MAE: Romania considera prematura discutia despre o inghetare a bugetului UE

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 24 decembrie 2010, 13:51 Actualitate | Esenţial


Romania considera ca, in momentul de fata, este prematura discutia despre o inghetare a bugetului Uniunii Europene pentru perioada de dupa 2013, precizeaza Ministerul Afacerilor Externe.

"Romania considera ca, in momentul de fata, este prematur sa vorbim de o inghetare a bugetului Uniunii Europene pentru perioada de dupa 2013. Credem ca este mai util sa asteptam Comunicarea Comisiei privind noul cadru financiar multianual al Uniunii si abia apoi sa avem dezbateri privind alocarile financiare, la nivelul institutiilor comunitare. Este de asemenea important sa nu se puna sub semnul intrebarii caracterul comunitar al procedurii bugetare", se arata in raspunsul MAE, citat de Agerpres.

Suedia, Republica Ceha, Polonia, Bulgaria si Romania se opun inghetarii bugetului UE pentru 2014-2022 propuse de Marea Britanie, Franta, Germania, Finlanda si Olanda, relateaza mediile europene, preluate pe 21 decembrie de RIA Novosti.

Bugetul actual al UE /2007-2013/ se ridica la 864,3 miliarde de euro. Initial, s-a prevazut ca cheltuielile bugetare sa fie ridicate la 1.000 de miliarde de euro pentru cadrul financiar 2014-2022.

Tarile din Europa de Est si de Sud, dar si tarile baltice, care beneficiaza de sprijin bugetar din partea UE, risca sa ramana fara aceasta asistenta in cazul in care cheltuielile vor fi inghetate la nivelul actual.

Ideea de a ingheta bugetul UE pana in 2020 a fost exprimata de cinci lideri europeni, printre care presedintele francez Nicolas Sarkozy, cancelarul german Angela Merkel si premierul britanic David Cameron, intr-o scrisoare transmisa saptamana trecuta presedintelui Comisiei Europene Jose Manuel Barroso. Negocierile asupra viitorului buget al celor 27 vor incepe in 2011.


Citeste mai multe despre   
















812 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    mda (Vineri, 24 decembrie 2010, 14:13)

    Gigel [anonim]

    hehe, se inchide robinetul...
    Cand se va dezmetici Romania, va fi prea tarziu. Sa vezi atunci regrete si lipsa de bani. Nici nu vreau sa ma gandesc la ce ne asteapta!
    • -1 (1 vot)    
      Romania e pregatita, face reforme dure (Vineri, 24 decembrie 2010, 18:34)

      Gandeste-te ce poti face tu pt societate [anonim] i-a raspuns lui Gigel

      Basescu si Boc par sa fi pregatit deja Romania la vremurile grele ce urmeaza.

      Analistii de la iRealitatea si cei de la Anateme vor fi socati sa descopere ca ceea ce aplica Boc e pe cale de a deveni reguli de aur in toata UE !!

      Cand toate tarile UE vor incepe sa dea afara paraziti bugetari si sa inghete pensii si salarii atunci va pricepe si romanul pesedist de baza ca Romania a fost de fapt in avans cu reformele.

      Trebuie sa ne reorganizam permanent si sa incurajam munca si capitalul propriu, sa depindem cat mai putin de banii altora. Romania dispune de un capital uman extraordinar, avem o elita intelectuala printre cele mai valoaroase din lume, romanii sunt capabili sa fie printre cei mai buni la cinema sau informatica.

      Daca vom reusi sa modernizam administratia, sa avem un management mai bun, atunci vom valorifica mai bine capitalul uman.

      Romani are sanse reale sa fie printre tarile cele mai pregatite cand va veni urmatoarea criza in UE.
      • -1 (1 vot)    
        eu il propun chiar pe Dl Boc sa le dea lectii (Vineri, 24 decembrie 2010, 19:46)

        costica [anonim] i-a raspuns lui Gandeste-te ce poti face tu pt societate

        amaratilor din UE care bag seama ca habar n-au ce-i paste.... Sustineti initiativa ??!!!! La ce performante are Romania nu cred ca cineva va avea obiectii, nu ???!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Asa se mira si Ceausescu... (Vineri, 24 decembrie 2010, 21:14)

        George [anonim] i-a raspuns lui Gandeste-te ce poti face tu pt societate

        ... ca nu este copiat de conducatorii din lumea larga, fiindca era convins ca ce face el in Romania ar salva omenirea de la toate relele...
        Ar fi fost interesant sa il copieze... eram azi spre comunism in zbor!
        Spui ca europenii vor aplica de acum incolo ceea ce Boc si Basescu au demarat deja. De-abia astept sa vad reactiile pensionarilor danezi, ale mamicilor poloneze, ale politistilor italieni, ale soldatilor britanici, ale handicapatilor francezi cand vor pierde, in medie, cam 25% din venituri!
        • +1 (1 vot)    
          curios (Vineri, 24 decembrie 2010, 22:55)

          adyQ [anonim] i-a raspuns lui George

          de curiozitate...tu stii cat este concediul de maternitate in tarile de care vorbesti? eu sunt in Canada si este de doua luni!!
          mai informativa inaite sa criticati aiurea.
  • -1 (1 vot)    
    ... (Vineri, 24 decembrie 2010, 15:09)

    d [anonim]

    Deci cam asta a fost si cu UE. Amiiiiiiiiiiiin.
  • 0 (2 voturi)    
    Cine credeti cava mai baga in seama? (Vineri, 24 decembrie 2010, 15:34)

    George [anonim]

    Uite-te la ei! Vorbesc si ai nostri, si inca burzuluidu-se la astia! Oricum, UE e condusa de Germania si Franta, apoi de Marea Britanie... si din cand in cand si altii. Oricum, Romania e acolo, la bataie cu Bulgaria, pe locurile 26 si 27!
    Pana una-alta, Bulgaria a avut bunul simt sa recunoasca faptul ca masura celor Frantei si germaniei de a amana intrarea lor in spatiul Schengen este, la acesm moment, plina de realism! Noi? Nuuu, Ne aratam muschii ca Arnold, ne ratoim la ei, nu admitem, nu permite, nu acceptam... Ha, ha, ha... le-am dat motiv de ras de sarbatori!