Avocatii lui Sorin Ovidiu Vintu spun ca acesta este internat la "Floreasca", judecatorul vrea sa sune sa verifice

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 10 ianuarie 2011, 16:20 Actualitate | Esenţial


Sorin Ovidiu Vintu
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Judecatorul Camelia Bogdan de la Tribunalul Bucuresti a hotarat sa sune la Spitalul de Urgenta "Floreasca" din Capitala pentru a verifica veridicitatea unor sustineri ale avocatilor lui Sorin Ovidiu Vintu care au spus, la termenul de luni, ca acesta ar fi fost oprit in spital pentru o injectie, relateaza Mediafax.

UPDATE - Sorin Ovidiu Vintu a venit la Spitalul Floreasca la ora 13.30, pentru investigatii si a fost internat la Sectia Cardiologie in jurul orei 15.40, dupa ce a primit rezultatele analizelor, a declarat purtatorul de cuvant al unitatii sanitare, medicul Bogdan Oprita.

"Sorin Ovidiu Vintu a venit la spital in jurul orei 13.30. A spus ca nu ar vrea sa ramana internat decat daca analizele indica necesitatea acestui gest. In urma cu cateva minute, dupa ce au sosit toate rezultatele, a acceptat internarea", a spus Bogdan Oprita pentru Mediafax.


Unul dintre avocatii lui Sorin Ovidiu Vintu a justificat absenta de la proces a clientului sau prin faptul ca acesta s-a prezentat la Spitalul de Urgenta "Floreasca" unde i s-a facut o injectie si unde a fost oprit pentru alte investigatii.

Judecatorul Camelia Bogdan a sustinut insa ca, in conditiile in care Vintu este obligat sa se prezinte la fiecare termen al procesului, motivul lipsei sale trebuie sustinut cu acte justificative emise de Spitalul "Floreasca".

Avocatii au intentionat sa prezinte un document medical, dar magistratul a sustinut ca nu poate fi luat in calcul din cauza datei la care a fost emis si ca vrea sa telefoneze la Spitalul "Floreasca" pentru a verifica informatia privind internarea lui Vintu.

Judecatorul a admis, luni, cererea avocatilor din dosar privind copierea CD-urilor cu inregistrari telefonice si ambientale, astfel ca fiecare dintre inculpati va primi cate trei copii dupa acestea. Copierea acestor CD-uri se va face de catre informaticianul instantei, in prezenta procurorului.

Discutiile in dosar vor fi reluate dupa finalizarea copierii si dupa verificarea informatiilor privind internarea omului de afaceri la Spitalul "Floreasca".


La termenul din 17 decembrie 2010, judecatorul care judeca dosarul in care Sorin Ovidiu Vintu este acuzat de favorizarea infractorului a cerut lamuriri in legatura cu un bilet medical, depus anterior la dosar, care ar proveni de la o clinica vieneza unde sunt tratate probleme cardiologice, dar care este semnat de un ginecolog. Judecatorul Camelia Bogdan a spus ca nu intelege de ce un act medical ce viza probleme cardiologice este semnat de un medic ginecolog.


Citeste mai multe despre   


















5404 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    bataie de joc (Luni, 10 ianuarie 2011, 16:29)

    maria [anonim]

    omul de afaceri ,mai bine spus hotul ,isi bate joc de justitie
    • +7 (7 voturi)    
      ma intreb... (Luni, 10 ianuarie 2011, 17:43)

      flxn [utilizator] i-a raspuns lui maria

      da' cand a luat sutele de milioane de la FNI nu-l durea nimica?
    • 0 (0 voturi)    
      asa-i (Luni, 10 ianuarie 2011, 22:20)

      bedexe [utilizator] i-a raspuns lui maria

      daca statul nu e intarit
  • +20 (20 voturi)    
    tot respectul doamna judecator! (Luni, 10 ianuarie 2011, 16:29)

    mariussss [anonim]

    Tot respectul pentru aceasta judecatoare Camelia Bogdan! Nu stiu cine e doamna, dar cu siguranta vom mai auzi de ea in justitia romana.

    N-am pomenit ca un judecator sa fie pro-activ.
    • +5 (5 voturi)    
      Raspunsul ginecologului... (Luni, 10 ianuarie 2011, 18:11)

      Dan Mihai [anonim] i-a raspuns lui mariussss

      Dear sirs!

      I dont´t understand the background of your emails and also there is a certain amount of privacy with respect to of medicalcare, at least in the austrian law - I believe I can say so much that I was involved in the organisation of the medical treatment...

      With Regards

      o. Univ.-Prof. Dr. Peter Husslein
      Vorstand der Univ.-Klinik für Frauenheilkunde Wien
      Abt. für Geburtshilfe und feto-maternale Medizin
      Waehringer-Guertel 18-20
      A-1090 Wien
      Tel. +43-1-40400-2821
      Fax: +43-1-40400-2862
      -------------------------------------------------------------------------------
      Von: Dan Mihai [mailto:dmihai@chcofne.org]
      Gesendet: Freitag, 7. Januar 2011 19:35
      An: peter.husslein@meduniwien.ac.at
      Betreff: Your signature is on an official court document in Romania


      Hello Dr.

      I was wondering if you knew that in Romania a criminal case is ongoing against one of the media moguls. His name is Sorin Ovidiu Vantu.

      He helped with money and logistics a Romanian fugitive. During the trial the defendant presented a document that has your signature on. The document is attesting that a complete diagnostics was performed on Sorin Ovidiu Vantu and that you were recommending another visit to your Vienna Office. However the judge did some research and found out that you are not a cardiologist but a gynecologist.

      How do you respond to these allegations?

      http://english.hotnews.ro/stiri-top_news-8137163-vantu-39-lawyers-obtained-fifth-postponement-the-trial-grounds-that-the-businessman-not-feeling-well-the-past-vantu-had-heart-consultation-from-agynaecologist.htm

      Thank You

      Dan Mihai
      • 0 (0 voturi)    
        de fapt (Luni, 10 ianuarie 2011, 22:49)

        unu [anonim] i-a raspuns lui Dan Mihai

        "I dont´t understand the background" = nu stiu cu ce drept ma intrebi asta.
  • +13 (13 voturi)    
    Ginecologie (Luni, 10 ianuarie 2011, 16:34)

    trtt [anonim]

    Si la ce sectie a fost? la Ginecologie? :))
  • +14 (14 voturi)    
    Pai totul are legatura cu partea ginecologica (Luni, 10 ianuarie 2011, 16:38)

    Je [anonim]

    Pe domnu' Vantul il doare la partea ginecologica de justitia romana si s-a dus omu la doctor !!!
  • +11 (11 voturi)    
    Pana la urma.. (Luni, 10 ianuarie 2011, 16:41)

    MickeyD [utilizator]

    De ce ti-e frica nu scapi!
  • +10 (10 voturi)    
    Sa mai termine odata.. (Luni, 10 ianuarie 2011, 16:41)

    olga [anonim]

    Sa mai termine odata acesti infractori cu bolile care le apar subit atunci cind trebuie sa dea socoteala in fata legii pentru ceea ce au facut. Cit o sa mai tina aceasta tactica, toti care sint prinsi cu ceva-repede la spital!
    • 0 (0 voturi)    
      Se poate trata (Marţi, 11 ianuarie 2011, 9:21)

      Caty [anonim] i-a raspuns lui olga

      Se poate trata problemele dumnealui ginecologice cu un glont, recomand o vizita in china sa invete de acolo tratamentul pentru domnul Vantu.
  • +12 (12 voturi)    
    Macar de l-ar lua dracu' odata (Luni, 10 ianuarie 2011, 16:56)

    Mimi [anonim]

    Asta n-are nici pe dracu'! Simuleaza cu nerusinare!
    Pentru el as vota la referendum pedeapsa cu moartea!
  • +12 (12 voturi)    
    a dracu' boala mai are asta! (Luni, 10 ianuarie 2011, 16:58)

    mihai [anonim]

    Ii da ora exacta.Cand e zi de tribunal,o cotesti catre Urgenta.
    • +9 (9 voturi)    
      condamnare (Luni, 10 ianuarie 2011, 17:16)

      luxian [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Nu poate fi condamnat deja pentru falsificarea actelor medicale, care a fost constatata deja?
      Poate sa mearga cu dovezi false si sa minta el si avocatii lui fara sa pateasca nimic?
      Mie mi s-ar parea logic sa poata fi condamnat deja pentru asa ceva.
  • +9 (9 voturi)    
    Neseriozitate si tergiversare! (Luni, 10 ianuarie 2011, 17:06)

    Victor [anonim]

    Mai mult decat atata nu se mai poate spune!Se trage de timp cu scuze nesimtite!
    Nu a avut ceva la inima pana la ora 13:30,cand judecatoarea a inceput sa rechercheze?
    Gainar cu o nesimtire extraordinara si acei care-i sustin acest joc sunt niste mitocani cu foame dupa bani,dar nu Convins la plicul lui Vantu face pe oricine(medicii)
    sa se inmoaie ca untul expus soarelui!
  • +7 (7 voturi)    
    Era bolnav de inima cand a comis infractiunile? DA (Luni, 10 ianuarie 2011, 17:06)

    warchild [anonim]

    pai daca da si boala grava de care sufera nu l-a impiedicat in nici un fel sa comita infratiuni deosebit de grave ma intreb de ce boala nu-i permite si sa ispaseasca o pedeapsa cu inchisoarea? serios daca eu sunt bolnav de inima si fur dintr-o banca 1000 de ron fac sau nu fac puscarie - pe cuvant vreau sa stiu cum sta treaba - pentru ca ma gandesc ca mi-am gresit cariera vreu sa fiu infractor bolnav! cine dracu face legile in tara asta de c.......?
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo! (Luni, 10 ianuarie 2011, 17:16)

    Gogol [anonim]

    Felicitari judecatoarei pentru verticalitate! Deci mai exista Oameni in Magistratura.....
  • +10 (10 voturi)    
    Informare, (Luni, 10 ianuarie 2011, 17:20)

    valeriu [anonim]

    Este internat la dr.Bradisteanu sau la dr,Daniela Bartos membrii de baza ai PSD !
  • +8 (8 voturi)    
    De ce nu este arestat preventiv? (Luni, 10 ianuarie 2011, 17:21)

    Alex [anonim]

    De ce nu este arestat preventiv si sa fie tratat in spitalul penitenciar Jilava pentru ca este clar ca se sustrage urmaririi penale?
  • +1 (3 voturi)    
    realmente (Luni, 10 ianuarie 2011, 17:22)

    dw [anonim]

    ...ma tem pentru viata ei:
    http://nicoletasavin.wordpress.com/2010/09/13/970/
    • 0 (0 voturi)    
      Nu suntem in Bulgaria (Luni, 10 ianuarie 2011, 18:15)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui dw

      Si daca citesti cu atentie presupusa otravire lenta intentionata cu aluminiu dureaza mai mult de 1 an (din timpul deschiderii dosarului pana cand dosarul a fost inchis) si ar fi o metoda extrem de proasta de crima din cauza gustului neplacut al compusilot din aluminiu. In plus nu ar incepe imediat sa o otraveasca ci intai ar negocia romaneste la inceput.

      Autorul blogului e bolnav de conspirationista.
      • 0 (0 voturi)    
        un alt (Luni, 10 ianuarie 2011, 18:34)

        dw [anonim] i-a raspuns lui a_claudiu

        articol, dedataasta chiarin hotnews.....anterior celui din blgul n. savin. sunt multe altele.
        crede-ma, as vrea sa ai dreptate...
        http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1110765-luminita-sega-procurorul-care-anchetat-cazul-fni-fost-asasinata.htm

        ...poate a existat o negociere si in cazul asta. in fine....
  • +6 (6 voturi)    
    Bravo!!! (Luni, 10 ianuarie 2011, 17:26)

    wolf72 [anonim]

    Felicitari judecatoarei!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Vantu e un MINCINOS PATOLOGIC si un pshihopat (Luni, 10 ianuarie 2011, 18:15)

    multpreafericitul staniel [anonim]

    Nu are ce cauta un astfel de individ intr-o societate moderna.El trebuie insa procesat de Justitia Romana in mod corect, conform legilor in vigoare dar nu-i trebuie acordata posibiliattea de a profita de lacunele din legile prezente
  • +4 (4 voturi)    
    Mare barbat, mare caracter, (Luni, 10 ianuarie 2011, 18:28)

    yellowdog [utilizator]

    papusarul lui Geoana - presedintele de o zi al romanilor!
  • +3 (3 voturi)    
    fratilor, (Luni, 10 ianuarie 2011, 18:42)

    kalu [anonim]

    este evident ca aceste explicatii puerile sunt pentru judecatori pentru asi motiva lipsa de reactie !!! Va rog sa-l arestati, la fel ca pe oricare infractor, injectii se pot face si in inchisoare. Altfel, sunteti complicii lui.
  • -2 (2 voturi)    
    Ar trebui ca si (Luni, 10 ianuarie 2011, 19:43)

    HESS [anonim]

    Avocatii sa fie bagati la bulau.La bine si la greu.
    Ar trebui ca o mare parte dintre romani sa faca o greva fiscala.Luati de aici salarii domniilor functionari.,grefieri si judecatori.Din parti.Iar romanul sa-si plateasca dariile cand institutiile functioneaza cele bugetare.Ai lume ce ar mai tremura chilotii pe unii.
  • +1 (1 vot)    
    La bulau cu ei (Luni, 10 ianuarie 2011, 21:19)

    gigi [anonim]

    Avocatii care-l sustin, doctorii si banditu de Vantu sa faca bulau la greu !!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Respect (Luni, 10 ianuarie 2011, 23:19)

    Cata [anonim]

    E o judecatoare tanara
    Mult respect
  • 0 (0 voturi)    
    La beci cu toti ca el ! (Marţi, 11 ianuarie 2011, 10:20)

    cormel [anonim]

    Avem nevoie de o justitie adevarata !Poate doamna judecatoare se dovedeste a fi profesionista ca si executoarea judecatoreasca de la Vadim. Da doamne !
    La noi femeile ii bat pe barbati in multe privinte.Da doamne sa fie bine si nu ca in restul proceselor de acest gen.Ce e cu Copos ?Cu dosarul lui ?
  • 0 (0 voturi)    
    clar!... (Marţi, 11 ianuarie 2011, 12:27)

    brod [anonim]

    la instanta te prezinti la orele 8,30. or, inculpatul recunoaste ca s-a dus la spital la orele 13,30. ce-l opreste pe judecator sa decida reincarcerarea lui sov, pentru ca se sustrage, prin diverse tertipuri, mersului justitiei?