VIDEO Un tanar care a scandalizat opinia publica din Marea Britanie dupa ce a fost filmat in timp ce chinuia o pisica s-a predat politiei

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 21:00 Actualitate | Internaţional


Imagini violente
Foto: Captura Yahoo!
Un tanar britanic ce a fost inregistrat pe camerele de supraveghere in timp ce invartea cu violenta in aer o pisica, pe care o tinea de coada, s-a predat politiei, a anuntat organizatia Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (RSPCA), preluata de YahooNews! Suspectul, in varsta de 20 de ani, a scandalizat opinia publica din Marea Britanie dupa ce filmul incidentului a fost prezentat la posturile de televiziune.

RSPCA a anuntat pe pagina sa oficiala ca tanarul din Ramsgate s-a predat voluntar politistilor din Margate si, in prezent, ii ajuta pe ofiteri in ancheta.

"Vrem sa multumim presei si opiniei publice pentru ajutorul acordat apelului nostru, dupa incidentul in care o pisica a fost invartita de coada", a precizat RSPCA.

YahooNews! scrie ca, dupa incidentul produs la 29 octombrie, tanarul ar fi cautat sa se ascunda.

Pisica in varsta de 2 ani, pe nume Mowgli, nu a fost ranita in urma incidentului.

Proprietarul pisicii, Michelle Buchanan, a declarat ca agresarea pisicii a durat "mai mult de 30 de secunde", iar animalul a ramas "debusolat". "E ingrozitor. Nu pot sa cred ca cineva ar face ceva atat de barbar. Mowgli este epuizat emotional, nu vrea sa iasa afara. Inainte statea mereu afara".

Un inspector RSPCA, Caroline Doe, a spus ca "a fost vorba de un atac violent, josnic impotriva unei pisici. Toti cei care au fost martorii incidentului desfasurat in fata unui pub trebuie ca au fost la fel de socati si de inspaimantati precum am fost si noi".

Atentie, imagini socante!



Citeste mai multe despre   


















3756 vizualizari

  • +11 (29 voturi)    
    Pedeapsa maxima!!! (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 21:30)

    Jaguarul [anonim]

    Propun sa-l invarta si pe el 30 de secunde tinut de mataranga.
    • 0 (6 voturi)    
      Pedeapsa maxima (Duminică, 13 noiembrie 2011, 9:00)

      Minime [anonim] i-a raspuns lui Jaguarul

      Ar trebui sa primeasca inchisoare pe viata doar a chinuit un animal!!!

      Nu e ca si cum ar fi omorat 3 oameni, atunci toata lumea ar fi fost de acord ca se mai intampla, nu e o greseala asa de mare si sa primeasca 3 ani cu suspendare.
    • 0 (2 voturi)    
      nimic despre avorturi??? (Duminică, 13 noiembrie 2011, 16:11)

      john [anonim] i-a raspuns lui Jaguarul

      aia mici care sunt omorati cu buna-stiinta de mame inconstiente...


      lume nebuna, nebuna...
  • +14 (38 voturi)    
    imagini socante? (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 21:35)

    pederico [anonim]

    Daca filmul de mai sus este considerat socant atunci imi dau seama ca oamenii au pierdut contactul cu realitatea.
    • +1 (17 voturi)    
      Din contra (Duminică, 13 noiembrie 2011, 0:33)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui pederico

      Cred ca ar trebui sa fie socati, asa cum eu sunt socat de comentariul tau...
    • +8 (10 voturi)    
      a tortura animale sau oameni e socant! (Duminică, 13 noiembrie 2011, 1:05)

      noahh [utilizator] i-a raspuns lui pederico

      http://www.jurnalul.ro/externe/soldatii-americani-din-afganistan-se-distreaza-omorand-animale-in-bataie-video-595924.htm
  • +16 (20 voturi)    
    comparatie (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 21:38)

    stefan [anonim]

    daca englezoiul dadea foc unui cal viu cum s-a dat in romania era condamnat direct pe viata!
  • +3 (33 voturi)    
    pacat dar! (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 21:39)

    bubu [anonim]

    De ar fi atata atentie data si sutelor si miilor de OAMENI care mor in africa zilnic.....'ignorance is a blessing'
    • +6 (12 voturi)    
      pentru bubu (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 23:56)

      Nicu [anonim] i-a raspuns lui bubu

      Păi, de fapt să ştii că englezii organizează constant campanii de colectare de fonduri pentru diferite cauze umanitare în Africa. Pe mine chiar a ajuns să mă irite preocuparea lor pentru oameni la mii de kilometri depărtare. Cert este că faptul că le pasă de soarta unui animal nu înseamnă că nu mai au niciun strop de compasiune pentru semenii tăi. Dimpotrivă.
      • 0 (10 voturi)    
        da (Duminică, 13 noiembrie 2011, 2:49)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Nicu

        de asta si ei si francezii si marile puteri
        au saracit africa de tot ce aveau si au dus tot in tarile lor in timpul campaniilor coloniale...
        mari cazuri umanitare...astea-s de ochii lumii, vedetele si uniceful mai duc cate o sticla de apa intr-un sat african, si se lauda dupa aia in gura mare.

        moare o pisica si toata lumea e scandalizata...ca mor mii !ucisi pe motiv ca-s teroristi asta nu are nimeni nici o problema....
        • 0 (0 voturi)    
          anonimule (Luni, 14 noiembrie 2011, 15:46)

          Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui anonim

          Cine nu are suflet pt animale nu are nici pt oameni, nu are in el acel simtamat de compasiune. Din pacate tu nu ai compasiune pt viata in general si deci nici pt o fiinta care sufera. E ok, probabil Romania te face imun, e ca in jungla acolo.
    • +5 (5 voturi)    
      De acord (Duminică, 13 noiembrie 2011, 0:34)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui bubu

      Deci daca undeva in lume se comit atrocitati, asta inseamna ca trebuie sa se intample si la noi?
  • +4 (20 voturi)    
    probabil (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 21:56)

    Cataleya [utilizator]

    ...ca cele mai ofensate au fost cucoanele care au prin dulapuri numai haine de blana...naturala ....
  • -1 (27 voturi)    
    viitorul (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 22:02)

    lambda [utilizator]

    Mai avem putin si incepem sa ne inchinam in fata tuturor animalelor pe strada, sau ne oprim ca nu cumva sa le debusolam (mai ceva decat indienii cu vacile).
  • +7 (27 voturi)    
    nu zic ca nu e cruzime (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 22:16)

    andu [anonim]

    nu zic ca nu e cruzime, insa se exagereaza. Mor mii de oameni zilnic, inclusiv copii, in conditii groznice, si nimeni nu se scandalizeaza!
    • -1 (3 voturi)    
      unde? (Duminică, 13 noiembrie 2011, 9:58)

      bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui andu

      ai vreun link video ?
  • +8 (32 voturi)    
    Scandalizat? (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 22:45)

    Martens [utilizator]

    Ce a mai ramas din Candva Marea Britanie... In degenerarea lor, au ajuns sa fie scandalizati de unul care trage matza de coada, in timp ce dezmatul perversilor homosexuali pe strazi li se pare drept "modernitate" si "toleranta".
    • -2 (8 voturi)    
      .. (Duminică, 13 noiembrie 2011, 1:03)

      urfe [utilizator] i-a raspuns lui Martens

      Pai macar acolo nu sufera nimeni. Aici bietul animal...
  • -7 (17 voturi)    
    deci (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 23:35)

    jorj [anonim]

    Daca as fi langa un astfel de specimen l-as sugruma zambind si as dormi ca un prunc apoi....Glontul e prea scump pt unii ca asta
    • +3 (7 voturi)    
      Hehe (Duminică, 13 noiembrie 2011, 0:34)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui jorj

      Sa nu exageram...
    • +2 (4 voturi)    
      comparatie (Duminică, 13 noiembrie 2011, 12:28)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui jorj

      Pai ala a tras o matza de coada, iar tu l-ai ucide! Care e oare mai rau dintre cei doi? :)))))
    • +1 (5 voturi)    
      Echitabil.... (Duminică, 13 noiembrie 2011, 13:02)

      Vival [utilizator] i-a raspuns lui jorj

      Dupa tine, agresarea unei pisici ar trebui pedepsita cu streangul. Ce sa zic, pari foarte intelept, esti cumva judecator?
  • +5 (15 voturi)    
    Imagini socante (Duminică, 13 noiembrie 2011, 1:39)

    SKB [anonim]

    Lumea din jurul nostru se prabuseste, habar n-avem in ce moneda ne vom lua salariile in 5 ani, in timpul in care ati citit articolul si comentariul meu, au mai murit niste copii de foame, malarie sau pur si simplu omoriti de niste adulti iresponsabili si totusi "incidentul in care o pisica a fost invartita de coada" e o stire INTERNATIONALA.

    Iar cei care mai au simtul realitatii si incearca sa va spuna ca ceva nu e in regula, iau minusuri.

    Recunosc, poate sunt subiectiv, sunt si eu un criminal. Am tras de coada, de zeci de ori chiar, pisica casei, cand eram mai mic. A fost asa traumatizata, ca a trait doar 12 ani, in loc de media europeana de 14. Refuz sa ma predau autoritatilor.
    • -1 (7 voturi)    
      si eu recunosc! (Duminică, 13 noiembrie 2011, 11:23)

      Gramofonu' [anonim] i-a raspuns lui SKB

      Am chinuit carabusi cand eram mic, mi-am facut sfarleaza din ei, am ars muste cu lupa...dar nu ma predau, ca s-au prescris faptele :)

      Faceti si din asta stire internationala: "mass murderer, still among us".
    • +2 (4 voturi)    
      problema (Duminică, 13 noiembrie 2011, 14:31)

      dabu [utilizator] i-a raspuns lui SKB

      Pai asta e problema SKB... in ce moneda ne vom lua salariile peste 5 ani. Acum ca am aflat ca te preocupa acest lucru, m-am mai linistit - sigur o sa faci ceva in acest sens, ca sa ne fie mai bine.

      La ce ma mai gandesc eu este ca multe dintre animalele bipede se cred superioare oricaror altora de pe planeta, doar pentru ca s-au nascut oameni.

      Este vorba de memorialul durerii in cur de orice, in afara de ce imi place si ma intereseaza pe mine, omul, animalul superior.

      Faptele (nu povestile) ne demonstreaza in fiecare zi, cu fiecare stire cu batai, injunghieri, omoruri, decapitari, lapidari, atentate, razboiaie, violuri, pedofili, accidente in trafic, etc, cat de "superior' este omul.

      Si atunci, trebuie sa iubesti animalele. Multe dintre ele sunt mult mai bune decat multi bipezi.

      Stirea asta nu e pentru tine, superiorule. Mai fa niste calcule..
      • 0 (0 voturi)    
        bravo (Luni, 14 noiembrie 2011, 15:59)

        Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui dabu

        Bravo dabu.
        Multi idioti or sa ajunga sa urasca animalele numai pt ca unii dintre noi le aparam. Si le aparam de niste idioti sadici, nu de copiii care mor in africa, dar prostului i-a intrat in cap cu copiii din africa(pe care el ii ajuta enorm cu donatii, ce sa zic) si o tine pe a lui.
  • +5 (9 voturi)    
    Cand eram mic... (Duminică, 13 noiembrie 2011, 2:21)

    Tiberiu [anonim]

    ...prin anii 90 vedeam baieti mai mari ca mine torturand animale tot timpul...pisici, pasari, insecte, etc. Deja nu ma mai surprinde. Nu spun ca e ok din punct de vedere moral sa faci asa ceva...dar este natura umana...este un comportament teribilist specific adolescentilor si copiilor...un comportament care trebuie tratat timpuriu pentru a preveni aparitia criminalilor psihopati...
  • +1 (3 voturi)    
    Citam: (Duminică, 13 noiembrie 2011, 10:37)

    RazTaz [anonim]

    "Pisica in varsta de 2 ani, pe nume Mowgli, nu a fost ranita in urma incidentului"

    "Animalul a ramas debusolat".

    "Mowgly e epuizat emotional!" (sic!)

    ----
    In schimb folosim cuvinte ca "tortura" iar tanarul este dat in urmarire generala si a fost arestat.
    • 0 (0 voturi)    
      si ce nu e corect? (Luni, 14 noiembrie 2011, 16:02)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui RazTaz

      Tanarul nu cred ca e asa inocent. Probabil e un rebel la scoala netinut in frau de parinti. Pe viitor un bataus prin baruri, poate acasa. E ok? CIneva tre sa ii arate ca nu e ok, tre sa platesti cand faci cuiva rau, acel rau care nici tie nu ti-ar place.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce lume (Duminică, 13 noiembrie 2011, 10:51)

    nano2k [utilizator]

    Altii incep razboaie mincinoase si nu apar niciodata in stirile internationale (lasati politicienii, ei sunt numai niste marionete).

    Dar ce bine ca am scapat de un tragator de coada mâtzii.

    Dilema mea e tot mai mare: doar Occidentul sau de fapt intreaga rasa alba e in pericol de prabusire?

    PS: tanarul care a scandalizat ar trebui sa putrezeasca in inchisoare, nu? Ce lume!
  • +1 (3 voturi)    
    A debusolat-o (Duminică, 13 noiembrie 2011, 11:23)

    Mau [anonim]

    Din cate scrie in articol, pisica n-a patit nimic.
    E o stire despre unul care a invartit o pisica pana a debusolat-o.

    Relativ de cruzime, cred ca tot e mai bine s-o debusoleze, decat s-o manance.
  • +1 (3 voturi)    
    ??? (Duminică, 13 noiembrie 2011, 12:24)

    Denoro [utilizator]

    "Vrem sa multumim presei si opiniei publice pentru ajutorul acordat apelului nostru, dupa incidentul in care o pisica a fost invartita de coada", a precizat RSPCA". Care RSPCA contine cuvantul "royal", care acolo e echivalentul lui "national" de la noi. Adica nu stiu ce insititutie nationala se da de ceasul mortii ca un tampitel a... invartit o matza de coada! Voi chiar nu sesizati penibilul?
    O natiune care pe vremuri a cucerit planeta prin foc si razboaie si care si-a impus cultura si mai ales limba pe intre globul a ajuns ca acum sa fie socata fiindca o matza din regat a ajuns... "debusolata" si a fost "epuizata emotional"? :))))))))))
    Nu ma intelegeti gresit, nu aprob gestul aluia, nu aprob violenta animalelor si am o slabiciune pentru caini si intr-o anumita masura si pentru pisici, (am avut si voi mai avea caini), dar hai sa nu cadem in extreme... cu tenta oligofrena.