VIDEO Rusia a pierdut un satelit de telecomunicatii performant dupa ce racheta care il transporta s-a prabusit

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 16 mai 2014, 9:45 Actualitate | Internaţional


O racheta rusa fara pilot care transporta un satelit de telecomunicatii nu a reusit sa ajunga pe orbita vineri dimineata si s-a prabusit in scurt timp de la lansare.

Racheta de tip Proton M a fost lansata de pe cosmodromul Baikonur, in Kazahstan, la ora Moscovei 01.42
(21.42 GMT , joi ), dar o " situatie de urgenta ", a impiedicat-o sa ajunga pe orbita, a anuntat Agentia Spatiala rusa citata de Reuters.

Presa rusa a scris ca probleme aparut la noua minute de la lansare. Un motor al rachetei s-a oprit cand aceasta  era la o inaltime de aproximativ 150 km (94 de mile). Parti din satelit au cazut in Oceanul Pacific sau au fost imprastiate peste Siberia si Extremul Orient al Rusiei.

Nu sunt victime sau alte pagube.

Satelitul de comunicatii Express-AM4P, a carui valoare este estimata la 21 de milioane de euro, este cel mai performant folosit de Rusia si era conceput pentru a oferi acces la Internet la preturi accesibile pentru oamenii din partile izolate ale tarii, mai scrie presa rusa.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5143 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    Mda... (Vineri, 16 mai 2014, 9:48)

    Soljenitin [utilizator]

    Tipic...
    • +6 (8 voturi)    
      Pai... (Vineri, 16 mai 2014, 11:02)

      Liolikk [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Rogozin deconectase GPS-ul pe teritoruiul Rusiei ...
  • +10 (16 voturi)    
    ce fraieri (Vineri, 16 mai 2014, 9:57)

    ampersand [utilizator]

    De ce n-au folosit "trampolina" mujicului rogozin?
  • +10 (16 voturi)    
    Da da (Vineri, 16 mai 2014, 10:24)

    cohan [utilizator]

    ' este cel mai performant folosit de Rusia si era conceput pentru a oferi acces la Internet la preturi accesibile pentru oamenii din partile izolate ale tarii"
    .... da sigur ca da. Si pentru marmotele care invelesc ciocolata ... sa aiba si ele internet ieftin.
  • +9 (13 voturi)    
    MAsseltof!!! (Vineri, 16 mai 2014, 10:31)

    alter_ego2013 [utilizator]

    si la mai multi!!!
  • +8 (14 voturi)    
    Interesant... (Vineri, 16 mai 2014, 10:44)

    adrian88000 [utilizator]

    1. Aiurea internet pentru oamenii izolati. Era satelit de spionaj
    2. I-a ajuns propriul lor blestem din anii 50-60:
    -" Imperiasist american,
    cadeatea-ti bomba in Ocean ! "
    E bine asa....
    Cine gaseste o rima pentru imperialistul rus ?
    • +11 (13 voturi)    
      Simplu! (Vineri, 16 mai 2014, 11:22)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Imperialistule rus,
      Satelitu' ti s/a dus!
    • +9 (11 voturi)    
      o rima ! (Vineri, 16 mai 2014, 12:04)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Imperialistul rus, vrea tot pamantul distrus,
      Sa il jefuiasca el,
      Rogojin si putinel.

      Cel mai performant sputnik rusesc, prin prabusirea sa, lasa inca o bresa in masina de razboi ruseasca, cea care a fost infranta si umilita de afganii organizati in triburi.

      - Ce este mare, rosu si pute ?
      - Armata Rosie cand se descalta !
  • +9 (11 voturi)    
    Din nou (Vineri, 16 mai 2014, 11:13)

    Armadilo [utilizator]

    Ii al doilea satelit de performanta pierdut in ultimii doi ani. Nu stiu ce se intampla cu ei, dar le cam pierd in ultimul timp. Fie sabotaj - fie incompententa.

    Daca tot asa zboara si Tu-160 cu care vine Rogozin, atunci sa vina....
    • +4 (4 voturi)    
      nu ti-e clar? (Vineri, 16 mai 2014, 15:58)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      e mana lui Basescu....
  • +10 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 16 mai 2014, 11:17)

    [anonim]

    • -4 (10 voturi)    
      lasa (Vineri, 16 mai 2014, 13:24)

      GeorgeWright [anonim] i-a raspuns lui

      satelitii. vezi ca arunci cu liniute aiurea. cativa nu cati-va. vai de mamaliga noastra...aia lanseaza sateliti lunar iar noi nu reusim sa invatam sa scriem corect. wtf
    • 0 (0 voturi)    
      dA (Vineri, 16 mai 2014, 20:03)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui

      The advanced Express-AM4R satellite is manufactured on RSCC’ order by EADS Astrium within the framework of the Russian Federal Space Program for 2006-2015. The satellite will provide TV & Radio broadcasting, broadband Internet access, multimedia services, telephony, mobile communications.

      The satellite is planned for launch in 2014.
  • +8 (10 voturi)    
    Data viitoare (Vineri, 16 mai 2014, 11:39)

    Soljenitin [utilizator]

    Data viitoare au sa il duca cu un Tupolev 160... :P
  • +8 (8 voturi)    
    funny (Vineri, 16 mai 2014, 11:45)

    dandra [utilizator]

    "nu sunt pagube" - doar vreo 21 miloane euro:)))
  • +8 (10 voturi)    
    :)) (Vineri, 16 mai 2014, 11:59)

    Trojan.H [utilizator]

    Cam atit despre tehnica ruseasca. Imi inchipui in ce hal e armata lor. In afara celor citorva echipamente cu care defileaza la televizor si care sunt probabil din carton restul sunt construite cu tehnologie Trabant dar si alea mincate de rugina. Ma mir ca mai sunt prosti care pun botul la propaganda agentilor care misuna pe internet.
  • +5 (5 voturi)    
    ce zi trista pentru civilizatie! (Vineri, 16 mai 2014, 15:52)

    OceanSoul [utilizator]

    da, da ... uite asa o sa ramana bietii locuitori din Tunguska fara internet anul asta ... :( pai ... si Vocea Rusiei ce spune? propaganda imperialista ... se stie doar ca protoanele sunt cele mai fiabile rachete din galaxie ...