Eclipsa de vineri, 20 martie 2015, un test fara precedent pentru sistemul energetic european. Capacitatea de generare s-ar putea reduce cu echivalentul a zece centrale foarte mari pe carbune

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 19 martie 2015, 12:37 Actualitate | Internaţional


panouri solare
Foto: Comisia Europeana
Pierderea de energie din sursa solara din timpul eclipsei de vineri va fi un test fara precedent pentru reteaua electrica din Europa, dar este putin probabil ca va cauza probleme in conditiile in care se lucreaza la combaterea efectelor ei de peste un an, scrie The Guardian. Daca cerul va fi senin maine dimineata, cand Luna se va interpune intre Soare si Pamant, reteaua europeana va pierde brusc o putere echivalenta cu cea generata de 8-10 centrale foarte mari pe carbune.

Caderea de putere generata se va produce mult mai rapid decat atunci cand se insereaza.

Evenimentul astronomic este o incercare serioasa pentru o retea proiectata sa transporte electricitate de la mari uzine de generare. Tehnicienii retelelor europene lucreaza de peste un an pentru a gasi solutii pentru o potentiala reducere a capacitatii de generare de 35.000 MW.

Ce mai mare provocare o reprezinta insa situatia din Germania, tara care produce cea mai multa electricitate din sursa solara din lume, scrie si Deutsche Welle. Expertii spun ca eclipsa va testa intr-adevar cat de flexibila si dezvoltata este noua retea germana, iar rezultatele vor fi foarte importante pentru indepartarea de combustibilii fosili.

In ultimele luni, presa germana a pus de mai multe ori problema unei posibile pene generale de curent in timpul eclipsei. Aceasta va fi un test deosebit de dur in conditiile in care in doar cateva ore puterea generata va scadea de la 18 la 9 gigawati iar apoi va creste la 26 de gigawati.

In Marea Britanie, mai mult de jumatate din panourile solare ar putea fi oprite, dar acest lucru va fi compensat in mare parte de faptul ca populatia se va opri din ceea ce face pentru a admira evenimentul.

Profesorul Alessandro Abate, inginer in domeniu, a declarat pentru The Guardian ca urmatoarea eclipsa total din Europa va fi peste 80 de ani, timp in care reteaua va trebui sa se adapteze la majorarea cotei energiei regenerabile in retea.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7154 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    romanii nu au probleme legate de eclipsa (Joi, 19 martie 2015, 12:57)

    IancuJianu [utilizator]

    nici panouri fotovoltaice nu sint, nici munca (industriala) nu mai este, de cind cu distrugerea marilor combinate... asa ca balanta energetica, pe cele citeva ore, ramine neschimbata.
    • +4 (4 voturi)    
      nu-i chiar asa (Joi, 19 martie 2015, 13:19)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui IancuJianu

      http://www.transelectrica.ro/widget/web/tel/sen-grafic/-/SENGrafic_WAR_SENGraficportlet dupa cum vezi acum 2 ore se produceau in romania 420 mw fotovoltaic , cat despre "test" se intampla in fiecare noapte ca rar e soare la unu noaptea.
    • +4 (4 voturi)    
      Avem (Joi, 19 martie 2015, 13:39)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Avem curent sa dam si la alte tari din jur.
      Tocmai pentru ca s-a inchis toata industria noastra.
  • +2 (6 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 19 martie 2015, 13:22)

    Lok [anonim]

  • +1 (7 voturi)    
    Mai . . . (Joi, 19 martie 2015, 13:26)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . dar cand a fost cerul acoperit 30 de zile nu v-am auzit plangand? Atunci nu au fost pierderi? Sunteti ridicoli!
  • +2 (2 voturi)    
    o solutie simpla. (Joi, 19 martie 2015, 13:47)

    pehash [utilizator]

    daca diferenta este atat de brusca si nu o pot compensa, de ce nu raman pur si simplu toata ziua pe aceleasi surse de energie ca in timpul noptii?
  • +1 (3 voturi)    
    Aberatii (Joi, 19 martie 2015, 14:02)

    sile [anonim]

    Nu cred ca o eclipsa partiala de cateva ore oculteaza mai multa energie solara decat o zi innorata.
  • +1 (1 vot)    
    este jumatate de stire (Joi, 19 martie 2015, 14:13)

    valentin [anonim]

    Iata, cum bine scrie si altcineva pe aici, cum o stire "bine scrisa" ?! transforma o situatie intr-o problema. Poate ca cealalta parte a stirii ar fi ca aceasta eclipsa de soare poate provoca scaderea cu cateva zecimi de grad a planetei, lucru deloc de neglijat (chiar daca cifra pare de...neglijat) in contextul incalzirii globale. Asa cum a fost si situatia de acum cativa ani cu eruptia vulcanului din Islanda. Dar, atunci cand interpretam totul prin prisma castigului/a banilor, sigur ca lucrurile devin...grave...
  • +2 (2 voturi)    
    Testul real (Joi, 19 martie 2015, 14:25)

    CititorulComentator [utilizator]

    Il ofera taierea gazelor de catre Putin. Sper ca Europa, cu sau fara uniune, sa ajunga la independenta energetica. Cizmele trebuie puse cu botul pe labe.
  • +2 (2 voturi)    
    Paranoia (Joi, 19 martie 2015, 22:53)

    ADobos [utilizator]

    In ultimul an a cazut de nenumarate ori unul dintre cele doua reactoarele de la Cernavoda si nimeni n-a simtit nimic, desi un reactor din ala produce 700 MW si nu este anuntata caderea lui.
    Despre eclipsa se stie asa cum se stie ca dupa zi urmeaza noaptea, de ce naiba sa fie o problema?!!!