Ministrul german de Externe: Uniunea Europeana risca sa se destrame daca nu va reusi sa gestioneze criza refugiatilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 10 decembrie 2015, 20:15 Actualitate | Internaţional


Frank Walter Steinmeier
Foto: Facebook.com
Uniunea Europeana trebuie sa aiba actiuni unitare pentru gestionarea crizei refugiatilor, in caz contrar riscand sa se destrame, a avertizat ministrul german de Externe, Frank-Walter Steinmeier, cerand combaterea populismului de extrema-dreapta pe continent, potrivit Mediafax.

Cancelarul Angela Merkel insista pentru scheme de distribuire a refugiatilor la nivel european, dupa ce in jur de un milion de cetateni extracomunitari au ajuns in anul 2015 in Germania, insa o parte dintre statele central si est-europene nu sunt de acord cu impunerea cotelor obligatorii.

"Fie Europa are abordari comune si solidare in perioade de dificultati pentru sute de mii de oameni, fie vor fi construite din nou garduri si bariere", a declarat Frank-Walter Steinmeier intr-un discurs rostit la congresul anual social-democrat. "Proiectul Europei unite risca sa se prabuseasca. Trebuie sa continuam acest proiect, opunand rezistenta populistilor de extrema-dreapta", a adaugat oficialul german.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1766 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Nu, multumim! (Joi, 10 decembrie 2015, 20:44)

    Cosmin [anonim]

    Noi nu ne asumam astfel de responsabilitati. La noi sa distribuie numai locuri de munca.
    Nu suntem tara dezvoltata. Ei nu ne vreau, noi nu ii vrem, ba chiar plecam si noi din tara.
    INS-ul tocmai a spus ca pleaca 2 orase medii pe an din tara, asa incat 6000 de refugiati sunt o problema mare.
  • +13 (15 voturi)    
    Atunci poate desteapta (Joi, 10 decembrie 2015, 20:45)

    emil bobu [utilizator]

    nu trebuia sa-i invite?

    Zic si eu.
  • +18 (18 voturi)    
    cea mai buna solutie impotriva... (Joi, 10 decembrie 2015, 20:53)

    Irizat [anonim]

    ..."populismului de extrema-dreapta" este inchiderea granitelor exterioare ale UE si deportarea urgenta a invadatorilor islamici.

    Si cu asta ati luat orice argument "populismului de extrema-dreapta".

    Atata timp cat sprijiniti invazia islamica in Europa, nu va mai mirati ca Le Pen, Orban, PEGIDA, AfD, Swedish Democrats, Patriotii Finalndezi si tot restul nationalistilor cresc precum Fat-Frumos in preferintele elctorale.

    Iar in spatele astora isi itesc capetele rase neo-nazistii...
  • +14 (18 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 10 decembrie 2015, 21:05)

    [anonim]

  • +11 (11 voturi)    
    La butoane sunteti voi !!! (Joi, 10 decembrie 2015, 21:21)

    andreesanu [utilizator]

    Ce tot ii trageti cu daca !!!,voi i-ati invitat,voi i-ati primit cu ciocolata ,unde v-a fost capul ???
    V-a tras-o ce-i drept turcii si cu grecii !!!,ei au asigurat logistica si amicii vostri albanezii .
    Unde va sunt serviciile ???
    Ungurii faceau garduri cu jumate de an inainte !!!
  • +10 (10 voturi)    
    oare? (Joi, 10 decembrie 2015, 21:22)

    mihai [anonim]

    pai daca se forteaza primirea refugiatilor, normal..nu ar fi mai buna o idee gen referendum in toata uniunea europeana cu privire la acesti refugiati ?
  • +7 (7 voturi)    
    Uniunea Europeana risca sa se destrame? (Joi, 10 decembrie 2015, 21:33)

    popescu_dtru [utilizator]

    Doamne-ajută! Viitorul e al statelor naționale.
  • +14 (14 voturi)    
    Pentru unii va fi mai rau... (Joi, 10 decembrie 2015, 21:41)

    AKM [utilizator]

    ...vor ramane cu "refugiatii" pe cap si cu UE destramata... II inteleg agitatia ministrului german de externe, probabil ca intuieste el ceva. :):):)
  • +9 (9 voturi)    
    Sa gestioneze criza (Vineri, 11 decembrie 2015, 0:15)

    adrian88000 [utilizator]

    madam Merkel . Ea i-a chemat, sa se spela acum pe cap cu ei. Nu sa ni-i arunce noua !