VIDEO Traian Basescu: Am luat masuri de combatere a crizei cu un an inaintea altor tari; desigur, nimeni nu recunoaste

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 11 iulie 2011, 13:33 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a primit-o, luni, la Palatul Cotroceni, pe Neelie Kroes, vicepresedinte al Comisiei Europene si comisar european pentru agenda digitala, prilej cu care i-a spus ca Romania a luat cu un an inaintea altor tari europene masurile necesare pentru combaterea crizei economice, insa acest lucru nu este recunoscut de nimeni in momentul de fata, relateaza Agerpres.

Seful statului i-a spus comisarului european ca este foarte interesat de motivul vizitei acestuia la Bucuresti.

"Aveti o agenda incarcata si dvs, nu?", l-a intrebat, in debutul intrevederii, comisarul european pe seful statului roman. Traian Basescu a raspuns ca sunt vremuri incarcate, ca pentru orice tara care are "ceva probleme" cu criza.

In replica, Kroes a afirmat ca, de fapt, 27 de state membre ale UE au probleme legate de criza economica.

"Ne-am uitat la ce s-a intamplat in alte tari europene si am inceput sa ne felicitam ca am luat aceleasi masuri cu un an mai inainte. Desigur, nimeni nu recunoaste, dar va veni si vremea asta. Este clar ca perioada in care cresterea putea fi generata strict prin consum a trecut. Povestea cu cresterea consumului pentru a genera cresterea PIB este istorie", a adaugat Basescu.



Vicepresedintele Comisiei Europene responsabil pentru agenda digitala, Neelie Kroes, efectueaza luni o vizita oficiala in Romania. Pe agenda vizitei oficialului european sunt prevazute intalniri si cu premierul Emil Boc, precum si cu alti reprezentanti ai Guvernului Romaniei, respectiv cu ministrul comunicatiilor si societatii informationale, Valerian Vreme, si cu presedintele Autoritatii Nationale pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii (ANCOM), Catalin Marinescu.

Kroes va participa si la prima editie a conferintei dedicate unei Agende Digitale pentru Romania, la care vor lua parte reprezentanti ai autoritatilor nationale relevante si ai partilor interesate din domeniu.


Citeste mai multe despre   

















4109 vizualizari

  • -23 (41 voturi)    
    POFTIM!?!?!?! (Luni, 11 iulie 2011, 13:39)

    me [anonim]

    "Am luat masuri de combatere a crizei cu un an inaintea altor tari; desigur, nimeni nu recunoaste " - sa mori tu?!
    tu ziceai inainte de alegeri ca "romania va fi ocolita de criza"!!!
    partidul tau a cheltuit dublu decat psdul pentru campania electorala..
    astea au fost masurile luate cu un an inainte?!
    • +16 (24 voturi)    
      Putina decenta (Luni, 11 iulie 2011, 13:43)

      Un stelist [anonim] i-a raspuns lui me

      Nu ar strica, e vorba totusi de Presedintele Romaniei. Te descalifici din start prin cuvintele injurioase folosite; nu cred ca e cazul sa te adresezi asa Presedintelui Romaniei, chiar daca nu iti place persoana care ocupa acum aceasta functie, e posibil ca la un moment sa avem un Presedinte care o sa'ti fie pe plac si pe care il vei fi descalificat deja cu limbajul folosit acum.
      • -3 (9 voturi)    
        de ce decenta? (Luni, 11 iulie 2011, 16:41)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Un stelist

        nu inteleg de ce cineva solicita decenta in dialogul cu presedintele Traian basescu... pana la urma sustinatorii acestuia trebuie sa inteleaga ca acest mod mitocanesc de a ne comporta l-am invatat de la presedinte si se pare ca a avut si bafta la unii ( inclusiv la dumneavoastra).. evident este trist sa vedem ca am ajuns aici.. dar cand Traian basescu cultiva Gaozar, tiganca imputita si o mistocareala de doi bani nu ne putem astepta ca va rasari o supercivilizatie in urma sa.. ce semeni.. aia culegi!
      • -3 (7 voturi)    
        Nimeni nu recunoaste, deoarece....NU SE CUNOASTE! (Luni, 11 iulie 2011, 16:52)

        Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

        Chiar daca presedintele Traian Basescu spune ca a luat masuri de combatere a crizei cu un an inaintea altor tari; desigur, nimeni nu recunoaste, deoarece .... NU SE CUNOASTE !

        Nu se cunoaste deloc efectul acestor masuri - nu se vede nimic - probabil este multa ceata, precum in 24 ianuarie 1990 in Piata Victoriei, cand a intrerupt transmisiunea TV tov Iliescu.

        Lipsa rezultatelor - ne face sa punem la indoiala sinceritatea declaratiilor.

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .
    • +12 (24 voturi)    
      pai da (Luni, 11 iulie 2011, 13:54)

      NewLevel [anonim] i-a raspuns lui me

      Domnu', pai si eu as fi facut la fel. Tu probabil ca te-ai fi apucat sa tipi ca din gura de sarpe: "fugiti, vine criza, e Apocalipsa economica! O sa fie rau, vine criza in valuri, tsunami, fire in the hole!!". Iar cit a cheltuit PDL-ul e irelevant, daca n-a cheltuit din banii publici.
      Pe de alta parte, terminati, dom'le cu criza asta! In Romania n-a fost criza, orice ar zice oricine.
      Criza o sa fie in momentul in care nu va trece saptamina fara un sinucigas care nu-si mai poate plati ratele la plasma sau la 4x4. Atunci cind vor fi mai putine masini pe strazi. Cind lumea se va urca pe bicicleta ca sa se duca la serviciu, nu ca sa faca "biking". Cind va aparea un magazin alimentar pe Calea Victoriei in locul unuia care vinde costume de mii de euro. In sfirsit, cind vei gasi o masa libera la ora 20:30 in Centrul Vechi, simbata.
    • +4 (16 voturi)    
      Cu cine vorbesti? (Luni, 11 iulie 2011, 13:55)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui me

      Cu vreun tovaras de-al tau din carciuma?
      • 0 (0 voturi)    
        Parca poti sa stii prin ce carciuma... (Luni, 11 iulie 2011, 19:25)

        Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        ..umbla me si cu cine se intalneste pe-acolo???
    • +7 (11 voturi)    
      Noi, romanii,am uitat exercitiul respectului (Luni, 11 iulie 2011, 14:15)

      Colette [utilizator] i-a raspuns lui me

      Respectandu-i pe ceilalti, indiferent cine sunt ei, te respecti pe tine insuti! Revolta, dezacordul cu un om politic se manifesta la vot sau prin argumente, nu injurii si afirmatii care au pretentia de a fii adevaruri. Sunt adevarurile tale care nu pot fi identice cu ale altora, din fericire! Asa ca incearca sa te respecti pe tine si principiul democratiei care nu inseamna, din fericire, ca toti putem gandi la fe, doar ca cei care au gandit la fel la un moment dat au fost mai multi decat ceilaltil!
      • -2 (14 voturi)    
        Vorbind de respect. (Luni, 11 iulie 2011, 14:29)

        haiducul [anonim] i-a raspuns lui Colette

        Cred ca poporul in general a dat dovada de respect fata de presedinte, in schimb domnia sa nu a ratat nici o oportunitate de a jigni poporul pe care-l reprezinta.
        Cum pot respecta o persoana care ma minte!!!
        • +6 (10 voturi)    
          eu (Luni, 11 iulie 2011, 14:35)

          eu [anonim] i-a raspuns lui haiducul

          eu cred ca dumneata nu vrei sa vezi (sau esti incapabil sa vezi) adevarul si realitatea. faptul ca dumneata esti panicat nu inseamna neaparat ca situatia este disperata. da, situatia a fost critica, dar masurile luate au fost cele potrivite. nu e nicio isprava daca incep sa tremure nadragii pe noi. isprava este daca ne mentinem calmul in pofida dificultatilor si luam masurile adecvate. or, exact asta a facut Traian Basescu.
          • -1 (9 voturi)    
            Adevarul/Realitatea... (Luni, 11 iulie 2011, 15:13)

            haiducul [anonim] i-a raspuns lui eu

            A taia de la amarati si ai protejeza pe cei care au facut si faca averi ilicite,sunt masuri anticriza!!!
            Vrajeala cu lupta impotriva coruptiei, cu arestari LIVE,propuneri de legi de confiscarea averilor ilicite sunt total aiurea,pentru ca ele exista,pentru ca la nivel de cetatean obisnuit ai face ce fac ei imediat iti sar in cap toate institutiile pentru a te lega,confisca,impozita.
            Cere poporului solidaritate. in schimb ei continua prin diferite cai sa cheltuie banul public prin licitatii clientelare castigate de firme de apartament de terte persoane din anturajul lor,unele dintre ele nu trec nici de faza de proiect,altele sunt piscine,patinoare,sali de sport facute pe aiurea,vei spune ca sunt bani europeni....ba nu sunt o parte bani nostri care-i cotizam.
            Eu nu sunt panicat pentru ca nu depind nici de coasa lui Boc nici Basescu, nu ma poate da afara(de la servici)in schimb scoate nasul putin pe afara si ai sa vezi multa lume saraca,vei spune ca nu vor sa munceasca si ca prefera sa fie asistati....asta cade nu poate sta in picioare,apropo dar lor,politicienilor cum le-ai spune ca fura din buget prin diferite cai fara pic de rusine???.
            Au disponibilizat,au imprumutat pentru viitoarele trei generatii....ce au facut cu banii!!!!De ce nu investesc in productie in agricultura pentru a le da de munca celor care trebuie sa munceasca,imi vei da replica basesciana ca nu statul trebuie sa se ocupe de problema fiecarui cetatean...gresit. statul nu este doar pentru a colecta,amenda,impozita ei traiesc din bani contribuabilului,atunci sa inceteze de a mai trai pe spatele poporului,in cazul asta fiecare cu .....masi ,nu am nevoie de nimeni ca sa ma conduca ma descurc mai bine fara sa le platesc lor salariile,casele,concediile,plimbarile etc.
            • +3 (7 voturi)    
              cand (Luni, 11 iulie 2011, 15:46)

              cand [anonim] i-a raspuns lui haiducul

              cand te aud cu "a taiat de la amarati"... zau. iti pui vreodata intrebarea daca "amaratii" aceia fac, intr-adevar, ceva pentru a merita mai mult? si daca se gandesc vreodata la cei care-i poarta in spinare? nu, nu se gandesc. functionarii au ramas la fel de dispretuitori cu noi, politistii la fel de spagari, inspectorii fiscali la fel de hrapareti si militarii la feld e incompetenti (apropo, se mai impusca precum chiorii la revolutie?). tu gresesti foarte mult cand spui ca guvernul "a taiat". nu, corect este sa spui: "guvernul a incetat sa mai jupoaie pe cei harnici ca sa imbrace pe cei lenesi". de asta si sustinem acest guvern.

              nu imi sunt dragi neaparat Basescu si Boc. dar politicile lor, da, imi sunt dragi. ma reprezinta.
              • -3 (7 voturi)    
                Bun slogan. (Luni, 11 iulie 2011, 16:51)

                haiducul [anonim] i-a raspuns lui cand

                "guvernul a incetat sa mai jupoaie pe cei harnici ca sa imbrace pe cei lenesi".
                Dar oare nu era mai omenesc sa inceapa cu ei ,adica parlamentarii si guvernantii sa nu mai aibe dreptul la licitatii clientelare,sa nu-si mai insuseasca dupa cum vor ei bani din buget prin diferite viclesuguri.O mai spun inca o data,eu ca cetatean nu mai vreau ca bani mei sa se duca in buzunarele lor ca sa traiasca in huzur,
                Din cauza lacomiei lor nu avem sanatate,educatie,cinste si onoare,ei sunt exemple negative care multi ãi copiaza.
            • +3 (3 voturi)    
              ai dreptate (Luni, 11 iulie 2011, 16:42)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui haiducul

              toti cei care s-au perindat pe la guvernare au gresit, multi au furat, putini au facut ceva bun.
              toti cei care NU s-au implicat niciodata in politica, in actul de guvernare, in administratia locala, stiu ce ar trebui facut, sunt cinstiti si harnici.

              e atat de simplu...
          • 0 (6 voturi)    
            ??? (Luni, 11 iulie 2011, 16:47)

            catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui eu

            care sunt masurile anticriza? Avem parte doar de ajustari ( taieri pe romaneste) care au condus la o contractie mai mare a cererii... evident ca era necesara si o astfel de ajustare mai ales pe palierul cheltuielilor cu salariile in domeniile falimentare in care statul este actionar majoritar ( din nefericire angajatii mamutilor statului au ramas la acelasi salariu). Nu exista masuri active si acest lucru ni l-au spus si strainii si aia chiar nu sunt interesati de cine cu cine se razboieste politic... de asta nici nu recunoaste nimeni aceste masuri caci nu au ce recunoaste...
      • 0 (4 voturi)    
        Incepand de la Basescu ! (Luni, 11 iulie 2011, 14:31)

        niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui Colette

        !
    • +7 (9 voturi)    
      a cheltuit dublu... (Luni, 11 iulie 2011, 15:08)

      xpawnrip [utilizator] i-a raspuns lui me

      eu ori pe unde am fost (sunt din BN) am vazut doar afise cu Geaoana si bannere de 10m^2 cu Geoana la greu...

      unde ai auzit ca au cheltuit dublu?
      pe antena 3?

      mai opreste-te
    • -2 (6 voturi)    
      Ma face sa rad (Luni, 11 iulie 2011, 17:15)

      andreeaFlo [anonim] i-a raspuns lui me

      Cum sa recunosti ceva ce nu este adevarat? Cine promitea in 2008 majorarea de salarii profesorilor? Toti analistii economici, chiar si Tariceanu spunea ca nu este posibil o asa majorare, insa Basescu era orb. El nu era sigur daca suntem in criza nici 2009, moment in care multi agenti economici intrau in faliment.
    • +1 (3 voturi)    
      !!! (Luni, 11 iulie 2011, 17:47)

      Cris [anonim] i-a raspuns lui me

      Poate vrei niste linkuri cu ILICI cand chema minerii in strada. Poate inveti si tu putina logica elementara si apoi trecem la lucruri mai cumplexe cum ar fi primii 4 din cei 7ani de acasa pe recovery mode.
  • -4 (22 voturi)    
    Care criza, domnule Basescu? (Luni, 11 iulie 2011, 13:43)

    Alex [anonim]

    Sunt putin confuz, domnule presedinte. Eu am inteles de la dumneavoastra ca Romania a fost ocolita de criza. Ati mintit cand ati facut aceasta afirmatie?
    • +3 (11 voturi)    
      Si ce-ai fi vrut sa zica? (Luni, 11 iulie 2011, 14:06)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Daca ar fi recunoscu ca s-a inselat in privinta crizei sau ca ne-a inselat pe noi, la alegeri, in privinta crizei ai fi acceptat mai usor masurile luate?
      • -2 (8 voturi)    
        Era in campanie electorala. (Luni, 11 iulie 2011, 16:26)

        haiducul [anonim] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Iar prin aceasta minciuna a inselat o buna parte din populatie de la care a obtinut votul.
        Tocmai de aceea nu inteleg de ce nu exista o lege, in care sa stipuleze ca promisiunile din campanie daca nu sunt puse in aplicare si nu se respecta, sa fie incadrate la inselatorie si sa se pedepdeasca penal.
        Iar cel care la votat, sa aibe dreptul sa-l dea in judecata pentru ca i-a obtinut votul prin inselatorie si sa fie despagubit din buzunarul celui care la inselat,nu din buget.
      • 0 (0 voturi)    
        DA! (Marţi, 12 iulie 2011, 14:11)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Exact asta imi doream! O recunoastere a minciunii sau a incompetentei! O recunoastere insotita de prezentarea demisiei si dizolvarea cabinetului! Asta ar fi fost solutia DEMNA! Grecii, cat au fost ei de prosti, au avut demnitatea sa plece de la guvernare cand si-au dat seama de greselile facute!

        In schimb ai nostri s-au complacut in cocina porcilor impreuna cu opozitia. Si vor sa ne minta in continuare ca "am luat masurile corecte".

        Gresit domnule presedinte/premier! Ati luat masuri TARZII (dupa alegeri), imbecile, pompieristice, fara perspectiva in viitor.

        Ati taiat salarii fara noima, la cei buni deopotriva cu cei rai. La fel ati dat si oamenii afara, Ati taiat pensii la militari ca sa le mariti cateva luni mai tarziu peste cat erau inainte (multumim nea Oprea). Ati omorat firme prin impozit forfetar. Ati majorat TVA fara sa analizati impactul acestor masuri. Ati taiat de la mame pentru a afecta si generatiile viitoare. Ati continuat prostiile facute de cei dinainte si le-ati amplificat (taxa inmatriculare). Ati lasat riscul bancilor in seama populatiei (OUG50). Ati "flexibilizat" codul muncii pentru a va usura munca voastra. Ati destabilizat si incrancenat intreaga societate romaneasca. Ati pierdut timp in discutii si polemici inutile (reorganizare, constitutie etc...) pentru a ascunde adevaratele probleme. Ati izolat tara in politica externa. Ati creat chiar si mici conflicte diplomatice FARA ROST (Sarkozy, regele Mihai, Medvedev). Ati cheltuit bani fara noima pe sali de sport, patinoare, frunze, spectacole. Ati facut sub 100 km de autostrazi in 3 ani (incepute de 5 ani...). etc etc etc

        Singurul lucru care l-ati facut bine a fost sa furati in continuare. Bine pentru voi binenteles.

        Acum, cand pendulul a ajuns la maxim intr-o parte.... ne vom lovi cu totii de partea cealalta cand ii vom da drumul...
  • +20 (26 voturi)    
    o bila alba pentru presedinte si guvern..... (Luni, 11 iulie 2011, 13:47)

    ana [anonim]

    Domnule Presedinte, ipocritii sunt cei care nu recunosc.........si acum pentru ca sunt de acord cu presedintele, urmeaza minusuri si cuvinte mai putin ortodoxe......spor la treaba!!!
    • -3 (7 voturi)    
      Ce de minusuri... (Luni, 11 iulie 2011, 15:13)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui ana

      ... ai luat ... :))

      (PS Pentru un comentariu atat de ingenuu chiar si eu ti-am dat +. Cred ca votacii portocalii au juisat in grup cand ti-au citit comentariul)
  • -10 (20 voturi)    
    ipocrizie la nivelul cel mai inalt al Romaniei!!!! (Luni, 11 iulie 2011, 13:54)

    costica [anonim]

    Despre ce masuri si despre ce criza vorbeste Presedintele cand in 2008 si 2009 si pana in mai 2010 Dl Presedinte Basescu si Dl Boc ne asigurau toata ziua buna ziua ca Romania nu intra in nici o criza, in timp ce criza bantuia mapamondul inca din 2007 !!!! Abia in minunata luna mai 2010 cand a venit FMI a aparut Basescu la televizor anuntand apocalipsa scaderii salariilor si pensiilor de se minuna toata Romania ce naiba s-a intamplat in 2 zile pentru ca cu 2 zile inainte Dl Boc ne asigura ca Romania are bani de salarii si pensii numai televiziunile mogulilor mint poporul cu televizorul afirmand toata ziua buna ziua contrariul!!! Daca nu venea atunci FMI si nu zicea STOP, sunteti aproape de FALIMENT, scadeti cheltuielile cat puteti ca nu mai aveti bani, azi Romania era mai grav ca Grecia!!! Grav este insa ca Dl Boc Prim Ministrul Romaniei habar nu avea de situatia asta grava a finatelor Romaniei!! A aflat si el in mai 2010 de la FMI!! Si vine acum Presedintele si vorbeste de masuri??!! Multumiti-i FMI-ului, si lui Dumnezeu de sus ca i-a trimis la momentul potrivit, altfel cu incompetentul de Boc azi Romania era in FALIMENT.
    Ipocrizie de necrezut.... de necrezut....Basescu il tine pe YESMan-ul de Boc in functie si astfel Romania pierde zi de zi milioane de euro prin fondurile europene, unde este contributor net, contribuind anual la UE cu peste 1 miliard Euro incepand cu 2007 cand am aderat si reusind trista performanta de a cheltui efectiv pana acum(adica plati efectuate) sub 4% !!!!! IPOCRIZIE portocalie cu Basescu in frunte......RUSINE!!!!
    • +8 (8 voturi)    
      Sa nu scriem cartile de istorie asa cum vrem... (Luni, 11 iulie 2011, 14:19)

      Colette [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Daca uitam istoria recenta si o retinem doar asa cum ne place noua sau cum am inteles-o...atunci apar asemenea comentarii! Nici PSD, PNL sau Tariceanu vad ca nu au loc in 'imaginea' ta...asa ca, 'no comment'!
  • +1 (5 voturi)    
    Si economia ? (Luni, 11 iulie 2011, 14:00)

    mr hyde [anonim]

    Sigur ca masurile de reducere a cheltuielilor sunt indicate atunci cand nu ai performanta economica dar - totusi - unui guvern i se cere performanta in economie in primul rand . Atunci cand economi si statul nu functioneaza si cand coruptia acapareaza toate domeniile reducerile aduc saracie si nemultumiri , este si cazul nostru. Parerea mea este ca guvernul este slab in intregime chiar daca a actionat hotarat in privinta reducerilor ...
  • +2 (6 voturi)    
    Si economia ? (Luni, 11 iulie 2011, 14:00)

    mr hyde [anonim]

    Sigur ca masurile de reducere a cheltuielilor sunt indicate atunci cand nu ai performanta economica dar - totusi - unui guvern i se cere performanta in economie in primul rand . Atunci cand economi si statul nu functioneaza si cand coruptia acapareaza toate domeniile reducerile aduc saracie si nemultumiri , este si cazul nostru. Parerea mea este ca guvernul este slab in intregime chiar daca a actionat hotarat in privinta reducerilor ...
  • -1 (13 voturi)    
    Masuri?! (Luni, 11 iulie 2011, 14:04)

    Zsolt Bodola [utilizator]

    Mai degraba ati luat masuri care au adancit criza. Doar o mica lista:
    - impozitul minim -> a omorat cu gratie cateva sute de mii de firme si a ingrosat ad-hoc numarul somerilor
    - marirea TVA cu 5%
    - interzicerea decontarii unor cheltuieli cu combustibilii -> inca un numar semnificativ de firme bagate in faliment
    - cresterea taxelor prin marirea contributilor la CAS si CASS -> facut praf cateva sute de mii de planuri de afaceri care se bazau pe exact contrariu, cum stipula o lege
    - f***t firmele mici si mijlocii in fel si chip
    - si lista mai poate continua
    Halal masuri.... Multumim din inima partidului pentru ele!
  • -1 (15 voturi)    
    am depasit criza (a 4-a oara) (Luni, 11 iulie 2011, 14:05)

    bogdan [anonim]

    daca tin eu bine mine, pana acum, basescu (cu b mic) si boc (cu b si mai mic) au anuntat depasirea crizei de cel putin 4 ori in mod public, asta dupa ce 2 ani la rand au anuntat ca la noi nu vine criza
    defapt pana la urma la noi nici nu a venit criza economica, a venit boc si criza incompententei pdl, de 10 ori mai rau decat criza economica
    • 0 (10 voturi)    
      pana la urma, care e problema dvs.? (Luni, 11 iulie 2011, 14:29)

      Colette [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      Ok, imi place ca si numele tau l-ai scris tot cu litera mica!!! Asta spune multe! Mai sunt si cateva greseli de ortografie 'de fapt' se scrie dezlegat) sau de acord intre substantiv si adjectiv... asa ca 'no comment'.
  • 0 (12 voturi)    
    Romanii au memoria scurta (Luni, 11 iulie 2011, 14:20)

    hipocrizatu [anonim]

    In 2009 ,in campanie , Basescu afirma ca in RO nu exista nici o criza finaciara , venea chiar cu cifre sa sprijine aceste afirmatii. Oare asta e o masura luata cu 1 an inainte sa ne loveasca criza. Eu alte masuri nu am vazut pana in 2010. Ca sa nu mai zic ca d-l Boc a zis cu cateva zile inainte de momentul mai 2010 ca Ro are bani de pensii , salarii etc. Dar lasa asa , romanii a memoria scurta si peste 1 an la parlamentare parca vad ca mai scoate pe piata o gogoasa gen "mogulii cei rai" "comunistii" , "mineriadele" sa puna botu fraierii. Si tot astia castiga alegerile. Nu zic ca ceilalti ar fi neaparat mai buni dar in democratie exista principiul rotatiei la putere pentru a se creea un echilibru politic si social.
    • +3 (9 voturi)    
      Tu stiai de criza economica mondiala in 2009? (Luni, 11 iulie 2011, 14:32)

      Colette [utilizator] i-a raspuns lui hipocrizatu

      In 2009 nici OBAMA nu vorbea de criza economica...incearca sa mai citesti putin si din ce s-a intamplat in toata lumea asta, nu numai in tara noastra...asa o sa ai 'the whole and right picture' a acestei crize economice mondiale!
      • 0 (6 voturi)    
        Musette (Luni, 11 iulie 2011, 14:56)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui Colette

        de criza se stia inca de prin vara lui 2007, deja din 2008 se vorbea in America de criza. Matele esti un postac al marinarului, lasa gargara.
        • +1 (3 voturi)    
          in toamna lui 2008 industria auto din Romania (Luni, 11 iulie 2011, 16:25)

          costica [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          a disponibilizat masiv din lipsa de comenzi... industria auto mondiala alaturi de banci si imobiliare au cazut inca din 2008.... in plus, toate tarile UE au luat masuri inca din 2009, mi-amintesc cum comentam pe HN ca Guvernul Boc nu ia masuri ca sa nu spuna adevarul in fata romanilor, d-aia minteau mereu ca nu ne atinge criza.... urmau alegerile prezidentaile si Basescu trebuia sa castige altfel azi era alt locuitor la Cotroceni....

          Uite link pe HotNews din 23 noiembrie 2008, care spune clar cum in octombrie-noiembrie 2008 peste 50 000 disponibilizati in mediul privat in Romania!!!
          http://economie.hotnews.ro/stiri-cariere-5162424-criza-economica-adus-peste-50-000-disponibilizari-mediul-privat-octombrie-noiembrie.htm
          Criza economica a adus peste 50.000 de disponibilizari in mediul privat in octombrie si noiembrie
          de V.M. HotNews.ro
          Duminică, 23 noiembrie 2008, 18:34 Economie | Cariere
          Companiile din 30 de judete au disponibilizat de la inceputul lunii octombrie aproape 50.000 de angajati, din cauza crizei economice, iar numarul somerilor din mediul privat a crescut astfel la 150.000 de persoane, a declarat, presedintele CNIPMMR, Ovidiu Nicolescu.
          "Somajul practic s-a dublat in ultimile doua luni si a ajuns in mediul privat la 150.000 de disponibilizati. A aparut o situatie de stagnare, blocari de investitii si o scadere semnificativa a comenzilor la export", atrage atentia presedintele Consiliului National al Intreprinderilor Private Mici si Mijlocii din Romania (CNIPMMR), citat de NewsIn.
      • 0 (2 voturi)    
        criza economica inca din 2008 !!!! (Luni, 11 iulie 2011, 16:29)

        costica [anonim] i-a raspuns lui Colette

        Vezi alaturi link din HotNews, din noiembrie 2008!!! Ori nu stii ce vorbesti, ori nu citesti, ori esti postac platit de portocalii sa spui prostii pe forum....
        "Criza economica a adus peste 50.000 de disponibilizari in mediul privat in octombrie si noiembrie
        de V.M. HotNews.ro
        Duminică, 23 noiembrie 2008, 18:34 Economie | Cariere
        "Companiile din 30 de judete au disponibilizat de la inceputul lunii octombrie aproape 50.000 de angajati, din cauza crizei economice, iar numarul somerilor din mediul privat a crescut astfel la 150.000 de persoane, a declarat, presedintele CNIPMMR, Ovidiu Nicolescu.
        "Somajul practic s-a dublat in ultimile doua luni si a ajuns in mediul privat la 150.000 de disponibilizati. A aparut o situatie de stagnare, blocari de investitii si o scadere semnificativa a comenzilor la export", atrage atentia presedintele Consiliului National al Intreprinderilor Private Mici si Mijlocii din Romania (CNIPMMR), citat de NewsIn."

        Cum e cu criza, scumpa Musette21???!!!
        Eu zic sa mai citesti cate ceva si pe urma sa vii sa comentezi, altfel te faci de ras cu SUCCESURI !!!!!
  • +2 (8 voturi)    
    Radio Erevan (Luni, 11 iulie 2011, 14:31)

    Gigi Kent [utilizator]

    Sunt de acord cu afirmatia cu un singur amendament ... ca nu se refera la criza din 2008-2009-2010 ci la cea pe care o asteapta cu foarte mare bucurie domnul Basescu (numita pompos "criza datoriilor suverane") in viitor pentru ca un rau colectiv pentru Europa este singurul mod in care va putea sa zica "v-am spus eu...". Ma intreb insa ce se va face domnia sa daca aceasta criza nu va veni ... Cam toata argumentatia folosita pentru a muta banii dintr-o parte a bugetului in partea interesanta pentru ei (pentru firmele de partid si sa faca Tzumpi mic si ea o piscina, un teren de golf ceva) va cadea. Oricum poporul s-a cam prins care a fost smecheria cu "e recesiune, nu avem bani suficienti de pensii si salarii" ... de unde si reactia publica la pomenirea numelui Primei Doamne a tarii la meciul lui Bute.
  • +3 (9 voturi)    
    Lupta cu criza (Luni, 11 iulie 2011, 14:35)

    Mao [anonim]

    In lupta cu criza au pierdut state mult mai stabile si cu o mai veche experinta in ceea ce inseamna economia de piata (vezi Grecia, Portugalia si chiar Spania). Faptul ca Romania are acum investment grade din partea unor societati de evaluare foarte conservatoare se datoreaza si masurilor luate de guvern. Trebuie vazuta imaginea de ansamblu pe perioada lunga si nu cele de zi cu zi...
    • +1 (3 voturi)    
      Ti-am dat plus... (Luni, 11 iulie 2011, 19:48)

      Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui Mao

      ...pentru ca, desi nu sunt de acord cu punctul tau de vedere, e un punct de vedere valid si destul de raspandit.
      Trebuie sa intelegi insa ale cui interese le apara si reprezinta aceste agentii de rating - ale marilor investitori financiari privati, fonduri de investitii, fonduri de hedging, speculatori forex etc.
      Acesti oameni si aceste organizatii, care invart mii si zeci de mii de miliarde, privesc lucrurile din cu totul alt punct de vedere decat tine sau decat mine, care (probabil) traim aici, mergem pe drumurile astea, uneori beneficiem, alteori induram consecintele actiunilor si deciziilor alesilor nostri etc.
      Oamenii de mai sus sunt interesati doar de riscurile si profiturile pe care le pot obtine imprumutand bani unor tari ca Romania. Un rating mare NU inseamna neaparat ca masurile respective sunt bune si intelepte pentru tine, sau intr-o perspectiva mai lunga -- inseamna doar ca esti instare sa-ti platesti datoriile, in general pe termen relativ scurt.
      Presupunand ca maine guvernul hotaraste sa taie absolut toate subventiile pentru incalzire la iarna, chestia asta va fi salutata de agentiile de rating - se mai aduna niste bani la pusculita guvernului, mai crapa niste mii de pensionari "inutili" etc.
      Altfel, articolul si mai ales comentariile nu se refera neaparat la ce zici tu -- daca masurile guv au fost bune sau nu -- ci la afirmatia Presedintelui despre criza. Care afirmatie, hai sa nu fabulam, este, ca sa ma exprim cu blandete, cu totul si cu totul neadevarata.
      • +1 (1 vot)    
        Este exact ce am spus.. (Marţi, 12 iulie 2011, 10:53)

        Mao [anonim] i-a raspuns lui Prostu' satului

        criza nu se termina la o data exacta si de acolo urci vertiginos...cresterea se simte in timp si deocamdata este prematur sa dam un verdict...si totusi fara banii acestor " investitorilor financiari privati, fonduri de investitii, fonduri de hedging, speculatori forex etc." nu avem cum sa ne ridicam ca nu avem de unde investi din banii nostri... tot aceste fonduri ne vor ridica...trebuie sa ne dezobisnuim cu formulele patriotice care nu au ce cauta intr-o piata libera... si trebuie sa renuntam la statul socialist daca vrem dezvoltare... cetateanul face ceva doar daca-l pui in fata faptului implinit (ramane fara resurse si trebuie sa caute altele)...nevoia impinge intotdeauna... Statele cele mai dezvoltate au reusit nu prin politici socialiste ci dimpotriva, prin incurajarea initiativei (ca sa fiu bland)...
  • +5 (5 voturi)    
    criza (Luni, 11 iulie 2011, 14:45)

    ovi [anonim]

    Criza nu s-a terminat si nu exista o data precisa cand gata putem spune ca am trecut hopul. Ideea pentru cine poate sa inteleaga este ca oricand situatia se poate repeta si nu depinde decat de guvernanti ca odata lectia invatata sa inceteze cu masurile populiste si sa invete ca permanent trebuie sa construiasca ceva, chiar si pentru a sporii increderea cetateanului in institutiile statului si tot este ceva.
    Masurile care au fost luate au nemultumit populatia si multe firme, pot sa spun ca au fost nedrepte, dar asa am trecut mai departe si incetul cu incetul ne revenim.
    Ce trebuie sa ramana insa in constiinta populatiei si sa nu uite este genocidul economic facut de tariceanu si clanul sau, intr-o perioada cand economia era pe un drum bun, dar pentru ei doar interesele de casta au contat.
  • -6 (6 voturi)    
    Hotia recunoscuta e jumatate iertata (Luni, 11 iulie 2011, 15:19)

    Base [anonim]

    Basescu recunoaste ca a luat masuri anti criza pentru firmele si apropiatii pdl-ului. Doar ca a uitat ca nu este la o sedinta de partid cu baronii pdl.
  • +5 (5 voturi)    
    criza (Luni, 11 iulie 2011, 15:40)

    claudyu [anonim]

    ...o sa mai fie indiferent cine va fi la putere.Ne furam caciula singuri si dam vina pe altii.NOI trebuie sa ne schimbam.Suntem indiferenti si singura modalitate de a trece prin viata e minciuna si furtisagul(mostenite din comunism).Pana nu punem osul la treaba nu o sa avem ce au celelalte state dezvoltate(nu le pica nimic din cer nici lor).Nu avem strazi,spitale dar avem someri si o duzina de absolventi de facultate care tipa in gura mare ca nu au de munca...Romania ofera nenumarate oportunitati,criza vine din lenea noastra.
  • -3 (5 voturi)    
    dupa 20 de ani... (Luni, 11 iulie 2011, 16:53)

    vio [anonim]

    minciuna continua... uite unde ne-au adus cei 20 de ani de minciuni ale politicienilor nostri.... trist e ca si acum dupa 20 de ani dl Basescu minte la fel, cu voiosie portocalie.... greu de crezut ca mai avem vreo sansa cu asemenea specimene politice.....Ma gandesc sa fie altfel prin anul 2050, cand vom scapa de relicvele astea....
  • +2 (4 voturi)    
    Ceausescu l-ar fi invidiat... (Luni, 11 iulie 2011, 23:20)

    codrutz [utilizator]

    ...pe Basescu vazand ca marinaru' inca mai are chibitzi si dupa ce si-a batut joc de tot ce inseamna roman sau Romania. Cu asa popor de masochisti nu este de mirare ca tara este condusa de caricaturi jalnice precum Basescu, Boc, Udrea, Oprea, Anastase, EBA, Visan, Talmacean, Hoara, Funeriu, etc, etc.
    Basescu minte de fiecare data cand deschide gura, El insusi este o mare minciuna care a fost servita "boborului" de catre mass-media timp de peste 20 de ani.( Magureanu si securitatea-aripa-de west stiu de ce). Din pacate totul a fost precum "bula imobiliara" care multora li s-a spart in plina fatza.
    Vina apartine totusi romanilor care l-au votat si l-au repus presedinte dupa ce fusese suspendat.
    Daca ramanea suspendat, Romania era acum o tara cu demnitatea recastigata. Acum nu este decat o mare satra condusa discretionar de catre bulibasa jalnic.
  • +1 (3 voturi)    
    Aha sigur (Luni, 11 iulie 2011, 23:59)

    The Man [utilizator]

    De aceea in 2009 ne spunea si el si Dl Boc ca Rom�nia va fi oglinda de criza economica. Ce minciuni de 2 bani macar de ar stii sa minta.