BALVANYOS 2011, editia XXII

Oficial maghiar: Peste 50% din cererile de dubla cetatenie din Transilvania apartin persoanelor active (21-40 ani)

de Attila Biro     HotNews.ro
Miercuri, 20 iulie 2011, 19:35 Actualitate | Esenţial


Nagyhaju Bela, directorul general al Autoritatii pentru Imigrare si Cetatenie de la Budapesta
Foto: Hotnews
Nagyhaju Bela, directorul general al Autoritatii pentru Imigrare si Cetatenie de la Budapesta, a declarat ca 50% dintre cetatenii romani care au depus pana in prezent cereri de acordare a dublei cetatenii sunt persoane din categoria de varsta 21-40 ani, adica indivizi activi. 15% din cereri au fost formulate de etnici maghiari din Romania care au depasit varsta de 60 ani. Un alt oficial a mentionat ca cel mai in varsta maghiar din Transilvania care a primit cetatenia maghiara a avut 104 ani, dar la doua saptamani de la primirea documentelor a decedat.


Nagyhaju Bela, directorul general al Autoritatii pentru Imigrare si Cetatenie de la Budapesta, a prezentat la Universitatea de Vara de la Baile Tusnad o statistica a cererilor transmise de etnicii maghiari din Transilvania pentru obtinerea dublei cetatenii.

"Toti maghiarii din Ardeal ar trebui sa ceara dubla cetatenie. Indiferent de genealogie, toti cei care sunt descendenti maghiari trebuie sa ceara dubla cetatenie. Si mai important este pasaportul maghiar", a declarat directorul general al Autoritatii pentru Imigrare si Cetatenie de la Budapesta.

Potrivit oficialului maghiar, se asteapta ca anul acesta sa fie inregistrate 200.000 de cereri pentru dubla cetatenie. Acesta a mai aratat ca cererile au un traseu de analiza de cateva luni, deoarece exista doar 140 de functionari la structura centrala din Budapesta. 

Analiza statistica prezentata de reprezentantul maghiar arata ca 50% din cererile de dubla cetatenie au fost formulate de maghiari activi, cu varste cuprinse intre 21-40 de ani. 15% din cereri sunt transmise de persoane de peste 60 de ani. Aceeasi analiza statistica arata ca mai mult de jumatate din cereri sunt formulate de femei.
 
Wetzel Tamas, comisar ministerial responsabil de acordarea dublei cetatenii,  Budapesta, a declarat ca in prezent cererile pentru dubla cetatenie sunt rezolvate intr-un termen de cinci luni. In schimb, procesul de depunere este mult mai rapid. "Daca dosarul este complet, o cerere de dubla cetatenie se poate procesa chiar si in 15 minute. In cinci luni de zile se primeste raspunsul pentru cerere de dubla cetatenie. Acum procesam cererile din aprilie", a mentionat Wetzel Tamas.

Potrivit oficialului maghiar, procesul nu se va opri aici. Vor fi adoptate si alte legi, astfel incat peste ani in Transilvania se vor naste cetateni maghiari cu drepturi depline, a spus Wetzewl Tamas.

Comisarul ministerial responsabil de acordarea dublei cetatenii a mai povestit ca cel mai batran maghiar care a primit dubla cetatenie a implinit varsta de 104 ani. "S-a bucurat de dubla cetatenie doua saptamani, dupa care s-a stins. Am facut insa tot posibilul ca sa primeasca dubla cetatenie la aniversarea sa", a declarat Wetzel Tamas.

Zigmund Barna Pal, consul principal, Mierciurea Ciuc, a anuntat tot in cadrul Universitatii de Vara de la Baile Tusnad ca procesarea cererilor de dubla cetatenie va avea un ritm mai alert din septembrie, cand vor fi deschise si alte birouri de primire a actelor.

Repas Zsusana Répás Zsuzsanna, subsecretar de stat, sefa departamentului de politica externa a Ministerului Administratiei si Justitiei, Budapesta, a declarat in cadrul aceleiasi dezbateri ca acordarea dublei cetatenii este una din cele mai importante realizari ale guvernului maghiar.​


Citeste mai multe despre   


















1446 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    Sunt roman, dar vreau si eu ! (Miercuri, 20 iulie 2011, 19:40)

    Vasile Valahu [anonim]

    Nu am nici o legatura cu natia maghiara, nu sunt cunoscator de limba maghiara, vreau si eu sa aplic !
    Este musai sa sti limba ?

    Si asa UDMR conduce Romania de multi ani, Ardealul este aproape dat Ungariei, cerinta mea vine in intampinarea unui viitor aproape sigur.

    Ma ajuta careva ?
    • 0 (6 voturi)    
      @Vasile (Miercuri, 20 iulie 2011, 20:10)

      regat [anonim] i-a raspuns lui Vasile Valahu

      D-ta nu stii nici macar limba romana. Pentru un viitor mai sigur, o cale buna ar fi sa-ti imbunatatesti educatia :)
    • 0 (4 voturi)    
      ...te ajut eu...! (Miercuri, 20 iulie 2011, 20:10)

      bm [anonim] i-a raspuns lui Vasile Valahu

      ..poti sa aplici , pentru ca nu stii nici limba romana ..mai ales ca majoritatea cererilor sunt de la persoane active...cred ca au nevoie si de o persoana pasiva ...care sa le tina spatele.....!
    • +1 (5 voturi)    
      de doua ori (Miercuri, 20 iulie 2011, 20:24)

      Kpax [utilizator] i-a raspuns lui Vasile Valahu

      a fost armata romana la Budapesta
      4 august1919
      budapesta ocupata!

      13 februarie 1945
      budapesta"eliberata"

      DECI AI GRIJA CE PARTE ITI ALEGI!!!
      • +1 (1 vot)    
        esti tare .... (Joi, 21 iulie 2011, 6:04)

        UnClujean [anonim] i-a raspuns lui Kpax

        ...agresiv. Ce ai vrut sa spui cu ceea ce ai scris?
      • 0 (0 voturi)    
        Halal excursie (Joi, 21 iulie 2011, 11:00)

        Zsolt Bodola [utilizator] i-a raspuns lui Kpax

        Mda, ma bucur ca stii povestioare cu talc...
        Nu cred ca e vreo glorie sa declari razboi cu o zi inaintea armistitiului final, si cu armata odinhita sa faci o exrusie de talharie prin tara vecina a carei armata e lasata la vatra.
        De asemenea, nu m-as mandri nici cu excursia din 44-45, fiindca aia era in special meritul sovieticilor. Doar istoricii comunisti si Sergiu Nicolaescu au impresia ca dupa 23.08.1944 armata romana a avut vreun rol pe front.
        Poate pui si tu manuta pe carti de istorie si nu pe cele de povesti de adormit copii.
    • 0 (0 voturi)    
      21-40 persoane active (Joi, 21 iulie 2011, 10:18)

      georget [anonim] i-a raspuns lui Vasile Valahu

      Adica noi, mosii de peste 40, suntem inactivi sau cum mama ei. Cum pot sa cer pensia in cazul asta
  • -2 (6 voturi)    
    Apropo de.... (Miercuri, 20 iulie 2011, 19:41)

    polonyca [utilizator]

    .......subiectul acestui articol !! Propun in mod absolut curat redactiei Hotnews sa faca o ancheta , o documentatie clara si obiectiva....sa stim si noi cati si care din conducatorii UDMR-ului....mai ales dintre cei care au functii in actualul guvern , pana la cei care au fost pusi politic la deconcentrate....si sunt uluitor de muti reprezentanti ai UDMR , sa stim si noi deci , odata si clar , care sunt cei care au solicitat si detin DUBLA CETATENIE , nu de alta , da sa stim cum stam cu ceea ce se numeste LOIALITATEA MINORITARULOR. Nu uitati ca dubla cetatenie le confera respectivilor...."LOIALI cetateni romani ", niste drepturi ca de exemplu , acela de a detine conturi in strainatate , propietati ,participatii la soc. din Hu, etc,etc....Asa , de "loiali" ce sunt , in timp ce ei iau si salarii de la statul roman , poate ca ar fi de folos sa stim si noi despre asa ceva....Sa vedeti voi ce ....surprize ar iesi pe piata !!!
    Surprize, surprize ar fi.......
    • -1 (5 voturi)    
      curat, ha? (Miercuri, 20 iulie 2011, 19:59)

      dorin [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      propui în mod absolut curat, da? și-atunci de ce te interesează doar reprezentanții UDMR și doar cetățenia maghiară? câți politicieni români au dublă cetățenie știi? habar n-ai. dar nu te interesează decât dacât dacă are vreo legătură cu ungaria.

      halal curat!
      • -1 (3 voturi)    
        Pai.... (Miercuri, 20 iulie 2011, 20:35)

        polonyca [utilizator] i-a raspuns lui dorin

        .....asta era subiectul articolului !!! Romanule...:)
      • +2 (2 voturi)    
        Tu ai auzit... (Miercuri, 20 iulie 2011, 20:39)

        polonyca [utilizator] i-a raspuns lui dorin

        ....pe altcineva cu dubla cetatenie sa ceara....autonomie ???? De asta ziceam de UDMR !!! Hai , nu te mai da asa smaker...:)
    • +3 (3 voturi)    
      Funeriu si Ciolos (Miercuri, 20 iulie 2011, 20:02)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      ei sunt loiali sau nu? sunt buni romani sau nu? eu zic ca da si ca Romania ar avea enorm de castigat daca ar avea fie si numai un milion de cetateni ca astia doi.

      mai zic si ca nu conteaza deloc faptul ca atat Funeriu cat si Ciolos au dubla cetatenie.
      • 0 (2 voturi)    
        Da , asa este.... (Miercuri, 20 iulie 2011, 20:37)

        polonyca [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        ....numai ca ai doi despre care vorbesti tu.....nu vor sa fie...autonomi !!!! Romanule..:)
    • +1 (1 vot)    
      drepturile astea le ai deja (Joi, 21 iulie 2011, 12:09)

      val [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      orice cetatean român are dreptul sa deschida conturi in strainatate, sa cumpere proprietati in alte state si actiuni de la companii straine.
  • 0 (4 voturi)    
    Normal (Miercuri, 20 iulie 2011, 20:15)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Nici o problema sa-si ia dubla cetatenie dar mi se pare firesc ca orice persoana cetatean al unei alte tari sa nu poata detine nici un fel de functie in administratie, legislativ sau justitie.
    Nu cred ca un cetatean rus poate candida la senat in Statele unite de exemplu.
    • 0 (0 voturi)    
      Punct ochit... (Miercuri, 20 iulie 2011, 20:27)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      ...punct lovit!
    • 0 (0 voturi)    
      avem deputati cu cetatenie straina (Joi, 21 iulie 2011, 12:13)

      val [anonim] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      pe langa Funeriu si Ciolos care sunt in guvern, nu in parlament, am avut si (cel putin) doi deputati ce au fost cetateni ai R.Moldova. Ion Sturza fost prim ministru si Ilie Ilascu. poate au mai fost si alte cazuri. a trebuit sa renunte la fosta cetatenie ca sa candideze in Ro ? intreb si eu...
  • -1 (5 voturi)    
    Nu va inghesuiti... (Miercuri, 20 iulie 2011, 20:22)

    sas [anonim]

    Saraca doamna, a trait bine mersi 1000 de ani ca roman si dupa ce a fost 2 sapt. ungur, a murit....
    nu-i chiar lipsit de rosc sa fii maghiar...
  • 0 (0 voturi)    
    cetatenia (Miercuri, 20 iulie 2011, 20:32)

    andrei [anonim]

    cei cu care am povestit au zis ca o cer sa poata sa mearga in state fara viza. deci cam acolo se indreapta cei intre 21 si 40 de ani
    • 0 (0 voturi)    
      Exact (Joi, 21 iulie 2011, 10:33)

      x [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Sint doua motive pentur care tinerii (21-40) cer cetatenia maghiara (stiu de la amici maghiari - eu fiind romanca din Transilvania):
      1. Mers in America fara viza
      2. Drept de munca nerestrictionat in Anglia
      Ca or fi si unii care o fac din motive de patriotism samd, asta e frectie la picior de lemn. Adevaratele motive sint cele de mai sus.
      De ce vor maghiarii sa dea cetatenia? Simplu: capital electoral - aceeasi miscare ca si a lui Basescu in Moldova (ca voturile lui l-au facut presedinte in mandatul actual).
      Deci nimeni nu pierde, doar cistiga.
      Chiar si Romania cistiga: ce motiv ar mai avea sa ceara autonomie acesti dubli cetateni? Mai apoi, daca pleaca in America/Anglia, cred ca putin le va mai pasa lor de autonomia tinutului secuiesc...
  • +1 (1 vot)    
    viza de America (Miercuri, 20 iulie 2011, 20:33)

    max [anonim]

    Multi vor cetatenie ungara pentru ca asa vor putea calatori in America fara viza.
    E un lucru asemanator cu cetatenia romana la moldoveni, pe care multi o vor pentru a putea calatori in EU.
  • -2 (4 voturi)    
    Cam stramt intervalul... (Miercuri, 20 iulie 2011, 20:38)

    Silviu [anonim]

    "Persoane active" (21-40)???

    Sa inteleg ca in Ardeal se ia pauza la 40? Interesant, mai ales ca la nivel folcloristic stereotipul e ca sunt cei mai harnici si cei mai perserverenti dintre...romani.

    Pai, in cazul asta, incep sa inteleg de ce e falimentar fondul de pensii de stat.

    Pentru cei care au cerut deja cetatenia maghiara si ii vexeaza apelativul "roman"....scuze. Non-activitate usoara dupa 40! Preferabil, in Ungaria.
  • -1 (1 vot)    
    Pai e foarte bine (Miercuri, 20 iulie 2011, 21:00)

    bigone [anonim]

    Bravo! Cu plecarea acestei categorii de virsta se creaza conditiile ca in 15 ani minoritatea maghiara sa scada sub 3% cu ajutorul preainteleptului guvern maghiar . Oricum din HarCov in aceasta perioada va mai ramine probabil doar Har e clar ce se va intimpla cu Cov- vezi cazul jud.Mures in ultimii 20 de ani.
  • 0 (0 voturi)    
    motivul real ?! (Miercuri, 20 iulie 2011, 21:15)

    alex [anonim]

    1.cu cetatenie maghiara poti pleca fara viza in USA .

    varsta 21-40 ? tineretul vrea sa emigreze ...hmmmm why not ? ...si de unde nu mai pui ca pot munci unde doresc in UE . punct
  • 0 (0 voturi)    
    motivul real (Miercuri, 20 iulie 2011, 21:24)

    Fulgerikaa [utilizator]

    analizand articolul , pentru mine concluzia e simpla si logica :

    tinerii (21-40) vor cetatenie pentru a putea avea drept de munca liber in UE si cel mai important pot merge in USA !

    why not ?
  • -1 (1 vot)    
    dubla cetatenie?? (Miercuri, 20 iulie 2011, 22:17)

    cineva [anonim]

    cine vrea cetatenie ungureasca sa fie lasat fara cea romaneasca!!
    • 0 (0 voturi)    
      de ce? (Joi, 21 iulie 2011, 0:30)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui cineva

      DE ce?

      Eu cred ca ar trebuie sa fie incurajati sa obtina cetatenia ungura!