Transnistria cere Moscovei sa examineze posibilitatea aderarii regiunii separatiste la Federatia Rusa

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 18 martie 2014, 10:10 Actualitate | Internaţional


Transnistria si Moldova
Foto: CIA factbook
Presedintele Parlamentului de la Tiraspol, Mihail Burla, a expediat o adresa presedintelui Dumei de Stat (camera inferioara a Parlamentului) a Rusiei, Serghei Naraskin, in care solicita examinarea posibilitatii de aderare a Transnistriei la Rusia, transmite Publika.md.
Solicitarea a venit ca urmare a unui proiect de lege propus de deputatii Partidului "Rusia dreapta" cu privire la simplificarea procedurii de anexare a noilor teritorii la Federatia Rusa, informeaza BBC citand publicatia ruseasca Vedomosti.

Presedintele Sovietului Suprem de la Tiraspol a mentionat ca proiectul de lege face posibila doar anexarea Crimeei, dar nu si a Transnistriei.

"Autoritatile moldovenesti nu pot fi numite cu siguranta neefective. Mai mult decat atat, Transnistria ar putea fi nevoita sa organizeze un referendum conform legislatiei moldovenesti, dar intr-o republica separatista exista o legislatie proprie. Autoritatile din Republica Moldova nu au nici o influenta in Transnistria, care ar putea sa se adreseze Rusiei cu rugamintea de a fi anexata", se arata in solicitare, potrivit Jurnal.md.



Presedintele Republicii Moldova, Nicolae Timofti, a anuntat marti dimineata, la Chisinau, ca va sustine o conferinta de presa la ora 12:00 pe teme "de actualitate", unde se asteapta o declaratie legata de situatia din regiune, dupa referendumul din Crimeea si dupa ce Rusia a recunoscut independenta Crimeei, informeaza Mediafax.

Parlamentul de la Moscova urmeaza sa se pronunte in aceasta saptamana in legatura cu proiectul de lege propus de deputatii Partidului Rusia Dreapta, care prevede facilitarea anexarii de noi teritorii la Federatia Rusa.

Vicepremierul rus Dmitri Rogozin, emisarul special al Kremlinului in dosarul transnistrean, a avertizat saptamana trecuta in legatura cu incalcarea drepturilor cetatenilor rusi din Transnistria, pe fondul crizei din Ucraina.

"Pe fondul crizei din Ucraina, orice tentativa de ingradire a comunicarii dintre regiunea transnistreana si restul lumii ar fi o amenintare directa la securitatea si libertatile constitutionale ale celor 200.000 de cetateni rusi cu domiciliul permanent in regiunea transnistreana. Rusia nu va uita niciodata ca este garantul drepturilor constitutionale ale cetatenilor sai", a afirmat Dmitri Rogozin, intr-o postare pe Twitter, potrivit agentiei Interfax.

Rusia participa cu un contingent militar la "forta de mentinere a pacii" din regiunea transnistreana, in urma conflictului armat dintre Chisinau si Tiraspol din 1992. Autoritatile de la Chisinau au cerut in mai multe randuri inlocuirea acestor forte ruse cu o misiune de observatori civili sub mandat international.

Comunitatea internationala incearca de mai multi ani sa negocieze o solutie pentru "conflictul inghetat" din regiunea transnistreana, in cadrul unei formule complexe, cunoscuta sub numele de "5+2", din care, in afara de Chisinau si Tiraspol, mai fac parte Rusia, Ucraina si OSCE in calitate de mediatori, iar SUA si UE ca observatori. Negocierile se afla insa in impas in ultima perioada.



















27238 vizualizari

  • +51 (61 voturi)    
    Din pacate ... (Marţi, 18 martie 2014, 10:16)

    Herodot [utilizator]

    ... previziunile Presedintelui Romaniei se adeveresc cu repeziciune... Iar Occidentul ... a fost anesteziat ... si risca sa repete greselile fatale din ajunul celui de al doilea razboi mondial... :(
    • -39 (57 voturi)    
      mafalda (Marţi, 18 martie 2014, 10:59)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      Care previziune a lui Băsescu se adeverește, aia cu Statele Unite ale Europei? aia cu Nabucco? aia cu criza mondială care nu va afecta România? aia cu centura FMI?...
    • -22 (36 voturi)    
      pe intelesul tuturor (Marţi, 18 martie 2014, 11:30)

      dum_i [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      This crisis erupted when anti-Russian opposition forces in Kiev overthrew the country's democratically-elected president, Viktor Yanukovych.

      This action, too, was illegal under Ukraine's constitutional law and had little support in Crimea. But it was swiftly endorsed by Washington and in European capitals.

      Now, faced by the pro-Russian opposition's rebound success in Crimea and a political result he does not like, Obama cries foul and refuses to accept the outcome. He cannot have it both ways.

      The right of self-determination of peoples is guaranteed under Chapter One of the U.N. Charter.

      In South Sudan (which became independent in 2011), in East Timor, in Croatia and Montenegro and various other Balkan states, the U.S. and its allies have upheld and encouraged this principle

      Asa ca talibanii amerloci ar trebui sa aiba macar decenta sa taca de data asta.
      • +19 (23 voturi)    
        hahaha (Marţi, 18 martie 2014, 11:49)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

        Micul pesedeu rusofil stie sa dea copy paste si cu acest copy paste ca si "dottore", se crede si el expert in drept international ca idolul sau Pontao, care cu aceeasi smecherie infantila, a fost inscaunat "dottore maximus"!
        • +18 (18 voturi)    
          oameni buni, una doua o dati pe politica (Marţi, 18 martie 2014, 12:14)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

          Ce legatura au Ponta, plagiatul lui, si Basescu, cu Transnistria si expansiunea Rusiei?
          Nu e mai bine sa ramanem la obiectul articolului ?
          • +4 (4 voturi)    
            DA (Marţi, 18 martie 2014, 12:27)

            sabo [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            DA ASTIA PE ASTA IAU BANI ! ASTA E!
          • -8 (12 voturi)    
            pe ziarul asta este imposibil (Marţi, 18 martie 2014, 12:32)

            jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            unii forumisti nu dau doi bani pe altceva in afara de dottore, copy paste, kakarau si marele el , El Bese
          • +8 (12 voturi)    
            au o foarte mare legatura (Marţi, 18 martie 2014, 13:58)

            fit [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Au o foarte mare legatura. Unul e cu Rusia, altul e cu Occidentul, daca nu ai observat inca. De altfel se si spune ca Ponta ar fi in slujba estului. Minciunile lui Ponta jignesc inteligenta oricarui om normal la cap, la fel ca si minciunile lui Putin.
          • +1 (1 vot)    
            pai are (Miercuri, 19 martie 2014, 12:36)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            ca dottore taman ce declarara cum ca el e cu uniunea, dar mai usor cu sanctiunile alea, mai cu cantarul.
            si mai zise ca cin' se ia de leanca fleanca, ataca moldova si da apa la moara lui voronin. no shit, dottore !
            translatand, cin se ia de tonta, da in Romania, da, mai ales, in fabrici si uzine. :)

            iaca cum vine de se leaga toate, conf. legii conexiunii universale.

            iar, cat despre sanctiunile americane si nato, ele nu's dure, dar se vor face.
            americanii au un mod de operare in crescendo.
            deci cu cat ii vor lua rusii in zeflemea cu atat vor strange americanii surubul.
            pana or striga, ajunge.
            caci, practica americana este pe principiul zis si facut.
      • +10 (10 voturi)    
        .... (Marţi, 18 martie 2014, 12:00)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

        Pe intelesul me, de se inchid scolile romanesti din Transnistria?
        • +4 (4 voturi)    
          care scoli ? (Marţi, 18 martie 2014, 16:00)

          mictatorul [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

          ca erau 6 si 4 s-au inchis deja. ma refer la scolile cu predare in alfabet latin.
      • +9 (9 voturi)    
        Draga dumi (Marţi, 18 martie 2014, 14:26)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

        Sa stii ca exista cetateni rusi si-n alte tari. Ale caror libertati constitutionale ar putea fi amenintate, brusc. Deci tarile respective ar putea sa se trezeasca cu parasutistii rusi pe teritoriu, sa faca ordine si sa organizeze diverse referendumuri. Cateva exemple:
        Ucraina, Moldova, Romania, Polonia, Germania (or fi ramas ceva KGB-isti), cele 3 tari baltice, si bineinteles, sa nu uitam SUA! Ar mai fi la gramada din fostele republici sovietice alea de la sud pline de petrol/gaze.
        • 0 (6 voturi)    
          lipovenii ... (Marţi, 18 martie 2014, 16:01)

          mictatorul [utilizator] i-a raspuns lui antrax

          btw, romani, va mai trebuie Delta Dunarii ?
          • +4 (4 voturi)    
            Pai exact (Marţi, 18 martie 2014, 16:33)

            antrax [utilizator] i-a raspuns lui mictatorul

            Parca avem undeva la 40.000 de cetateni de etnie rusa in Romania. Eventual cu presedinte Crin Antonescu. Ca parca e lipovean.

            Am uitat in lista de mai sus:
            Germania (statiunile de bai termale), Franta (Coasta de Azur), Anglia (Londra), Cehia (statiunile de bai termale) plus: Spania, Egipt, Grecia, Cipru, Turcia (la astea zonele turistice=litoral/iesirile la mare)
      • +1 (1 vot)    
        dreptul la autodeterminare (Miercuri, 19 martie 2014, 12:27)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

        mai draga, era si sub ukraina autodeterminare in crimea. aveau parlament si administratie autonoma.
        autodeterminare nu inseamna secesiune sau anexare.
        cum nici numele de federatei nu inseamna nimic pentru rusia lui volodiea putina.
        la ei nu conteaza cum se voteaza, ci, cum ziceat marele tatuc gruzin, conteaza cine numara voturile. mai ales cand voturile sunt liber impuse de militari rusi, neutri. :)

        cum zice un alt contributor, nu mai plagiati ! :)
    • -18 (28 voturi)    
      tu crezi cu eu am ascultat ce zice bese (Marţi, 18 martie 2014, 11:53)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      ca sa intuiesc cam ce se intampla? previziunile lui bese sunt doar latraturile catelusului in spatele dulaului. cand dulaii se vor intelege intre ei, sa vezi ce previzuuni mai afce bese, care va ramane pe dinafara
      • +5 (9 voturi)    
        bese mintea ta (Marţi, 18 martie 2014, 13:59)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Sa nu ramanem si noi pe dinafara UE, daca te iei dupa Ponta si Putin. De ce ii iubesti atata?
        • +1 (1 vot)    
          nu cred (Miercuri, 19 martie 2014, 12:38)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui fit

          ca'i iubeste pe rusi.
          e ramas cu minkea spalata de usl'am.
          inca ii mai rasuna in urechi: jos basescu !~:))
  • +36 (36 voturi)    
    oooo... (Marţi, 18 martie 2014, 10:19)

    Laurentiu78 [utilizator]

    ce draguuuut...Este chiar o surpriza, nu ma asteptam deloc!!!!
    • -21 (31 voturi)    
      pana acu SUA si UE au tacut complice (Marţi, 18 martie 2014, 11:17)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      pupati-i in continuare
      • +6 (6 voturi)    
        ? (Marţi, 18 martie 2014, 12:22)

        Null [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        Si alternativa ta reala este Rusia? Ce beneficii a adus Rusia tarilor dominate de ea in decursul istoriei?

        Si nu ma lua cu ce au facut sau n-au facut americanii. Zi-ne de alternativa ta cu Rusia. Ce beneficii o sa ne aduca Rusia?
      • +4 (4 voturi)    
        ... (Marţi, 18 martie 2014, 12:26)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        pupa tu la ponta si rusia ....
        dincolo de jos base nu mai sa rumegi nimic.
        • -2 (2 voturi)    
          EU PUP POALA POPII (Miercuri, 19 martie 2014, 13:12)

          pointless man [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

          popa pupa poala mea.

          Say it on fast forward. And the world will come on tumbling down.
      • +6 (6 voturi)    
        SUA si UE sunt vinovati nu-i asa tov? (Marţi, 18 martie 2014, 13:21)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        tu unde pupi tovarase?
      • +5 (5 voturi)    
        cei platiti se fac ca nu pricep (Marţi, 18 martie 2014, 14:55)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        Numai un surd si un orb ar spune ca UE si SUA au tacut complice. Ce ai fi vrut sa faca, sa se coboare la nivelul inapoiat al Rusiei? Oricum cine rade la urma va rade mai bine, si aceea sigur nu va fi ipocrita Rusie.
    • -5 (5 voturi)    
      Surpriză ar fi ca Rusia (Marţi, 18 martie 2014, 12:30)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      să recunoască un eventual referendum de alipire al Transnistriei de Rusia. Rusia va recunoaşte numai un referendum pentru întreaga Moldovă.
    • +1 (1 vot)    
      well (Miercuri, 19 martie 2014, 12:42)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      ar putea si chisinaul sa vina cu o..contrasurpriza.
      in care caz cererea transistriei se aproba la kremlin, sa ceara si ei unirea cu Romania.
      c'asa'i in tenis.
      una taiata.
  • +41 (51 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 18 martie 2014, 10:20)

    tenere [anonim]

    • +27 (45 voturi)    
      si marmota... (Marţi, 18 martie 2014, 10:44)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      ...apoi China, Australia, Marte si Uranus. Situatia e suficient de serioasa si fara balivernele astea apocaliptice. Ne indreptam spre un nou razboi rece, pe care rusii il vor pierde, din nou. Probabil Putin mizeaza pe pragmatismul Chinei, insa nu realizeaza ca ii va trezi pe americani, care au talentul de a se mobiliza in situatiile de adevarata criza.
      Rusia nu va putea rezista unui razboi economic doar vanzand gaze si petrol catre China. Europa se va descurca fara gazul rusesc, e timpul pentru surse alternative de energie, iar o sistare a importurilor ar accelera o astfel de trecere.
      • +23 (23 voturi)    
        sper (Marţi, 18 martie 2014, 11:16)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        sa ai dreptate. Singura problema este egoismul european.
        • +15 (19 voturi)    
          Va rog.. (Marţi, 18 martie 2014, 11:41)

          aniod [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

          Francezii exporta in acest moment arme in Rusia. Doar nu se vor atinge de friptura si desertul votantului francez.
          • +16 (16 voturi)    
            ... (Marţi, 18 martie 2014, 12:01)

            dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui aniod

            Cica si francezii au zis ca se mai gandesc daca le mai vand la rusi sau nu.
        • +2 (2 voturi)    
          haidaha (Marţi, 18 martie 2014, 14:58)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

          Dar de "altruismul" rusesc ce zici?
      • -5 (5 voturi)    
        USA (Marţi, 18 martie 2014, 17:16)

        Airwaves [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Economia USA este erodata din 2001 incoace de razboaiele interminabile deschise pe multe fronturi. USA este doar un catel obosit acum.
  • +30 (34 voturi)    
    Ofensiva de primavara a Rusiei... (Marţi, 18 martie 2014, 10:28)

    Lucky1 [utilizator]

    ...incet, incet UE si SUA se vor lamuri ca Rusia merita sa fie luata in serios.
    Sa vedem ce urmeaza desi nu e greu de ghicit: paduchele iese din par pe frunte cand vrea sa fie omorat.
    • +5 (7 voturi)    
      ocazie ? (Marţi, 18 martie 2014, 12:38)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      pe de alta parte ar putea fi o ocazie pentru Moldova de a se rupe de rusi si de a reveni la Romania si Europa.Transnistria oricum nu a fost niciodata a Romaniei,e majoritar rusa si e doar un cui al lui Pepelea rusesc in Moldova.Fara Transnistria drumul Moldovei inapoi spre casa ar fi mai usor.
      • +2 (4 voturi)    
        intrebare (Marţi, 18 martie 2014, 14:51)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Si atunci cum ramane Transnistria, regiune independenta? Precum regiunea Kaliningrad?
  • +21 (27 voturi)    
    Poate coalitia de guvernare(PSD.....) (Marţi, 18 martie 2014, 10:30)

    Gabi M [utilizator]

    se muta in Transnistria (fiin atat de rusofii) si scapam de ei.
  • -19 (37 voturi)    
    F bine ! Transnistria nu a fost a Romaniei (Marţi, 18 martie 2014, 10:32)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Niciodata !
    • +24 (30 voturi)    
      Esti atat de naiv... (Marţi, 18 martie 2014, 10:49)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      ... incat crezi ca rusii se vor opri la Nistru? Citeste istoria ultimelor secole! Rusii nu s-au multumit niciodata cu ce-i al lor, sunt niste invadatori si marsul lor spre vest nu se va opri pe malul Nistrului. Daca Transnistria care, tare mi-e teama ca razboiul e la usa noastra.
    • +27 (31 voturi)    
      Basarabia a fost a Romaniei (Marţi, 18 martie 2014, 10:52)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      De ce au luat-o rusii?
      • -11 (29 voturi)    
        păi (Marţi, 18 martie 2014, 11:28)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        fiindcă așa s-au înțeles cu americanii.
        • +9 (9 voturi)    
          nope (Marţi, 18 martie 2014, 11:51)

          jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Fiindca aliatii nemti au pierdut razboiul!
          • -5 (15 voturi)    
            nu mai zice (Marţi, 18 martie 2014, 12:04)

            Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

            Și atunci Italia de ce n-a fost luată de ruși?
            • +5 (5 voturi)    
              tu uneori gandesti mai bine (Marţi, 18 martie 2014, 12:24)

              bancher [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

              decat ma astept. Dar, Italia nu a fost luata de rusi pt ca nu a avut granita cu rusii...ci cu nemtii. Toate tarile care aveau granita cu URSS au fost luate de sovietici, mai putin Grecia unde s-a intervenit armat.
            • +5 (5 voturi)    
              pentru mazeta (Marţi, 18 martie 2014, 12:28)

              un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

              italia nu a fost luata de rusi pentru ca in razboiul pierdut de nemti, italia a fost invadata de SUA.
              ca sa fii postac harnic nu e nevoie sa ai habar de istorie nu?
        • +11 (11 voturi)    
          ... (Marţi, 18 martie 2014, 12:12)

          dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Ce treaba au americanii cu pactul ribentrop molotov?
          Basarabia au luat o nazistii si comunistii in 1940.

          Americanii, englezii si francezii au facut Romania Mare in 1918 in contra vointei rusilor si nemtilor. Le datoram f mult americanilor. Si la mai mare!
          • -3 (7 voturi)    
            Au treaba (Marţi, 18 martie 2014, 12:15)

            aniod [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

            Caci ei doreau sa faca un business ceva. Si le-a iesit fff bine
          • +1 (1 vot)    
            Pai n-au (Miercuri, 19 martie 2014, 5:53)

            Patton [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

            Dar aici se discuta de Yalta....
          • +1 (1 vot)    
            Basarabia a fost luata de URSS (Miercuri, 19 martie 2014, 10:37)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

            prin Pactul Ribentrop-Molotov, pe 23 aug 1940...Antonescu a luat-o inapoi in 1941, cu forta armelor, dar a fost pierduta din nou in 1944...si consfintirea pierderii a avut loc prin Tratatul de la Yalta. Prin acest tratat Churchill si Roosevelt au cedat Europa de Est catre URSS....imi e sila de ei, la propriu, Ne-au lasat pe mana rusilor, si tare cred eu ca o mai fac odata.
    • +11 (11 voturi)    
      da, a fost alipita la Moldova in cadrul URSS (Marţi, 18 martie 2014, 12:17)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      dar Basarabia? dar nordul Bucovinei? Dar partea dinspre mare a Basarabiei, pana la Hotin? Ele au fost ale Romaniei, si nu mai sunt... si din vina cui? Tot din vina Rusiei
  • +28 (32 voturi)    
    deci (Marţi, 18 martie 2014, 10:37)

    Point [utilizator]

    asa incepe.fratilor,aruncati ceasurile si paltoanele,ascundeti femeile si copii in munti si otraviti fantanile.acum serios,ivan nu se multumeste niciodata cu ce are,mereu vrea ceva in plus.sper ca Moldova sa fi semnat ceva cu americanii,daunazi,altfel e jale.sa vedem ce mai zice mamaia UE acum,le ia boii sau nu.
    • +11 (25 voturi)    
      Boii (Marţi, 18 martie 2014, 10:44)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Point

      sunt in cancelariile europene si la casa alba.
  • +26 (32 voturi)    
    vai de capul nostru (Marţi, 18 martie 2014, 10:38)

    bancher [utilizator]

    daca Transnistria este alipita la Rusia, urmeaza mai mult ca sigur Republica Moldova. Si noi vom avea iarasi granita cu rusii, cu toate consecintele de rigoare.....si in plus pierdem Moldova pt totdeauna.
    Rusine lui Obama si Occidentului, care nu fac nimic, dar absolut nimic sa opreasca expansiunea rusa. Cred ca, daca il lasa pe Putin sa mai ciupeasc un teritoriu, doua, ii mai ostoiesc setea de teritorii...fals, mai rau ii fac sete dupa alte teritorii. Asa a fost si cu Hilter, si cu Mehmed Cuceritorul, pe care lipsa de reactie a Occidentului i-a impins la noi si noi cuceriri.
    Ma rog, legat de Obama s-au adeverit acuzele republicanilor ca nu are curaj, iar legat de Angela Merkel s-au dovedit acuzatiile ca nu este o doamna de fier, ci una de plastilina, care nu vrea sa deranjeze Moscova.
    Cu asa lideri mondiali, nu m-ar mira sa aud ca si tarile baltice se integreaza in URSS, si Moldova, si Georgia, si Osetia, si Ucraina, si Romania peste 5-6 ani, si asa mai departe.
    Rusine Occidentului!
    • +5 (31 voturi)    
      Alo, salvarea? (Marţi, 18 martie 2014, 10:52)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Ce tot delirezi, Gigele? In viziunea ta, de strateg mondial, ce ar fi trebuit sa faca occidentul? Sa trimita armata in Ucraina? Sa ocupe Transnistria? Sa bombardeze Moscova?
      Lumea civilizata nu e o disctatura, nu este un tatuc care hotaraste 'de maine nu mai vorbim cu rusii'. Lucrurile dureaza mai mult, au loc discutii, se exprima opinii, dar in final rezultatul va fi acelasi. Se vor pune de acord, iar Rusia va ramane cu doua bucati de pamant de care nu avea nevoie si o economie in ruina. Nu-si face Putin iluzii ca ar avea o armata cu care sa cucereasca lumea, el e bataus in ograda URSS.
      • +10 (20 voturi)    
        Mda (Marţi, 18 martie 2014, 11:06)

        Airwaves [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        V-am mai zis eu voua cum e cu "civilizatia" asta. Vine Bula si te da cu creierii de asfalt, iar tu il rogi politicos sa te lase in pace, ca doar esti un civilizat, un domn, un gentelmen si nu te cobori la nivelul lui, ce pana corbului...

        Cand o sa iti bata tatuca Putin la usa, sa te intorci pe forum, sa comentezi. La fel sa faca si "marile puteri" ale Europei. Niste clovni tristi, din UK, pana in Germania. Putin este o gorila turbata intr-un parculet cu copii "civilizati", care ii flutura un betisor pe las pe post de bata. Patetic...
      • +21 (21 voturi)    
        Lumea civilizata... (Marţi, 18 martie 2014, 11:20)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        ... are de-a face cu cea necivilizata. Asa a inceput si Adolf, care putea fi batut inainte sa iasa din ograda proprie. Si superprimministrii englez si francez au vindut Cehoslovacia, Austria, Polonia si pina n-a ajuns Luftwaffe deasupra Londrei n-au inteles ca e pe viata si pe moarte.
      • +4 (4 voturi)    
        daca esti oaie cu el, va fi lup cu tine (Marţi, 18 martie 2014, 12:29)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Se putea rezolva totul nu prin forta armata, ci prin imense presiuni politice si militare. La fel cum s-a pus embargo asupra Iranului, Irakului, asupra Libiei, asupra Siriei, se puteau institui si asupra Rusiei, plus blocare de conturi si de exporturi rusesti in UE si SUA>
        Rusia are mai mare nevoie de Occident decat are Occidentul de Rusia.
        Sa nu uitam ca in anii 1980 URSS a fost falimentat de administratia Regan fara un razboi direct.
        Dar, Occidentul a fost slab, nu a luat nici o masura restrictiva economica viabila, cele diplomatice au fost slabe, normal ca Putin isi face de cap.
    • +19 (29 voturi)    
      Putin nu va lua Transnistria (Marţi, 18 martie 2014, 10:54)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Transnistria e zgarda cu care tine RM aproape de Rusia. Daca ia Transnistria impinge RM in bratele Romaniei si NATO.
      Nu, doar se joaca si atat. Va lua Transnistria doar daca RM se uneste cu Romania. Pana atunci doar va santaja RM cu pierderea Transnistriei.
      • +5 (11 voturi)    
        Moldova (Marţi, 18 martie 2014, 10:58)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        oricum adera la NATO
        • +5 (11 voturi)    
          acolo e cutia pandorei (Marţi, 18 martie 2014, 11:48)

          mbembe [utilizator] i-a raspuns lui aniod

          daca o sa chitaie moldova de nato- atunci si gagauzii o sa vrea in rusia, haos si razboi civil ca urmare...
          idee fara previziuni cat de cat logice
      • +1 (1 vot)    
        DECI ACUM (Marţi, 18 martie 2014, 12:31)

        sabo [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        ARE MOLDOVA DE FAPT!
      • +1 (1 vot)    
        CORECT! (Miercuri, 19 martie 2014, 5:55)

        Patton [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        Iti dau dreptate! Rusia are nevoie de un "buffer zone" intre ea si NATO. Asta este de altfel unul dintre motivele pentru care a reactionat la evenimentele din Ucraina - nu-shi poate permite sa aibe NATO la granite.

        Cu Republica Moldova situatia e similara. Atat timp cat ei nu se integreaza euro-atlantic, Rusia nu va avea granita cu NATO. Si ce poti face ca sa nu-i lasi pe moldoveni sa se integreze? Exact! Le lasi Transnistria drept balast!

        Nici UE si nici NATO si nici Romania nu vor R.M. cu Transnistria cu tot.
    • +8 (18 voturi)    
      albul e chiar alb? (Marţi, 18 martie 2014, 10:55)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      romania are dreptul sa planga dupa basarabia la fel de mult cum are rusia dreptul la crimeea!
      ori acceptam varianta ce a fost a fost, ori nu acceptam nimic, adica basarabia noua, ucraina rusilor!
      hai sa fim corecti si sa ne respecte toti, nu sa fim "tradatori forever
      liber la minusuri.... adevarul tot timpul doare....
      • +20 (20 voturi)    
        Nu stiu daca Romania (Marţi, 18 martie 2014, 11:05)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

        Dar eu da, am dreptul sa "plang" dupa locul unde s-a nascut mama mea. Ma uit si eu cum au primit altii pamant dupa anii' 90. Eu, stranepoata de razes, nu am primit nimic. Bineinteles, cu exceptia mostenirii genetice.
        Ca mine sunt sute de mii, poate milioane, urmasii basarabenilor care traiesc in Romania. Daca noi suntem romani, Basarabia si nordul Bucovinei este romanesc. Teritoriile dacilor liberi nu sunt ale rusilor.
        • +4 (8 voturi)    
          corect, va inteleg (Marţi, 18 martie 2014, 11:52)

          mbembe [utilizator] i-a raspuns lui aniod

          dar credeti ca nici un rus nu s-a nascut in crimeea, parte a ucrainei doar de vreo 50-60 ani!?
          rusii pentru crieea si pentru o buna parte a ucrainei au aceleas sentimente cum le au romanii (unii) fata de basarabia.
          dar apropos, nimeni nu se gandeste la bucovina si sudul basarabiei?
          ori acolo nu se nasc si romani?
          • +6 (8 voturi)    
            Sincer (Marţi, 18 martie 2014, 12:05)

            aniod [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

            Eu la bai nu merg in Crimeea. problema este ca rusii--etc..nu se opresc acolo, iar noua nu ne garanteaza nimeni ca vom castiga ceva.
            • +2 (2 voturi)    
              neutralitatea te face sa castigi (Marţi, 18 martie 2014, 12:26)

              mbembe [utilizator] i-a raspuns lui aniod

              prin aderarea la o gasca risti ca mai devreme sau mai tarziu gasca sa se sparga, iar cei care au suferit de la gasca nu o sa ezite sa dea in cap la unul cate unul...
              romania nu are nici ce pierde nici ce castiga de la ucraina, iar daca se implica prea mult- orice se poate intampla!
              ucraineanul pentru roman e rus, chiar si orice basarabean in romania este rus...
              adica strain, deci ce ne pasa da problemele rusilor?
              a pardon, noi vrem sa-i chemam in vizita!
              • +1 (1 vot)    
                Cu masura (Marţi, 18 martie 2014, 14:07)

                aniod [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

                Neutru, dar cu masura, altfel esti las, si te impart mai marii intre ei
        • +1 (1 vot)    
          SI (Marţi, 18 martie 2014, 12:33)

          sabo [utilizator] i-a raspuns lui aniod

          EU SUNT LA FEL!
          AS VREA SA COMUNICAM! VA ROG
          • +1 (1 vot)    
            Nu prea inteleg (Marţi, 18 martie 2014, 14:01)

            aniod [utilizator] i-a raspuns lui sabo

            Eu aveam impresia ca tocmai comunicam
            • +1 (1 vot)    
              Adica... (Miercuri, 19 martie 2014, 10:00)

              hot news [utilizator] i-a raspuns lui aniod

              ... dorea sa discutati si in particular, nu numai pe acest forum :-)
              Va simpatizeaza ideile si doreste sa le dezvolte cu cineva cu care rezoneaza.
              Si eu sunt de aceeasi parere ca si voi, de aceea mi-am permis sa intervin, multumesc.
      • +1 (1 vot)    
        corect? (Marţi, 18 martie 2014, 12:32)

        sabo [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

        ce e corect?
        corect este ce am interesul! doar asta elogica mondiala! de mii de ani!
    • 0 (4 voturi)    
      numai pareristi pe aici ... (Marţi, 18 martie 2014, 12:44)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      dar ia explica tu , ce ar putea sa faca sua si ue , daca transnistria , democratic, cere alipirea la federatia rusa?

      sa vine 'war on terror' sa le explice ei cum e mai bine si mai democratic ?
  • +36 (40 voturi)    
    La noi in bloc (Marţi, 18 martie 2014, 10:40)

    aniod [utilizator]

    Era o rusoaica. Daca ea cere, i se alipeste apartamentul la Federatia Rusa?
    • +18 (20 voturi)    
      da :) (Marţi, 18 martie 2014, 10:47)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      numai cu conditia sa nu fie recunoscut referendumul din interiorul apartamentului
      • +16 (16 voturi)    
        Fara indoiala (Marţi, 18 martie 2014, 10:57)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

        Rusia il va incuraja si recunoaste. Rezultatul votului va fi 100% pentru.
    • -13 (23 voturi)    
      pai (Marţi, 18 martie 2014, 10:54)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Eu zic sa chemi NATO, sa ii ocupati apartamentul, preventiv. Sau ai putea sa ii blochezi usa, sa nu mai poata primi de-ale gurii decat pe calea aerului.
      • +17 (17 voturi)    
        Au blocat rusii apartamentul (Marţi, 18 martie 2014, 11:07)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Inainte de a ma trezi eu, rusii erau deja cu tancurile acolo. Ce sa fac acum?
        • +1 (1 vot)    
          da-i in judecata dar mai intai la mediator (Marţi, 18 martie 2014, 13:19)

          mnicku [utilizator] i-a raspuns lui aniod

          si abia apoi te judeci cu ei .
    • +14 (14 voturi)    
      ... (Marţi, 18 martie 2014, 10:56)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Da. Cu tot cu casa scarii. Si atunci va trebui sa luati viza de la ambasada Rusiei ca sa intrati in apartament
    • +8 (8 voturi)    
      cu desant aerian, tancuri, tot tacimul nu ? (Marţi, 18 martie 2014, 11:19)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      e buna gluma
    • -2 (4 voturi)    
      asta e o gluma .. nu ? (Marţi, 18 martie 2014, 12:48)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      sunt sigur ca reusesti sa intelegi diferentele ...

      in alta ordine de idei .. vedeti ce se intampla in italia 'venice' ... unu cate unu si in curand se duc naibii statle unitare si uniunile gen ue !
  • +2 (16 voturi)    
    nu o sa treaca asta (Marţi, 18 martie 2014, 10:41)

    mbembe [utilizator]

    daca in crimeea marea mojoritate a polpulatie este rusa cu un pic de tatari si un pic de ucraineni atunci in transnistria sunt cei mai multi ucraineni, apoi moldoveni si dupa aia rusi...
    daca o sa face referendum- mai mult ca sigur o sa dea cu virgula.
    asa ca nu e cazul sa facem panica, mai vrea un nebun sa fie napoleon, ei si!?
    daca chiar o sa se duca transnistria undeva, sa se duca... numa' ca nu prea cred ca o sa ajunga in rusia...
    • +2 (4 voturi)    
      sa inteleg ca imi dati dreptate (Marţi, 18 martie 2014, 11:55)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

      am zis ca aia din transtristria sunt nebuni si m-ati umplut de minusuri...
      prin asta inteleg ca vreti ca transnistria sa adere la rusia, sunteti bravo!
      cine mai vreti sa adere la cine!?
  • +15 (25 voturi)    
    Neghiobi occidentali (Marţi, 18 martie 2014, 10:43)

    emil bobu [utilizator]

    Vesticii tot n-au invatat lectia din WWII, cand si Hitler si Stalin au cucerit tot ce au putut. Trebuie impuse sactiuni serioase si fortificate toate tarile la granita cu Ucraina sau Rusia. Dar deh, Obama e slab, UE e plina de oameni lacomi care te vand pe 30 de arginti si de Romania, ce sa mai zici, numai basescu a zis ceva, ponta tace malc - probabil vrand sa fie sluga lui Putin. O situatie care invita dezastrul, permisa de conducatori occidentali slabi si incompetenti.
  • +14 (22 voturi)    
    Kosovo - cutia Pandorei (Marţi, 18 martie 2014, 10:45)

    zizin [utilizator]

    SUA si NATO, pentru ca tineau mortis sa aiba o baza militara ultimul racnet in Balcani, n-au pregetat sa bombardeze barbar Iugoslavia (fara mandat ONU!), s-o dezmembereze, sa faca din provincia Kosovo (10 mii kmp) un "stat" vasal (nici vorba de referendum!) si sa-si traga imediat, la 45 km de Pristina, cea mai mare baza militara din Balcani (3,6 kmp, 7000 de militari stationati) numita: CAMP BONDSDEEL.

    Cutia Pandorei a fost astfel deschisa.

    http://www.globalsecurity.org/military/facility/camp-bondsteel.htm
  • +25 (25 voturi)    
    Un basarabean (Marţi, 18 martie 2014, 10:46)

    IM [utilizator]

    Transnistria nu a fost si nu va fi pamant romanesc. RASSM a fost fondata in 1924, scopul e sa fie folosita de rusi pentru a tine Moldova in carlig. Sunt deacord sa o ia inapoi, mi se rupe ... DAR ... atunci sa ne dea inapoi sudul Basarabiei si nordul Bucovinei !!!
    • +19 (19 voturi)    
      Rusii s-au inmultit (Marţi, 18 martie 2014, 10:55)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui IM

      in Basarabia. Chiar in ultimii ani a fost o migratie masiva de rusi in orasul Balti. Deci inmultirea rusilor nu este un spor natural de populatie, ci colonizarea lor. La est de Nistru NU au fost rusi. Tocmai de aceea s-a extins populatia romana- moldoveana, pt ca au fost pamanturi nelucrate in buna masura.
    • 0 (0 voturi)    
      EROARE (Marţi, 18 martie 2014, 12:36)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui IM

      ISTORICA! CITITI ISTORIA NU DE CAND VRETI CI DE CAND SE STIE!
      • 0 (2 voturi)    
        cum vrei tu ... (Marţi, 18 martie 2014, 15:15)

        IM [utilizator] i-a raspuns lui sabo

        am citit istoria de cand au fugit ungurii de mongoli, de gand voievozi din maramuresi (supusi ungurilor la acea vreme) au fondat cetati ca Orhei (ungurescul Orhely - "loc de adapost") si Chisinau (ungurescul Kis + Jenö - 'micul izvor', de aici rusii ii zic la Chisinau 'Kishenyov"); acest "scut" a fost tocmai pentru a apara aceste pamanturi (acuma romanesti) de invazia tatarilor

        eu am invatat istoria asa cum a fost, nu ce mi s-a zis sa invat
        • +1 (1 vot)    
          Partial... (Miercuri, 19 martie 2014, 10:10)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui IM

          ... sunt de acord, si eu incerc sa invat istorie asa cum a fost si nu cum ne-a fost "implantata" cu totul si cu totul anapoda...
          Insa, daca exageram, tuturor numelor le putem asocia (prin extensii fonetice) cuvinte maghiare.
          Lucru cu care nu sunt de acord. Rog lamuriri si multumesc.
  • +16 (20 voturi)    
    cum ziceam la o stire anterioara (Marţi, 18 martie 2014, 10:49)

    un oarecare [utilizator]

    partidele de stanga din europa de est nu dorm. isi fac datoria constiincios!
    care votati cu PSD.... serios... voi sunteti constienti ce poate insemna asta?
    • -3 (3 voturi)    
      ai o placa .. si o tot repeti ... (Marţi, 18 martie 2014, 12:50)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      dar daca tot ai timp si chef de scris , de ce nu scri la subiect ?
      • +1 (1 vot)    
        am scris la subiect (Marţi, 18 martie 2014, 13:23)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        daca tot imi urmaresti postarile citeste-le.
        daca altceva urmaresti iti zic cum sa ma gasesti nu e problema!
        • -2 (2 voturi)    
          a ..deci psd e la subiect .... (Marţi, 18 martie 2014, 13:28)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

          ok .. sti cum se zice .. 'filmul tau' ...
          • +2 (2 voturi)    
            am mai scris (Marţi, 18 martie 2014, 13:57)

            un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            despre PSD, iliescu si moscova. timp as avea astazi dar efectiv nu am chef sa scriu pt tine si pentru 'filmul meu' .
            ai zis la inceput ca repet 'placa'. presupun ca ai mai citit 'placa' deci nu ai nevoie sa ma repet. bag de seama ca te deranjeaza opinia mea anti stanga si anti rusia. dezvolta tu subiectul asta si promit sa iti rapund!
            • -3 (3 voturi)    
              pai tocmai ... (Marţi, 18 martie 2014, 14:41)

              adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

              din cate am citit , articolul nu e despre psd , iliescu ..etc .

              'placa' se refera la psd , ca o bagi daca articolul ar fi despre retete de sarmale .

              opinia anti rusia , e pertinenta si la subiect , cea anti psd ..e doar propaganda .. ca nu ma vezi pe mine sa zic ceva de bas .. la articolul asta ... asta incercam sa iti explic .
              • +1 (1 vot)    
                hai sa facem putina recapitulare (Miercuri, 19 martie 2014, 14:56)

                un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

                FSN, Iliescu, revolutie : Iliescu, randul 2 din partidul comunist a cerut public interventia armatei ruse sa ne apere de teroristi.
                PDSR, Iliescu, mineriade. Iliescu multumeste minerilor ca au curatat capitala de fascisti (suna cunoscuta "placa"?)
                PSD, Nastase. prim ministru. Contracte in detrimentul economiei. Autostrada transilvania e un exemplu. totul pe buget de stat, refuzand fonduri UE.
                PSD, Geoana. Geoana pierde elegerile in fata lui Basescu cand la dezbaterea publica a fost incapabil sa isi motiveze vizita "personala" la Moscova in timpul campaniei electorale!
                Acum PSD, cu presedinte de onoare pe tradatorul criminal Iliescu care acum 25 de ani chema armata rosie, cui ar face jocul de interese. Pt ca e clar ca noi suntem prea mici pe planeta ca sa nu fim influentati de Est sau Vest!
                Daca porti blugi si spui ca vrei Est.... esti sarac cu duhul sau ipocrit!
                poftim ti-am scris intr-un final dragule!
          • +2 (2 voturi)    
            Esti agramat, te-ai deconspirat! (Marţi, 18 martie 2014, 18:08)

            triciupa [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            In doua post-uri diferite faci aceeasi greseala gramaticala, aia cu "sti". Ia spune, cu cati de "i" se scrie verbul asta la persoana a doua singular? Ceata totala, este?
            Vezi tu, pe voi, postacii rosii va deconspira in primul rand nestiinta de carte...
      • +1 (1 vot)    
        Poate cineva se trezeste (Marţi, 18 martie 2014, 15:59)

        epishebe [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Tu clar esti incapatanat sa nu, dar poate altii sunt mai deschisi la minte. Ponta cu "ce drept are UE sa isi dea cu parerea despre noi" este viitorul Romaniei? Asta ne vinde rusilor pe fata daca ii intra numai 2 lei in plus in buzunar.
  • +1 (19 voturi)    
    Si totusi... (Marţi, 18 martie 2014, 10:53)

    adi_69 [utilizator]

    din punct de vedere istoric Transnistria nu e teritoriu romanesc, asa ca nu inteleg de ce ne tot dam cu fundul de pamant...Ca si inglobarea regiunii Crimeea in Ucraina si alipirea Transnistriei la Republica Moldova este o consecinta a politicii URSS.
    Pana la urma, decat o vesnica politica provocatoare a regiunii transnistrene (care oricum d.p.d.v. administrativ nu mai are nici o legatura cu Republica Moldova), mai bine o separare pe fata, la vedere.
    Nu in ultimul rand, se adevereste ca gura bate fundul. Cand declari pompos ca urmatorul proiect de tara al Romaniei trebuie sa fie unirea cu Republica Moldova, ce te miri ca "proiectul de regiune" al Transnistriei este aderarea la Rusia.
    P.S.: Efectul Kosovo abia a inceput. Este acelasi tipar: dreptul la autodeterminare al regiunilor populate majoritar de cate o minoritate nationala, fara ca populatia majoritara la nivel national sa poata avea vreo parere.
  • -5 (23 voturi)    
    Panica aiurea (Marţi, 18 martie 2014, 10:55)

    HP [utilizator]

    In toate zonele astea - Crimeea, Transnistria, populatia este majoritar rusa. Nu vad problema.

    Daca sunt rusi, e firesc sa vrea sa se alipeasca rusiei.

    Romanii nu au nazuit unirea timp de secole, desi erau separati ?

    Sa nu mai judecam dupa duble standarde.
    • +20 (20 voturi)    
      Rusii au exterminat (Marţi, 18 martie 2014, 11:39)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui HP

      pe adevaratii locuitori ai Crimeei in anii'30. Tot asa cum au omorat milioane de moldoveni si ucraineni. Stalin a fost un criminal, ca si Lenin, iar rusii ii venereaza ca pe eroi nationali. Este groaznic
      • +5 (13 voturi)    
        doina ce a fost a fost (Marţi, 18 martie 2014, 11:59)

        mbembe [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        rusii au exterminat tatari, ucrainenii au exterminat polonezi, polonezii au "killarit" cehi, estonienii au omorat milioane de belorusi/rusi/ucraineni, urss-ul a omoryt milioane de nemti, milioane de nemti au omorat milioane de alte popoare, sa nu uitam de exterminarea evreilor la odesa si/sau transnistria la care au participat si romanii pe langa nemti...
        sunte chestii complicate, noi nu putem fi atatd de curati incat sa putem judeca pe altii.
        as vrea sa-mi ziceti macar un popor care nu a facut masacre in istoria sa!
        • +1 (1 vot)    
          Asa ziceam si eu (Marţi, 18 martie 2014, 12:23)

          aniod [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

          Dar ei nu vor. Exercitii cu trupe, intimidari etc.
        • +2 (2 voturi)    
          noi ... (Marţi, 18 martie 2014, 12:54)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

          am cam fost 'ciuca batailor' de cand ne stim ....
      • -2 (12 voturi)    
        Ok, si ? (Marţi, 18 martie 2014, 12:17)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        Hai frate, sa ne amintim ce s-a intamplat in Europa de la Adam si Eva incoace.

        Sunt rusii majoritari in Crimeea ? Sunt.

        Sunt rusii majoritari in Transnistria ? Sunt.

        Avem si precedentul Kosovo, Muntenegru, Catalunia imediat.

        Zone in care oamenii nu mai sunt de acord cu status-quo-ul si vor sa fie independenti.

        Ceea ce e foarte bine. Dreptul la autodeterminare.
        • +2 (6 voturi)    
          Datorii de razboi (Marţi, 18 martie 2014, 13:16)

          aniod [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Rusii au casapit si nu au platit datoriile de razboi. Nemtii au platit, romanii au platit, etc. Ucrainenii trebuie sa ceara rusilor compensatii pentru ceea ce rusii au facut in Ucraina in anii 30-40 si nu numai. Se vorbeste despre crimele nemtilor, dar nimic despre genocidul facut de rusi.
          • +5 (5 voturi)    
            pentru ca... (Marţi, 18 martie 2014, 13:25)

            un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui aniod

            ....rusii nu au pierdut razboiul.
            comunismul a ucis mai multi oameni decat ww1 si ww2 la un loc. doar daca il mentionez pe Mao e suficient ....
            • +3 (3 voturi)    
              Nici ucrainenii (Marţi, 18 martie 2014, 14:04)

              aniod [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

              Nici ucrainenii nu au pierdut razboiul. deci ei pot cere daune de la rusi
              • +1 (3 voturi)    
                .... (Marţi, 18 martie 2014, 14:32)

                un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui aniod

                de cand platesc daune cei victoriosi?
          • +3 (3 voturi)    
            Pe langa subiect (Marţi, 18 martie 2014, 13:39)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui aniod

            Ce treaba au datoriile de razboi cu Crimeea ?

            E referendumul ok ? E dreptul lor inalienabil de a se desprinde ?

            Este.///
      • +3 (3 voturi)    
        ia istoria ca un intreg ... daca vrei sa intelegi (Marţi, 18 martie 2014, 12:53)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        ca si 'aia' din '30 au masacrat pe altii care erau acolo mult mai innnainte , ... hint: erau inruditi cu dacii , care si ei au fost cam amsacrati de cineva .. si tot asa ...

        judeca cu capul , logic , vrei moldova ca a fost a noastra , si ei vor ce a fost al lor .

        nu o luam cu cine pe cine a omorat acum 1000 de ani ..
        • +2 (4 voturi)    
          In urma cu 60 de ani (Marţi, 18 martie 2014, 13:32)

          aniod [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          Rusii au facut crime in urma cu 60 de ani ( si fac in continuare), nu discutam despre ceea ce a fost in urma cu 300 de ani. Sunt inca in viata oameni care au fost in lagarele de munca fortata din Siberia sau copiii acestora. Rusii nici nu-si pun problema ca trebuie sa plateasca despagubiri.
          La nivel mondial: Coreea cere despagubiri Japoniei, Germania a platit etc... Rusii sa plateasca, nu doar sa fure.
  • +17 (23 voturi)    
    sah (Marţi, 18 martie 2014, 10:56)

    lambda [utilizator]

    urmatoarea mutare in jocul de sah ar fi a Moldovei: sa ceara unirea cu Romania. Eh... asta e doar in cartile de istorie iar pentru viitor in cele cu povesti.
    • -8 (16 voturi)    
      Un nou nume al tarii (Marţi, 18 martie 2014, 11:10)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui lambda

      Moldova nu s-a chemat intotdeauna asa. I s-a spus si Bogdania, de la numele intemeietorului.
      Romania, este un nume inventat. Poate n-ar strica sa gasim un nume nou, in care sa includem toate teritoriile locuite de romani
      • +1 (3 voturi)    
        bagam si parti din italia si spania ? (Marţi, 18 martie 2014, 12:55)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        ca avem la romanasi pe acolo ...gramezi !
      • +1 (1 vot)    
        ia te uita (Marţi, 18 martie 2014, 13:27)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        ce idee democrata mai apare azi.
        observ tot mai multi ca tine. pecereu a rasarit si el acum nu de mult.
        de unde apareti si voi dragior? cat e cursul la rubla?
    • +2 (2 voturi)    
      de ce ar vrea Moldova sa adere la Romania (Marţi, 18 martie 2014, 12:36)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui lambda

      Sa fie condusa de niste mafioti... comunisti?
      Pai ii au pe ai lor!
      Iar daca fara misto-uri- orice tentativa de aderare la Romania se va sfarsi cu un razboi civil, acolo sunt foarte multi care habar nu au ce limba e aia romana!
      99% de gagauzi au votat acum o luna si un pic prin referendum la iesirea din Moldova!
      Cineva asteapta prostii bagate pe net de postaci, ia prostiile si le posteaza mai departe si un pic redactate... rezultat? o noua Crimee!
  • +20 (20 voturi)    
    poate ca e timpul ... (Marţi, 18 martie 2014, 10:59)

    John1712 [utilizator]

    ... ca Republica Moldova (cu sau fara Transnistria) sa ceara unirea cu Romania, cat inca nu e prea tarziu ...
  • -8 (20 voturi)    
    ce vor oamenii (Marţi, 18 martie 2014, 11:08)

    dum_i [utilizator]

    Daca tinem cont strict de ce vor oamenii, este clar ca atat crimea, cat si ucraina de est si transnistria vor sa faca parte din Federatia Rusa.

    Au votat democratic si au ales, asa cum nu a fost cazul in kosovo, siria, irak, libia, zone distruse de vajnicii americani, aparatori ai "democratiei" manjite cu petrol jihadist.

    Asa ca hai sa lasam ipocrizia si sa acceptam ca nu toti vor sa fie in vest si ca binele suprem nu vine din sua. Traiesc oameni foarte bine si in rusia, si in china.

    Bravo Putin!
    • +8 (12 voturi)    
      Care oameni? (Marţi, 18 martie 2014, 11:37)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Eu pariez ca si soldatii din armata rusa, soldati care de fapt nu sunt toti etnici rusi, ar dori sa plece in Europa.
    • -2 (4 voturi)    
      gresit (Marţi, 18 martie 2014, 12:41)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      crimeea nu e kosovo!
      occidentul a ajutat kosovo doar dupa ce cateva zeci de mii de oameni au fost omorati!
      si de aia probabil ca se oftica occidentul- de data asta nu a fost masacru, nu au murit albanezi/slavi/sarbi/rusi/ucraineni/tatari si alte popoare de mana doua...
      iar cat de bravo sau nu este Putin -greu de spus, pana acum singurul + este ca nu a murit nimeni spre deosebire de zilele maidanezilor!
      • 0 (0 voturi)    
        aveti dreptate (Marţi, 18 martie 2014, 14:45)

        Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

        Crimeea nu e Kosovo, aia intai s-au omorat si apoi au cerut referendum..ba persecutiile au mai continuat si dupa (chiar si-n zilele noastre).
  • +8 (12 voturi)    
    Ardealul, Basarabia si Bucovina (Marţi, 18 martie 2014, 11:10)

    johnesku [utilizator]

    Nu cred ca se va mai repeat istoria cu Basarabia si Bucovina. Am pierdut-o o data fara sa tragem un glont, nu vom mai repeta greseala. Dar mai depinde si de ce lider vom avea la momentul istoric la care se va pune problema daca tragi glontul sau nu.

    In legatura cu Transnistria, cred ca va uitati prea departe - avem Transnistria noastra aici, in Romania. Oare in cate zile vor face si unii maghiari cerere de alipire?
    • +9 (13 voturi)    
      Mai si castigam (Marţi, 18 martie 2014, 11:22)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui johnesku

      Nu se poate doar sa pierdem.
      • +1 (1 vot)    
        de cate ori ai castigat la loto? (Marţi, 18 martie 2014, 12:43)

        mbembe [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        eu inca nu am castigat si cred ca nimeni de aici nu a castigat, altfel daca ar fi castigat cineva- statea acasa... in tahiti si il durea in cot de ucraina!
        • +2 (2 voturi)    
          Soacra mea (Marţi, 18 martie 2014, 13:38)

          aniod [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

          A castigat o masina
    • +3 (3 voturi)    
      ce maghiari ? ce alipire ? (Marţi, 18 martie 2014, 12:58)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui johnesku

      noi avem zone cu etnici majoritari , si inptamplator zonele alea sunt in mijlocul romaniei ..... dar nu sunt zone autonome , cum sa ceara alipire si la ce ?
      • +3 (3 voturi)    
        Kaliningrad (Marţi, 18 martie 2014, 13:46)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Cititi despre
        http://en.wikipedia.org/wiki/Kaliningrad

        Iar zona respectiva Nu a fost rusa.
        Rusii nu au notiunea de corectitudine. Au doar un mare orgoliu si o foame continua.
    • +9 (9 voturi)    
      ... (Marţi, 18 martie 2014, 13:18)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui johnesku

      Au murit sute de mii de romani pe frontul de est in Rusia si tu spui ca nu s-a tras un foc de arma. Ca sa nu mai zic de prizonierii romani din Siberia.
      Asta cu "nu s-a tras un foc de arma" e propaganda sovietica pt a le demonstra basarabenilor ca Romaniei nu i-a pasat si nu ii pasa de Basarabia.
      Romania a luptat in ww2 mai mult, mai dramatic si cu mai multe jertfe decat au facut-o Polonia sau Franta de exemplu.
      • +2 (4 voturi)    
        Se referea la vara lui '40 (Marţi, 18 martie 2014, 13:43)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        Nu la ceea ce a fost apoi ('41 etc)
    • +5 (5 voturi)    
      uite aici (Marţi, 18 martie 2014, 13:29)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui johnesku

      In al doilea razboi mondial au murit mai multi soldati romani decat soldati polonezi sau francezi. Asa ca sa nu se mai spuna ca nu s-a luptat si nu s-a murit.

      http://en.m.wikipedia.org/wiki/World_War_II_casualties
      • +1 (1 vot)    
        referinta (Marţi, 18 martie 2014, 14:44)

        Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        cred ca el s-a referit la altceva cand a spus ca nu s-a tras cu glonte-n Bucovina, nu la statisticile tale si intr-un fel are dreptate: am dat-o pe de-a moaca oiar si mai trist e faptul ca refugiatii din Bucovina s-au traspormat mai tarziu in "reportatii din Slobozia" (si nu numai)- si aici a fost mana romaneasca.
        • 0 (0 voturi)    
          alea nu sunt statistici (Marţi, 18 martie 2014, 15:11)

          dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

          Sunt Oameni morti. Sute de mii. Daca sacrificiul lor e prea putin tine si pt altii, nu mai am ce comenta.
          Dar eu nu o sa imi pun cenusa in cap "ca romanii nu au luptat".
          • +2 (2 voturi)    
            Avem dreptate toti (Marţi, 18 martie 2014, 20:01)

            johnesku [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

            Ca in bancul cu rabinul ...

            - am dat Basarabia si Bucovina fara lupta (o spune cu tristete si Neagu Djuvara);
            - au murit multi romani;
            - au suferit multi romani deportati ulterior.
            - never again.
  • +1 (1 vot)    
    Politica celor slabi (Miercuri, 19 martie 2014, 10:09)

    realn [utilizator]

    "Vicepremierul rus Dmitri Rogozin, emisarul special al Kremlinului in dosarul transnistrean, a avertizat saptamana trecuta in legatura cu incalcarea drepturilor cetatenilor rusi din Transnistria, pe fondul crizei din Ucraina."

    Asta a fost , este si va fi intotdeauna politica securisto-kgb-ista tipica - ei sar cu ciomagul pe tine, iti rup oasele in cel mai fericit caz, si dupa aia, daca incep si altii sa puna intrebari, spun ca ei nu fac decat sa se apere, cu toate ca tu esti rupt in doua (in cel mai fericit caz), iar ei sunt grasi, voinici si frumosi.

    Vezi Dmytro Bulatov, crucificat, torturat, taiat, care potrivit rusilor nu ar fi avut "decat niste zgarieturi".
    Vezi Ion Iovcev, intimidat, hartuit, amenitat cu grenada bagata in san, care de fapt "nu respecta legea transnistreana", fiindca trece "granita" cu "valuta".

    Asta a fost, este si va fi tot ce pot ei sa faca. Asta dovedeste slabiciunea si neputinta lor de a-i ingenunchea pe cei cu adevarat liberi.