Jeffrey Franks (FMI): E bine ca exista redresare in Romania, dar ea trebuie resimtita si de populatie

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 21 iulie 2011, 19:42 Actualitate | Esenţial


Jeffrey Franks
Foto: Agerpres
Seful delegatiei FMI la Bucuresti, Jeffrey Franks, a afirmat joi ca este bine ca Romania isi mentine redresarea economica, insa se simte nevoia unei cresteri economice sustinute, care sa se regaseasca si in puterea de cumparare a populatiei, relateaza Mediafax. In timpul unei intalniri cu presedintele Senatului, Mircea Geoana, Franks a spus ca primordiale pentru Romania sunt mentinerea riscurilor la un nivel cat mai scazut si continuarea reformelor si a redresarii economice.

"E placut sa vezi ca exista redresare economica, dar vrem si altceva. Vrem o crestere economica sustinuta, pentru ca numai cu o crestere care sa fie resimtita si de populatie bunastarea va creste semnificativ. Nu are niciun rost sa ai crestere economica daca ea nu este resimtita de catre populatie", a declarat seful FMI.

Oficialul FMI s-a aratat increzator asupra perspectivei economice in Europa. El a spus ca exista insa unele economii care prezinta un potential risc de afectare, mentionand aici SUA si unele tari europene.


Citeste mai multe despre   


















2747 vizualizari

  • -14 (20 voturi)    
    e bine, e foarte bine!!!! (Joi, 21 iulie 2011, 21:11)

    costica [anonim]

    "Nu are niciun rost sa ai crestere economica daca ea nu este resimtita de catre populatie", a declarat seful FMI.
    Asa spunem si noi si nu dam 2 bani pe cresterea economica de 0 virgula ceva, cu care se umfla in pene Dl Boc !!!
    Dl Boc nu a inteles asta inca si nu cred ca a inteles-o nici acum cand a spus-o Dl Franks, dar o va intelege dl Boc in 2012, dupa alegerile ce vor matura PDL de pe scena politica a guvernarii pentru cel putin 20 de ani!!!!
    • +7 (13 voturi)    
      Aham! (Joi, 21 iulie 2011, 21:38)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui costica

      Asa, cand era PSDul la putere (2000-2004) si aveam crestere economica, te intreb eu, populatia ce a simtit? Nimic, ca plusul se ducea la camarila PSDista.
    • -3 (11 voturi)    
      latrii pe forumul care nu trebuie... (Joi, 21 iulie 2011, 23:16)

      me [anonim] i-a raspuns lui costica

      aici hienele pedeliste o sa te manace de viu pentru ca indraznesti sa le critici zeitatea...]


      PS: sunt total de acord cu ce spui, dar minunatii forumisto probabil vor sa nu se resimta cresterea economica... le propun calduros, daca tot considera ca o ducem prea bine sa-si doneze jumate din avere... si banutii primiti ca sa linga in dos pe cine trebuie...
    • -1 (5 voturi)    
      asa i ... (Joi, 21 iulie 2011, 23:37)

      blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui costica

      stai linistit. sa vezi daca ar fi " minus 0 virgula ceva " cum ai simti...
    • +1 (1 vot)    
      citesti, vorbesti? (Vineri, 22 iulie 2011, 11:15)

      curios [anonim] i-a raspuns lui costica

      intelegi GRECESTE, costica? ei au avut crestere pana au intrat in faliment. Inspectori la stat cu duiumul, pensii de speriat, etc etc. Vreo 15 de acum inainte PA! Romanii au stat cam 15 luni. Nu e mai bine? Daca tu zici ca nu, vine Ponta si iti 3 kg de carnati gratis zilnic, ba ti-i aduce si acasa, ca tu, la functia de inspector nu muncesti. Atentie, ca la robinet va curge numai lapte si miere.
  • 0 (10 voturi)    
    vrea FMI!!! (Joi, 21 iulie 2011, 22:39)

    lili [anonim]

    Dl Boc nu vrea !!!
  • -2 (4 voturi)    
    brrr ezista 4 esplicatii (Joi, 21 iulie 2011, 22:56)

    Garcea jr. [anonim]

    Domn Jefi las-o mai moale cu redresarea, ca aici e vorba de choppare. Cind o sa masori consumul employerilor si o sa vezi o dinamica pozitiva, atunci poti sa-ti dai cu parerea despre redresare ! In rest fura cine poate, adica e choppper prietene; cine poate ciupi mai mult.
    Ia vezi de ne da noua 153 de miliarde, sa vezi ce bine stim sa redresam consumul. Hai pa, si mai hai pe la noi.
  • +1 (5 voturi)    
    stiti ce inseamna asta? (Joi, 21 iulie 2011, 23:27)

    ano1 [utilizator]

    mana libera de la "frankenstein gaura de pantof" la pomeni electorale. In sfarsit salariul minim pe ec din Ro creste la 700 roni :))))
  • +1 (9 voturi)    
    E greu de inteles... (Joi, 21 iulie 2011, 23:33)

    Da, da, [anonim]

    Tov. costica. Mr. Franks a vrut sa spuna cu totul altceva decat ai inteles tu, dar ce poti sa ceri unui uslas...In ceea ce priveste alegerile, nu te ambala prea tare, pentru ca s-ar putea ca romanii sa vada ce e de vazut si sa creada ce e de crezut si nu vorbele goale ale uslasilor Pontilica, Antenescu chiulangiul si Felix motanul securist...
    • +3 (3 voturi)    
      pentru Da, da (Vineri, 22 iulie 2011, 8:04)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Da, da,

      stimabile, PDL-ul ce ne-a vandut pana acum? nu doar vorbe goale? minciuni pe banda rulanta. si mai continua sa ne minta si acum cu nerusinare. nu cred nici in USL si nici in alta formatiune de pe actuala scena politica. din contra, fac parte din membrii fondatori ai PDL in orasul meu, dar adevarul e ca au facut-o de oaie si exista o teama in sanul PDL ca o s-o ia in freza la alegeri. orasul meu a votat in proportie de peste 65 % cu PDL dar daca pomenesti cuvantul PDL astazi in fata lor, parca le-ai da foc. cei cativa fanatici de pe forum nu vor putea schimba asta. se va vota ca de obicei nu pro cineva ci contra PDL.
      • 0 (0 voturi)    
        sunt total de acord..... (Vineri, 22 iulie 2011, 11:44)

        costica [anonim] i-a raspuns lui dan

        si am spus-o nu 1 data: nu am nimic nici cu PDL nici cu PSD nici cu PNL nici cu UNPR, dar PDL va pierde cu SUCCESURI alegerile din 2012 exclusiv pe motivul ca alegatorii vor vota(cati vor mai vota!!) cu orice alt partid(din pacate, cu cei ce vor promite cel mai mult, exact cum a facut si PDL in 2008!!!) ca sa nu voteze cu PDL!! Sustin acelasi lucru: romanii nu vor sa mai auda de PDL iar la alegerile din 2012 PDL va fi maturat efectiv de pe scena guvernarii pentru muuulti ani de-acum incolo!!! La cat au mintit, vor plati pe masura!! Si celelalte partide au mintit mereu, numai ca asteptarile romanilor fata de Traian Basescu si fata de PDL au fost enorme, ei au reprezentat simbolul schimbarii de care Romania are nevoie!!! Din pacate, guvernarea PDL si Traian Basescu au dezamagit si au mintit exact ca celelalte guvernari... dupa aproape 7 ani de mandat, Presedintele Basescu abia acum a inceput sa miste cate ceva in directia reformarii Romaniei si asta numai datorita crizei ce-a maturat Romania, altfel pana la criza(pe care nici nu a vrut sa o accepte ca ar lovi Romania, desi criza lovise demult mediul privat din Romania!!) nu a facut nimic si nici nu ar fi facut daca nu aparea la timp FMI in minunata luna mai 2010 anuntand riscul falimentului de care Basescu si Boc habar nu aveau!!!
        D-aia sustin ca PDL va pierde fara drept de apel alegerile in 2012 dar au avut grija sa-si faca plinul mai ceva ca celelalte guvernari!!! Nu-i plang deloc... Oricum, pana pe la anul 2070 nu sunt de asteptat schimbari in clasa politica romaneasca, zicea mai pe la inceput de 2010 batranul Neagu Djuvara... si il cred....
  • 0 (8 voturi)    
    ciudat (Vineri, 22 iulie 2011, 0:03)

    Clujeanul [anonim]

    Acest domn Franks se comporta foarte ciudat. FMI-ul la nivel global are interese pur macroeconomice si de recuperare a imprumuturilor.
    Acest domn pare a oferi declaratii ca si cum ar urma sa candideze pentru o functie politica in Romania.
    Fata de alti negociatori ai FMI, acesta pare sa caute sa arate cat mai bine in presa din Romania.
    Chiar nu inteleg de ce ..
  • -1 (1 vot)    
    smecherie imputita (Vineri, 22 iulie 2011, 9:46)

    brod [anonim]

    domnul acesta se pricepe sa minta... a incaltat niste pantofi cu gauri in talpa, pregatiti in bagaj, din timp, si a avut grija ca un cameraman sa faca prim planul atunci cand el le-a aratat intentionat.
    sa simta populatia efectele masurilor sale de austeritate?! pai, sa stea linistit la locurile dumisale - le va simi, cu varf si-ndesat, la iarna, cand va plati factura de la termoficare.
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt multi (Vineri, 22 iulie 2011, 9:52)

    ploiesteanu [utilizator]

    PDL-isti obtuzi. Ei nu inteleg ca micsorarea puternica a taxelor pentru angajator va aduce locuri de munca, populatia va fi multumita si bugetul statului nu va secatui, dimpotriva se va rotunji. Asta-i gandirea economica a lui Basescu. O recunosc. Cel care, atunci cand i s-a spus ca micsorarea taxei de trecere pe canalul Dunare - Marea Neaga va aduce mai multi bani la buget, a zis nu, si iata canalul a devenit si mai pustiu, iar nemtii si olandezii prefera cursul Dunarii. Continua sa nu ajute cu nimic economia in criza a acestei tari.
    • 0 (0 voturi)    
      uite unde era Nobel! (Vineri, 22 iulie 2011, 11:21)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      cu idei asa de geniale cum Dzeu de a intrat Germania in criza? sau au uitat sa te angajeze pe tine? SERIOS VORBIND: micsorarea taxelor (oricare) da o gaura in buget imediat si sigur. Care politician/ziarist/"expert" e in stare sa GARANTEZE care va fi rezultatul (concret, x %, sau y milioane euro lunar) si mai ales CAND???? tu esti in stare? e in programul USL ? la ce pagina? PS. masurile de austeritate luate in restul UE sunt tot aiureli?
      • -1 (1 vot)    
        in primul rand (Vineri, 22 iulie 2011, 12:07)

        ploiesteanu [anonim] i-a raspuns lui naiv

        n-am nimic comun cu USL-ul , hai sa politizam tot. In al 2-lea rand de ce s-a adoptat atunci cota unica de 16 %, (sustinuta de PDL) care a dat rezultate, si nu s-a lasat cotele mari de impozitare de dinainte. Noi marim taxele (TVA-ul de exemplu) , comerciantii maresc corespunzator pretul produselor si al serviciilor, iar cand ne propunem sa le aducem inapoi, ne punem 1000 de intrebari: oare aceasta masura va micsora preturile bunurilor de consum sau va ingrosa buzunarele comerciantilor? O gandire bonlava , in neconcordanta cu orice principii mercantile si in general economice, care face din Romania o tara cu taxare excesiva.
        • 0 (0 voturi)    
          si Spania? (Vineri, 22 iulie 2011, 18:44)

          naiv [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

          si UK si altii? cei care au facut ce a facut guvernul Boc (laudat si de Financial Times)? gresesc si ei? numai Antenescu si cu tine aveti dreptate? Eu te-am intrebat unde CA ALTERNATIVA vezi in programul (viitorului?) guvern o reducere de taxe???
  • 0 (0 voturi)    
    Forgot (Vineri, 22 iulie 2011, 10:10)

    Caragiale [anonim]

    Forgot to said that I am verry impressed by your FALSE holed shoes , but I am really impressed by so much Romanians which are on the limit of beggary ! Go home !
    • 0 (0 voturi)    
      Traducere (Vineri, 22 iulie 2011, 12:44)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui Caragiale

      I forgot to say that I am very impressed by your FALSE-holed shoes, but, more so, I am impressed by the large numbers of Romanians that are on the limit of poverty, thus being forced to beg. My suggestion? Just go home.
  • 0 (0 voturi)    
    Dubios ... (Vineri, 22 iulie 2011, 10:41)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... mi s-a parut faptul ca in 2009 FMI-ul a acceptat ca o transa sa mearga direct la bugetul de stat pentru pensii si salarii (de obicei banii mergand la BNR). Si mai dubioasa mi se pare aceasta declaratie inainte de alegerile din 2012. Sunt curios ce va face preaminunatul guvern Boc daca vom avea tot anul acesta si in 2012 o crestere economica in zona lui zero virgula ceva. Va mari salariile bugetarilor si pensiile au ba? Daca le maresc mi-as dori sa inghita pamant toti latraii de pe aici care ne explica zi de zi cat de rau a fost Tariceanu ca a marit pensiile si salariile "nesustenabil".
  • 0 (0 voturi)    
    nenea Franks este sugubat de felul lui (Vineri, 22 iulie 2011, 12:34)

    visio [anonim]

    uit asa spuna cum a fost facuta cresterea asta; sa ane amintim ce taieri s-au inatmplat anul trecut, sa vedem cresterea tva, respectiv cresterea inflatiei; strict pe cifre stam indecent spre prost; in realitate e jale mare; asta o poate confirma orice patron...