Criza din Ucraina. Serghei Lavrov: Punctele de vedere ale Rusiei si occidentalilor "se apropie"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 martie 2014, 11:18 Actualitate | Internaţional


Ministrul rus al Afacerilor Externe, Serghei Lavrov, a apreciat, sambata, ca punctele de vedere ale Rusiei si occidentalilor in privinta crizei ucrainene se apropie, deschizand calea unei posibile "initiative comune", relateaza AFP.

"Punctele noastre de vedere se apropie. Ultima mea intalnire cu secretarul de Stat american John Kerry la Haga si contactele mele cu Germania, Franta si alte tari arata ca se contureaza posibilitatea unei initiative comune care ar putea fi propusa Ucrainei", a declarat seful diplomatiei ruse pentru postul de televiziune rus Vesti, asigurand ca Moscova nu are "nicio intentie si niciun interes" sa traverseze frontiera cu Ucraina, potrivit Mediafax.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3101 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    Bravo rrusia (Sâmbătă, 29 martie 2014, 11:29)

    rov [utilizator]

    Sa intelegem ca ii recompensati pe ucrainieni cu 300 miliarde$ pentru Crimea si renuntati la dictatorul pitic?
    Good deal, право?
    • -1 (7 voturi)    
      Rusia..... (Sâmbătă, 29 martie 2014, 15:40)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui rov

      ....nu stie ce inseamna "a recompensa" ci doar a acapara iar dictatorul pitic nu va pleca de la putere pentru ca......nu are unde sa se duca.
      In ceea ce priveste "apropierea" punctelor de vedere intre Rusia si occident, probabil s-a ajuns la o intelegere cum ca "la vara va fi cald" si aceasta dupa ce au citit buletinul meteo din Ukraina caci in privinta alipirii crimeei.... nu prea cred.
  • +1 (9 voturi)    
    este clar (Sâmbătă, 29 martie 2014, 13:07)

    destanga [utilizator]

    Ukraina va fi sacrificata de catre occidentali de frica razboiului.
    • +6 (8 voturi)    
      Vom trai si vom vedea (Sâmbătă, 29 martie 2014, 15:20)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      Nu cred deloc asta.

      Dar dincolo de Ukraina, trebuie avuta in vedere Republica Moldova - Transnistria, la modul urgent.
  • +5 (9 voturi)    
    minte in stil rusesc. (Sâmbătă, 29 martie 2014, 14:12)

    victor L [utilizator]

    "Punctele de vedere ale Rusiei si occidentalilor se apropie" inseamna ca sint la ani lumina distanta si da, poti sa spui ca se apropie, dar nu se vor intilni, nikagda.
  • +2 (6 voturi)    
    Propunerea comuna (Sâmbătă, 29 martie 2014, 14:30)

    KostasP [utilizator]

    Poate ca acum o semneaza si dateaza, ca intelegerea era facuta mai demult. Noutatea si socul, vor fi pt ucraina.
  • +1 (7 voturi)    
    granița Rusiei (Sâmbătă, 29 martie 2014, 16:03)

    oldman [utilizator]

    Unde e granița Rusiei? Unde vrea mușchii ei.

    Cu ce merg rușii la mare? Cu tancul.

    Nu, nu e banc.
  • +1 (5 voturi)    
    Interviu Lavrov 29/03 canalul de stiri Vesti (Sâmbătă, 29 martie 2014, 16:50)

    dion [utilizator]

    http://rt.com/news/lavrov-interview-ukraine-russia-065/

    Principalele subiecte adordate:

    ‘No isolation of Russia in UN Assembly vote on Crimea’
    ‘China understands legitimate Russian interests and concerns in Ukraine’
    'Ukraine, not Russia hampered OSCE mission deployment'
    ‘Denunciations of Right Sector were long overdue’
    ‘Sad to see OSCE justify censorship of media in Ukraine’
    ‘Idea of Ukrainian Federation no longer taboo for western diplomats’
    ‘Ukraine’s military neutrality must be stated unambiguously’
    ‘West plays ‘either-or’ game with Eastern Partnership’
    ‘Russia has no intention to send troops across Ukrainian border’
    ‘No US-style naval bases build-up planned’
  • +2 (6 voturi)    
    Momentul e aproape (Sâmbătă, 29 martie 2014, 17:01)

    dragos234 [utilizator]

    "Cetăţenii din Republica Moldova îşi doresc unirea cu România. Potrivit unui studiu făcut de Centrul Român pentru Studii şi Strategii, 52% dintre cetăţenii basarabeni s-au exprimat in favoarea acestei idei."

    http://www.revista22.ro/mihai-cernenenco-politolog-moldovean-la-rfi-unirea-rmoldova-cu-romnia-n-conditiile-actuale-este-greu-de-imaginat-39902.html
    • 0 (4 voturi)    
      important este........... (Sâmbătă, 29 martie 2014, 20:24)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      sa vina impreuna cu sudul basarabiei si bucovina de nord............dupa cca. 75 de ani, ar trebui anulat si pe teren , pactul germano-rus, ribentrop-molotov.
  • 0 (0 voturi)    
    Se apropie rau de tot (Duminică, 30 martie 2014, 17:27)

    Noltea [utilizator]

    Se apropie asa de tare ca or sa dea cap in cap!