Afghanistan: Kamikazele care l-a ranit pe seful serviciilor secrete isi ascunsese explozibilul in slip

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 7 decembrie 2012, 16:47 Actualitate | Internaţional


Kamikazele care l-a ranit joi pe seful serviciilor afghane de informatii (NDS), Asadullah Khalid, isi ascunsese explozibilul in lenjeria intima, in jurul organului sexual, au anuntat vineri autoritatile, citate de AFP.

Asadullah Khalid, om-cheie al puterii si dusman declarat al insurgentilor islamisti, a fost ranit joi la Kabul intr-un atentat sinucigas revendicat de talibani. Potrivit unei surse medicale, acesta ar fi "grav ranit la stomac si la cap", dar viata sa nu este in pericol, dupa cum au spus chirurgii si presedintele afghan Hamid Karzai.

"Arhitectii acestui atentat sinucigas (...) au reusit sa plaseze explozibilii in lenjeria intima, in jurul organelor genitale ale acestui kamikaze", au precizat serviciile secrete afghane, dupa o ancheta. Or, acest gest este "contrar tuturor principiilor islamice si afghane", au continuat acestea.

Asadullah Khalid se afla vineri intr-o stare "stabila" si "satisfacatoare". au precizat, pentru AFP, surse din serviciile afghane de securitate, sub acoperirea anonimatului.

Potrivit unei surse guvernamentale, atacatorul era un vizitator care fusese controlat la intrarea in sediul serviciilor de informatii la Kabul, unde a avut loc atacul.

Acest caz aminteste de cel al unui tanar nigerian, Umar Farouk Abdulmuttalab, care a incercat sa arunce in aer un avion pe ruta Amsterdam-Detroit in 25 decembrie 2009, ascunzandu-si explozibilul in slip. Dispozitivul insa nu a explodat ci a luat foc, arzandu-l pe kamikaze, care a fost ulterior imobilizat de pasageri si de echipaj.

















1432 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Oare a avut orgasm sau iluminare (Vineri, 7 decembrie 2012, 17:00)

    Bogdan_1 [utilizator]

    Doar Bin Laden ar fi putut raspunde
  • +3 (3 voturi)    
    Curiozitate (Vineri, 7 decembrie 2012, 18:40)

    JG [utilizator]

    Mai are ... slip?
  • +5 (5 voturi)    
    Şi Virginele? (Vineri, 7 decembrie 2012, 19:16)

    war4peace [utilizator]

    Cred că alea 72 de virgine or să fie tare dezamăgite... Ajunge kamikaze-ul în Paradis fără obiectul muncii...
    • +3 (3 voturi)    
      exact (Vineri, 7 decembrie 2012, 20:38)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

      bine punctat, ce face mahmud in paradis fara trusa de scule....
  • +3 (3 voturi)    
    kamikaze (Vineri, 7 decembrie 2012, 22:04)

    aresul [utilizator]

    Este o diferenta uriasa intre ,,kamikaze" si ,,terorist (sinucigas)".
    Primiul, neaparat japonez, poarta haina militara si conduce o actiune de atac vadita, rationala, de sacrificiu, in folosul propriului neam.
    Cel de-al doilea, musulman international, poarta zdrente, conduce o actiune de atac perfida, cu gandul la virgine, in folosul marilor puteri.
  • -1 (1 vot)    
    principii afghane si islamice (Sâmbătă, 8 decembrie 2012, 14:35)

    kripton [utilizator]

    probabil talibanii au destul discernamant ca sa stie care sunt principiile ''afghane/islamice'' fara sa le ceara opinia dusmanilor lor... iar daca aceia inteleg altfel ''principiile'' asta-i treaba.
    • 0 (0 voturi)    
      asa e (Sâmbătă, 8 decembrie 2012, 22:44)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      ma, talibanii detin adevarul despre orice, ma, alaturi de voi, iubitorii de islam, ma.
      • -1 (1 vot)    
        talibani (Duminică, 9 decembrie 2012, 21:49)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        nu ma gandesc la musulmani decat k la dusmanii religiei mele dar spre deosebire de tine invat despre ei si stiu ca prosti nu sunt. vezi ce avans avea medicina lor in evul mediu fata de cea europeana sau cum generalii lor au cucerit siria cu o armata de 5 ori mai mica decat cea bizantina...ca sa faci fata unui asemenea adversar trb sa fii bine pregatit nu arogant si ignorant.