Budapesta: Sute de mii de unguri au manifestat pro si contra lui Orban, care a afirmat ca Ungaria nu va fi o colonie

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 15 martie 2012, 19:10 Actualitate | Internaţional


Sute de mii de oameni au participat joi la Budapesta la manifestari politice dedicate zilei nationale, simpatizantii pro-Orban aratandu-se mai numerosi decat cei ai opozitiei, relateaza AFP.

La manifestarea din fata parlamentului ungar, unde premierul Viktor Orban a sustinut un discurs, au participat 250.000 de oameni, potrivit unui comunicat al guvernului, si aproape 200.000, potrivit unui fotograf al agentiei franceze de presa.

Seful de guvern, ca si anul trecut, a sustinut un discurs cu accente inflamatorii, afirmand: "Nu vom fi o colonie". In urma cu un an, el comparase Bruxellesul cu Moscova.

Sarbatoarea nationala ungara comemoreaza revolutia maghiara din 1848, impotriva Habsburgilor si pentru libertati civile si independenta.

Orban a subliniat ca revendicarile ungurilor raman aceleasi si in 2012: "Suntem urmasii politici si intelectuali ai anului 1848", a spus el, iar multimea i-a scandat numele.

O adunare a opozitiei, organizata de ONG-ul "Milla" (Un milion pentru libertatea presei), a atras circa 100.000 de persoane, potrivit unui fotograf AFP.

Organizatorii au prezentat un cantaret de rap ca "presedinte al republicii alternative" si au citit o lista cu 12 revendicari, printre care libertatea presei si religioasa, impozite juste si justitie independenta.

In afara acestor manifestatii, capitala Ungariei parea parasita, din cauza unui week-end prelungit, in conditiile in care si vineri este zi libera.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4971 vizualizari

  • -6 (16 voturi)    
    offfff (Joi, 15 martie 2012, 19:43)

    Gabriel [anonim]

    Desi imi e sila de dreapta anticrestina, Orban este un exemplu pentru noi.......niste slugi abjecte !
    • +1 (9 voturi)    
      Nu-i chiar asa! (Joi, 15 martie 2012, 21:21)

      xcristi [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel

      Supravieturirea natiei e pe primul loc. Daca asta cere "slugarnicie" in fata bancilor, ori "tradare" in razboaie n-are importanta pentru ca fara natie n-am fi pur si simplu! Deci n-ai putea sa ai demnitate pentru ca n-ai fi. Un politician intelept se adapteaza vremurilor si mai ales e constient de puterea natiei sale atat ca e ea. Orban n-a prea facut asta! Au cazut imperii din cauza lipsei sau devalorizarii banilor, iar Ungaria vezi doamne vrea independenta financiara!
      • +2 (8 voturi)    
        hm (Vineri, 16 martie 2012, 7:54)

        Gabriel [anonim] i-a raspuns lui xcristi

        Cand pretul libertatii este ea insasi.....romanii au mai platit tribut, dar isi injurau suzeranul, acum ii lingem talpile dand din coada.....iata unde a dus porcaria din 1989..la distrugerea tarii !
        • +6 (6 voturi)    
          nu I989, ci 1990.... (Vineri, 16 martie 2012, 10:09)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel

          este anul inceputului devalizarii tarii......sa-i "multumim" marelui facator de istorie, TOV. ION ILIESCU.
  • +4 (8 voturi)    
    HE,HE ... (Joi, 15 martie 2012, 20:16)

    efz [utilizator]

    Gura pacatosului adevar graieste
  • -7 (11 voturi)    
    Iata un exemplu bun... (Joi, 15 martie 2012, 20:50)

    codrutz [utilizator]

    ...dat de unguri "mioriticilor" romani! Desi nu ma omor dupa unguri (sau maghiari !?), trebuie sa recunosc ca mancatorii de "gulas" au mai multa demnitate si curaj decat mancatorii de "mititei".
    In plus, rumanii nostrii ca brazii cu mucii pe piept, nu stiu nici ce este aia "solidaritate sociala" pentru ca altfel nu se explica de ce nu le pasa de durerile si nevoile celor care manifesteaza de luni de zile in strada impotriva unui regim corupt si imoral reprezentat de "cuplul politico-mafiot"Basescu-Udrea.
    Dragi romani, aveti pretentia ca ungurii din tara sa va respecte si sa nu mai profite de naivitatea si frica voastra... Dar, cred ca trebuie sa recunoasteti ca au dreptate cand nu va respecta, deoarece nici voi nu va respectati statutul de popor liber si demn atata timp cat va lasati calcati in picioare de mascarici precum Basescu, Boc, Blaga, Oprea, Udrea si toata sleahta care va asupreste ca pe niste oi natangi de peste 7 ani de zile... "Pacat, pacat de sangele varsat" de catre tinerii care au murit la Revolutie pentru a salva demnitatea noastra a celor care ne batem cu caramida in piepte ca: "Noi suntem romani / Noi suntem romani/ Noi suntem pe veci aici stapani". Nu dragi romani nu (mai) sunteti stapani; sunteti doar niste chiriasi in tara in care altii sunt stapani. Din pacate pentru voi nici macar nu stiti cine sunt acesti "stapani", pentru ca cei pe care-i vedeti la televizor in calitate de politicieni romani sau de guvernanti sunt doar niste arendasi sau vechili care va jupoaie fara mila ca sa-si ia si ei partea pe langa stapanii lor si ai vostri.
    • +2 (6 voturi)    
      dupa (Vineri, 16 martie 2012, 10:38)

      dupa [anonim] i-a raspuns lui codrutz

      dupa tine, "demnitate si curaj" are orice hot, talhar, violator sau criminal, care nu se "injoseste" sa munceasca sau sa se tina de cuvant, ci ia ce "i se cuvine" cu "demnitate" si "curaj".

      iti doresc sa traiesti intr-o lume in care sa fii inconjurat numai de "demni" si "curjosi" asa cum visezi tu.
      • 0 (2 voturi)    
        he (Vineri, 16 martie 2012, 14:53)

        Gabriel [anonim] i-a raspuns lui dupa

        Deja traim intr-o asemenea lume - capitalismul.
    • +1 (3 voturi)    
      Corect (Vineri, 16 martie 2012, 13:00)

      Basescu [anonim] i-a raspuns lui codrutz

      Dar la noi nu exista nici un politician care sa adere laa cauza asta !!! Sa o prezinte oamenilor, sa ceara voturi pe acest program. de ce? de lasi? de prosti? spune tu, nu pdl-stii care posteaza aici pana la alegeri... :))
      • +1 (1 vot)    
        psd=pnl=pdl-pc=...=coruptie (Vineri, 16 martie 2012, 14:42)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui Basescu

        atat mai puneti demintatea si curajul in carca unui anumit partid favorit, de parca celelalte parrtide chiar au dat dovada de corectitudine. s-au succedat in tara toate cele trei partide mari la guvernare si nu am vazut nimic mai bun la unul fata de celalalt. terminati cu propaganda politica. sunteti ridicoli. nu vad de ce basescu ar fi mai mafiot decat ceilalti predecesori. singura diferenta este ca basescu este papusarul, ion timp ce celelalte partide sunt conduse de papusi. in rest toti sunt o apa si un pamant
        • 0 (0 voturi)    
          da,da (Duminică, 18 martie 2012, 14:17)

          adrian75 [anonim] i-a raspuns lui nenea

          Asa e- cand un partid e in opozitie atunci promite marea cu sarea , dar odata ajuns la putere isi permite sa faca toate nedreptatile impotriva care a facut demonstratii cu spuma la gura in vremea cand a fost in opozitie.Asa va fi si acum dupa alegeri, sa tineti minte, lupul isi schimba blana, dar naravul ba.
  • -2 (6 voturi)    
    Exemplu pentru tine (Joi, 15 martie 2012, 20:54)

    Vasea [anonim]

    Reject
  • -1 (5 voturi)    
    colonie? de ce nu? (Joi, 15 martie 2012, 21:22)

    ovidiu. [utilizator]

    aiasta va doresc io voua!
  • +1 (11 voturi)    
    Ungurii (Joi, 15 martie 2012, 21:36)

    sentenced [utilizator]

    Oare trebuie sa treaca si ungurii printr-o "coventrizare" pentru a realiza ca nu sunt un soi de popor ales?
    (a coventriza=verb inventat de germani dupa stergerea de pe harta a orasului Coventry, in 1945 cele mai mari orase germane au fost "coventrizate").
  • +3 (9 voturi)    
    interesul poarta fesul (Vineri, 16 martie 2012, 8:55)

    translativus [utilizator]

    Cand au avut interes, aderarea la UE a fost indicata ca fiind calea sigura spre progres si bunastare. Banii veniti de acolo au fost considerati ca o prada si impartiti "pe spranceana" intre smecherocratii vremii.
    Acum, cand s-a dovedit ca banii erau destinati cu adevarat spre dezvoltare, smecherocrtatilor nu le mai convine si au inceput sa faca ce stiu ei cel mai bine - sa invrajbeasca prostimea.
    Rezultatul? Doar inveninarea societatii. Ce patesc ei? Ati ghicit, nimic. De ce? Pentru ca sistemul care tine populatiile captive, ii protejeaza.
    • +2 (6 voturi)    
      Just (Vineri, 16 martie 2012, 10:09)

      Alexandru [anonim] i-a raspuns lui translativus

      Ma bucur ca e cineva de pe aici care chiar a inteles despre ce e vorba de fapt.
  • 0 (0 voturi)    
    defaimare (Duminică, 18 martie 2012, 11:52)

    qwerty [anonim]

    "In urma cu un an, el comparase Bruxellesul cu Moscova." - afirmatie citata din Radio Ierevan - fara nici un sambure de adevar.