Obuze siriene au cazut in Turcia: cinci morti/ Turcia riposteaza bombardand tinte de pe teritoriul sirian / Reuniune de urgenta a NATO

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 octombrie 2012, 22:35 Actualitate | Internaţional


Bombardamente in Siria
Foto: Captura YouTube
Cel putin cinci persoane au murit si alte noua au fost ranite miercuri in Turcia, intr-un atac cu obuze lansate din Siria, intr-o zona situata la frontiera dintre cele doua state. In replica, Ankara a bombardat tinte situate pe teritoriul sirian, anunta AFP. Tarile membre NATO se vor reuni de urgenta, a anuntat premierul turc Recep Tayyip Erdogan intr-un comunicat.

De asemenea, ministrul turc de Externe, Ahmet Davutoglu, a discutat prin telefon cu secretarul general ONU, Ban Ki-moon, dupa atacul cu obuze lansat din Siria spre teritoriul Turciei.

UPDATE 00:30: Siria si-a prezentat condoleantele pentru victimele bombardamentului din Turcia, deschizand totodata o ancheta cu privire la obuzele trase la granita dintre cele doua tari.

UPDATE 23:45: La finalul intalnirii de la Bruxelles, statele membre NATO si-au exprimat solidaritatea fata de Turcia, invitand Siria sa inceteze incalcarea principiilor de drept international.

UPDATE 23:28: Potrivit estimarilor recente furnizate de guvernatorul turc al provinciei in care au cazut obuzele siriene, bombardamentul a distrus o casa si a ucis cinci persoane, inclusiv o mama cu cei trei copii ai sai. Zece persoane au fost ranite, dintre care doua sunt in stare critica.

UPDATE 23:10: Conform surselor diplomatice, reuniunea de urgenta a Consiliului NATO a inceput.

UPDATE 22:50: Consiliul NATO, format din ambasadorii celor 28 de state membre ale Aliantei, urmeaza sa se reuneasca de urgenta miercuri seara, la cererea Turciei, au declarat surse diplomatice citate de AFP.




Citeste mai multe despre   
















11516 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    incepe razbelulll (Miercuri, 3 octombrie 2012, 22:58)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    siria si iran pana in primavara o iau de nu o sa le vina sa creada.
    • +7 (9 voturi)    
      Siria ca Siria... (Miercuri, 3 octombrie 2012, 23:45)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Da eu imi fac griji in legatura cu Iranul... nu avem de unde sti ce au facut ei in tara lor, insa le stim cu totii ambitiile nucleare. Daca cumva.... Ce facem atunci?
      • +4 (6 voturi)    
        Iranul a intrat.... (Joi, 4 octombrie 2012, 8:35)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        ...deja in razboi prin prabusirea monedei nationale iar distrugerea economiei este prima faza a razboiului. Daca in aceasta faza nu se ajunge la o intelegere, va urma cea de a doua faza, a armelor.
        In ceea ce priveste arma nucleara, daca o au, nu cred ca vor apuca sa o foloseasca sau poate "li se va permite o singura data" pentru a se justifica o eventuala faramitare a teritoriului prin tratatul de pace, dupa incheierea razboiului.
    • +3 (9 voturi)    
      asa e.. (Joi, 4 octombrie 2012, 0:09)

      eek [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      or sa si-o ia urat...
      imi pare rau ca nu au inteles cu vorba buna...
      aia e, lectia trebuie invatata...
  • +3 (15 voturi)    
    Soricelul (Siria) ataca leul (NATO) (Miercuri, 3 octombrie 2012, 23:57)

    V.R. [utilizator]

    31 august 1939: Soldati "polonezi" ataca Germania nazista. Hitler este nevoit sa riposteze, declarand razboi Poloniei.
    ...
    3 octombrie 2012: Soldati "sirieni" ataca o tara membru NATO. NATO este nevoit sa riposteze, declarand razboi Siriei.
    • +1 (7 voturi)    
      e o diferenta (Joi, 4 octombrie 2012, 0:54)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      soldatii polonezi faceau parte din armata poloneza. la sirieni e vorba de rebeli.
      • 0 (0 voturi)    
        OFF, OFFF, OFFFFF (Joi, 4 octombrie 2012, 11:43)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

        Istoria e o materie de studiu in scoala generala si liceu si asta nu le foloseste unora cu nimic.
    • +1 (1 vot)    
      Exact (Joi, 4 octombrie 2012, 9:22)

      Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      De unde o fi avut rebelii obuze?
  • +3 (7 voturi)    
    Turcia - Siria. (Joi, 4 octombrie 2012, 0:02)

    cornel19 [utilizator]

    Cred ca este dorinta presedintelui sirian si a regimului de la Teheran, sa ,,externalizeze,, razboiul civil din Siria si majorele probleme iraniene. Un conflict militar deschis cu Turcia, unul din cei mai semnificativi membri NATO, va atrage reactia organizatiei si implicit a SUA. Astfel guvernanti din cele doua tari, conteaza pe sprijinul Rusiei si Chinei. Pe cale de consecinta, intreg centru de greutate, cat mai ales atentia se va indrepta spre acest conflict armat, in care Turcia are dreptul legitim la autoaparare. este astfel foarte probabil ca Ro. si Bulgaria sa devina dupa Turcia, placa turnanta a operatiunilor aeriene si terestre, indreptate impotriva Siriei si f. probabil Iranul.
  • 0 (2 voturi)    
    asd (Joi, 4 octombrie 2012, 0:23)

    copywrite89 [utilizator]

    Here we go!
  • -3 (9 voturi)    
    si uite asa (Joi, 4 octombrie 2012, 5:02)

    gopo111 [utilizator]

    se poate intra peste sirieni si sa ii macelareasca nato, binenteles ca in spatele nato sint cei ce au companiile de petrol , care sint in spatele acelor atacuri, ca nu se putea altcumva, ca sa puna mina pe ceea ce mai e din petrolul sirian, ne pregatim de un alt razboi din cite se pare
  • +3 (5 voturi)    
    sper ca acesti conflict (Joi, 4 octombrie 2012, 8:05)

    luxdesign28 [utilizator]

    sa nu degenereze intr-unul mult mai grav...
  • +7 (9 voturi)    
    PROVOCARE (Joi, 4 octombrie 2012, 8:42)

    sabo [utilizator]

    PAI DA
    CHIPURILE AIA ATACA TURCIA! NU AVEAU UN ASEMENEA INTERES! DAR ASTA EO INSECNARE PT A PUTEA INTERVENI NATO PRIN ALIATA TURCIA! ETC ETC
    ASA ...SE FACE MARSAVIA!
    AL DOILEA RAZBOI MONDIAL?
    DA A FOST INCEPUT DE POLONIA! NU STIATI!?
    • +1 (1 vot)    
      Foarte probabil. (Joi, 4 octombrie 2012, 10:24)

      skanda7 [utilizator] i-a raspuns lui sabo

      Si eu cred ca e o inscenare. Confirmarea mi-a venit cand am aflat declaratiile din partea americanilor. De faza cu Polonia nu stiu nimic :">
      • 0 (0 voturi)    
        Explicatie (Joi, 4 octombrie 2012, 11:18)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui skanda7

        Hitler a dat ordin ca soldati nazisti deghizati in polonezi sa atace turnul radio din Gleiwitz (Gliwice), astfel incat Hitler sa aiba un pretext necesar pentru a ataca Polonia (in "legitima aparare").
  • +2 (6 voturi)    
    Multi vad putin pricep (Joi, 4 octombrie 2012, 10:27)

    vodatepes [utilizator]

    Occidentul respectiv Franta si Anglia nu au reusit sa intervina cu ajutorul ONU pentru ca RUSIA si China au blocat in consiliul de securitate. Atunci punem pe rebeli sirieni sa traga niste obuze asupra unui membru NATO respectiv Turcia si astfel Anglia si Franta sar in ajutorul Turciei intervenind astfel in Siria. Acelasi scenariu a fost si la Sarajevo cand musulmani au tras asupra unei piete unde era populatia mulsumana si au luat-o pe coaja sarbi. ONU a facut apoi o ancheta si au descoperit ca obuzele au fost trase din tabara musulmana. Nu ma mira nimic. Fostele metropele ataca fostele coloni vezi Egiptul, Libia, Siria. A inceput razboiul cald pe resurse.