Letonii au respins prin referendum adoptarea limbii ruse ca a doua limba oficiala. Rusia a contestat referendumul

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 19 februarie 2012, 17:20 Actualitate | Internaţional


Letonii s-au pronuntat intr-un procent de 74,62% impotriva adoptarii limbii ruse ca a doua limba oficiala in tara lor in referndumul de sambata, potrivit rezultatelor partiale comunicate de Comisia electorala, anunta AFP.

In urma numararii buletinelor de la aproape doua treimi din birourile de vot, numai 25,06% dintre participanti s-au declarat in favoarea instituirii limbii ruse ca a doua limba oficiala in Letonia.

Rusia insa a denuntat duminica referendumul, considerand ca rezultatele nu reflecta realitatea intrucat 300.000 de rusofoni au fost privati de dreptul de vot.

"Rezultatele sunt departe de a reflecta situatia reala pentru ca 319.000 de apatrizi au fost privati de dreptul lor de a se exprima, desi mare parte dintre ei au fost nascuti si au trait de mult timp in Letonia", a declarat minsiterul rus al afacerilor externe intr-un comunicat.

Rata de participare la referendum a fost de 69,23%.

"Este o problema de identitate nationala, ceea ce explica de ce majoritatea oamenilor nu au considerat referendumul ca fiind un simplu joc politic si au participat atat de masiv", a declarat pentru AFP, Ivars Ijabs, analist politic la Universitatea din Riga.

Comunitatea rusofona din Letonia, formata in special din imigranti rusi instalati in aceasta tara in perioada sovietica, reprezinta mai putin de o treime din populatia de doua milioane de locuitori. Rusofonii au initiat acest referendum, considerandu-se discriminati, in timp ce majoritatea letona, care s-a opus acestui demers, sustine ca limba rusa le-a fost impusa in viata publica in perioada dominatiei sovietice


Citeste mai multe despre   
















5194 vizualizari

  • +41 (41 voturi)    
    Bravo Letonia. (Duminică, 19 februarie 2012, 17:45)

    dragos234 [utilizator]

    Moldovenii sa ia exemplu de la letoni.
    • +24 (24 voturi)    
      moldovenii (Duminică, 19 februarie 2012, 19:40)

      alex [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      Ce exemplu sa ia? Sa faca referendum ? :) Intr-o tara cu 50% populatie pro comunista si un procent imens pro Rusia, daca fac saracii un referendum se trezesc cu limba rusa - a doua limba oficiala. Moldovenii vorbesc "limba de stat" , multi se feresc sa o numeasca romana.

      Exemplu ar trebui sa ia de la tarile baltice in ceea ce priveste atutudinea fata de Rusia ... dar n-ai cu cine ...

      Salut si eu rezulatul referendumului.
  • +19 (23 voturi)    
    Pumnul in masa? (Duminică, 19 februarie 2012, 17:50)

    Vizitiul [utilizator]

    Probabil i-ar invada, sa-si impuna limba Rusa!
  • +29 (29 voturi)    
    letonia-i tara letonilor... (Duminică, 19 februarie 2012, 17:51)

    toma [anonim]

    mi se pare corect ca ei sa hotarasca care-i limba oficiala in tara lor .
    s-au saturat de rusi vreme de 50 de ani !
    sant convins ca vor sa uite de rusi , sa le uite limba...
    iar rusii n-au decat sa impuna limba oficiala IN RUSIA .har Domnului au destule limbi care se vorbesc , din fostul urss !
  • +27 (27 voturi)    
    Bravo Letonia ! (Duminică, 19 februarie 2012, 18:23)

    gdans [utilizator]

    Daca intervine Rusia, crede ca o sa creasca simpatia fata de ea ?
    Rusia are la granite reactia fireasca dupa politica pe care a dus-o.
  • +23 (25 voturi)    
    Americanul. (Duminică, 19 februarie 2012, 18:25)

    gososan [utilizator]

    Cum zice americanul "justice has been done" . By by Rusia!!!
    • +6 (6 voturi)    
      ! (Duminică, 19 februarie 2012, 20:12)

      chiuaua [utilizator] i-a raspuns lui gososan

      ...sigur te-ai gandit sa scrii bye bye
  • +17 (17 voturi)    
    Fereste-ma Doamne... (Duminică, 19 februarie 2012, 18:28)

    Nicollaeb [anonim]

    "Fereste-ma Doamne de prieteni" o carte care explica pe larg cu se lipeau si infiltrau rusii de orice popor. Inca nu le-a venit mintea la cap!
  • +23 (25 voturi)    
    rusnacii si ifosele (Duminică, 19 februarie 2012, 18:29)

    nene [anonim]

    sa-si puna pofta in cui cu limba lor urata. eu am avut "norocul"sa studiez rusa in liceu.....acum trebuie sa ma chinui de fiecare data cu engleza. rusa este complet nefolositoare. rusnacii cred ca toata lumea este a lor. letonii sunt iun popor mandru. bravo lor
    • -2 (6 voturi)    
      Obiectie (Duminică, 19 februarie 2012, 23:10)

      io [anonim] i-a raspuns lui nene

      Rusa nu e o limba urata! E de fapt o limba foarte frumoasa!
      Scoateti-va capetele din nisip!
      • +3 (3 voturi)    
        care nisip? (Luni, 20 februarie 2012, 10:57)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui io

        fiecare cu gusturile lui pana la urma :) (probabil tu cunosti lb rusa si-ti place). dar trebuie sa fi de acord cu mine ca este complet nefolositoare. si da...eswte fff urata
  • +28 (28 voturi)    
    Da! (Duminică, 19 februarie 2012, 18:46)

    ASIMO [anonim]

    Mi-am dus ieri nevasta la ambasada sa voteze, ca e letona! :-D A votat conform rezultatului! Acum ... distractia e ca Rusia se poate ridica de posterior in sus cat vrea ea, deocamdata LV e cat se poate de independenta fata de Rusia, si cu exceptia sicanelor, obisnuite de altfel in Saima de la Riga, rusii nu pot face nimic Letoniei! LV e spatiu EU, ca atare suficient de bine protejat! Si da, cum zicea cineva mai sus, letonii s-au saturat de rusi pana-n maduva!
    Latvija, es milu tevi! :-)
    • -4 (4 voturi)    
      Si daca americanu' zice "pas"? (Duminică, 19 februarie 2012, 23:16)

      io [anonim] i-a raspuns lui ASIMO

      Si acum ia sa te intreb io pe tine, la o adica, la un care pe care...Rusia vs EU....ce se intampla? Daca ne intrebam "ce-ar fi daca...?" ajungem din nou la concluzia la care au ajuns altii (e.g. polonezii) acum mai bine de cinzeci de ani: toate tratatele astea nu inseamna nimic atunci cand incepe sa sune alarma!

      EU este varza militar la momentul actual (vezi ispravile din Linia, unde soldatii UK au ramas fara munitie). Suntem in fundul gol fara americani, inca un motiv in plus ca EU sa puna mana de la mana si sa-si faca forte de aparare proprii. Pe axa Londra-Paris-Berlin. Stai asa...am spus Londra??? Si cand ne gandim la vajnicii razboinici frantuji...ajungem iar la concluzia ca tot pe nemti, ar trebui, la o adica, sa ne bazam :)
      • +3 (3 voturi)    
        Pe nemti? (Luni, 20 februarie 2012, 8:01)

        saabo [anonim] i-a raspuns lui io

        Parca e destulde clar ca sunt in AMORmare cu rusii la nivel politic! E evident..nu se spune dar se vede!
    • +1 (5 voturi)    
      Noroc cu Google (Luni, 20 februarie 2012, 0:55)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui ASIMO

      Asa am inteles ca iubesti Letonia.
      Latvija, es milu tevi! = Latvia, I love you!
      Morala este aceeasi pentru toate poporele fostei uniuni sovietice: eliberarea de tot ce este ruseste.
      Nu pot sa nu ma gandesc la iliescu: intr-o astfel de situatie (referendum) ar fi votat pentru limba rusa.
  • +2 (6 voturi)    
    e normal (Duminică, 19 februarie 2012, 19:59)

    Daniel [anonim]

    Nu poate o civilizatie cum este cea a tarilor baltice sa accepte o civilizatie inferioara in care vodca este elementul principal. Din cate stiu eu in letonia auzi rusa numai la cersetori si betivi ca oamenii de rand se feresc sa vb
    • +4 (4 voturi)    
      Eroare (Luni, 20 februarie 2012, 10:03)

      Paulp [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Te inseli. Eu am prieteni la Riga care vorbesc rusa fara retinere. Asta nu inseamna ca nu au ales sa n-o adopte ca limba oficiala. Dar se invata la scoala, se vorbeste curent, si rusa este a doua limba in Letonia.
      Insa si ei sint nationalisti si vor sa fie macar scriptic separati de rusi.
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo Letonia (Duminică, 19 februarie 2012, 23:38)

    iulian [anonim]

    rusi din Lituania nu au decis ei sa se mute de buna voie ...s-au sa emigreze.Moldova ..am fost de 2 ori,mi-e greu sa fac un comentariu...majoritatea sunt cu rusia,Romania este o mare oportunitae pt.multi moldoveni doar datorita pasaportului care le deschide poarta catre UE,ca in rest nu au nici un respect fata de Romania...credeam ca suntem frati.e doar o poveste
    • +2 (2 voturi)    
      Hm (Luni, 20 februarie 2012, 11:12)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui iulian

      in mare parte ai dreptate insa mai sunt si exceptii
  • +1 (1 vot)    
    de ce nu semanam cu lituanienii (Luni, 20 februarie 2012, 21:32)

    arheopterix [utilizator]

    Cind s-au dezghetat lucrurile in Rusia,lituanienii au mers in Siberia si si-au repatriat toti compatriotii exilati acolo , inclusiv mortii din morminte.Inspirati de aceasta actiune ,citiva moldoveni au vrut sa- i imite pe lituanieni . Actiunea a fost un fiasco .Le placea acolo? Nu mai voiau la Moldova ?Nu le mai pasa ?Cel mai tare m-a socat o femeie de vreo 50 de ani care vorbea perfect "moldovineste"si care a refuzat categoric sa revina acasa,dar mai cunosc si alte cazuri asemanatoare
  • +1 (1 vot)    
    Cand vine si la noi referendumul? (Luni, 20 februarie 2012, 22:20)

    gigi [anonim]

    Sa vina si la noi referendumul pentru demiterea Presedintelui. Nu de alta, dar sa le aratam comunistilor, mogulilor si minerilor ca poporul il va sustine pe Domnul Presedinte Traian Basescu pana in panzele albe. Iar daca se intampla cumva ca raspunsul la demitere sa fie ,,Da'', chiar si cu 0.000001%, aceasta este evident o masluire fsn-isto-pcr-isto-cripto-comunista.