VIDEO Legea privind eutanasierea cainilor fara stapan a fost retrimisa la comisia pentru administratie

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 7 iunie 2011, 13:27 Actualitate | Politic


Legea privind eutanasierea cainilor fara stapan a fost retrimisa de deputati la comisia pentru administratie, cu 247 pentru, 12 impotriva si 21 de abtineri, pentru o "dezbatere serioasa". Saptamana trecuta, proiectul de lege a fost scos de pe ordinea de zi a Camerei Deputatilor.

Comisia pentru administratie publica, amenajarea teritoriului si echilibru ecologic are doua saptamani la dispozitie pentru a dezbate legea.

Initial, puterea a propus vot secret, dar initiativa nu a fost aprobata. Coalitia de guvernare a reusit sa stranga doar 146 voturi pentru secretizare, ceea ce inseamna ca puterea nu avea numarul necesar de deputati pentru a aproba legea. Dupa o pauza de consultari, liderii grupurilor parlamentare au cazut de acord sa retrimita legea la comisia pentru administratie.

Senatorii au aprobat deja legea, iar Camera Deputatilor e for decizional in acest caz.

Proiectul de lege prevede ca animalele bolnave si cele agresive sa fie eutanasiate, iar restul sa fie cazate in adaposturi, insa decizia finala va apartine Consiliilor locale.

Modificarea legii cainilor fara stapan a fost initiata de prefectul Capitalei, Mihai Atanasoaei. Pe data de 27 aprilie 2010, el a anuntat ca a trimis Camerei Deputatilor propunerile de modificare a legii cainilor fara stapan, printre acestea fiind si posibilitatea eutanasierii atat a cainilor grav bolnavi, a celor agresivi si a celor care nu sunt adoptati in sapte zile.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2482 vizualizari

  • +9 (19 voturi)    
    incompetenti si idioti (Marţi, 7 iunie 2011, 13:35)

    ION I [anonim]

    numai in "dezbateri" o tin. Tipic romanesc: vorba multa si munca deloc...

    pai bah desteptilor, luati caielete de la spitalele de urgenta sau de boli infectioase si vedeti cate si ce cazuri sunt..

    daca cineva vrea sa adopte caini, ii adopta si de pe strazi, nu neaparat dintr-un adapost unde sunt intretinuti din banii contribuabililor!

    ong-urile sa faca singure adaposturi pe banii lor si sa ii intretina si sa ii ia de pe strazi daca vor. nu e lege care ii opreste sa ia cainii de pe strazi!

    nu mai trebuie alta dezbatere! punct.
  • +9 (17 voturi)    
    fail (Marţi, 7 iunie 2011, 13:37)

    alex [anonim]

    "dezbatere serioasa"... ce este asa de greu de dezbatut? iei doua poze cu doua statii de autobuz. una din bucuresti care este plina de caini , alta sa zicem praga ( nu am zis un oras din vestul europei, nu ne putem compara ).
    este foarte simplu, cainii trebuie sa dispara cat mai repede!!!
    • -3 (7 voturi)    
      pt Alex (Marţi, 7 iunie 2011, 15:19)

      simcat [anonim] i-a raspuns lui alex

      Si din cauza ta sunt ei acum, acolo. Te-ai gandit vreodata la asta ? Daca, in timp, sterilizai macar unul, tot era ceva. Asa ... astepti. Ce ? Sa faca statul ? N-o s-o faca, civilizatia e departe. Dar vad ca sunteti amandoi de acord - si tu, si statul, cu omorarea lor. Halal tara si popor ...
      • 0 (0 voturi)    
        ce ma? (Miercuri, 8 iunie 2011, 17:47)

        boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui simcat

        sa dau eu bani sa sterilizez un caine?

        mai bine platesc sa il impuste.. asta nu as astepta.. dar e ilegal sa angajez asasin (Cred ca si de animale) - nu vreau sa imi cumpar eu pusca
        • 0 (0 voturi)    
          P.S. (Miercuri, 8 iunie 2011, 17:58)

          boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

          uite aici ce fac ONG-urile...

          http://catavencu.ro/cum-lupta-ong-urile-impotriva-eutanasierii-maidanezilor-48537

          hai sa vedem, in prostia romaneasca, cine o sa le doneze bani pentru activitatile propuse..

          vorba celor de la Catavencu: nu tu o bucata de paine cumparata din banii aia.. doar proteste, vuvuzele si "comunicare"

          hai pa!
    • -1 (1 vot)    
      lol (Marţi, 7 iunie 2011, 16:36)

      Ady [anonim] i-a raspuns lui alex

      ia tu o factura de la un padoc si fa calcule,ies banii? raportati la nr de caini? atunci sa vorbesti,cu Praga? ce vrei sa zici? ei si altii au sterilizat cu adevarat cainii....nu ii compara cu noi,unde orice si oricum este un prilej de facut bani
  • +9 (13 voturi)    
    cand (Marţi, 7 iunie 2011, 13:46)

    radu [anonim]

    Cand vom avea si noi o clasa politica adevarata care sa rezolve problemele cetatenilor, adica a platitorilor de taxe ?
    De cativa ani se amana rezolvarea problemei cainilor vagabonzi, a parcarilor, a cersetorilor, a tantarilor pe timpul verii, a curateniei ..
    • -2 (4 voturi)    
      Sa eutanasiem tantarii! (Marţi, 7 iunie 2011, 15:53)

      dian [utilizator] i-a raspuns lui radu

      Si ce propui sa faca "autortitatile" cu tantarii? Sa dea cu pliciul dupa ei? Nu crezi ca substantele ale cu care pulverizeaza sunt toxice? In logica asta, ar trebui sa exterminam totul de pe planeta, sa nu ne mai deranjeze nimic. Si crezi ca cersetorii sunt doar o problema a Romaniei? In Budapesta am vazut mult mai multi homeless-i decat in Bucuresti, "cazati" pe strazi, in plin centru. In SUA crezi ca nu sunt cersetori? Poate crezi ca toate relele din lumea asta s-au inventat in Romania. Nici macar coruptia nu am inventat-o noi.
  • +11 (19 voturi)    
    multumiri (Marţi, 7 iunie 2011, 13:47)

    Sinoda [utilizator]

    As dori sa multumesc pe aceasta cale alesilor nostri care respecta interesele alegatorilor lor, si sper sa fiu in asentimentul zecilor de mii de oameni muscati de caini si a milioanelor de platitori de asigurari de sanatate care platesc tratamentul primilor.

    Imi exprim speranta ca cineva sa elibereze in palatul parlamentului cateva zeci de caini agresivi, asa cum gasim pe strazile din orasele noastre.

    De asemenea as dori sa le multumesc parlamentarilor ca nu iau spaga de la ONG-uri pentru a face o lege in interesul acestora.

    De 3 ori Ura !!!!!!!
    • -4 (4 voturi)    
      pentru Sinoda (Marţi, 7 iunie 2011, 16:28)

      Elis [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

      Ce respecta alesii nostri? Poate ai vrut sa zici ca aleg calea cea mai usoara in a face bani nemunciti..se voteaza eutanasia , cainii sunt in continuare ucisi in stil barbar si banii alocati de stat pe eutanasiere se duc in buzunarul lor.normal ca e in interesul lor sa voteze pro ..altfel cum si-ar putea intretine vilele nesimtite pe care si le-au facut ?Si inca ceva ..zeci de mii de oameni muscati ? Get real ! Va prosteste mass media in masa .Vis-a-vis de platitorii de asig..stai tu lin ca banii aia nu ajung in niciun caz in sanatate..ii redirectioneaza staul in alta parte ..de asta nu ai niciun beneficiu si te duci la sp particular ca in sp de stat mori cu zile .
      • +2 (2 voturi)    
        habar n-am cum e bine! (Marţi, 7 iunie 2011, 17:11)

        bula [anonim] i-a raspuns lui Elis

        ce nu inteleg de ce primarii sunt prezumati incompetenti ca sa ia decizie!!!! conditiile la Filiasi sunt diferite de Aiud sau de Husi, nu e primarul si consiliul local mai bun cunscator decat un ONG de la Cluj??? PS. cam toti concorda ca un caine in adapost "cheltuie" peste 50 ron/luna. Sunt deci primarii care pot "intretine" 1000 de caini si primarii care nu pot nici 200. Marirea bugetului ca sa intretina cainii nu trebuie votata de comunitatea locala sau trebuie decisa de parlament sau ONG?
    • +1 (1 vot)    
      chiar (Miercuri, 8 iunie 2011, 17:49)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Sinoda

      sa faca adapost in magaoaia aia!!! sau in curtea lor.. super idee!

      si asa vroiau sa faca mall si ziceau ca nu au intrebuintari destule precum cheltuieli
  • +5 (17 voturi)    
    caini (Marţi, 7 iunie 2011, 13:52)

    sebi [anonim]

    Credeam ca o sa scapam si noi de cainii maidanezi o data, dar se pare ca ca parlamentarilor le pasa mai mult de voturi si sa-si nu le faca ONG urile campanii de imagine negative si nu au tupeu sa voteze o data legea asta. Sa scapam si noi o data pentru totdeauna de maidanezi. Niccaieri in UE nu vezi atatia caini pe strada ca la noi sau chiar de loc. Sa ma scuteasca ONG urile cu castrarea cainilor, asta o sa ia ani si rezultatul tot va fi zero pentru romanul va da in continuare drumul la pui de caini in strada si nu vom ajunge nicaieri asa !
    • 0 (4 voturi)    
      lasa ca... (Marţi, 7 iunie 2011, 14:38)

      me [anonim] i-a raspuns lui sebi

      zi de zi trec epe langa o catea castrata .... (cu stampila pe ureche) care are o burta cat 10... amigdalele cresc la loc... dar ovarele nu stiam ca si ele se refac...
  • +4 (8 voturi)    
    maidanezi (Marţi, 7 iunie 2011, 14:03)

    gigi [anonim]

    Tocmai acum citeam o stire ca o fetita a fost muscata de gat de un maidanez pe evz, ce mai asteptati domnilor parlamentari - eutanasiatii o data !
  • +5 (9 voturi)    
    "Cainii nostri" (Marţi, 7 iunie 2011, 14:05)

    Fair Lady [anonim]

    Si in tot acest timp in care propunerea legislativa este plimbata intre camere si comisii, vor mai fi oameni muscati , vor face vaccin antirabic, etc. etc.
    In fond, amanarea deciziei este si ea o decizie.
    • -1 (1 vot)    
      Si rezolvarea e crima? (Marţi, 7 iunie 2011, 15:56)

      dian [utilizator] i-a raspuns lui Fair Lady

      Vor mai fi oameni muscati de caini si caini chinuiti infiorator de oameni. Vor mai fi accidente, pedofili, copii abuzati, boli. Crezi ca toate aceste probleme se rezolva printr-o alta cruzime, chiar prin crima? Haideti sa nu ajungem la cea mai urata dintre solutii.
      • +4 (4 voturi)    
        DA! (Marţi, 7 iunie 2011, 16:58)

        virgil [anonim] i-a raspuns lui dian

        Si nu o spun eu, o spun si studiile sociologice. Cainii vagabonzi sunt problema nr. 1 a Bucurestenilor, 80% vor sa scape de ei! Sunt o problema mai mare decat traficul, poluariea, locurile de parcare, birocratia!
        http://4.bp.blogspot.com/-RU7M1pmgBTQ/TedIG5wPHKI/AAAAAAAAFAc/7vTwfKarm7U/s1600/2011%2B06%2B02%2B-%2BBucuresti%2B-%2B00.png

        Deputatii sunt pur si simplu imbecili, nu e nevoie de vot secret, un vot public le-ar putea aduce doar popularitate daca ar schimba legea.... "iubitorii de caini vagabonzi" sunt irelevanti ca numar (au gura mare, si ONG-urile care traiesc de pe urma cainilor vagabonzi cheltuiesc multi bani pt. a crea o imagine negativa euthanesierii). Dar problema e prea mare pt. a mai fi ascunsa sub pres!
      • +2 (2 voturi)    
        contribui? (Marţi, 7 iunie 2011, 17:14)

        aspru [anonim] i-a raspuns lui dian

        numai mancare trebuie de 50 ron/luna per caine. ai "infiat" vreunul sau trebuie sa platesc eu si partea ta fara sa ma intrebi? bugetul lunar e problema pe care o ocolesc toti!
      • 0 (0 voturi)    
        vanatul (Miercuri, 8 iunie 2011, 17:51)

        boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui dian

        prin aplicarea vanatului au disparut specii de tigrii, si alte animale!!! asa o sa dispara si cainii de pe strazi!
  • +2 (2 voturi)    
    "Multumim" (Marţi, 7 iunie 2011, 14:21)

    legolas1979 [utilizator]

    Sper sa va muste pe toti aia din parlament acesti caini de pe strazi! Si pe copii vostri! Ca sa invatati ca sunt consecinte pentru ceea ce faceti voi acolo.
    In pus va recomand sa intrati pe 220.ro si sa cautati "Ghici ce-i dupa blocurile gri?" SPER sa patiti si voi la fel ca doamna din filmulet.
  • +6 (6 voturi)    
    ne meritam soarta (Marţi, 7 iunie 2011, 14:24)

    bunul simt [anonim]

    nu suntem in stare sa rezolvam aceasta problema. parlamentarii nostri au sentimente. ce draaaaguuutz. daca ar cobora putin din BMWuri si Jeepuri, si da o raita printre blocuri seara poate s-ar razgandi. din pacate ei sunt rupti de realitate si vin numai cu solutii naive. cat de neajutorat mintal sa fii sa sustii in continuare metoda actuala:
    - de 20 de ani cainii nu au disparut, ci s-au inmultit (semnificativ)! => clar nu asta e solutia
    - cainii sterilizati sunt tot agresivi
    - cainii sterilizati tot latra si nu lasa contribuabilii sa se odihneasca sa poata produce impozite pentru stat
    - cainii sterilizati tot purtatori de boli sunt
    - cainii sterilizati tot inestetici sunt pentru un oras "european"

    nu suntem in postura sa avem scrupule. trebuie sa rezolvam aceasta problema care nu numai ca ne face viata mai grea, dar ne face si de ras in europa.

    rusine alesilor!!! de ce nu pun intrebarea asta la referendum????? sa vedem care e parerea bucurestenilor!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 7 iunie 2011, 16:01)

      dian [utilizator] i-a raspuns lui bunul simt

      Rusine toturor celor care gandesc doar cat li se intinde plapuma. Si rusine tuturor celor care iau bani sa stea pe forumurile astea sa isi vanda constiinta. Egoismul vostru va face sa pareti foarte mici. Oamenii de genul asta sunt inesteticii pentru Romania si niste capuse pe sufletul acestui popor.
  • +2 (2 voturi)    
    eu cred ca... (Marţi, 7 iunie 2011, 14:35)

    me [anonim]

    realizeaza ca oarecum legea e buna, dar le e foarte teama sa piarda voturi si d-aia se cacaie...
    evident as putea gresi si deputatii sa fie numai o adunatura de indolenti, incompetenti, ipocriti si hoti!

    asta guverneaza taar asta... ii doare fix in dos de elgile tarii d-aia stau multe legi importante luni de zile pana se aproba!
  • +4 (4 voturi)    
    "bravo! " (Marţi, 7 iunie 2011, 14:42)

    miha48 [utilizator]

    Deja e o bataie de joc ! nici nu stiu de ce va mai prefaceti ca votati o lege! legea asta initial prevedea ca dupa 30 de zile indiferent de caine ,sa fie eutanasiat; acum i s-au adus modificari peste modificari in care printre altele se specifica faptul ca vor fi eutanasiati numai cei f grav bolnavi sau demonstrat agresivi. restul dupa 30 de zile pot fi readusi in teritoriu, iar dc sunt readusi in teritoriu de 2 ori, a treia oara nu mai sunt ridicati deloc de ecarisaj. Deci oameni buni....aceasta lege nu rezolva nimic - in acest moment imi este egal dc trece sau nu, cainii vor fi in continuare pe strazi - ramane doar atunci cand veti fi incoltiti, voi sau copii vostri sa aveti sange in vene si eventual o joarda in mana. Sa va fie rusine celor care ati facut modificarile acelea nesimtite - printre altii d-na Gorghiu, reprezentatul PNL pt colegiul 22; Votul meu nu o sa il mai aveti pe viitor. Sa va fie rusine!
    De asemenea le propun celor de la hotnews ca pe viitor cand mai vb de legi sa dea si un link la lege ca poate e vreun prost care vrea sa o citeasca, sa vada ce pregatesc maretii alesi; aici o gasiti: http://www.cdep.ro/caseta/2011/04/12/pl07912_rp.pdf
  • +3 (5 voturi)    
    PARLAMENTARI TREZITIVA!!! (Marţi, 7 iunie 2011, 14:45)

    anonim [anonim]

    Deja imi ies din fire cand vad atata indiferenta fata de cea mai mare problema a Bucurestiului, si nu numai. O freaca toti de ani de zile cu tot felul de teorii fanteziste:
    - ba hai sa-i numaram
    - ba hai sa-i sterilizam si sa-i lasam tot in strada
    - ba hai ca "am facut un nou adaport de 500 cani"
    Toate solutiile de pana acum au fost fix frectie la piciorul de lemn!
    Stimati parlamentari/primari/consilieri trazitiva barem in ceasul al 13-lea si rezolvati odata problema maidanezilor. E GROAZNIC in cartiere, sunt zeci de caini pe langa fiecare bloc. Oamenii sunt ingroziti. In fata blocului la mine deja in 2 saptamani au fost muscate grav 2 persoane (a fost nevoie sa vina SMURD-ul sa-i ia).
    Nu ne mai putem lasa copii la joaca de frica maidanezilor, e inadmisibil acest lucru intr-o capitala europeana... Chiar nu va pasa de cei peste 10 mii de persoane muscate anualt de caini (numai in Bucuresti asta) ?
    Hai sa fin sinceri cu noi insine si sa nu ne mai imbatam cu apa rece, singura solutie cu adevarat viabila e: EUTANASIEREA! Toate celelate solutii si-au dovedit deja falimentul...
    In Bucuresti sunt 200.000 caini maidanezi si in toata tara probabil 1.5-2 mil. La un cost de intretinere per caine de 2 euro/zi, insemana o cheltuiala anuala de peste 1 MILIARD EURO!!! Daca cuiva i se pare normal ca Romania sa risipeasca anual 1 MILIARD de euro pentru maidanezi, insa copiii sa sa moara prin spitale ca nu sunt medici sau medicamente, probabil ar fi indicat sa mai faca si-un consult psihiatric din cand in cand...
    Dragi iubitori de animale, mai usor cu mitingurile de protest si mai haideti si la munca. Daca iubiti asa mult cainii de ce nu-i luati la voi acasa? Mai ales ca dupa parerea voastra nu-s asa multi maidanezi pe strazi. Si ca tot sunteti asa blajini poate renuntati sa mai mancati carne de vita, pui etc. Sa stiti ca si vacutele alea cu ochii umezi sunt omorate ca sa ajunga ciorba si friptura la voi in farfurie, la fel si puisorii aia draguti de gaina...
    • +1 (1 vot)    
      mda (Marţi, 7 iunie 2011, 15:51)

      me [anonim] i-a raspuns lui anonim

      mai e si vina noastra...
      pana una alta... vezi un caine agresit (a se citi alea 2 victime de care ziceai)... ia frate niste otrava ceva si gata. rezolvam problema!
      e inadmisibil sa traim in teroare din cauza unor animale!

      si cine o sa zica de faptul ca sunt si ei o viata si ca nu ii poti omora ca nu-ti da dumnezeu dreptu etc...
      o sa le spun cateva lucruri:
      - ati vazut caini calcati de masini (cu matele pe afara)? morti? mutilati? schipi? orbi? slabi morti? morti de frig? morti de foame? (si ca bonus in timp ce e calcat de masina se mai zbate cateva secunde si moare?) eu le-am vazut si nu e o imagine frumoasa! asta doriti pentru animalel pe care le "iubiti"?!?!?!?!? lasatul lor in strada (castrati sau nu) exact viata asta le-o daruieste!!! asa iubiti voi animalele?
      • 0 (0 voturi)    
        Eutanasierea ciinilor (Miercuri, 8 iunie 2011, 11:00)

        alina [anonim] i-a raspuns lui me

        Bai minte ingusta. Pai am vazut si oameni calcati de masina, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le dau in cap sau sa i otravesc. Pai si pe oameni ii iubim asa ca eu propun sa i omorim ca sa nu se mai chinuie cu viata asta atit de grea, sa le facem un bine.
  • +2 (2 voturi)    
    Primar (Marţi, 7 iunie 2011, 15:27)

    Andrei [anonim]

    Primaru ala care o sa scoata cainii din bucuresti o sa fie primar 20 de ani fara sa transpire. Din pacate nu-l duce pe nici unul capul sa priceapa asta. Chiar si pe incompetentu de Oprescu, daca scapa de caini il votez fara sa mai ma gandesc la altceva.
    • +2 (2 voturi)    
      din pacate... (Marţi, 7 iunie 2011, 15:51)

      me [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      se pare ca cei ce apara cainii sunt mai multi...
      deci de dragul unui mandat lasam romania sa se intoarca in evu mediu
      • -2 (2 voturi)    
        Sterilizare (Marţi, 7 iunie 2011, 16:06)

        dian [utilizator] i-a raspuns lui me

        In Evul mediu s-ar intoarce daca ar vota un masacru. De ce nu cere nimeni ca proprietarii de caini sa fie obligati sa ii sterilizeze. De unde credeti voi ca au aparut cainii pe strada? Nu tot omul ii aduce acolo?
        • 0 (0 voturi)    
          hahaha (Marţi, 7 iunie 2011, 16:59)

          me [anonim] i-a raspuns lui dian

          eutanasiere != masacru...
          daca tu crezi acest lucru inseaman ca nu intelegi ce inseamna eutanasiere....

          pe langa asta, am vazut caini morti, raniti si mutilati in toate modurile posibile (calcati de masina, morti de foame, de frig etc)...
          crezi ca suntem mai "umani" daca in loc sa-i eutanasiem ii lasam sa moara cum am spus eu mai sus?!
          am vazut ceva caini morti si murind... crede-ma nu este o priveliste frumoasa... si probabil era mult mai decent sa fie eutanasiati (daca sunt bolnavi sau agresivi) decat sa moara in acel mod...
          aia inseamna sa ne intaorcem in evul mediu draguta: sa avem animale, sa ne facem ca le iubim si nu vrem sa le omoram, dar de fapt sa le lasam sa traiasca o soarta mai rea decat moartea!
  • +2 (2 voturi)    
    sa se eutanasieze mai repede toti cainii (Marţi, 7 iunie 2011, 15:49)

    Gigi [anonim]

    E bataie de joc... ce tot nu se pun de acord... ne e frica sa mergem pe strazi din cauza cainilor... cine ii iubeste sa ii ia acasa... si sa nu mai dea solutii pe banii nostrii... ca si asa nu sunt destui la buget... pentru caini mai trebuia sa platim... sa impuste o data toti caini si sa scapam de acest impediment si imagine negativa in EU...
  • +3 (3 voturi)    
    cineva sa faca ceva!!!! (Marţi, 7 iunie 2011, 15:57)

    basileus [anonim]

    Oare sunt in stare parlamentarii astia sa ia o decizie pentru oameni nu doar pentru animale????????????
    niste fricosi, va sperie niste ONG-uri guralive, halal
  • +2 (2 voturi)    
    nenorociti (Marţi, 7 iunie 2011, 16:26)

    io [anonim]

    mai suferim mult nenorocitior? ne mai terorizeaza mult cainii copii pe strada? handicapatii din opozitie se opun la orice vine de la putere (bun sau rau) iar astia de la putere nu sunt in stare sa se stranga toti intr-o zi. Niste incompetenti si niste idioti asta sunteti !
  • -2 (2 voturi)    
    solutia corecta (Marţi, 7 iunie 2011, 16:38)

    andreea [anonim]

    solutia - omorarea cainilor de practica de ani de zile, si nu a dus la nici un rezultat!!!!
    Daca se va vota nu va fi decat o permanenta alimentare a afacerilor domnilor care conduc tara.
    Trebuie sa se "trateze "cauza - de unde si cum provin cainiii, nu sa ii lasi sa se inmulteasca si sa ii tot omori..
    Dar....iti trebuie un pic de minte sa intelegi lucrul asta,
    trebuie sterilizare si amenda stapanilor care tin caine nesterilizati si care produc pui pe care ii arunca in strada!
    Degeaba omori ce este acum, o alta transa va veni si, alta sursa de venit ptr frimele care se vor ocupa de masacrarea lor- trebuie eutanasiati, arsi...ceea ce inseamna bani!!!
    e chiar atat de greu de inteles?
    • +2 (2 voturi)    
      doh (Marţi, 7 iunie 2011, 16:53)

      TheFly [anonim] i-a raspuns lui andreea

      Inteligentule, daca sterilizezi cainii nu va veni o alta transa? Inteleg de la tine ca daca-i eutanasiem vor fi si altii eliminati pe strazi, dar daca ii sterilizam nu vor mai fi...

      Lasati-ne cu frectiile voastre, cainii trebuie exterminati, este o solutie si mai ieftina si mai rapida, mult mai eficienta adicatelea. Evident, cu masurile adiacente de control si prevenire a abandonului. Nu a impiedicat nimeni ONG-urile sa sterilizeze cainii vreme de 20 de ani, chiar si cei care sustin eutanasierea nu au nimic impotriva unui caine sterilizat (chit ca ei doresc mai mult de fapt) si nici nu exista o lege impotriva asa ceva.
      Dumnezeule mare, cata ipocrizie si inconstienta...
  • -2 (2 voturi)    
    cainii maidanezi (Marţi, 7 iunie 2011, 18:12)

    bianca [anonim]

    De 20 de ani cainii sunt omorati in cele mai infioratoare moduri (eutanasia nu insemna injectie si o mangaiere duioasa inseamna topoare in cap sau caini arsi de vii) si problema tot nu s-a rezolvat. daca s-ar omori acum toti cainii, apar altii, de la romanii de bine care nu isi castreaza animalele si apoi arunca puii!
    Solutia este INCHIDETI ROBINETUL!! asta au facut toate tarile civilizate, cine nu intelge asta e un barbar ordinar!!
  • +1 (1 vot)    
    In this case... (Marţi, 7 iunie 2011, 18:36)

    Saint LO [anonim]

    sa-i prindem pe ei si sa le oferim tratamentul complet: vaccinare, deparazitare, castrare si apoi intoarcere teritoriu, ca sunt inutili si periculosi pentru sanatatea si integritatea cetatenilor. Iar daca vor sa se mai intoarca vreodata in parlament, sa dea drept de vot maidanezilor, ca pe votul meu, absolut nici unul dintre mamelucii astia nu mai intra.
  • +2 (2 voturi)    
    ................................. (Marţi, 7 iunie 2011, 19:03)

    zamos [anonim]

    e clar ca acesti bipezi iresponsabili - politicienii - nu dau doi bani pe vietile noastre; nu conteaza ca putem fi sfartecati sau infestati cu boli incurabile de catre javrele maidaneze. vor conta doar voturile noastre din 2012......