Consulul francez in Gaza, sotia sa si fata lor de 13 ani, raniti intr-un bombardament israelian

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 15 noiembrie 2011, 18:05 Actualitate | Internaţional


Consulul francez in Fasia Gaza, sotia sa si fata lor in varsta de 13 ani au fost raniti in urma unui bombardament aerian israelian, care a avut loc duminica seara, a declarat marti purtatorul de cuvant al Ministerului de Externe de la Paris, Bernard Valero, citat de Reuters. Potrivit informatiilor, cei trei au fost loviti de srapnele in casa lor din Gaza, care se afla la circa 200 de metri de locul in care au cazut obuzele israeliene.

Valero a spus ca "Franta condamna rezultatele raidului. In timp ce toti suntem preocupati de securitatea Israelului, Franta reaminteste necesitatea cea mai importanta - aceea de a evita ranirea civililor".

Oficialul francez nu a specificat natura ranilor celor trei.

Bombardamentul, care a dus la moartea unui politist si ranirea altor patru, a fost declansat dupa ce militantii palestinieni au lansat o racheta in sudul Israelului.

Potrivit Reuters, incidentul va tensiona probabil si mai mult relatiile dintre Paris si Ierusalim.

Presedintele francez Nicolas Sarkozy i-a scris premierului Benjamin Netanyahu pentru a-l reasigura de prietenia sa, in ciuda a ceea ce el a numit "viziuni diferite ale Orientului Mijlociu".

Declaratiile lui Sarkozy, continute intr-un mesaj de condoleante trimis lui Netanyahu pentru moartea socrului sau, par sa incerce sa clarifice situatia aparuta la summitul G20, in timpul caruia liderul francez a fost auzit in timp ce-i spunea presedintelui american Barack Obama ca premierul israelian este "un mincinos" pe care "nu-l mai suporta".


Citeste mai multe despre   


















1698 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Ciudat (Marţi, 15 noiembrie 2011, 18:30)

    Luk [utilizator]

    Evreii nu gresesc nicodata tinta, in special prin zonele locuite (poate doreste sa ma contrazica cineva - vezi Liban).

    Ori francezul s-a mutat acolo acum doua zile, ori evreii au hotarat ca nu strica sa-i dea un avertisment...
    • +6 (10 voturi)    
      what ? (Marţi, 15 noiembrie 2011, 19:42)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Luk

      Postul tau sper ca e ironic...Israel in conflictul din Liban si Gaza a omorat in mare parte civili necombatanti (undeva 70-80% civili, vezi cifrele oficiale ONU), dintre care un numar foarte mare de copii, jurnalisti, si chiar si personal UN (celebrul caz din Liban cand 4 oficiali ONU au fost omorati in postul lor marcat).
  • -3 (11 voturi)    
    Poate ar vrea cineva... (Marţi, 15 noiembrie 2011, 19:06)

    A.Corneliu [utilizator]

    ...ca evreii sa inghita bombardamentele teroristilor arabi fara sa replice?
    • 0 (4 voturi)    
      ok (Marţi, 15 noiembrie 2011, 20:18)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      daca iti intra vreun hot in casa, invita-l si in dormitor
    • +3 (7 voturi)    
      vai, nu... (Marţi, 15 noiembrie 2011, 21:20)

      yahwe [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

      evreii pot bombarda civili cand si cat vor. daca cineva nu e de acord, e antisemit.

      sunt sigur ca fata aia de 13 ani era o simpatizanta a hamas
    • +1 (7 voturi)    
      si Dennis Ross pleaca.... (Marţi, 15 noiembrie 2011, 21:28)

      yehudi [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

      va cam pierdeti credibilitatea......si in curand Palestina va fi membra Onu si va intenta o multime de procese....unele vor fi castigate...veti plati o gramada de bani palestinienilor....ehe!
    • 0 (0 voturi)    
      @A.Corneliu (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 13:23)

      adib [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Stire despre Israel, crime comise de evrei...... se putea sa lipsesti. Pustoiaca de 13 ani sigur era atentatoare sinucigasa si vroia sa arunce in aer un autobuz plin cu evrei pacifisti.
  • +8 (10 voturi)    
    nu e accident (Marţi, 15 noiembrie 2011, 19:35)

    Rational Idealist [anonim]

    Greu de crezut ca este o intamplare, primul comentator zice bine ca armata israeliana nu 'greseste' tinta decat cu intentie.
    Franta a votat recent la UNESCO in favoarea acceptarii Palestinei ca tara membra.
    • +2 (4 voturi)    
      s'a mai intamplat sa se dea p'alaturi :-) (Marţi, 15 noiembrie 2011, 21:18)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Rational Idealist

      americanii au demolata ambasda chinezeasca din belgrad, dintr'o eroare... din greseala.

      s'a mai intamplat ca evreii, din greseala, of course, sa scufunde un vas al us navy.
      pilotii n'au reusit sa identifice pavilionul :-)

      sigur, si arapii arunca cu pietre. ba si cu rachete d'alea de cad unde vor ele..

      niste shrapnele ratacite.
      ce mare caz !?
      sa'si inchida francii consulatu' ala.
      • 0 (4 voturi)    
        asta si vor (Marţi, 15 noiembrie 2011, 22:34)

        king david hotel [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

        sa plece din zona martorii ca sa poata face ce vor cu palestinienii.

        Evident, asta inseamna terorism, dar evreii au voie.
    • +4 (6 voturi)    
      nu e accident, e act de terorism (Marţi, 15 noiembrie 2011, 21:22)

      dex [anonim] i-a raspuns lui Rational Idealist

      TERORÍSM n. 1) Folosire sistematică a măsurilor de violență și de intimidare în vederea atingerii unui scop politic.