VIDEO Legea privind eutanasierea cainilor fara stapan, scoasa de pe ordinea de zi a Camerei Deputatilor, inainte de votul final

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 31 mai 2011, 11:22 Actualitate | Politic

Cainii comunitari, o problema a Capitalei
Foto: Agerpres
Legea privind eutanasierea cainilor fara stapan a fost scoasa de pe ordinea de zi a Camerei Deputatilor, a anuntat, marti, presedintele acestui for, Roberta Anastase. Ea nu a oferit un motiv pentru retragerea documentului, spunand doar ca decizia a fost luata dupa consultarea cu liderii de grupuri parlamentare. Opozitia a negat ca a participat la discutii. Deputatii urmau sa dea votul final in ceea ce priveste aceasta lege, dupa ce, in cursul diminetii, Camera Deputatilor adoptase documentul pe articole. Senatorii au aprobat deja legea, iar Camera Deputatilor e for decizional in acest caz.

Presedintele Camerei Deputatilor a explicat de la tribuna plenului de ce a fost amanat votul. "A fost un consens intre liderii de grup. In momentul in care mi-au comunicat, era un acord intre liderii de grup". La insistentele presei, Anastase a declarat ca Puterea nu a votat acest proiect de lege, pentru ca a considerat ca "nu este oportun astazi". Potrivit presedintelui Camerei votul final la proiectul de lege va fi reprogramat pentru saptamana viitoare.

Surse parlamentare au declarat pentru Hotnews.ro ca amanarea votului s-a datorat reprezentantilor minoritatilor care si-au anuntat partenerii de Coalitie ca nu sustin initiativa legislativa.

Proiectul de lege prevede ca animalele bolnave si cele agresive sa fie eutanasiate, iar restul sa fie cazate in adaposturi, insa decizia finala va apartine Consiliilor locale.


Modificarea legii cainilor fara stapan a fost initiata de prefectul Capitalei, Mihai Atanasoaei. Pe data de 27 aprilie 2010, el a anuntat ca a trimis Camerei Deputatilor propunerile de modificare a legii cainilor fara stapan, printre acestea fiind si posibilitatea eutanasierii atat a cainilor grav bolnavi, a celor agresivi si a celor care nu sunt adoptati in sapte zile.

Potrivit prefectului, propunerile din lege respecta legislatia europeana si incearca rezolvarea problemelor provocate de cei aproximativ 40.000 de caini fara stapan din Capitala, asa cum arata datele ONG-urilor, sau a celor aproximativ 100.000 de caini fara stapan din Capitala, asa cum arata datele administratiei locale.

In privinta propunerilor aduse prin noua lege, prefectul Capitalei arata ca "este incurajata adoptia cainilor fara stapan, care va fi facuta cu responsabilitate si spirit civic". In acest sens, persoanele care vor dori adoptarea a mai mult de doi caini trebuie sa faca dovada ca ii pot intretine si au spatiul necesar, sa aiba acordul vecinilor sau asociatiei de proprietari, sa plateasca taxele de sterilizare, microcipare si tratare de boli.

O alta propunere vizeaza amendarea persoanelor care adopta un caine si apoi ii dau drumul pe strada, a celor care hranesc in locuri publice cainii fara stapan, precum si a celor care nu isi inregistreaza animalele in registrele speciale sau nu isi sterilizeaza cainii de rasa comuna.

Marius Marinescu (PRM) este initiatorul actualei legi privind protectia animalelor, Legea 9/2008, prin care a fost abrogata eutanasierea acestora. Conform acestui act normativ, care a modificat Legea 205/2004, constituie infractiune detinerea si comercializarea de animale salbatice, cu exceptia gradinilor zoologice, folosirea animalelor pentru cersetorie, omorarea animalelor, organizarea de lupte intre animale sau cu animale, maltratarea si schingiuirea acestora, despartirea puilor de mama pana la varsta de minimum opt saptamani, precum si interventiiile chirurgicale destinate modificarii aspectului unui animal sau altor scopuri necurative. Actul normativ prevede pedepse care pot merge pana la amenzi penale de 2.000 lei sau inchisoare de pana la un an.




Citeste mai multe despre   






















6820 vizualizari

  • +24 (40 voturi)    
    DADADA (Marţi, 31 mai 2011, 10:24)

    das [anonim]

    in sfarsit scapam!!!!
    • -37 (47 voturi)    
      "in sfarsit scapam!!!!" Trista speranta! (Marţi, 31 mai 2011, 10:31)

      Petre [anonim] i-a raspuns lui das

      Sper ca cei din parlament nu sunt si criminali. Au deja, o reputatie destul de sifonata.
      Ce vor sa demonstreze prin eutanasiere?
      Sper sa aibe ratiune cel putin o majoritate si sa voteze IMPOTRIVA,
      • +22 (28 voturi)    
        o intrebare... (Marţi, 31 mai 2011, 12:04)

        me [anonim] i-a raspuns lui Petre

        ti se pare anormal sa eutanasieze cainii batrani, bolnavi si agresivi?!

        deci ar trebui sa lasam animale bolnave pe strada pentru a imprastia bolile si animle agresive pentru a musca oameni?

        nustiu daca tu ai avea dreptul sa vorbesti de ratiune in conditiile astea!
        • -3 (11 voturi)    
          Avem dreptul de a vorbi, aici-scrie! (Marţi, 31 mai 2011, 13:56)

          Petre [anonim] i-a raspuns lui me

          "Exista o lupta acerba pentru relegalizarea eutanasiei, dar ea nu rezolva situatia, ci perpetueaza mentinerea constanta a populatiei canine in strada. Profitorii sunt toti, incepand de la hingeri, profitorii sentimentali. Care iau o plata saptamanala sau lunara pe post de taxa de protectie. Un alt exemplu de afacere, varful icebergului, este ce face firma Protan. Dupa ce mor cainii ei ajung materie prima si costul de incinerare este de 15-20 de euro pe caine. Se fac si aranjamente intre Protan si Administratorul adapostului. Un catel de 10 kg poate fi trecut usor ca unul de 50 kg si astfel se castiga bani multi. Eutanasia inseamna ca toti cei implicati castiga", a declarat Carmen Arsene de la Federatia Nationala pentru Protectia Animalelor (FNPA).
          • +4 (4 voturi)    
            aha... (Marţi, 31 mai 2011, 15:43)

            me [anonim] i-a raspuns lui Petre

            o scurta intrebare si coamna carmen arsene nu castiga nimic din faptul ca e presedinte la fnpa?!
            nu are salariu? cu are anumite beneficii?
            atata timp cat le are eu ma indoiesc de impartialitatea sa.
            pe langa asta, de cainii "sterlizati" care nasc cate 5-8 pui ce zice?! ca sterlizarea ei o fac... pe banii nostrii!

            ei castiga bani din faptul ca animalele sunt pe strada! pe langa asta, daca iubesc asa mult cainii d c ii lasa sa moara de foame si de frig?
            • 0 (0 voturi)    
              O precizare de bun simt (Marţi, 31 mai 2011, 20:18)

              Gamma [anonim] i-a raspuns lui me

              Posesorii de animale carnivore nu pot fi definiti ca "Iubitori de animale" . "Cainii" sunt carnivori pe parcursul vietii consuma de zeci de ori propria masa corporala hrana provenind din "alte animale" . Rezultatul unei vieti de caine -> multe "alte animale" omorate inainte de termen .
              Moaammma ce de bani se invart in jurul maidanezilor de scartaie parlamentul mai rau ca la taxa auto .
              • 0 (0 voturi)    
                TOTAL ERONAT (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 2:40)

                Qeri [anonim] i-a raspuns lui Gamma

                Cainii mananca in cel mai fericit caz, resturi de mancare de la oameni iar cea facuta special pt animale, este obtinuta din deseuri de carne care nu se mai pot comercializa pt om si cereale. Asa ca animalele omorate inainte de termen sunt pt om care nu se mai satura si in nici un caz pt maidanezii care mor de foame pe strazi.
          • 0 (0 voturi)    
            Pai asta e alta problema (Joi, 2 iunie 2011, 11:48)

            Razvan [anonim] i-a raspuns lui Petre

            Trebuie umblat la coruptia acestor organizatii . Eutanasierea insa ramane cea mai buna solutie. Smecherii se pot face si la sterilizare daca vine vorba. Un caine eutanasiat inceteaza sa mai existe pe strazi. Nu vad cum se perpetueaza mentinerea constanta a populatiei canine. Probabil ca nu ma pricep eu ca altfel nu imi dau seama.
      • +12 (20 voturi)    
        de ce nu citesti? (Marţi, 31 mai 2011, 12:07)

        oarecare [anonim] i-a raspuns lui Petre

        De ce nu citesti articolul?! Scrie acolo ca cei agresivi si bolnavi vor avea parte de o moarte decenta in timp ce ceilalti vor astepta eventuali stapani ... asta in functie de consiliul local al fiecarei localitati in parte
      • +12 (20 voturi)    
        . (Marţi, 31 mai 2011, 12:07)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Petre

        Vor sa demonstreze ca putem avea orase civilizate in care haitele de caini nu ne musca noptile pe strada.
      • +16 (22 voturi)    
        PRO (Marţi, 31 mai 2011, 12:08)

        berlin [anonim] i-a raspuns lui Petre

        Vor sa demonstreze ceea ce ar trebui sa fie in orice capitala din Europa: siguranta unei plimbari cu copilul pe strada, protejarea bunurilor!!
        Nu traim in jungla sa fim atacati de fiare!!
        Da, categoric vor avea ratiune si se va vota PRO!!
        • -1 (1 vot)    
          Oare nu ar trebui sa va fie mai frica de oameni ? (Marţi, 31 mai 2011, 22:53)

          Amalia [anonim] i-a raspuns lui berlin

          Nu prea am vazut caini agresivi in strada .Am vazut insa o mama cu copilul in carucior care atacata de un hot ,intr-un parc ,a scapat ca un maidanez a atacat hotul ! Cainii ataca pe cei care trebuie !Si mai exista si un Dumnezeu!
    • +22 (22 voturi)    
      parere (Marţi, 31 mai 2011, 10:34)

      Rudi [anonim] i-a raspuns lui das

      Ce bine ar fi!
    • +9 (13 voturi)    
      De aia (Marţi, 31 mai 2011, 11:35)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui das

      din parlament?
      Votez si eu!
    • +7 (21 voturi)    
      nu scapi de nimic (Marţi, 31 mai 2011, 11:36)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui das

      mult zgomot.. un pic de fum.. nimic nu se va schimba.
      legea nu ia cainii de pe strazi, nu-i vaccineaza, nu-i ofera spre adoptie, nu-i eutanasiaza pe cei ramasi. legea doar permite acest lucru. mai departe trebuie sa gasesti si niste primari hotarati sa faca ceva pentru orasul lor.

      mi se pare lipsa de profesionalism sa publici o stire cu un titlu ca asta. asa se numeste legea? NU!
      "Proiectul de Lege pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a câinilor fără stăpân" De ce eutanasierea? De ce nu-i ziceti legea privind adoptia cainilor? ca si adoptia e cuprinsa ca masura...
  • +11 (25 voturi)    
    Hai sa treaca (Marţi, 31 mai 2011, 10:40)

    vasile [anonim]

    Ma rog sa treaca, desi sunt ateu.
  • -2 (18 voturi)    
    o tara de infractori (Marţi, 31 mai 2011, 10:44)

    gringo [anonim]

    Sa inteleg ca bunica e infractoare pentru ca duce pe camp puii de pisica imediat dupa ce sunt nascuti, ca asa stie ea ca se face de o suta de ani... ? Sunt obligat sa o denunt ?
    • +6 (14 voturi)    
      ... (Marţi, 31 mai 2011, 12:06)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui gringo

      Ai putea sa iei tu pisica si sa o sterilizezi. Asa ar face un om de actiune, dornic sa rezolve o problema, nu doar sa se planga ca o bunica pe malul santului.
    • +4 (10 voturi)    
      Tu traiesti ca acum 100 de ani? (Marţi, 31 mai 2011, 13:24)

      dian [utilizator] i-a raspuns lui gringo

      sa inteleg ca tu traiesti asa cum traiau bunicii tai acum 100 de ani? Lucrurile se mai schimba, nu se mai fac toate ca in Evul Mediu. Ca dovada, ai si tu acces la internet.
  • +12 (20 voturi)    
    ... (Marţi, 31 mai 2011, 11:31)

    Marcu [anonim]

    Atanasoaei presedinte!

    Serios vorbesc, daca ne scapa de caini, il votez pana mor oriunde ar candida.
  • -18 (24 voturi)    
    Viata sau moarte??? (Marţi, 31 mai 2011, 11:32)

    kiki [anonim]

    Se pare ca celor de la putere le place sa se creada un fel de mici dumnezei, jucandu-se cu viata oamenilor si, mai nou, a animalelor. Vor sa recurga, se pare, la eutanasierea in masa, pentru a masca indiferenta, rautatea, lasitatea, si chiar nesimtirea oamenilor, caci nu am vazut nicaieri sa se vorbeasca de pedepsirea celor care nu-si sterilizeaza animalele si care abandoneaza la containere puiii, ci doar de "rezolvarea problemei", adica prin ucidere. Rusine Romania, la 20 de ani de "democratie". Ramanem, se pare, tot niste handicapati, incapabili sa ne gestionam problemele altfel decat prin masuri extreme.
    • +16 (26 voturi)    
      ONG-uri handicapate, n-au facut nimic (Marţi, 31 mai 2011, 11:10)

      Nu punem egal intre viata de om si una de animal [anonim] i-a raspuns lui kiki

      Desi aveau o lege favorabila cum nu exista in Europa (Franta, UK sau Germania eutanasiaza fara discutie animalele fara stapan), desi mii de babe se tot crucesc pt maidanezi, desi aveau si sustinere printre parlamentari, desi au avut la dispozitie ani de zile, ONG-urile care zbiara ca protejeaza animale n-au facut concret decat atat, sazbiere si sa insulte pe cei din jur.

      Daca ONG-urile isi faceau treaba nu vedeam haite pe strazi, animalele ar fi fost protejate in padocuri fnantate de aceste ONG-uri sau ar fi gasit stapani prin aceste ONG-uri.

      Faptul ca s-a ajuns la o explozie de nemultumire si la adevarul ca 90% dintre cetatenii Romaniei (romani, tigani, maghiari, etc.) doresc disparitia cainilor de pe strazi e dovada clara a esecului lamentabil al celor care azi insulta un vot la fel de democratic parlamentarca cel care a instituit legea maidanezului Marinescu.

      Corect si echitabil e sa lasam comunitatile locale sa decida daca vor sau nu sa aiba caini pe strazi, daca vor sa deabani pentru ei tot anul la padoc sau vor sa ii eutanasieze.

      E inacceptabil ca o minoritate cainoasa si agresiva sa-si impuna vederile extremiste de falsa protectie a animalelor si punere in pericol a oamenilor (muscati sau omorati de cainii maidanezi).

      Sper ca pedepsele penale pt cei care nu vor respecta legea sa fie severe si aplicate strict.

      Cat despre primari, abia asteapta sa-i vada alegaorii la alegerile locale, sa le numaram cainii vagabonzi...
      • -1 (3 voturi)    
        Eu cand vreau sa fluier, fluier... (Marţi, 31 mai 2011, 15:02)

        kichi [utilizator] i-a raspuns lui Nu punem egal intre viata de om si una de animal

        Cam asa este comentariul tau. Nimeni nu pune egal intre om si... restul, oricare ar fi el. Voi tot nu pricepeti o data, si inca o data... ca problema este OMUL si nu animalul. Eu ma implic activ in sprijinirea nimalelor si cunosc situatia de pe teren si pot spun cu certitudine ca 99% dintre concetatenii mei nu fac NIMIC pentru a ajuta la rezolvarea acestei probleme. Avem padocul langa oras, sterilizarile sunt gratuite si, totusi, cati oameni credeti ca-si duc animalele la sterilizat??? Dar, in schimb, abandoneaza puiii pe unde apuca. DA, vreau sa vad oameni trasi la raspundere pentru indiferenta, nesimtire, lipsa de omenie. In ceea ce priveste implicarea, nu astept ONG-uri, parlament, asociatii din strainatate, chiar poate americanii, sa vina sa rezolve problema. Ea se poate inca gestiona - exista dovada catorva orase din ROMANIA care au facut acest lucru responsabil, fara uciderea in masa a animalelor - trebuie doar VOINTA, fara FURT din fonduri publice si consideratie pentru VIATA. Implicarea societatii lasa de dorit nu numai in privinta cateilor ci si cea batranilor, a copiilor abandonati sau cu probleme, a celor superdotati dar cu situatii familiale precare etc. DAR, ca in totdeauna ... e mai usor sa stai sa fluieri de pe margina, decat sa faci ceva concret. Asta-i Romania mea!
      • -2 (2 voturi)    
        romani cu mintea stramba (Marţi, 31 mai 2011, 17:08)

        schifo [anonim] i-a raspuns lui Nu punem egal intre viata de om si una de animal

        Daca tot te crezi asa luminat, spune-ne si noua ce solutie ai TU pentru urmatoarele milioane de maidanezi care vor continua sa se nasca in Romanica in urmatoarele decenii si vor fi abandonati ca si pana acum pe domeniul public fiindca 90% dintre romani sunt complet lipsiti de creier si traiesc cu ferma convingere ca odata omorati maidanezii care exista in acest moment pe strazi NU SE VOR MAI NASTE ALTII? Chiar ai senzatia ca se vor speria maidanezii din curtile voastre si din casele voastre ca le-au fost masacratii semenii de pe strazi si de frica nu vor mai fata ca sa umple din nou strazile????? chiar in halul asta am ajuns ca popor? masina de ucis caini secole in sir? cand ati putea avea BUNUL SIMT sa va castrati cainii si sa nu le mai abandoati puii pe strazi ca dupa aia sa strigati sus si tare ca nu puteti trai de ei? daca asa ganditi, e clar ca nu aveti creier nici cat o nevertebrata. Cea mai clara dovada ca nu aveti creier nici cat o nevertebrata este ca nu reusiti cu niciun chip sa intelegeti si sa recunoasteti ca maidanezii sunt acolo unde sunt fiindca acolo i-ati pus voi astia care aveti caini si ii lasati sa se inmulteasca ca sa-i aruncati apoi pe maidan. Daca s-ar face un sondaj in care sa fie intrebati toti romanii daca si-ar steriliza animalele fara sa plateasca nimic ca sa nu se mai inmulteasca necontrolat si sa nu mai aiba ce abandona, voi, astia 90%, ati spune NU. Si atunci ar fi clar ca voi sunteti VINOVATII si SURSA pentru cainii maidanezi. Atunci ar fi in sfarsit clar cine sunt vinovatii. Duceti-va la voi la tara si intrebati-va rudele si vecinii de pe acolo daca ar steriliza, si spuneti-ne si noua ce va raspund. Sa vedem daca aveti curajul sa ne spuneti.
    • +12 (14 voturi)    
      tu ai citit macar articolu? (Marţi, 31 mai 2011, 12:10)

      me [anonim] i-a raspuns lui kiki

      eutanasierea cainilor bolnavi si agresivi !!!
      este normal ca asemenea animale sa fie eutanasiate. aici vb. de boli incurabile la animale sau cu un tratament foarte indelungat si/sau costisitor sau evident animale foarte batrane. asa se face peste tot! ce ti se pare anormal?
      animalele bolnave se eutanasiaza PENTRU A NU MAI SUFERI ELE !!!
      cele agresive pentru a nu ne musca pe noi!
      ce ti se pare inuman?
      toate statele civilizate o fac, inclusiv organizatii de protectia animalelor.

      PS: tu esti vegetariana?
      • -2 (10 voturi)    
        Da, l-am citit (Marţi, 31 mai 2011, 13:27)

        kichi [utilizator] i-a raspuns lui me

        Se vede clar ca nu cunosti realitatea din padocuri! Animalele bolnave si batrane se eutanasiau si pana acum, deci nu era nevoie de nicio lege sau completare noua. Ceea ce se pare ca nu pricepi este ca prin aceasta formula practic se da unda verde la eutanasieri in masa, intrucat nimeni nu se va mai obosi sa se justifice, atata timp cat "comunitatea" va decide astfel. Pedepsim astfel tot animalele pentru indiferenta, iresponsabilitatea oamenilor. Sunt foarte revoltata si as vrea sa vad pedepsiti si oamenii, nu numai animale. Nu mai departe de sapt trecuta au fost carati si abandonati langa un container de langa locul meu de munca 8 catelusi. Cu ce sunt ei vinovati ca asa-zisul "stapan" nu a sterilizat femela si, astfel, ei au venit pe lume??? Ieri au fost ridicati de hingheri si pun pariu ca daca ma duc la padoc ei nu mai exista de mult, deja. Astfel crezi ca s-a rezolvat problema??? Ei bine, NU. Peste cateva luni se va intampla la fel, iarasi cu niste vieti sacrificate. Si nimeni nu este vinovat pentru asa ceva, caci nimeni nu este "prins". Ti se pare normal asa ceva???
        • +9 (11 voturi)    
          Tu nu intelegi. (Marţi, 31 mai 2011, 12:52)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui kichi

          De ce ar trebui sa suportam pe strazi nesimtirea unora care cu explicatia dragostei fata de caini ,insista si fac scandal sa acceptam pe strada un caine care poate fi o fiara.ONG-urile care se lauda cu protectia cainilor sa insiste ca toti cainii sa fie inregistrati cu cip,cainii fara cip sa fie eutanasiati.Cainii gasiti pe stada in vagabondaj sa fie dusi la adaposturi si identificat stapanul si dupa caz acesta sa plateasca o amenda sau sa suporte cheltuielile de prindere si cazare a patrupedului.Deasemeni,proprietarii de caini sa fie amendati daca in zona lor se gasesc rahati de caine,pentru-ca nu retin ca vreo cucoana cu catelul sa o vad ca strange mizeria facuta de catel.Sau ai catel ,platesti o taxa in plus de salubrizare si atunci primariile sa organizeze servicii de salubrizare si pentru catei.
        • +8 (8 voturi)    
          deci... (Marţi, 31 mai 2011, 14:09)

          me [anonim] i-a raspuns lui kichi

          "Animalele bolnave si batrane se eutanasiau si pana acum, deci nu era nevoie de nicio lege sau completare noua." -> si ce nu ii obliga atunci sa nu dea animale sanatoate drept bolnave, si nu mai e in noua lege?!?!?!

          nu insist neaaparat sa eutanasieze cainii, dar insist sa NU mai fie pe strazi cat mai repede posibil. daca patru labute si cutzu cutzu trimit cainii in vacanta in hawai nu ma intelreseaza atata timp cat nu mai sunt pe strazi !!!

          sterlizarae se incearca de cand a fost scandalu cu basescu, si rezultatele "se vad"
          in caz ca nu ti-ai daat seama d-aia se lupta protectia cainilor impotriva eutanasierii, pentru ca e mai usor sa furi bani cand nu trebuie sa-i eutanasiezi.

          in legatura cu oamenii care nu-i sterlizeaza, sunt perfect de acord. ar trebui pedepsiti. din cate stiu chiar exista o lege pe tema asta.
    • +9 (15 voturi)    
      Implica-te (Marţi, 31 mai 2011, 12:30)

      Lupiduph [utilizator] i-a raspuns lui kiki

      Creaza adaposturi, ai grija de caini, te opreste cineva? Ce va mai place sa dati din gura ......
      Oameniii se tem sa treaca pe strada sa nu-i sfasie cainii si sunteti cativa care va dati mari iubitori de animale dar nu faceti nimic .. implicati-va.
      Nu sunteti in stare, ciocu mic si lasati-i pe ceilalti sa circule in siguranta pe strazi.
      • -2 (4 voturi)    
        to lupiduph (Marţi, 31 mai 2011, 15:17)

        kichi [utilizator] i-a raspuns lui Lupiduph

        EU ma implic si daca citesti mai sus, ai sa vezi si cum se poate face asta... poate iti vin cateva idei si tie sau chiar devine molipsitor! N-ar fi rau sa vedem mai multi oameni interesati a face bine.
  • +16 (20 voturi)    
    Sper sa se rezolve odata problema asta (Marţi, 31 mai 2011, 11:32)

    legolas1979 [utilizator]

    Problema asta e in top 5 a marilor probleme pe care le are Romania! E un din problemele care ne afecteaza viata de zi cu zi, o problema pe care o vedem in fiecare zi pe strazi. O problema care e atat de usor de rezolvat, la fel cum e si in celelalte tari din EU sau America. Un vot pozitiv!!!
  • +16 (22 voturi)    
    Foarte bineee (Marţi, 31 mai 2011, 11:37)

    cristi767 [utilizator]

    In sfarsit. Sa scapam de caini!
  • +19 (25 voturi)    
    Sa fie!!! (Marţi, 31 mai 2011, 11:38)

    Adi [anonim]

    Macar de-am scapa de maidanezi.
  • +15 (21 voturi)    
    un semn bun (Marţi, 31 mai 2011, 11:46)

    gigi [anonim]

    odată cu legea asta, românia intră în normalitate
    • -2 (4 voturi)    
      nu zau??? (Marţi, 31 mai 2011, 14:57)

      ioana [anonim] i-a raspuns lui gigi

      pe bune??cum de nu ne-am dat si restul seama...asta era tot ce tinea Romania departe de NORMALITATE...totul este perfect, cateii sunt problema...de ati fi toti astia care vreti sa moara toti cainii atat de vehementi si impotriva hotiei, crimei, si a multor altor probleme...mai ca v-as intelege...
  • -7 (15 voturi)    
    :) (Marţi, 31 mai 2011, 11:58)

    ioan voicu [anonim]

    romania va intra in normalitate cind cetatenii ei nu vor mai fi niste fiinte primitive si barbare.
  • +6 (12 voturi)    
    uf... (Marţi, 31 mai 2011, 12:01)

    me [anonim]

    inca putin :)

    "Proiectul de lege prevede ca animalele bolnave si cele agresive sa fie eutanasiate, iar restul sa fie cazate in adaposturi" -> si ce dracu urla cutu cutu si 4 labute?!?!?! e chiar decant. cei bolnavi si agrezivi omorati restu in adaposturi... si SUA face la fel!

    sper sa se dea mai repede leagea asta (si sa se si resprecte)

    parca vad ca o sa sara protectia animaleleor ... ca si animalu bolnav e un suflet... si ala agresiv... ce daca a atacat iste oameni... e tot un suflet...

    oricum pana nu sunt 100% sigur ca se voteaza nu-mi fac mari sperante ca parca vad ca se gasesc niste destepti prin guvern care sa nu accepte legea... ca normal sa furi miliarde de la oameni e normal, sa eutanasiezi un caine bolnav e anormal...
  • +8 (14 voturi)    
    mda (Marţi, 31 mai 2011, 12:20)

    radu [anonim]

    Daca decizia ramane in subordinea consiliilor locale inseamna ca nu se va rezolva nimic, ca pana acum. Asta e praf in ochii cetateanului inainte de referendum.
    Ar trebui sa puna taxe pentru cei care tin caini in apartament, sa fie trecuti la intretinere poate asa vor curata dupa ei.
    Ar trebui infiintata o firma privata care sa adune cainii, as plati 100 ron daca imi curata strazile din jurul blocului.
    • +3 (7 voturi)    
      exagerezi putin... (Marţi, 31 mai 2011, 12:39)

      me [anonim] i-a raspuns lui radu

      din cate vad tu ai ceva cu posesorii de animale nu cu cainii vagabonzi.
      este dreptul unui om sa aiba un animal in casa. ce ar trebui facut ar fi sa fie amendati cei ce lasa animalul sa se inmulteasca necontrolat (a se citi vede o vagaboanta pe strada si isi la sa catelu liber)

      caini fara stapan trebuie sa dispara de pe strazi.
      cainii cu stapan trebuie sa aiba legi prin care stapanii lor sa fie obligati sa ii intretina, si sa nu ii lase sa se inmulteasca daca nu au drept de monta. si evident sa nu muste alte animale sau oameni.
      atat!
      • +7 (7 voturi)    
        nu exagereaza (Marţi, 31 mai 2011, 13:21)

        fvb [anonim] i-a raspuns lui me

        in sua de exemplu, ca tot vrem sa traim precum unele tari de prin vest, daca vrei sa inchiriezi un apartament si ai caine, pisica sau alt animal, garantia pe care o platesti cand semnezi contractul de inchiriere e mai mare, chiar si cu inca jumate fata de cea obisnuita. in unele locuri nici nu te primesc. asta e regula lor si basta.
        de ce sa nu se treaca si la intretinere un animal de companie din casa? ar putea fi ca jumate de persoana de exemplu. consuma apa, merge pe scari sau cu liftul si lasa miros, iar pana se invata mai face si pipi pe scarile blocului. daca traiesti la casa si ai suficient loc in jur, poti sa tii cainele in curte sau in casa, poti face ce vrei, ca e casa ta. la bloc, cainele ala mai si latra si deranjeaza vecinii, chiar daca esti proprietar si e apartamentul tau si catelul tau. cainele ala nu e ca un pestisor auriu in acvariu.
        nu am nimic contra animalelor, dar consider ca e bine sa mai fie si reguli unde locuim, mai ales cand suntem intr-o cladire cu cateva etaje si cateva apartamane la fiecare etaj.
        • +3 (3 voturi)    
          la noi... (Marţi, 31 mai 2011, 14:04)

          me [anonim] i-a raspuns lui fvb

          la chirie fi sigfur ca platesti mai mult... asta daca te lasa.
          la bloc trebuie sa fie si restu de acord. parca asa stiam sa fie regula...
          asa ca e mai rau ca in sua.
          macar acolo platesti si atat... aici trebuie sa suporti toate babele care nu au chef de caine in bloc in schim nu vor cateii din fata blocului eutanasiati
  • +6 (10 voturi)    
    SE ZICE CA SA REZOLVAT DAR NU PREA ! (Marţi, 31 mai 2011, 12:41)

    ion roata [anonim]

    Legea aceasta merge intr-un picior ca asa-i la noi ca avem un parlament de rasul lumii.
    Era o lege buna daca se prevedea ca aceste animale sa fie prinse,incrcerate in depozite specializate unde sa se faca trierea.Cainii bolnavi si cei agresivi sa fie eutanasiati imediat.Ceilalti sa fie oferiti pentru adoptare.Daca in termen de 30 de zile acestia nu vor fi adoptati sa fie si ei eutanasiati.De adoptarea cainilor,hrana si ingrijirea cainilor pe perioada celor 30 de zile sa se ocupe ONGurile care se lupta pentru caini.Administratia centrala si cea locala nu au nici-o treaba in gestionarea acestor probleme in afara oferirii spatiului pentru cazare..ONGurile respective sa rezolve aceste probleme.Statul sa se ocupe de copii.
  • -2 (8 voturi)    
    Cine respecta legea? (Marţi, 31 mai 2011, 12:52)

    rgz [utilizator]

    Da, legea sustine ca eutanasierea se face doar in cazul in care cainii sunt bolnavi sau agresivi.
    Dar traind in Romania, eu propun un exercitiu de imaginatie (deloc dificil, ba chiar un scenariu foarte probabil):
    Primarul comunei/orasului/sectorului X: Am eutanasiat toti cainii din localitate, 10% aveau rabie, 20% latrau foarte agresiv iar 65% erau raciti.
    Reporter: Pai si restul de 5%?
    Primar: Erau suspect de sanatosi...
    Nu suntem intr-o tara in care se respecta legea, la niciun capat al scarii sociale, nici macar de emitenti. In plus, sunt convins ca se vor arunca lesuri pe campii, sunt convins ca procesul de eutanasiere nu se va face conform legii, doar vad chestia asta in fiecare zi de cand a inceput Basescu acum 10 ani.
    Totusi, cetatenii acuza o criza creata tot de ei. Nimic nou sub soare, responsabilizarea cetatenilor mi se pare totusi mai importanta decat uciderea animalelor...
  • -5 (7 voturi)    
    impotriva eutanasiei (Marţi, 31 mai 2011, 12:57)

    Vero [anonim]

    nu eutanasia schimba situatia animalelor de pe strazi, ci educatia romanului. daca romanul arunca puii pe strada dupa ce ii fata cateaua, eutanasia nu ar rezolva problema nici peste 100 de ani. se vede si din comentarii cati romani educati avem...
    uitati-va la voi in ograda, a vecinilor vostri si nu mai dati vina pe ONG-uri care incearca sa va educe mentalitatea. sa fii om inseamna sa gandesti ca o fiinta superioara nu sa distrugi tocmai victima. animalele care sunt pe strazi sunt victime ale abandonului, lasate sa se inmulteasca de primarii, impuscate, arse sau otravite de oameni. aceeasi lege care aproba eutanasierea, va aproba prin omisiune si luptele intre caini. de asta ce spuneti? ne indreptam spre civilizatie or ba?
  • -6 (14 voturi)    
    caini (Marţi, 31 mai 2011, 13:26)

    mitic [anonim]

    v-ati bucurat degeaba ca scapati de saracii caini...nu scapati asa repede...mai sunt si oameni normali la cap in tara asta.
    • +6 (10 voturi)    
      RE: caini (Marţi, 31 mai 2011, 12:47)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui mitic

      Asa e, noroc ca mai sunt oameni normali care iubesc cainii atat de mult incat vor sa ii chinuie tinandu-i in strada.
      Noroc cu oamenii astia normali, altfel poate ajungeam, Doamne fereste, sa traim intr-o tara civilizata, in care oamenii sa nu stea in fiecare zi cu frica in san ca oricand de sub masina poate sari o javra care sa ii capseze. O tara in care pentru a iubi un animal ar fi trebuit sa faci mai mult decat sa dai din gura.
      • -5 (5 voturi)    
        @dan (Marţi, 31 mai 2011, 16:31)

        mitic [anonim] i-a raspuns lui Dan

        ai o retorica misto...insa e putin inteligibila ...mai exerseaza...iti poti invinge frica de caini cu un psiholog bun...aboneaza-te la Animal Planet...ma rog...chestii din astea...incearca sa adopti un caine ....cred ca e cel mai bine...:)
        • +3 (3 voturi)    
          Ipocriti (Marţi, 31 mai 2011, 20:01)

          Gamma [anonim] i-a raspuns lui mitic

          Mie imi plac serpii si gandacii . Ce zici imi dai niste bani sa te scap de eventuala phihoza ?
          Iti umplu casa de gandaci si serpi si te tin pana te obisnuiesti . Cam asa faceti voi cu orasele noastre . Cainii sunt CARNIVORI , mananca alte animale . E culmea ipocriziei .
    • +8 (14 voturi)    
      hai si facem pariu? (Marţi, 31 mai 2011, 13:42)

      NewLevel [anonim] i-a raspuns lui mitic

      Facem pariu ca scapam de "saracii" ciini, cu sau fara legea asta? Stai sa ne ajunga cutitu' la os, ca e ca si cu sobolanii din pod: ii auzi ca misuna, dar pina nu-ti maninca porumbu' nu te sui dupa ei.
      Nu inteleg de ce "oamenii normali la cap din tara asta" (adica aia de la asociatia 4 labute triste si 5 copite vesele) nu fac altceva: cumpara un teren, il imprejmuiesc cu spirit de responsabilitate, string toti ciinii acolo si, de cite ori se simt singuri, se duc acolo si fac o cura de "animalism". Adica de ce sa se bucure ei de ciinii vagabonzi pe nervii mei, lasindu-i liberi in oras?
      Ca sint mai multe aspecte, nu numai daca ii eutanasiem sau ii sterilizam. Cine le asigura mincarea si -- nu-i asa? -- un trai decent dupa sterilizare? Cine ii deparaziteaza si pe ce bani, ca doar nu tot pe ai mei, nu? Cine plateste daca javrele sterilizate continua sa produca pagube (daca nu chiar pui vii)?
    • +3 (7 voturi)    
      dfecii... (Marţi, 31 mai 2011, 14:05)

      me [anonim] i-a raspuns lui mitic

      oamenii anormali vor sa eutanasieze cainii bolnavi...
      oamenii normali vor sa-i lase sa sufere...
      hmmmmm asta e logica ta?!
      moartea nu e intotdeauna cel mai rau lucru posibil... dimpotriva!
  • -1 (11 voturi)    
    Eutanasia (Marţi, 31 mai 2011, 13:41)

    ANDREEA [anonim]

    Ceea ce mi se pare cel mai pervers obiectiv e ca vor tergiverseze la nesfarsit situatia, Vor omori produsul cainilor care se inmultesc nestingheriti pe strazi, fara sa atace cauza! De asta se impotrivesc STERILIZARII MASIVE pt ca ei stiu ca asa se vor naste sute de mii de caini pe domeniul public iar sutele aste de mii de caini pt ei inseamna zeci de milioane de euro!! Asa ca voi toti care ati militat pentru eutanasie sa stiti ca de fapt ati militat sa avem caini pe strazi toata voata de acum incolo. Sunt 4 milioane de caini fara stapan acum in Romania fara cei din curtile oamenilor ... Vreau sa stiu cum credeti ca ii vor putea omori??? cu ajutorul lui superman poate!!!!!
    • +6 (6 voturi)    
      logica, ceva? (Marţi, 31 mai 2011, 14:19)

      NewLevel [anonim] i-a raspuns lui ANDREEA

      Ai logica?
      Cum se face sterilizarea? Se prinde ciinele, se sterilizeaza, se elibereaza. Sterilizarea masiva urmareste aceeasi schema, numai ca se face la o scara mai mare.
      Cum se face eutanasia? Se prinde ciinele, se eutanasiaza.
      De ce, in cazul eutanasiei, vor ramine ciini pe strazi dar in cazul sterilizarii, nu? Daca cei care ii eutanasiaza au un interes ca javrele sa ramina pe strazi, de ce nu ar avea acelasi interes si cei care ii sterilizeaza? Mai ales ca pina acum asta a fost metoda de eliminare, prin sterilizare, iar rezultatele se vad foarte bine.
      • -2 (6 voturi)    
        am logica da! (Marţi, 31 mai 2011, 14:49)

        andreea [anonim] i-a raspuns lui NewLevel

        Mai multa ca dumneavostra chiar! Pt ca pe cainii din curti nu i eutanasiaza nimeni ca sunt cainii oamenilor .... astfel izvorul nu se va opri vreodata ... la fel o sa fie cu catelele din sate care o sa fete ... nu cred ca exista hingheri acolo ... Si va inselati din 2002 pana in 2008 metoda a fost eutanasierea si numai in bucuresti s au eutanasita 145000 de caini. sincer ... vi s a parut ca nu mai erau caini pe strazi?
        • +5 (5 voturi)    
          Nu! (Marţi, 31 mai 2011, 16:46)

          Adrian [anonim] i-a raspuns lui andreea

          Imi permit sa va atrag atentia ca nu aveti logica ( sau, in fine, nu aveti logica normala, aceea pe care ar trebui sa o avem toti...) Ati dat mai jos niste liste din care ar fi trebuit sa vedem, pe cifre, ca eutanasia nu e buna. Daca ati vedea cifre din orase in care doar s-au sterlilizat ciinii cred ca veti fi stupefiata. In alta ordine de idei, ar trebui sa va uitati si pe listele cu costurile pentru tratamentele antirabice. Eu unul vreau ca cei ca dumneavoastra, care latra pe forumuri, sa plateasca acei bani. Inchei aici pentru ca pur si simplu cred ca e o discutie in van...Sa se dea naibii odata legea aia!
          • 0 (0 voturi)    
            cand gandim doar cu jumatate de creier... (Marţi, 31 mai 2011, 17:23)

            schifo [anonim] i-a raspuns lui Adrian

            iar eu as vrea ca tu sa-mi platesti mie cele douzeci de castrari pe care eu le-am platit din buzunar in ultimii doi ani ca sa nu fie de 10 ori mai multi caini pe strazi care sa te deranjeze pe tine si pe altii ca tine! daca tot nu intelegi necesitatea sterilizarii si inutilitatea eutanasierii si faptul ca unii ca mine s-au chinuit mult si bine ca sa le fie bine unora ca tine, macar sa-mi recuperez investitia, nu? V-as baga dupa gratii pe fiecare dintre voi care aveti un caine si l-ati lasat sa fete si ati abandonat puii pe strazi fiindca VOI ati adus prejudicii majore si pe termen nelimitat si oamenilor si tarii si animalelor! Voi ar trebui sa platiti, VOI sunteti RESPONSABILII si VETI CONTINUA SA FITI RESPONSABILI. Voi cei care latrati mai tare, dar nu puneti nicio clipa degetul pe adevarata SURSA a problemei, sunteti cei care intretin si perpetueaza fenomenul cainilor vagabonzi. Si dreptul la o parere o sa-l aveti atunci cand veti reusi sa va convingeti macar UN concetatean sa-si sterilizeze patrupedul! Numai atunci! Macar atata lucru sa fiti si voi in stare sa faceti.
          • +2 (2 voturi)    
            @adrian (Marţi, 31 mai 2011, 17:58)

            mitic [anonim] i-a raspuns lui Adrian

            adica sa plateasca cei care ii lasa in strada...ai vrut sa spui.... cred ca te apropii de partea serioasa a discutiei...niciodata nu e prea tarziu...
            ce ai zice daca cel care arunca in strada 5 caini ar plati 5000 de Euro?
            Ar acoperi costul vaccinarii antirabice la 100 de persoane?
            pare ca da...:)..si nu ar mai fi nevoie de nici o asociatie cu 4 labute....nu-i asa?
  • +3 (7 voturi)    
    degeaba (Marţi, 31 mai 2011, 13:44)

    unu [anonim]

    Nu se rezolva nimic, eu nu vad sa dispara cainii de pe strazi in urmatorii 10 ani. Degeba se fac legi daca nu se aplica , autoritatile nu fac nimic iar bogatii care ne conduc nu se confrunta cu problema maidanezilor din limuzinele lor sau din vilele scumpe din centrul si nordul bucurestiului. Daca se vrea rezolvata problema atunci cetatenii bucurestiului ar trebui sa ia cate un maidanez si sa-l lase la poarta unui viloi de demnitar sa vada si ei cum e sa nu poti merge pe strada noaptea.
    • -4 (8 voturi)    
      dvs ce faceti? (Marţi, 31 mai 2011, 14:07)

      andreea [anonim] i-a raspuns lui unu

      nu credeti ca este o problema de societate? nu credeti ca este timpul sa ne implicam si sa gasim solutii viabile? sau credeti ca este normal sa asteptati sa faca altii? daca ati steriliza 2 caini ati scapa romania de altii 300 in urmatorii 5 ani. V ati gandit vreodata ca poate problema este la noi?
      • +2 (8 voturi)    
        ... (Marţi, 31 mai 2011, 13:19)

        abcd [anonim] i-a raspuns lui andreea

        nu, problema nu e la noi, problema e la voi. nu mai culpabilizati voi intraga societate pt prostiile voastre.
        • -4 (8 voturi)    
          puteti sa fiti mai explicit? (Marţi, 31 mai 2011, 14:42)

          andreea [anonim] i-a raspuns lui abcd

          eu pot sa va demonstrez ca daca adopta eutanasierea nu vom scapa niciodata de cainii de pe strazi ... pt ca tot timpul cainii ramasi si cainii din curti vor face pui ... pui care vor face alti pui si tot asa ... . In plus sunt 4 milioane de caini in Romania acum ... cum credeti ca ii pot prinde? cati caini credeti ca poate prinde un hingher pe zi? in plus s au eutanasiat caini din 2002 pana in 2008 (145000 de bucati in Bucuresti) ati avut vreo clipa impresia in anii astia ca nu sunt caini pe strazi? v as ruga sa nu ma jigniti si sa mi dai un raspuns fiabil. Singurele orase unde cainii nu mai sunt in nr asa mare sunt cele care au adoptat proiecte legate de sterilizare
          In Oradea s-a redus numarul de caini de la 4000 la 600, pe o perioada de 4 ani, cu 50.000 de euro de la buget, adica 14 euro pe caine.
          In Lugoj s-a redus numarul de caini de la 2500 la 235, pe o perioada de 3 ani. Cluj si Iasi de asemenea numai ca nu am cifre exacte...
          • +4 (4 voturi)    
            ... (Marţi, 31 mai 2011, 14:04)

            abcd [anonim] i-a raspuns lui andreea

            pai hai sa fim mai expliciti: m-am saturat ca tot felul de prostii (de la problema cainilor la cea a etnobotanicelorl sau altro probleme sociale) si pentru care sunt vinovate PERSOANE sa fie puse in carca SOCIETATII in scopul de a dilua sau deturna responsabilitatea.

            In alta ordine de idei, cifrele pe care le dati nu sunt reale nici pe departe. Ceea ce schimba cu totul datele problemei. Romania are o stare de urgenta la capitolul animale (caini in mod special) fara stapan si trebuie sa actioneze ca atare.
            • 0 (6 voturi)    
              :) (Marţi, 31 mai 2011, 15:28)

              andreea [anonim] i-a raspuns lui abcd

              ok. datele pe care le am dat sunt foarte reale. de asta n am scris nr celor din Cluj si Iasi. pot sa va mai dau si altele ... uitati BUCURESTI
              In 2001 erau aproximativ 90000 caini fara stapan
              In 2001 – 2007 s-au eutansiat 144339 caini
              In 2001 – 2007 s-au cheltuit 9 milioane euro
              In 2011 sunt aproximativ 40000 caini
              REZULTATE: caini pe strada

              BRASOV
              In 2001 erau 4000 caini fara stapan
              In 2002 – 2008 s-au eutansiat 20000 caini
              In 2002 – 2008 s-au cheltuit 2 miloane euro
              In prezent sunt 4000 caini fara stapan
              REZULTATE: caini pe strada

              ARAD
              In 2008 -2010 s-au eutansiat 2986 caini („boli incurabile”!!!)
              In 2008 – 2010 s-au cheltuit 308048 euro
              REZULTATE: caini pe strada
              SLATINA
              In 2008 – 2010 s-au eutanasiat 1111 caini („boli incurabile”!!!)
              In 2008 – 2010 s-au cheltuit 242500 euro
              REZULTATE: caini pe strada

              CONSTANTA
              In 2008 – 2010 s-au eutanasiat 20000 caini („boli incurabile”!!!!)
              In 2008 – 2010 s-au cheltuit 1.5 miloane euro
              REZULTATE: caini pe strada
              nu fac parte din nicio asociatie sau ong ... sunt pur si simplu am ca si dumneavostra ... diferenta este ca eu am vrut sa inteleg problema in realitate. Daca eutanasia ar f fost solutia eu nu mai scriam acum aici. Pur si simplu mi se pare firesc sa vedem realitatea ... o realitate care este cumplit de deformata de media si de oamenii care ( sa ma scuze cei ce se simt) sunt incapabili sa gandeasca si iau de bun ce spun altii
              • 0 (0 voturi)    
                RE :) (Marţi, 31 mai 2011, 21:19)

                Dan [anonim] i-a raspuns lui andreea

                "Daca eutanasia ar f fost solutia eu nu mai scriam acum aici. "
                Ceea ce nu inteleg iubitorii de animale, este ca nici eutanasia, nici sterilizarea, atunci cand sunt masuri singulare nu sunt solutii.
                Diferenta e ca prin eutanasie poti tine sub control mai bine numarul lor.
                Si ca sa merg pe exemplul tau:
                Daca din 2001 pana in 2007 s-au eutanasiat 144339, iar numarul lor a scazut de la 90.000 la 40.000, rezulta ca au fost 94.339 caini nou aparuti intre 2001 si 2007 .
                Daca s-ar fi luat masura sterilizari in 2001, ar fi fost pe strazi 90.000+94339 = 184339 caini pe strazi (pe langa cainii nou aparuti, ar fi ramas si cei sterilizati si returnati in strada).
                • 0 (0 voturi)    
                  nou aparuti?!? (Luni, 30 aprilie 2012, 2:15)

                  Qeri [anonim] i-a raspuns lui Dan

                  Care caini nou aparuti?!? De la cei sterilizati? Calculele tale nu au nici o logica. Daca mai multe tari civilizate au scapat de cainii fara stapan prin sterilizare ci nicidecum prin eutanasiere, de ce mai ridici aceasta problema? Sa-i eutanasiem doar pt ca putem si am ajuns de-o rautate greu de inchipuit? Daca in locul asa zisei eutanasieri (ucisi cu ranga, in bataie, cu latul, etc) se sterilizau si se efectua un recensamant si nu in ultimul rand se inaspreau legile fata de cei care arunca pui in strada, astazi nu mai exista aceasta problema, sau cel putin la acest nivel. Eutanasierea este din start o greseala din toate punctele de vedere, care nu rezolva nimic decat mai da ocazia celor implicati sa mai fure din banul public.
        • -2 (2 voturi)    
          @abcd (Marţi, 31 mai 2011, 16:41)

          mitic [anonim] i-a raspuns lui abcd

          tot timpul problema este la altii...nu e la voi...oi fi vre-un ales ceva...esti senator ?..ca la aia a trecut cam in sloganul de care pomenesti....
      • +2 (8 voturi)    
        nu, dvs ce faceti? (Marţi, 31 mai 2011, 14:51)

        valiq [utilizator] i-a raspuns lui andreea

        De ce nu va implicati sa adoptati cei 2 caini si sa ii ingrijiti si sterilizati pe banii dvs?
        Din banii mei sunt dispus doar sa eutanasiez cei 2 caini daca nu vreti sa ii adoptati, si la fel scap Romania de cei 300 de caini din urmatorii 5 ani.
        • -3 (7 voturi)    
          multumesc (Marţi, 31 mai 2011, 14:56)

          andreea [anonim] i-a raspuns lui valiq

          Se pare ca atat va duce capul pe dumneavostra. Ba ma implic ... sterilizez, adopt in strainatate si am si 3 animale maidaneze in casa. Sunt un om fericit si implinit din multe pct de vedere. Va doresc din suflet sa fiti si dumneavostra la un moment dat. Sa stiti ca am 29 de ani, un job foarte bun, si o viata extraordina ... asta in caz ca aveati de gand sa ma faceti baba nebuna!
          • +3 (3 voturi)    
            Obsesia (Marţi, 31 mai 2011, 16:51)

            Adrian [anonim] i-a raspuns lui andreea

            Nu pot sa nu observ din toate postarile ca aveti o obsesie cu ciinii. As intreba de ce nu aveti si niste miei, sau niste pui de gaina? Nu pot sa pricep de unde e isteria asta doar in ce priveste ciinii! Sa nu-mi spuneti ca unele-s pentru mincat si altele-s pentru mingiiat! ( ce-ar fi sa spui in India ca vaca e delicioasa?). Cred ca ar fi interesant de vazut ce e in mintea unuia ca dumneavoastra.
            P.S. Recomand tuturor un editorial al lui CTP pe gandul.info care, culmea, e de citiva ani.
            • -1 (1 vot)    
              @adrian (Marţi, 31 mai 2011, 17:54)

              mitic [anonim] i-a raspuns lui Adrian

              deocamdata discutam eutanasierea cainilor pe aici.....cand vom discuta eutansierea mieilor, a puilor de gaina, a albinelor si a vrabiilor din curte ...te anuntam...pina atunci...somn usor...:))))
            • -1 (1 vot)    
              va inselati (Miercuri, 1 iunie 2011, 12:49)

              andreea [anonim] i-a raspuns lui Adrian

              Nu am o obsesie cu cainii. Am o obesie in general cu cuvantul a omori! si aici intra si oameni si animale. Pacat ca nu intelegeti ... si pacat ca va legati de nimicuri!
      • +2 (4 voturi)    
        nu e problema de societate (Marţi, 31 mai 2011, 15:31)

        unu [anonim] i-a raspuns lui andreea

        E problema strict de administratie, eu sunt platitor de taxe si impozite, prin votul meu si al altor cetateni am investit niste oameni sa administreze acesti bani din taxe si impozite si se ocupe de astfel de probleme cum ar fi si siguranta si confortul cetatenilor. La cum puneti dvs problema ar trebui sa nu mai dam nici un ban la stat si sa ne ocupam singuri de astfel de probleme , ceea ce n-ar fi o idee tocmai rea ca si asa nu primim mai nimic inapoi de la stat.
        • -3 (3 voturi)    
          aveti dreptate (Marţi, 31 mai 2011, 16:06)

          andreea [anonim] i-a raspuns lui unu

          dar dupa cum stim nimic nu functioneaza in tara asta asa cum ar trebui. si atunci din pct meu de vedere nu ne ramane decat sa incepem noi ( societatea) sa schimbam ceva ... sau putem sa asteptam plini de frustrari in continuare sa faca statul ceva pt a ne imbunatatii existenta... cred sincer ca existenta noastra, daca este in continuare lasata pe mana celor care ne conduc, nu se va schimba vreodata!
        • -2 (2 voturi)    
          @unu (Marţi, 31 mai 2011, 16:50)

          mitic [anonim] i-a raspuns lui unu

          n-ai investiti nimic...pierzi timpul.Data viitoare cand votezi fii mai atent la programele electorale.Pe nicaieri nu e atinsa problema la modul in care o prezinti.Ai votat gresit.Stai, nu te enerva.Relaxeaza-te.Data viitoare cand mergi la vot voteaza cu cei care esti sigur ca vor rezolva problema asta cu cainii.
          De primit inapoi, la ce te gandesti ca ar trebui sa primesti inapoi de la stat?Gandeste-te ce poti face tu pentru comunitate , stat, etc...si nu invers.
  • +3 (9 voturi)    
    astia d c sunt platiti? (Marţi, 31 mai 2011, 14:44)

    me [anonim]

    "UPDATE Legea privind eutanasierea cainilor fara stapan, scoasa de pe ordinea de zi a Camerei Deputatilor, inainte de votul final " adica?
    o tot amana de vreo 4 luni...
    la ce dracu primesc astia salarii?
    asa fac cu toate legile le tin luni de zile in parlament!
    rusine inca odata celor ce ne conduc!!!
  • +4 (10 voturi)    
    Votati legea /// (Marţi, 31 mai 2011, 15:02)

    fatmanx [utilizator]

    Indiferent de consecinte, VOTATI DRACULUI LEGEA! Daca voi parlamentul sunteti gasca de putori si de lichele vom fi nevoiti sa actionam. /// E bine asa?? Puneti mana la treaba netrebnicilor si prostilor, ca la 10 voturi pierdute de la 4 labe si cutzu putzu castigati 100 ale noastre, astia fara oengeuri!
    • +3 (5 voturi)    
      haha (Marţi, 31 mai 2011, 15:15)

      Arkan [utilizator] i-a raspuns lui fatmanx

      ///

      Acum pe bune, imi plac cainii, dar trebuie eutanasiati caci prea sunt peste tot. Stau in haite si ataca cand nu te astepti.
      In afara de faptul ca musca, mai sunt si pericole in trafic. De cate ori nu v-a sarit o javra sau puteati face accident pe DN-uri din cauza lor?
    • -1 (1 vot)    
      mai gandeste-te (Marţi, 31 mai 2011, 21:21)

      Alina [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

      Fatmanx, gandeste-te la ce ai zis sub modul urmator: tu pui otrava insa pe acea otrava pune mana un copil si duce mana la gura; ghici ce se intampla ... moare. Crezi ca parintii acelui copil vor fi fericiti? Ai putea sa dormi linistit stiind ca ai omorat cu acea otrava 10 caini si un copil? Zi de otrava pentru ca am prins commentul initial care acum nu se mai vede :)
  • +1 (1 vot)    
    Si ce-i daca mai mor (Marţi, 31 mai 2011, 15:17)

    ion [anonim]

    cativa oameni pana or catadicsi ei sa faca ceva...Si asa sunt prea multi si le incurca circulatia....
    • -1 (1 vot)    
      asa sa te ajute dumnezeu ! (Marţi, 31 mai 2011, 16:57)

      De asta sa ai parte, de ce ce doresti tu lor! [anonim] i-a raspuns lui ion

      Oameni sau rebuturi umane ?Oamenii sunt cei cu ratiune si constiinta, cu educatie si respect pentru viata... oamenii sunt cei care nu mint cum faci tu ca in afara de o hoata ce a refuzat sa intre pe poarta principala a adp-ului si a intrat prin spatele terenului, printr-o spartura de gard, a venit la o ora foarte matinala si nu a anuntat pe nimeni, a fost lasata de ambulanta sa zaca in zapada si ger o ora si 30 minute numai exista oameni morti din cauza cainilor.

      Insa exista intr-adevar foarte multi oameni morti din cauza drogatilor, medicilor, criminalilor etc... lupta si rezolva adevarate probleme ale tarii, nu te mai lega de caini lasule profiti ca nu se pot apara si nu pot vorbi pentru a-ti satisface tu confortul , ura, frustrarea si violenta...vrei sange varsat, vrei sa fie omorati cainii cu bestialitate caci in Romania nu exista eutanaseire pentru ca primarii si hingherii impart banii... iti doresc sa ai parte de sange si sa vezi suferinta insa in trupul familiei tale.asa sa-ti ajute Dumnezeu si asa sa-ti fie drumul vietii presarat de suferinta, durere si moarte!
  • +2 (4 voturi)    
    lol... (Marţi, 31 mai 2011, 15:36)

    me [anonim]

    roberta anastase?!
    pai nu a avut timp sa masluiasca voturile sau d c a amanat?
    • -3 (3 voturi)    
      Ce pacaleala si cat de prosti sunt unii romani! (Marţi, 31 mai 2011, 16:50)

      Romani vameritati soarta, nu aveti creier ! [anonim] i-a raspuns lui me

      A amanat ca exista sansa sa nu se aprobe legea, nu venisera toti de la pdl.si cum afacerea este mare nu vor sa isi asume riscul.Este vorba de multi bani la mijloc si au nevoie pentru urmatoarele alegeri.
      vezi si tu cine sunt actionarii Protanului si ai sa intelegi ca nu pot gresi sa nu adopte legea.
      Apoi mai documenteaza-te cum e cu eutanasierea asta si ai sa vezi ca este doar o vrajeala,Pdl minte de ingheata apele voteaza eutanasierea ca sa sustraga o data banii din injectii apoi sa castige si de la Protan sume colosale, daca se gandeau la cetateni dadeau lege contra abandonului cainior si sterilizarea celor care au stapan.
      In fine niste smecheri care se vor imbogati substantial pe spatele unor romani fraieri si fara personalitate pacaliti pentru ca nu sunt in stare sa citeasca si sa verifice singuri adevarul
      Bravo smecherilor !
      • +3 (3 voturi)    
        tu asta ... (Marţi, 31 mai 2011, 18:06)

        dorel [anonim] i-a raspuns lui Romani vameritati soarta, nu aveti creier !

        pe mine ma fugaresc maidanezii pe strada si un PNList si un PSDist au luat cuvantul cu scopul ca maidanezii sa ramana la coltul blocului meu si sa ma haituiasca in fiecare noapte in continuare !

        ce sa cred eu despre PSD si PNL?
  • +4 (4 voturi)    
    dragilor (Marţi, 31 mai 2011, 18:03)

    zack [anonim]

    asta demonstreaza ca-i doare-n cot de populatia votanta, care trebuie sa suporte in continuare muscaturile javrelor si hamaiala de la miezul noptii.Rusineeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
  • -2 (2 voturi)    
    legiferarea barbarismului (Marţi, 31 mai 2011, 18:27)

    Caragiale [anonim]

    au fost kileriti in mod barbar la botosani sute de caini , asta cand legea opreste si pedepseste uciderea lor. barbarisum este inimaginabil.

    la fel au suferit caii de la letea , un macel !

    doamne fereste sa se adopete legea in care sa permita kilerirea animalelor. si asa ne-a auzit toata europa...pariez ca ne va cunoste tot mapamondul intr-o luna de zile.

    pai doar nu vor fi proaste autoritatile sa cheltuie bani cu amaratii, cum dealtfel nu au facut-o 20 de ani. legea permite ...
  • 0 (0 voturi)    
    o parere (Marţi, 31 mai 2011, 18:34)

    dan [anonim]

    Daca nu se voteaza legea asta, sunt convins ca fenomenul Deva se va extinde. Si cred ca ar fi mai rau asa.
  • 0 (0 voturi)    
    antigelu si cenzura (Marţi, 31 mai 2011, 19:25)

    fatmanx [utilizator]

    Ati ajuns sa cenzurati lichidul de racire? Hotnews!!! Treziti-va!
    Voi credeti ca nu se stie ce trebuie folosit? Pai inca nu s-a folosit ca se asteapta legea ca cei abilitati sa ia masuri.
    Dar cenzurand nu faceti decat sa va dati dupa cum bate vantul ca stiti voi bine ce... Sa va fie rusine!!!! Puteti sa nu postati, mesajul asta e doar pentru voi!
  • +3 (3 voturi)    
    Parere mea (Marţi, 31 mai 2011, 19:26)

    Alina D. [anonim]

    Hai sa ne ducem in fata parlamentului sa le cerem cu "uraturi" sa voteze legea ca sa intre si Romania in normalitate si sa nu mai inghitim tone de praf cu rahat de caine, sa nu mai fure smecherii banii pentru caini sub pretextul ca-i sterilizeaza si de fapt ei monteaza catelele ca sa fie siguri ca au de lucru. Trebuie trasi la raspundere cei care fac matraprazlacuri cu banii nostrii si bagati in puscarie.
    prm-istu marius marinescu sa-i fie confiscata averea pana cand dovedeste ca n-a luat mita ca sa initieze un astfel de proiect de lege care este impotriva omului
  • +1 (1 vot)    
    Sa incepem actiunile de curatire! (Marţi, 31 mai 2011, 19:31)

    fatmanx [utilizator]

    Parlamentul se dovedeste o haita de potai netrebnice (inca o data) si isi lasa proprii cetateni sa se balaceasca in mizeria pe care TOT EI cu legea Marinescu au agravat-o!
    Sa rezolvam problema cu metode din camara bunicii si sa aruncam sacii de proteine rezultati in curte la parlament.

    (Tb folosesc eufemisme mai rau ca pe vremea lu' Ceasca: Hotnews, Scanteia, Pravada sau Adevarul, tot un drac! RUSINE!!!)
  • +2 (2 voturi)    
    .......................... (Marţi, 31 mai 2011, 22:46)

    mazos [anonim]

    daca alba-neagra (pnl-psd) crede ca stopeaza caderea in sondaje, aparand maidanezii, fac o imensa greseala.Cica atunci cand un adversar greseste e bine sa nu-l intrerupi, asa ca pdl-istilor uitati-va-n alta parte pana-si termina astia de taiat craca........
  • +3 (3 voturi)    
    euthanasios (Miercuri, 1 iunie 2011, 0:40)

    Canis [anonim]

    Daca nu trece legea, o sa-i omoare oamenii, fiindca nu se mai poate. Cazurile de otraviri o sa se inmulteasca, Bucurestiul va arata ca dupa razboi. Iar partidul care blocheaza legea va pierde in sondaje, fiindca cei mai multi sunt cei care nu mai suporta cainii, desi cei mai galagiosi sunt ceilalti, istericii de iubitori de animale.
  • 0 (0 voturi)    
    "Agresiv" (Vineri, 3 iunie 2011, 5:41)

    Cruciat [anonim]

    Eutanasierea cainilor agresivi este egala cu eutanasierea tuturor cainilor-cine poate demonstra ca un anumit caine NU era agresiv si NU trebuia omorat?!
    Nu avem bani?!Luati banii de la fantanile arteziene si terenurile de fotbal care au impanzit tara.
    Cainii pe care ii vedeti pe strada sunt urmasii celor care ne-au pazit pe noi,oamenii acestor locuri.
    Noi i-am domesticit, noi am avut nevoie de ei.
    Nu i-am domesticit pentru hrana ca pe oi, ci am domesticit cainii sa ne fie alaturi ca fratii in ceasul de nevoie si sa moara pentru noi.
    Noi trebuie sa ne asumam raspunderea pentru felul in care cainii nostri au ajuns.
    Sterilizarea costa bani?Desigur.
    Atat costa se te numesti om.
    Altfel nu esti decat o primata agresiva, cu mult mai periculoasa pentru oameni decat nevinovatul caine din drum.
    • 0 (0 voturi)    
      n-ai inteles (Vineri, 3 iunie 2011, 20:24)

      euthanasios [anonim] i-a raspuns lui Cruciat

      Nu cu testiculele lor au oamenii decenti treaba, ci cu dintii lor. Nu ma incalzeste cu nimic ca le taie ouale, absolut cu nimic. Si nu am de gand sa mai astept 5-10 ani sa moara toti de batranete. Sau daca e asa, atunci fac greva fiscala in astia 5-10 ani, eu nu vreau sa platesc taxe unei primarii si unui stat care nu ma respecta.
      • 0 (0 voturi)    
        Ai optiuni (Sâmbătă, 4 iunie 2011, 2:27)

        Cruciat [anonim] i-a raspuns lui euthanasios

        Dorintele tale personale satisfacute rapid si cu orice pret nu sunt preocuparea nimanui.
        Nu cred ca prezenta ta in cadrul societatii romanesti aduce vreun beneficiu.
        Nu putem sa umplem tara de sange ca sa te multumim pe tine.
        Ai optiunea sa:
        1.inveti sa te porti cu cainii.
        2.sa donezi bani sau sa sterilizezi chiar tu cativa caini.
        3.sa votezi conform dorintelor.
        4.Sa te muti din oras.
        5.Sa pleci din tara.
        Daca te decizi sa pleci din tara, nu uita unde ajungi sa spui motivul plecarii:"Nu a vrut Romania sa omoare milioane de caini instantaneu"- sa vedem cat de bine esti primit :)
        • 0 (0 voturi)    
          frecvente diferite (Duminică, 5 iunie 2011, 21:51)

          euthanasios [anonim] i-a raspuns lui Cruciat

          Vorbim limbi diferite. De ce sa plec eu din tara? Eu platesc impozite la stat, nu cainii. Eu votez, nu cainii. E simplu. Dar oricum cu voi nu se poate comunica, o tineti pe a voastra ca neaga. O sa vina pana la urma si legile alea pe care le asteptam cu totii, poate mai e nevoie de cateva zeci de mii de oameni muscati ca sa se faca ceva. Dar o sa se faca, astept ziua aia cand n-o sa mai fie urma de maidanez pe strada. Imi voi aprinde o tigara si voi zambi...