 17 aprilie 2018, 18:49)

    cartofil [utilizator]

    Dupa ce au trait in lumea civilizata nu se mai intoarce nimeni in salbaticie. Poate doar cativa looseri de care nimeni n-are nevoie ca-s prosti de bubuie si kgb-istii care au fost rechemati din post.
  • +4 (4 voturi)    
    Haios (Marţi, 17 aprilie 2018, 18:55)

    Gojifruit [utilizator]

    Tinerii care au vazut cum e sa traiesti intr-o tara in care nu esti aruncat de pe bloc daca nu esti de partea dictatorului - stai ..de fapt o tara fara dictator - ar trebui sa se intoarca inapoi la Putin..
    Haios