Manevrele militare americane din tarile baltice nu vor ramane fara un raspuns, avertizeaza Moscova

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 12 martie 2015, 4:45 Actualitate | Internaţional


Rusia a avertizat ca desfasurarea a 3.000 de soldati americani in cele trei state baltice pentru a participa la manevre militare impreuna cu armatele acestor tari nu va ramane fara un raspuns din partea Moscovei, a declarat miercuri Serghei Riabkov, adjunct al ministrului rus de externe, citat de agentia EFE.

'Aceasta nu este o stire, ci mai degraba un element de planificare militara (...), dar va asigur ca nu va ramane fara raspuns', a indicat oficialul rus, in opinia caruia respectivele aplicatii constituie o incercare de a exercita o presiune militara asupra Rusiei.

'Am mai vazut asa ceva. Pentru noi nu este niciun fel de enigma si nici nu ne va determina sa ne schimbam decizia de a merge pe drumul nostru', a asigurat Riabkov.

Pe de alta parte, el a calificat noua serie de sanctiuni americane impotriva principalei banci din Crimeea si a mai multor lideri prorusi din estul separatist al Ucrainei drept o 'provocare politica'. 'Nu vedem nicio logica ce ar putea sa explice o asemenea decizie, avand in vedere ca Washingtonul a declarat ca doreste revenirea situatiei la normal', a mai spus responsabilul din MAE rus, citeaza Agerpres.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3370 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    :-) (Joi, 12 martie 2015, 6:20)

    Soljenitin [utilizator]

    Mujicii sunt de mult pe drumul lor. Gresit, insa este drumul ales de ei. Probabil ca nu le-a spus nimeni ce se intampla daca urinezi impotriva vantului si nici nu si-au dat seama singuri - au sa afle pe propria piele daca tin coada sus in continuare.
  • +17 (21 voturi)    
    Golani barbari (Joi, 12 martie 2015, 7:27)

    rerenenegate [utilizator]

    Astia de la kremlin se cred mari imparati, cand de fapt ei sunt doar niste golani din cartier. Sa faca ciocu mic, ca nimeni nu-i asculta. Nu sunt in stare sa asigure propriului popor un nivel minim de bunastare/civilizatie dar ei sunt pe "drumul" de a cuceri lumea...
    putin nu realizeaza ca ei deja au pierdut razboiul in anii '85-'95 (cand el era kgb-ist imputzit), iar ultimele zvarcolili nu ajuta la nimic (oricum la astea tb raspuns in forta, lucrulile nu trebuie lasate neterminate...).
  • +10 (18 voturi)    
    Daca nu credeti, intrebati-i pe ucrainieni (Joi, 12 martie 2015, 8:26)

    Daniels22026 [utilizator]

    Moscova nu a acordat niciodata drepturi NATO si mai ales tarile mici din estul Europei, de a se apara impotriva Moscova. Ati inteles?!

    Orice incercare de aparare impotriva Moscovei va fi considerata un atac fascist la adresa Moscovei si va fi pedepsita militar. Daca nu credeti, intrebati-i pe ucrainieni.
    • +3 (3 voturi)    
      Solutia ? (Joi, 12 martie 2015, 9:50)

      vertical1 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Si care ar fi solutia .Sa asteptam linistiti ca rusii sa vina peste noi ?
      • +4 (4 voturi)    
        Bineinteles ca nu (Joi, 12 martie 2015, 10:47)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui vertical1

        Noi trebuie sa ne pregatim de razboi, sa ne inarmam, sa ne protejam, sa fim gata sa sarim in ajutorul oricarei tari NATO atacate.

        Ai inteles gresit comentariul meu anterior.
        • +1 (1 vot)    
          Pe aceeasi baricada (Joi, 12 martie 2015, 13:08)

          vertical1 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Ok , imi asum greseala.Dar nici nu ati fost foarte clar .Cred ca situatia devine din ce in ce mai clara si in conditiile acestea e momentul solutiilor.
          Nimeni nu isi doreste un razboi , cu exceptia rusilor , care cauta tot felul de pretexte pentru a ameninta.Si stilul lor este in general o invazie masiva care sa genereze lipsa de reactie din partea statului atacat.Parerea mea e ca pana acum au testat piata.Cu Crimeea le-a mers la greu anexand-o fara un foc de arma , doar prin intimidare.Sunt experti la asa ceva.Si au si cu ce.
          Totusi as aduce in discutie episodul Debaltseve , unde din clipurile de pe youtube ,se vede clar ca a fost un macel in care au murit multi ucraineieni , si care daca aveau armamentul necesar , situatia era sigur alta indiferent de numarul lor.Intr-un razboi cel mai important factor , pe langa numarul de soldati si armamentul folosit , este moralul acelor trupe si hotararea cu care acestea lupta.In astfel de conditii celelalte componente implicate pot da marja mare de eroare.Si rusii stiu asta , si folosesc aceasta strategie la greu .E un aspect important de care ar trebui sa se tina cont.Orice sentiment de intimidare nu-si are rostul.Pentru ca e mai bine ,in caz extrem ,sa mori pe front luptand pentru libertate decat executat legat la maini ca prizioner de razboi , sau prin vreo inchisoare de razboi.
  • +6 (10 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 12 martie 2015, 8:40)

    polonyca [anonim]

  • +3 (11 voturi)    
    Cred ca pana la sfarsit (Joi, 12 martie 2015, 9:07)

    emil bobu [utilizator]

    n-o sa mai fie trupe rusesti de ocupatie nici in "Transnistria", nici in Georgia, nici in Ucraina.

    Ramaneti pe fir, rusilor, fiindca "nici nu stiti ce pierdeti!"
  • -11 (15 voturi)    
    Este clar (Joi, 12 martie 2015, 9:09)

    echidistantul_ [utilizator]

    Este tot mai clar ca SUA nu vrea normalizarea relatiilor si pacea, ci vor continuarea razboiului.
    Axa Londra-Wasinghton traieste din razboi si teroare.
    11 septembrie 1973 nu a fost singular, asta se vrea si in estul europei.
    Presedintele Johannis nu trebuie sa uite ca orientarea Romaniei trebuie sa fie pro-europeana. Axa Berlin-Roma-Paris este axa pe care Romania trebuie sa se aseze.
    • +3 (3 voturi)    
      n (Joi, 12 martie 2015, 9:54)

      vertical1 [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Nu poti fi echidistant , cand rusii sunt la o aruncatura de bat de noi , si fac ce vor muschii lor prin Ucraina .Iar politic forteaza tarile nemembre NATO din vecinatate.
    • +2 (2 voturi)    
      pt. rusofilu' din echidistantul (Joi, 12 martie 2015, 10:03)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui echidistantul_

      Bai echidistantu' lu' peste, tu esti cam...Rusia este cea care isi terorizeaza la propriu atat cetateni proprii cat si vecinii. Cu o Justitie care inseamna vrerea Mafiei de la Kremlin nu se poate astepta nimic bun de la o astfel de tara.
      Bunicii nostrii i-au asteptat pe americani, tocmai pt. ca erau terorizati de rusi. Si acum, ca americanii au venit in sfarsit, pot spune ca bunicii au avut dreptate: americanii sunt the good guys si rusii - asta chiar nu trebuia sa-mi spuna bunicii! - sunt criminalii.
      Fara americani, rusii preiau Europa in mai putin de o generatie, iar axa despre care vorbesti tu devine axa Moscova - Kremlin.
      • 0 (0 voturi)    
        cu voia (Joi, 12 martie 2015, 15:16)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        matale,tovarase,o sa salvez spusele tale pentru viitoarele ore de depistare a intoxicarii din scoli.o calitate a manipularii asa mar rar.insa nu uita,romanii nu-i inghit pe rusi!nu datorita culturii,ci pentru milioanele de moriti din timpul comunismului.
        transmite asta superiorilor,papaso!
        • 0 (0 voturi)    
          scuze cristi (Joi, 12 martie 2015, 17:07)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui Point

          asta era pentru activistul echidistant de mai sus.
          my bad
  • +6 (6 voturi)    
    Au disparut postacii lui Putin! (Joi, 12 martie 2015, 9:37)

    hot news [utilizator]

    Vestea ca ion ilici risca sa dea socoteala pentru crimele sale a bagat groaza in agentii KBG, de unde pina acum se reprzeau sa posteze evocii, mazetele, dorii si altii, acum avem un singur "ultim mohican", care semneaza echidistantul!
    Mi se pare un lucru bun, insa mai este multe pina departe: americanii doar fac manevre cu 3.000 de militari, in vreme ce Federatia are la granitele Europei 30.000 de tancuri!
  • +4 (4 voturi)    
    Neinteresant (Joi, 12 martie 2015, 9:49)

    argel [anonim]

    Nu stiu pe cine mai intereseaza reactiile acestor functionari rusi .In conditiile in care singuri recunosc ca si-au propus un anumit traseu.Si oricum se vor tine de el.Ramane de vazut unde va duce acest traseu .Trebuie oricum sa ne pregatim pentru ce e mai rau.Absolut orice scenariu trebuie luat in considerare , si trebuie sa fim pregatiti pentru el.Rusia s-a transformat intr-o sperietoare de ciori .In astfel de conditii reactia NATO trebuie sa fie una hotarata.