VIDEO Cateva zeci de mame au protestat in Piata Victoriei fata de reducerea concediului maternal

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 8 decembrie 2010, 12:11 Actualitate | Esenţial


Cateva zeci de mame au protestat, timp de doua ore, miercuri la pranz, in fata sediului Guvernului, cerand Executivului sa renunte la decizia de reducere a perioadei de acordare a indemnizatiei de crestere a copilului. Tinerele au venit in Piata Victoriei fie impreuna cu copiii, fie cu carucioarele goale. Protestul s-a incheiat la ora 13:00.

Ana Mihaita, presedintele Asociatiei "Mame pentru Mame", a declarat, pentru Mediafax, ca ordonanta de urgenta adoptata luni de Guvern reprezinta o lovitura pentru viitoarele mame, inclusiv pentru femeile care au ramas insarcinate la sfarsitul lunii noiembrie. Ana Mihaita mai spune ca mamele vor ca guvernantii "sa nu se atinga" de prevederile anterioare referitoare la perioada de acordare a indemnizatiei si de limitele acesteia. Ana Mihaita a adaugat ca dupa 1 ianuarie 2011 limita maxima a indemnizatiei ar fi trebuit sa revina la 4.000 de lei pe luna, asa cum Guvernul a promis in luna iulie, cand a decis diminuarea acesteia cu 15 la suta.

Perioada de acordare a indemnizatiei de crestere a copilului va fi redusa, din 2011, de la doi ani la un an pentru viitoarele mame, fara sa fie afectata valoarea indemnizatiei, modificari care nu vor fi aplicate si beneficiarilor actuali, a anuntat, luni seara, premierul Emil Boc. Limita minima a indemnizatiei va ramane astfel, in ambele cazuri, la 600 lei, iar limita maxima la 3.400 lei.

Viitoarele mame vor putea sta si in al doilea an in concediu de crestere a copilului, dar fara plata si vor beneficia de o prima lunara de 500 de lei daca se intorc la munca oricand in perioada celui de-al doilea an in care pot opta pentru acest concediu neplatit.

Mamele aflate deja in concediu vor beneficia de actuala indemnizatie, aflata in plata, pentru perioada de doi ani. Potrivit premierului, in prezent se afla in plata 198.000 indemnizatii de crestere a copilului.

De la 1 iulie 2010, cuantumul indemnizatiei de maternitate a fost redus cu 15%.

Curtea Consitutionala a validat, in 25 iunie, reducerea sumelor acordate ca indemnizatie pentru cresterea copilului cu 15%, care nu va putea, insa, sa scada mai jos de 600 de lei. Anterior reducerii, indemnizatia pentru cresterea copilului era de 85% din media veniturilor salariale nete din care se platesc contributii la bugetul asigurarilor sociale, realizate in ultimul an, dar nu mai mult de 4.000 de lei.

Si in urma deciziei din vara a Guvernului, mamele au protestat in strada, cerand ca indemnizatia pentru cresterea copilului sa nu fie redusa.


Citeste mai multe despre   


















2360 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    la Cotroceni (Miercuri, 8 decembrie 2010, 12:24)

    Bogdan [anonim]

    trebuiau sa mearga... Pai aia au decis ceva in sedinta de guvern si apoi a venit Basescu si i-a zis lu' Boc ce sa faca si gata! Dupa aia se mirau ungurii de unde a aparut decizia asta, ca ei vorbisera altceva in "coalitie"... Pai cum a ajuns Boc la al IV-lea guvern, pentru ca e f. capabil sau pentru ca e cel mai performant "tonomat" politic??
    • -6 (22 voturi)    
      He, he! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:13)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      O mai fi in putinta Base, dar chiar cu toate, nu cred.
      Amice, la munca cu toate "mamicile".
      Pe vremea impuscatului se statea acasa 3 luni.
      Ce atata dezmat! Sa munceasca, nu sa ii platesc eu... intretinerea. Ce s/a culcat cu mine?
      Ce sa ii dea statul? Statul sunt si eu. Sa munceasca, nu sa stea cu mana intinsa.
      Daca nu, trimite/le la ilici, ca le da el la toate cu sula lui in coaste!
      • +4 (12 voturi)    
        interesant... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:22)

        me [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        "Pe vremea impuscatului se statea acasa 3 luni." - lasa-ma sa ghicesc... si tu ai votat pDL pentru ca nu-s comunisti , nu?
        hai sa trimitem si copii de la 6 ani la munca ! doar acu 500 de ani asa se facea !
        noi evoluam sau involuam?

        PS: mai termini cu cliseul cu ilici? ilici merita sa fie la puscarie... dar si baescu tot acolo trebuie sa fie///
        • 0 (6 voturi)    
          lasa-l p-asta ca e nevinovat. atat poate (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:50)

          2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator] i-a raspuns lui me

          muncetse la privat pe 1500 de lei si este invidios ca unii primesc de la stat indemnizatie mai mult decat castiga el.
          pai bai baiatule, unii platesc impozite de 2 ori mai mari decat castigi tu!
          • 0 (6 voturi)    
            uitasem (Miercuri, 8 decembrie 2010, 14:09)

            2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator] i-a raspuns lui 2012 - sfarsitul lumii portocalii

            si dupa ce ca astea sunt posibilitatile lui intelectuale este si in "antiteza" cu adonis si este invidios pe cei care face sex si copii
            • +1 (1 vot)    
              cooooooorect (Miercuri, 8 decembrie 2010, 21:47)

              hmc [utilizator] i-a raspuns lui 2012 - sfarsitul lumii portocalii

              "cei care face sex si copii" si analiza intelectuala....hahahahahahahahahhhahahahaaaaaaaaaaa. la voi se numeste inmultire, din pacate....
      • +2 (10 voturi)    
        Geniali sunt romanii astia!! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:28)

        un bucurestean!! [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Uite din pricina unora ca tine suntem unde suntem. Desteptaciune ambulanta fara orizonturi crezi ca daca se va stopa azi natalitatea vei ajunge pe culmile capitalizmului de sorginta basesciana?
        Dam o lege de maine nu mai face nimeni copii si astia care va plangeti acuma ca dati bani dom'le pentru mamele astea asistate social (care drept fiind la randul lor au contribuit la asigurari sociale) cand iesiti la pensie sa nu primiti decat un an pensie, ca de ce copilul meu care l-am crescut cu greutate sa-ti suporte tie pensia!
        Toti ganditi pe termen scurt 1 - 5 ani de parca civilizatia s-ar termina pana atunci.
      • +3 (13 voturi)    
        toata mila (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:29)

        eu [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        mamele platesc cotizatie la buget asshole... banii pe care ii primesc perioada ca stau acasa sunt din banii lor pe care i-au paltit sau ii vor plati toata viata...

        la un moment dat o sa stea si una care s-a culcat cu tine cu mana intinsa... o sa vezi ce usor o sa vorbesti...

        vorbiti de indoctrinarea antenelor si a realitatii insa pe voi v-a indoctrinat Basescu mai ceva.. aveti o retorica de toata mila
      • 0 (6 voturi)    
        jale esti (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:30)

        bai [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        decat cu oameni in fruntea tarii sustinuti de altii ca si tine mai bine cu Iliescu... multa mai bine... macar au un discurs de bun simt
      • +1 (7 voturi)    
        mai bine (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:51)

        beer hunter [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        bine ca nu poti sa nasti si tu, pacat ca putut sa nasca maica-ta...cred ca e mandra de tine, capitalistu tristu- care tine tara din bani lui.
        Eu as contribui financiar pt eutanasierea celor ca tine, vrei?
      • -1 (5 voturi)    
        nu ar fi mai bine... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 14:05)

        mantzi [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        ca viitorii parinti sa depuna cerere la stat cu 1 an inainte de nasterea copilului pentru a-i aproba nasterea??? evident odata cu nasterea sa plateasca si o taxa la stat - asa ca un fel de "bilet de intrare"/ "taxa de habitat cu destinatie speciala"/"taxa de copil"- si sa li se elibereze o chitanta si o adeverinta prin care sa ateste libertatea de a avea copii.
        cine nu plateste, nu face copii...si toti banii care se strang sa se acorde tuturor burlacilor si burlacelor care pierd noptile prin BAMBOO si alte "obiective tursitice" de genul...
        • +1 (3 voturi)    
          precizari suplimentare (Miercuri, 8 decembrie 2010, 15:29)

          mantzi [anonim] i-a raspuns lui mantzi

          pentru cei care mi-au acordat minusuri si mai ales pentru cei care vorbesc in nestiinta de cauza:
          am un copil care nu a implinit 2 ani. am beneficiat de indeminizatie 4 luni, bani pe care i-am primit inainte de a reveni la servici. am cotizat la stat ani buni inainte de a avea copilul. am platit spagi la o maternitate de stat in valoare de peste 2000 de RON. am primit de mancare 1 bucata iaurt...restul se intampla daca cereai sau daca aveai pile la brancardiera...(nu ca nu as fi avut de mancare de acasa!) am fost plimbata zilnic in alt salon, pe alte etaj si am platit tot ce a insemnat tratament si medicamente pentru copil. unde sunt banii mei si ai multora ??? la toate femeile care prefera sa stea acasa pe 600 sau pe alocatia copiilor ...si nu stiti cate sunt...
          dar mai mare sila imi este de spiritul asta al "nefamilistilor" cum avem un exemplu mai sus care au senzatia ca un tata trebuie sa contribuie doar in pat...
      • +1 (5 voturi)    
        taci d**cu din gura (Miercuri, 8 decembrie 2010, 15:01)

        hua_pt_hehe [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Bai taci ca vorbesti numai prostii, in viata asta la cat am cotizat eu la stat nu voi primi inapoi nici 1%, spitalizare, concediu medical sau de maternitate. Daca tu dai 3 lei la stat eu dau prea mult ca sa nu am pretentia sa si cer inapoi macar 505 din ce am dat Daca mamele iau acei bani ii merita, nu ia nimeni de la tine - daca ai ceva de reprosat reproseaza statului care nu stie sa-ti gestioneze banii. Sa-ti dai singur peste gura 1000 d epalme la ce prostii spui.
    • +3 (7 voturi)    
      de 20 de ani , romanii au invatat lectia (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:53)

      Mos Gerila [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      La Cotroceni cat si la Guvern... pentru popor se freaca menta de 20 de ani incoace. Pentru ei si pentru afacerile lor, se trag sfori, se aloca fonduri, se fac imprumuturi, se vinde totul. Pentru ei se gasesc bani cat ai bate din palme ! Pentru mame si copii nu. Dupa ce au vandut totul de la resurse, petrol, apa, gaze, curent, fabrici, uzine, flota, mai urmau sa isi vanda propriul popor....deja indatorat la FMI pentru inca 3 generatii. Sa traiti bine Tovarasi ! Restul .... nu conteaza ! Patriotismul si nationalismul romanesc se termina la iesirea prin usa de la vila din Pipera / Snagov / Cotroceni / Baneasa. Ce e dincolo de gardul personal nu conteaza ! Rusine !
    • +2 (2 voturi)    
      wtf... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 15:10)

      resita31 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      hiar nu pot astia sa fie cerebrali??! de ce naiba astia nu promulga o lege ca niste oameni intregi la cap??! joaca misheleste... au redus nr. posibilor protestatari reducand nr. persoanelor care cad sub incidenta legii... Dooaaamne ce oameni?!!!
      nu putea si ei sa aplice legea pt toate femeile care raman insarcinate dupa 1 ianuarie 2011... va dati seama ca pe foamea asta, vor fi femei care, spre consternarea mea, sunt insarcinate si vor dori sa scape de sarcina... cum a ajuns tara asta :(. ce doare mai tare e indiferenta conationalilor nostri...
  • +4 (14 voturi)    
    gravidele "in vigoare" (Miercuri, 8 decembrie 2010, 12:40)

    anca [anonim]

    Tare as fi vrut sa fiu si eu prezenta acolo dar sunt o gravida in 8 luni careia i s-a recomandat sa stea la pat.
    GROBIANISMUL guvernantilor nostri este cu atat mai pregnant (hm...un cuvant foarte potrivit!) cu cat par ca profita de VULNERABILITATEA actualelor gravide;
    • -5 (19 voturi)    
      Serios? (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:15)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui anca

      Da' alea care stau cu... tigari, baieti, tigari... tot de grobianism fac la copii?
      Tanti, sincer, de ce sa te platesc eu?
      Nu e de ajuns ca tin in carca milioane de bugetari?
      Ce te/ai "bucurat" cu toti cei care iti platesc indemnizatia?
      Prea multa pomana in tara asta si prea multi pomanagii!
      La munca!
      • +5 (13 voturi)    
        deci (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:19)

        me [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        1 - nu generaliza !
        2 - indemnizatia se plateste din contributia din salariul tau la CAS ... ca doar si ele muncesc
        3 - te platesc mult sa pupi in dos puterea?
      • +2 (12 voturi)    
        Tu nu platesti nimic (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:27)

        Roberto [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Intelegeti o data oameni buni, ca indmenizatiile respective sunt platite din contributiile parintilor la bugetul statului! Iar de la parinti se ia procentual si nu cu plafoane maxime.
      • +2 (6 voturi)    
        Foarte serios (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:35)

        ana [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Tin sa te anunt draga domnule ca de 5 ani de zile platesc lunar la stat contributii ca si domnia ta, si chiar destul cat sa plateasca doua pensii. Tare as vrea ca atunci cand vei fi dumneata la pensie, copilul meu, a carui crestere o numesti pomana (sunt curioasa daca mama ta considera cresterea si educatia pe care ti-a dat-o, grija anii de zile pentru tine ca fiind pomana sau pierdere de timp), sa refuze sa-ti plateasca tie aceasta pensie pe motiv ca tine in carca prea multi.
        Nu inteleg de ce toata lumea considera ca cresterea si educarea copiilor este floare la ureche, ca inseamna stat acasa la televizor. Nu constientizeaza nimeni ca e vorba de viitorul tarii, de cei care ne vor plati noua pensiile? Ce faci cu un copil de un an care nu poate sa vorbeasca si sa mearga? Unde il duci? Crese nu sunt, bone cu competente nici atat...deci solutia e sa avortam toate? Sa mergem la munca si sa nu mai facem copii pentrui ca atunci cand vom fi noi la pensie sa nu aiba cine munci sa ne plateasca pensiile?

        Stimate domn, sper sa nu apuci niciodata sa fi tata.
      • +1 (7 voturi)    
        putin respect ! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:37)

        cineva [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        ..... te rog frumos sa nu generalizezi, putin respect pentru o femeie care timp de cel putin 9 luni numai ea stie ce face ca sa aduca pe lume un suflet. Daca nu ai, poate atunci pentru mama ta, care s-a chinuit cu tine ca tu sa ajung sa scrii aici.....
      • +5 (9 voturi)    
        YogyBeer // (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:58)

        Mos Gerila [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Esti praf amice. Bugetarul ala te-a invatat sa scrii, sa citesti, bugetarul ala vine atunci cand intri cu masina in pom si suni la 112, apoi tot el te coase pe masa de operatie cand te iei la bataie cu tac-tu si va dati cu sticlele in cap. Bugetarul ala iti apara tara, si tot el iti invata copii sa ajunga oameni mari //.
        • +1 (5 voturi)    
          Raspuns tuturor celor care ma (Miercuri, 8 decembrie 2010, 14:20)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Mos Gerila

          fac in fel si chip!
          Mi/e mila de niste amarati care nu stiu decat telenovele, "pansez pentru tine", oteveli si alte emisiuni culturale!
          De invat am invatat singur. Pe vremea aia, nu erau bugetari si oameni care muncesc; acum, da!
          Belkin, nu te jignesc. Nu ma pot cobora la nivelul tau si al celor ca tine, carora le tin piept singur.
          Toti sunteti de toata jena!
          Milogi, pomanagii, ... deh, asta ati invatat de la ilici!
          Lasa ca o sa va umple pesedeii de dulceturi de o sa va iasa pe nas! O sa va ramana in schimb spinii in gat!
          Pa, prieteni!
          Si mai ganditi si voi! Nu e greu!
          Se exerseaza cu neuronii, nu?
          • +1 (5 voturi)    
            sinapse lipsa (Miercuri, 8 decembrie 2010, 14:39)

            anca [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            Cand nu au CRATIMA intre ei, NEURONII nu pot exersa nimic prietene invatat !
          • +1 (3 voturi)    
            Despre pomanagii (Miercuri, 8 decembrie 2010, 15:08)

            Dan [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            Mi-ai placut domnule,cum i-ai pus la punct.Felicitari !De unde "doamne iarta-ma"sa va mai dea si statul asta...Dati-ne,dati-ne,altceva nu stiti !Or sa vina ai vostri cit de curind la putere,si sa te tii lapte si miere...
            • +2 (2 voturi)    
              Dane, esti de la strung venit? sau de la matura ? (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:42)

              Kreator [anonim] i-a raspuns lui Dan

              Bai nene, cum de unde sa ne dati ? Tu ai idee cat imi opreste Statul din salariu atat mie cat si Comaniei la care lucrez , doar pentru ca traiesc si muncesc in Romania ? Pentru ce iti opreste Dane Statul bani prin impozite si taxe ? Daca nu ca sa te ajute la randul lui ? Sau banii aia sunt facuti sa intre in buzunarele lui Videanu, Boc, Udrea, Basescu, Blaga ....ETC....
              Altii ? Aia deja au cariera politica terminata, pentru ca lumea s-a saturat de ei, la fel ca si astia, au furat ! La fel se va intampla si cu astia ai vostrii, pentru ca n-o sa-i mai aleaga nici dracu'
          • +1 (3 voturi)    
            noi nu te jignim dar ... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:39)

            Kreator [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            Cand doi oameni iti spun ca esti beat, atunci stai in banca ta, si nu o mai lua pe aratura. Ma-ta cu ce te-a nascut si te-a crescut ? Nu tot cu bani de la buget adica cu banii nostrii ? Dar tot ceea ce ai facut este ca ai dat dovada de o gandire primitiva pe care o ai cu privire la subiect. Intai sa ai un copil, sa-l cresti si apoi sa discuti pe tema asta. Nu cunosti problema, nu te baga in seama. Tu nu tii pe nimeni in carca stai linistit, cu totii contribuim la Stat mai mult sau mai putin, asa ca avem tot dreptul sa cerem ceea ni se cuvine. Cand o sa ai un copil de crescut atunci sa vorbesti. Numai ca ma tem ca n-o sa=l ai, pentru ca o sa-i iei mancarea de la gura spunandu-i ca n-o sa lucrezi tu sa-l hranesti pe el. Tu esti vrednic de toata mila. Nu te mai uita la cravata violet a lui Boc, ca o sa ramai pentru totdeauna cu creierii spalati. Gandeste ca un om, nu ca o javra ! Statul este dator sa sustina natalitatea si cresterea copiilor, pentru asta muncim in tara asta, pentru asta ne zbatem si platim taxe si impozite, nu ca sa faca Boc, Basescu & Company burtile mari.
            • +2 (2 voturi)    
              Daca esti idiot, taci! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:04)

              , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Kreator

              //////
              1. Cea care m/a nascut nu a cerut de pomana nimanui si a "beneficiat" de 3 luni... indemnizatie, desi a platit destul;
              2. Tu, pomanagiule, se vede ca ai esti dintr/o matusa! Ai minte de femeie miloaga, de coltul strazii!
              Apropo, de ce au fost doar 100 de pomanagioace?
              Si apropo, daca ti se spune ca esti beat si stii ca nu esti, te pui cu oricine. Daca tu te iei dupa gura lumii, esti educat cat genunuchiul broastei!
              Si apropo, am doi copii!
              Pe care nu i/am crescut din mila ci cu demnitate, onoare si bun simt!. Eu am muncit si muncesc pentru ei. Nu accept pomana, mila... asa cum esti tu invatat!
              Faci parte din categoria... sa mi se dea!
              Epilog? Esti milog!
      • +3 (5 voturi)    
        mai bine ia-ti o pusca... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 14:12)

        anca [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Personal, am platit cu varf si indesat viitoarea indemnizatie, ba o voi suporta dupa un an de crestere copil si acelora care nu au cotizat cu nimic la buget.
        REVOLTA mea este impotriva masurilor aberante, lipsite de orice urma de inteligenta, moralitate si decenta, ci NU a celorlalte segmente sociale carora le suport si eu nemunca/munca ineficienta (mamici care nu au muncit si cotizat, bugetari etc.).
    • -3 (5 voturi)    
      gravidele trebuiau sa iasa (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:15)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui anca

      Faci cezariana pe 31 decembrie ca sa-i faci in ciuda lui Poc?
      • +2 (2 voturi)    
        nu (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:50)

        anca [anonim] i-a raspuns lui daniel

        Imediat dupa nastere se intra sub incidenta concediului de maternitate (lauzie) care este obligatoriu 42 de zile.
  • +3 (9 voturi)    
    societatea nevertebratelor (Miercuri, 8 decembrie 2010, 12:56)

    anca [anonim]

    Masura din vara de reducere cu 15% a indemnizatiei a fost luata concomitent cu cea de reducere a salariilor bugetarilor. Inteleg ca acum bugetarilor li se promite o crestere de 15% a salariului desi nu am auzit ca intre timp s-ar fi eficientizat vreun proces de munca din acest sector si, astfel, nu gasesc vreo justificare pentru aceasta crestere decat cea electorala.
    Pai tocmai in acest fel mi se pare ca se incurajeaza NEMUNCA si INEFICIENTA!
    Pe de alta parte, o mama cred ca isi foloseste toate resursele pentru a-si indeplini cat mai bine "job-ul" de crestere a copilului. Traim intr-o societate in care perceptia este ca o mama nu produce nimic...
    • +4 (4 voturi)    
      scaderea a fost TEMPORARA !!! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:14)

      me [anonim] i-a raspuns lui anca

      d-aa le creste acum... tehnic vb. nu le creste, ci le scade mai putin ... in orice matematica -25% + 15% nu inseamna crestere...
  • +3 (7 voturi)    
    dreptate (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:06)

    anca [anonim]

    Cu ce este este mai indreptatita o mama care a nascut in noiembrie fata de o mama care va naste in decembrie? Copilul nascut in prima jumatate de noiembrie "prinde" concediul de crestere de pana la 2 ani, cel nascut in decembrie il "prinde" abea din ianuarie. Primul va putea fi crescut de parintele lui timp de 2 ani, celalalt doar un an.

    Si STATUL poate fi dat in judecata....
  • -1 (9 voturi)    
    vedeti? (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:12)

    miruna cosma [anonim]

    vedeti daca am asistat nepasatori la disparitia mineritului in Ro? Acum 2-3000 de ortace hotarate ar fi rezolvat cu mult tact si diplomatie problema
  • 0 (4 voturi)    
    Eu ar trebui sa nasc intre 10 si 20 Ianuarie (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:31)

    Diana [anonim]

    Atunci mi se "implineste" sorocul, dar deja am vorbit cu medicul si imi va provoca nasterea pe 30 Decembrie, ca sa ma pot incadra la legea veche, cu 2 ani.
    • +3 (5 voturi)    
      omg (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:55)

      DD [anonim] i-a raspuns lui Diana

      Nu esti in toate mintile sa-ti provoci nastarea. Copii astia sunt pentru voi o adevarata afacere. Roagate pentru sanatatea lui si a ta si nu va mai plangeti atata. Sunt femei care se chinuie de ani sa ramana insarcinate si voi va plangeti atat.
    • +4 (4 voturi)    
      ar trebui sa te mai gandesti (Miercuri, 8 decembrie 2010, 14:17)

      ana [anonim] i-a raspuns lui Diana

      oricum intri pe legea de un an, pentru ca ai un concediu obligatoriu de 42 de zile inainte. asa ca lasa copilul sa se nasca atunci cand trebuie
    • -1 (3 voturi)    
      Ceausescu sau Basescu (Miercuri, 8 decembrie 2010, 14:28)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Diana

      regimul Ceausescu te constrangea sa provoci avortul, regimul Basescu te constrange sa provoci nasterea ... care e diferenta ? ori una ori alta tot traumatizant este..
    • 0 (4 voturi)    
      Ceausescu sau Basescu (Miercuri, 8 decembrie 2010, 14:28)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Diana

      regimul Ceausescu te constrangea sa provoci avortul, regimul Basescu te constrange sa provoci nasterea ... care e diferenta ? ori una ori alta tot traumatizant este..
  • -3 (3 voturi)    
    Felicitari (Miercuri, 8 decembrie 2010, 14:05)

    alina [anonim]

    Felicitari mamelor si viitoarelor mame . Chiar ma gandeam ca oare nu se vor face proteste .
    Ar trebui anuntata mai multa lume , pe mai multe canale . Si eu as fi mers si sunt sigura ca mai sunt multe femei care nu as stiut de acest protest.
    Nu putem sa ii lasam sa isi bata joc ce noi.
  • +1 (3 voturi)    
    Problema falsa (Miercuri, 8 decembrie 2010, 14:15)

    Unu [utilizator]

    Nu ma pronunt in legatura cu corectitudinea legii fata de tinerele mamici. Insa in nici un caz nu e o masura de relansare economica din moment ce economiile la buget aduse de aceasta lege apar numai din 2012.
  • +2 (4 voturi)    
    celor de pe forumuri (Miercuri, 8 decembrie 2010, 14:36)

    Iulia [anonim]

    in genul celor care spun ca era mai bine pe vremea lui Ceasca (asta e o idiotenie atat de mare ca nici nu merita a fi comentata), care spun ca si mamele/nevestele lor au stat doar 3 luni acasa (asta e din categoria sa crape si capra vecinului) sau celor care spun ca din impozitele lor se platesc indemnizatiile pt mame : sunteti prosti (dar multi, din pacate). 1. nu conteaza ce era inainte de Revolutie, hai sa nu traim in trecut! Daca spuneti ca era mai bine, atunci habar nu aveti cum era!! Da, mamele se descurcau, copiii cresteau. Dar erau alte timpuri!! Mai bune, mai rele, ce conteaza?? Hai sa nu facem comparatii care nu ajuta pe nimeni. Daca spui ca atunci asa se cresteau copiii, cu doar 3 luni concediu, poate regreti si economia si regimul politic de atunci, care au facut posibila acea situatie. Sunteti pur si simplu niste neadaptati. La fel si cei care comenteaza cu comparatii cu alte tari! Traim in ROMANIA de AZI! Noi, cel putin, ca vad ca sunt multi care locuiesc in alta tara si aici sunt revoltati de concedoul imens de 2 ani - desi nu vad ca se grabesc sa se intoarca in Romania sa isi creasca copiii aici, daca tot este "nesimtit de bine". Pt cei care traiesc cu regretul trecutului: poate ar fi cazul sa va treziti...
    2. Nu din impozitele voastre se platesc aceste indemnizatii, stati linistiti. Si mamele/tatii au platit impozite, unii chiar mai mult decat voi. Mai degraba ar trebui sa se planga o mama care a cotizat vreo 10 ani la stat si careia i-a fost taiata suma de 600ron din indemnizatie in iulie, 600 ron care e suma pe care o primeste si o mama care nu a muncit decat un an! Oricum si impozitele noastre si ale voastre nu aici se cheltuie. Te deranjeaza ca se platesc indemnizatii din "banii tai" dar esti ok ca din "banii tai" se cheltuie cu schimbarea bordurilor de 2 ori pe an sau pe deplasari in strainatate ale politicienilor sau pe facturile lor de mobil, nu-i asa? De ce sa mearga "banii tai" la "puturoasele" care stau acasa sa creasca un copil si sa nu mearga la politicieni (ca doar stim cu totii ce vile si ce masini si ce pantofi cu toc au)...
    Problema reala si actuala in acest moment, daca sunteti in stare sa ganditi un pic, este ca in ROMANIA de AZI, NU AI UNDE SA DUCI UN COPIL DE UN AN! nu toti isi permit bone, mai ales in Bucuresti unde cer 1000-1500 de RON; nu exista crese si gradinite suficiente. Da, cand faci un copil, iti faci niste calcule, pui bani deoparte si iti asumi aceasta responsabilitate. Problema este ca nu exista o solutie acum pt copiii de un an si pt femeile insarcinate - acum calculele lor au devenit inutile...
    Nu spun ca nu exista si oameni mai iresponsabili care nu isi fac calcule realiste si apoi intra in panica si dau vina pe cei din jur fara sa isi asume macar partial vina. Nu spun ca nu exista oameni care fac copii intentionat pt aceasta indemnizatie si pt alocatie. Caci exista.
    Dar hai sa nu generalizam! Si sa incercam, macar acum de Sarbatori, sa nu mai fim rai doar pt a putem, mai ales protejati de anonimatul de pe un forum...
    Si inca ceva- nu spune nimeni ce se va intampla cu legea concediului de un an, in cazul in care cresele promise nu vor fi construite ...
  • -3 (3 voturi)    
    In romania ne-am obisnuit sa fim rasfatati (Miercuri, 8 decembrie 2010, 14:47)

    diana [anonim]

    Eu traiesc in Anglia acum si am un copil de 19 luni si unul pe drum.

    In Anglia femeile beneficiaza de 9 luni de concediu de maternitate platit (din momentul in care ai intrat in concediu, nu de cand s-a nascut copilul) + inca 3 luni de concediu fara plata, deci in total un an.

    Statul nu iti plateste nimic sa te intorci la munca, e decizia ta. Iar acum au luat decizia de a nu acorda alocatie pentru copil, daca unul dintre parinti are un salariu decent ... nu conteaza daca este singurul parinte care munceste, sau daca celalalt nu canstiga mare branza.

    Nu exista gradinite de stat, si cele private sunt scumpe. Dar oamenii sunt invatati sa se descurce, iar bunicile nu au obligatii de baby-sitter.

    Acum serios, dupa doi ani de stat acasa mai este cineva in stare sa faca fata jobului pe care il facea inainte? In doi ani orice comanie evolueaza, lucrurile se schimba, nimic nu mai e la fel.

    Personal cred ca decizia Guvernului este justificata, si repet sunt si eu mama (in curand a 2 copii) care lucreaza full time.
    • +2 (2 voturi)    
      daca ti se pare ca e bine aici (Miercuri, 8 decembrie 2010, 15:02)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui diana

      de ce nu te-ai intors sa faci copiii in Romania?
      Vino, vezi exact care sunt conditiile, si apoi poti sa iti dai cu parerea!
    • +2 (2 voturi)    
      Daca prostia ar durea!!! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 15:48)

      un bucurestean!! [anonim] i-a raspuns lui diana

      In primul rand aici nu este vorba de bugetul de asigurari al Angliei deci comparatia ta este inutila.
      In al doilea rand vino aici, in Romania si locuieste aici daca consideri ca traim prea bine.
      In al treilea rand uite eu ii scriu lu' Boc si ii propun ca ceea ce contribui eu la stat (atat cat face o indemnizatie de crestere copil de bun simt) sa-ti fie acordata tie asa ca experiment sa nu mai ai acest sentiment de frustrare ca nu meriti mai mult. Ce zici te bagi?
      Asa ca vino matale, contribuie 5 - 6 ani la bugetul tarii noastre minunate, apoi naste un copil si creste-l in conditiile de aici apoi da-ti cu parerea, e bine, e rau!
      Te-ai uitat in jurul tau acolo unde esti??
      • 0 (0 voturi)    
        ...ai suferi profund (Joi, 9 decembrie 2010, 11:02)

        Diana [anonim] i-a raspuns lui un bucurestean!!

        Am trait in Romania pana nu demult si nu am plecat pentru ca imi era rau acolo (aveam un job foarte bun si tot ce imi trebuia) ci pentru asa au fost circumstantele.

        Nu as fi stat 2 ani in concediu de maternitate oricum pentru ca daca ai fi femeie si ai avea copii ti-ai da seama ca ai nevoie si de ceve exercitiu mental nu numai de schimbat scutece.

        Am contribuit 15 ani la bugetul de stat de unde o sa iti iei tu pensia pentru ca eu nu o sa o sa beneficiez de asta.

        Nu cred ca romanii o duc bine dar nici nu vad ce fac sa o duca mai bine. Cei care scriu aici plangandu-se nu sunt cei care muncesc 10-15 ore pe zi sa aiba un salariu decent, sunt cei care asteapta de la stat sa li se dea ceva.

        Ma uit in jurul meu unde sunt. Muncesc 10 ore pe zi, am un job bun pentru ca ma duce mintea si platesc mai mult de jumatate de salariu pentru cresa copilului, dar cred ca merita. Copilul este fericit iar eu nu devin o femeie casnica timp de doi ani ca apoi sa fiu complet pe dinafara si sa nu mai fac fata la job. E un sacrificiu pe care am ales sa il fac pentru mine si pentru familia mea.
    • +2 (2 voturi)    
      dreptate (Miercuri, 8 decembrie 2010, 15:49)

      gheo [anonim] i-a raspuns lui diana

      in esenta ai dreptate si copiii trebuie crescuti cu resursele parintilor.
      atata doar ca te-as invita sa faci asta in Romania, cu salariile din Romania, inclusiv cele de la privat.
      iar nivelul salariilor de la privat este dat si de companii britanice. care companii merg aici pe marje uriase si nesimtite si salarii mizere pentru ca la Londra angajatii sa aiba 'bonusuri' de performanta.
      nu te deranja sa ma combati, cunosc sistemul ca am lucrat in el si chiar i-am consiliat pe altii.
      deci situatia nu-i comparabila, aici e mult mai complicat sa cresti un copil, pur si simplu din cauza veniturilor.
      in plus, sistemul avantajeaza pe aia care produc putin caci mamele care au un salariu mare si deci produc mult, vor trebui sa se intoarca la job... curat constitutional si nediscriminatoriu.
      si multi dintre cei care au contribuit masiv la bugetul de stat nu-si vor mai vedea niciodata banii inapoi, cu subsemnatul in frunte.
      am platit impozitele pana la ultimul leu, in ultimii 3 ani, cam cat salariul tau in GB pe vreo 2 ani...
      am investit tot si am muncit 12 ore pe zi; a venit criza, a fost amplificata de incompetenta guvernantilor si acum, pentru ca afacerea nu merge, nu beneficiez nici macar de o asigurare de sanatate minima. asta in conditiile in care am contribuit in ultimii 3 ani la buget cu vreo 160 de salarii medii.
      prost eu, ca puteam sa nu investesc nimic, sa nu-mi platesc oamenii, sa nu platesc impozite, sa plec la Londra si sa dau sfaturi capitaliste de acolo...
  • +1 (1 vot)    
    jurnalisti ignoranti - corectati titlul (Miercuri, 8 decembrie 2010, 15:00)

    emily [anonim]

    Concediul maternal este de 126 de zile, cel despre care vorbiti voi este CONCEDIU PARENTAL.
    Stirea este incorecta si totodata incompleta. Si viitorii tati, nu numai viitoarele mame pot beneficia de concediu parental.

    http://www.birouldeconsiliere.ro/detaliu.aspx?eID=46&t=Articole
  • +2 (2 voturi)    
    Pt diana din anglia (Miercuri, 8 decembrie 2010, 15:26)

    Iulia [anonim]

    Pai hai inapoi in Romania daca e asa bine de crescut copii aici!! Sa te vedem ce mai spui dupa aia!!