Liviu Dragnea promite modernizarea stadionului din Targu Jiu, o investitie evaluata la 20 de milioane de euro

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 mai 2014, 19:05 Alegeri 2014 | Europarlamentare


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Stadionul Municipal "Tudor Vladimirescu" din Targu Jiu, pe care joaca echipa Pandurii, va fi modernizat, vicepremierul Liviu Dragnea anuntand, sambata, la Targu Jiu, in prezenta premierului Ponta si a altor ministri, ca investitia, evaluata la 20 de milioane de euro, va fi facuta de Compania Nationala de Investitii (CNI), transmite Mediafax.

Anuntul a fost facut de Dragnea la intalnirea pe care acesta a avut-o, alaturi de premierul Ponta si de mai multi ministri, cu autoritatile locale din Gorj, carora le-au prezentat principalele investitii care vor fi facute in judet.

Unul dintre proiecte vizeaza modernizarea Stadionului Municipal "Tudor Vladimirescu" din Targu Jiu, pe care joaca echipa Pandurii, investitia urmand sa fie facuta de Compania Nationala de Investitii (CNI), iar autoritatilor locale le-au fost prezentate trei machete pentru a-si alege una dintre acestea.

Dragnea a mentionat ca modernizarea stadionului se face in urma demersurilor initiate de autoritatile locale si ca urmare a performantelor pe care Pandurii Targu Jiu le-a inregistrat in competitiile interne si in Europa League.

"Prin preluarea acestei investitii de catre CNI se doreste reabilitarea, modernizarea si extinderea arenei astfel incat sa indeplineasca conditiile necesare pentru gazduirea de meciuri ale competitiilor UEFA pana in faza de semifinala. (...) Noul complex sportiv va avea o capacitate de minimum 12.500 locuri acoperite, numar suficient pentru gazduirea competitiilor mentionate", a spus Dragnea.

Conform acestuia, costurile modernizarii stadionului sunt estimate la 20 de milioane de euro, banii urmand sa asigure dotari la standarde europene.

"Spatiul de cazare pentru sportivi va fi de minimum 40 de camere, cu toate dotarile necesare, inclusiv facilitati de recuperare, vestiare pentru jucatori, arbitri si oficiali, cabinet medical, cabinet antidoping, sali de incalzire, spatii pentru spectatorii VIP, spatii pentru alimentatie si comert, spatii pentru presa si conferinte si activitati de protocol, un sistem performant de sonorizare si iluminare, o buna acustica, precum si un sistem de protectie a spectatorilor impotriva intemperiilor si a soarelui puternic", a sustinut Dragnea.

El a mai spus ca la stadion vor fi amenajate si 2.500 de locuri de parcare, proiectul urmand sa fie realizat intr-o perioada cuprinsa intre 18 si 24 de luni.

Vicepremierul a afirmat ca CNI va prelua investitia dupa ce autoritatile locale vor pune la dispozitia acesteia atat o expertiza tehnica, dar si una energetica pentru a incepe procedurile necesare pentru a reliza studiul de fezabilitate, dupa care vor fi contractate lucrarile de investitii pentru modernizarea stadionului.

Stadionul Municipal "Tudor Vladimirescu" din Targu Jiu a fost inaugurat in 1965, iar acolo isi disputa meciurile echipa Pandurii. Anul trecut, pentru ca stadionul nu corespunde standardelor europene, echipa Pandurii Targu Jiu a fost nevoita sa isi dispute meciurile din Europa League pe Cluj Arena.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2518 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    Circ, "nu paine si circ" ci doar circ (Sâmbătă, 3 mai 2014, 19:21)

    Matrafirefox [utilizator]

    P$D-ul repara stadioane in loc sa repare spitale si scoli. P$D-ul vrea sa organizeze meciuri de fotbal in loc sa plateasca mai bine doctorii, ca sa nu mai fuga din tara. Asta e P$D-ul, niste circari.
  • +22 (22 voturi)    
    brava la el ! (Sâmbătă, 3 mai 2014, 19:33)

    translativus [utilizator]

    Se pare ca cetatenilor din Targu Jiu nu le mai lipsesea nimic, decat "modernizarea" stadionului, cu 20 de milioane de euroi.

    Asa ca, "dragi pesedei", mai bagati-ne inca odata mana in buzunare si mai usurati-ne de inca 20 de milioane, ca meritam bataia voastraa de joc, pentru ca noi v-am ales si tot nu ne-am invatat minte.

    Da...niste mici si bere "gratis"...cand dati ?
  • +20 (20 voturi)    
    ...mda... (Sâmbătă, 3 mai 2014, 20:22)

    ALTAN [utilizator]

    ...programul economic al PSD : biserici si stadioane...
    • +10 (10 voturi)    
      plus (Sâmbătă, 3 mai 2014, 22:42)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ALTAN

      autostrada bucuresti telemorman pentru bombonica.
    • +7 (7 voturi)    
      Da (Duminică, 4 mai 2014, 1:36)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui ALTAN

      si pulimea pune botul.Pai hai sa fim seriosi , cine voteaza in majoritate ciuma rosie nici nu merita altceva.
  • +19 (19 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 3 mai 2014, 20:24)

    chiuaua [utilizator]

    In sfarsit , de cand asteptam aceasta modernizare. Ce inundatii, spitale, educatie.... rahat.... sa stim exact care sunt prioritatile. De banii astia probabil se va moderniza cabina paznicului. Vor urma si alte upgrade-uri , evident vom vorbi de alte sume.
  • +13 (13 voturi)    
    Dragnea aduce inundații (Sâmbătă, 3 mai 2014, 20:26)

    Un cititor [utilizator]

    Teleorman,Gorj. Cine urmează?
  • +14 (14 voturi)    
    Dracnea mai bine si-ar educa ficioru' (Sâmbătă, 3 mai 2014, 20:29)

    Parzivall [utilizator]

    OOOpsss, nu prea stie cum sa educe se pare; ficior'su conducea cu 320 la ora pe A1....gest criminal, chiar si printre mitici.
  • +15 (15 voturi)    
    previziune sumbra (Sâmbătă, 3 mai 2014, 20:40)

    Finlandezul [utilizator]

    Probabil ca dupa ce Ponta ajunge Presedinte (iar Dragnea PM, pare logic), Pandurii vor incepe sa fie nelipsiti din cupele europene, iar apoi campioni interni in serie nelimitata, secondati de vreun team galactic din Alexandria Modelele FC Olt Scornicesti (bastina lui Nea Nicu) si Flacara Moreni (bastina Coanei Leana) trebuie reluat si dus pe noi culmi, nu? Totul, evident, din bani publici (redirectionati din jumulirea vreunor regiuni mai pricopsite).
    • +3 (3 voturi)    
      lasa nu plange dupa echipe de partid (Duminică, 4 mai 2014, 11:13)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Finlandezul

      la 25 de ani de la diversiunea din decembrie, in prima liga au mai ramas, culmea, cele doua departamentale infiintate de comunisti si clubul dinamo condus de lipa care papa bani de la buget.
      in prima liga doar Petrolul ce mai este o echipa de traditie , in rest doar echipe satelit satesti.
  • +11 (11 voturi)    
    in curand (Sâmbătă, 3 mai 2014, 20:47)

    ggna [utilizator]

    Tg. Jiu capitala Romaniei. Nu stiu cum se face ca ne-ati umplut de olteni. Anunt bravii nostri guvernanti ca mai sunt: moldoveni, bucovineni, banateni, ardeleni, moti...Ia veniti de va faceti campanie electorala si pe acolol. Pa astia nu-i intreaba Ponta daca sa candideze sau nu?
  • +12 (14 voturi)    
    Nu e o resursa pt. campania electorala, nu-i asa?! (Sâmbătă, 3 mai 2014, 20:51)

    Oltea [utilizator]

    Chiar daca nu sunt din Targu-Jiu, dar am radacini oltenesti, as fi curioasa:1) cate intreceri sportive au avut loc, anual, in ultimul deceniu, pe stadion?; 2) care a fost gradul de ocupare a locurilor?; 3) cat costau biletele si care era bugetul alocat pana acum?; 4) care au fost contributiile sponsorilor?; 5) ce scoli si licee au acces pentru orele de cultura fizica si intrecerile sportive inter-clase? 6) cat se implica ONG-urile, inclusiv Clubul Rotary, in intretinerea actualului stadion? 7) Cum arata contractele de furnizare a utilitatilor? 8) Dar contractele de subinchirieri cu diversi comercianti? 9) Dar contractele de reclame- permanente si temporare?10) Dar cele de transmisiuni radio-Tv?
    • +5 (5 voturi)    
      Post Scriptum: (Sâmbătă, 3 mai 2014, 22:58)

      Oltea [utilizator] i-a raspuns lui Oltea

      Sunt din Brasov ("hibrid perfect": tata- moldovean, mama- olteanca...). Titlul comentariului meu este, evident, ironic!
  • +13 (13 voturi)    
    Tara arde si baba ... modernizeaza stadioane (Sâmbătă, 3 mai 2014, 20:56)

    Rational1 [utilizator]

    In conditiile celui mai amenintator conflict din preajma Romaniei din ultimii 25 de ani guvernantii nostri vor sa dea 20 milioane Euro pt modernizarea unui stadion! Un mod iresponsabil de a stabili prioritatile. In loc sa ne gandim la aparare si infrastructura, ne gandim doar la circ si multumirea unor baroni locali!!
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 3 mai 2014, 21:18)

    rerenenegate [utilizator]

    Practic generatiile mai tinere nici nu mai sunt interesate de acest sport. Fotbalul cred ca nu va mai avea importanta pe care a avut-o. Acum sunt multe mijloace de divertisment. Mie sa nu fie niste bani investiti in nimic.
    • +10 (10 voturi)    
      N-o sa fie irositi banii, vor ajunge la P$D (Sâmbătă, 3 mai 2014, 21:37)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui rerenenegate

      sau la vreun afiliat al P$D-ului. Banii nostri se transforma in comisioanele P$D-ului.
  • +14 (16 voturi)    
    mitici (Sâmbătă, 3 mai 2014, 21:40)

    sven1 [utilizator]

    Nu se poate! Stadionul din Cluj a fost facut din banii consiliului judetean Cluj!!! De cand este un proiesct national stadionul din Tg Jiu??? Baga 20 de milioane de euro intr un rahat de stadion din bugetul national si pentru aeroportul cluj, obiectiv de importanta regionala, dau 5 milioane de euro, dintr un cost de 50,contribuitia guvernului romaniei. Ce manelism politic, ce mizerie si cat dispret pentru unele zone ale romaniei! Daca mai ramane jaful asta nu vad de ce am mai ramane in romania... ca provincie
    • +6 (8 voturi)    
      De cand este un proiect national stadionul din Tg (Sâmbătă, 3 mai 2014, 22:45)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui sven1

      de cind vointa lui dragnea si a celor ce aleg pdsr e lege in Romania.
    • +2 (2 voturi)    
      . (Duminică, 4 mai 2014, 8:06)

      rerenenegate [utilizator] i-a raspuns lui sven1

      Pai nu i-ai luat la rost pe aia de la CJ Cluj?
      Pe mine de ex. m-a cam ofticat investitia de aici in stadionul national (facuta de primarie in principal), desi macar un stadion national decent e bine sa avem.
      La faza cu aeroportul iti dau perfecta dreptate, e mult mai important un aeroport decat un stadion cu o echipa nu f. puternica din cate stiu eu.
  • +8 (8 voturi)    
    De ce autostrazi?de ce diguri ?circ cit cuprinde (Sâmbătă, 3 mai 2014, 23:33)

    andreesanu [utilizator]

    De ce autostrazi ?,de ce diguri pentru protectia localitatilor si nu: circ dimineata, la prinz si seara circ !!!
    Fieful Cirlanului trebuie sa se bucure de circ ,cit mai mult circ.
    De ce locuri de munca ???,de ce dezvoltare durabila ?,de ce sa nu aruncam cu banii pentru circ !!!.
    Asta-i guvernare sau campanie electorala ???,sa stie tot rominul pe ce aruncati voi banii luati cu japca de la gura romanului prin taxe,imozite.
    Aici sunt banii vostri romani !!! investiti in buzunarele circarilor !!!.
  • +5 (5 voturi)    
    Sinceritatea inoluntara a limbajului mainii! (Duminică, 4 mai 2014, 6:46)

    hotnewsfil [utilizator]

    In timp ce le facea promisiunea ca PSD le va face un stadion cum n-a mai vazut pamantul, hotul de voturi Dragnea si-a scos degetul mare printre aratator si millociu )in poza atasata articolului), ca sa inteleaga bine alegatorii ce vor primi daca voteaza candidatii PSD si, in primul rand pe premierul 'fa!'.
  • +5 (5 voturi)    
    saracii!!!!! (Duminică, 4 mai 2014, 11:14)

    asada [utilizator]

    Juveti !!!!!!! daca Drgnea baga 20 milioane in stdion o sa scapati si de inundatii!!!!! nu uitati sa-l votati inteligenti-lor !!!!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Poate daca mortii electori in fundatii ! (Duminică, 4 mai 2014, 11:28)

    Plagarus [utilizator]

    Pisicherul penal ot TL, are viziuni manusa pt. " doctorul " malpraxis la guvernare ?
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Duminică, 4 mai 2014, 11:39)

    JeSuisRoumain [utilizator]

    stadioane ne lipseau, ca drumurile sunt ca in palma, scolile si spitalele bine puse la punct.....
  • +2 (2 voturi)    
    oare ? (Duminică, 4 mai 2014, 12:59)

    KEMPES [utilizator]

    pot participa si eu la licitatie ???