Dosarul incendiului de la Maternitatea Giulesti: 5 persoane, trimise in judecata

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 6 decembrie 2010, 13:15 Actualitate | Esenţial


 documente
(06 Dec 2010) DOC, 439KB
Procurorii Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie au trimis luni in judecata cinci persoane, in dosarul incendiului izbucnit la Maternitatea Giulesti, soldat cu moartea a sase bebelusi.

Este vorba de asistenta Florentina Carstea, seful serviciului tehnic, Vasile Dima, medicii Bogdan Marinescu si Ioan Toma Adrian, precum si electricianul spitalului Gigel Oprea, informeaza Agerpres.

Potrivit rechizitoriului, incendiul "s-a produs si s-a amplificat ca urmare a nerespectarii mai multor obligatii de serviciu, de catre functionari publici din cadrul Spitalului Clinic de Obstetrica si Ginecologie "Prof. Dr. Panait Sirbu" , dupa cum urmeaza:
  • nerespectarea obligatiei de supraveghere permanenta a Salonului de Terapie Intensiva nou - nascuti;
  • neluarea masurilor de asigurare a unui numar suficient de asistente la Salonul de Terapie Intensiva nou - nascuti;
  • neluarea masurilor de organizare a activitatii de sanatate si securitate in munca;
  • verificarea superficiala a prizei de la care s-a declansat incendiul;
  • neplanificarea activitatilor de prevenire si stingerea incendiilor.
Sursa de initiere a incendiului produs in Salonul de Terapie Intensiva a fost supraincalzirea elementelor de contact ale stecherului montat pe cablul de alimentare cu energie electrica al aparatului de conditionare a aerului AC1.

Pe 16 august 2010, in jurul orei 18,30, in salonul de Terapie Intensiva nou-nascuti, din Sectia de Neonatologie a Spitalul Clinic de Obstetrica si Ginecologie"'Prof. Dr. Panait Sarbu", a izbucnit un incendiu in urma caruia sase nou-nascuti aflati in salon au decedat, iar alti cinci au suferit vatamari corporale grave.

De asemenea, s-a produs o paguba materiala de 1.500.602 lei, prin distrugerea aparaturii medicale si a celorlalte obiecte din salon.

Procurorii sustin ca, prin natura sa, prin circumstantele si consecintele produse, evenimentul prezinta unicitate in plan national, avand un impact social deosebit.

Din probatoriul administrat de procurori a rezultat ca in data de 16 august 2010, potrivit planificarii, de serviciu era asistenta Florentina Carstea, pe o tura de 12 ore, care a inceput la ora 7,00 si se finaliza la ora 19,00. Aceasta nu si-a indeplinit atributiile de serviciu stabilite in fisa postului, in sensul ca nu a supravegheat in permanenta nou-nascutii aflati in salonul de Terapie Intensiva.

Astfel, la ora 18,24, ea a parasit in mod nejustificat salonul, lipsind aproximativ 12 minute, ceea ce a facut imposibila sesizarea momentului izbucnirii incendiului si luarea masurilor de evacuare a nou-nascutilor, cu consecinte extrem de grave.

Vezi atasat rechizitoriul in cazul incendiului de la Maternitatea Giulesti




Citeste mai multe despre   


















1805 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    cam vag (Luni, 6 decembrie 2010, 13:24)

    razvan [anonim]

    Si pentru ce sunt judecati?
  • -2 (6 voturi)    
    Si administratorul maternitatii? (Luni, 6 decembrie 2010, 13:24)

    Sorin [anonim]

    El nu e responsabil pentru ce se intampla in unitatea lui? Inca un motiv sa fim "mandri" de tara asta. Felicitari Justitiei Romane,si-au gasit vinovatii!
    • +3 (3 voturi)    
      din ce stiu eu... (Luni, 6 decembrie 2010, 14:00)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      Medicul Bogdan Marinescu era si administratorul spitalului cand s-a intamplat nenorocirea.
      • -2 (4 voturi)    
        intrebari (Luni, 6 decembrie 2010, 14:31)

        2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        daca este de vina seful spitalului de ce nu este de vina si cine la pus sef al spitalului si cine l-a mentinut in functie? daca ministrul sanatatii este de vina de ce nu este de vina si primul ministru? daca este de vina primul ministru de c e nu este de vina si cel care la- pus prim ministru?
        nu vreau sa spun ca e vina lui basescu.
        dar cine stabileste pe ce criterii si pana unde merge vinovatia?
        • 0 (0 voturi)    
          Bine ca prostia nu doare (Luni, 6 decembrie 2010, 20:40)

          Cristina [anonim] i-a raspuns lui 2012 - sfarsitul lumii portocalii

          Spitalul respectiv este in subordinea primariei Bucuresti. Deci sa refacem ordinea da? Oprescu e sefu' administratorului. Si da, Basescu e de vina ca e presedinte si nu (mai) e primarul Bucurestiului. Ca sa ajungem la concluzia care trebuie. ;)
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Luni, 6 decembrie 2010, 14:11)

    Bogdan [anonim]

    bineinteles ca tapii ispasitori vor trage ponoasele, iar pestii mari o vor duce bine-mersi ca si pana acum...

    pacat de copiii aia...
  • -1 (3 voturi)    
    in legatura cu asistenta (Luni, 6 decembrie 2010, 14:13)

    alex [anonim]

    "nerespectarea obligatiei de supraveghere permanenta a Salonului de Terapie Intensiva nou - nascuti" - pentru asta este judecata, pentru asta a stat in puscarie arestata preventiv...
    NO COMMENT!
  • 0 (0 voturi)    
    nasol (Luni, 6 decembrie 2010, 18:59)

    gii [anonim]

    Si trebuie sa stea acolo 12h? Nici la toaleta sa nu poti sa mergi? De ce nu exista mai multe asistente? Asta mie mi se pare problema... Si cred ca nici unul dintre cei condamnati nu e vinovat ca nu mai exista personal in sectorul medical.
    In fine de totu-i de kkt.
    Si uite-asa vor mai pleca niste medici/asistente, dintre aia/alea buni/e ca cei slabi vor ramane aici sa trateze pana cand li se va imputa un proces...
  • 0 (0 voturi)    
    incendiului de la Maternitatea Giulesti (Luni, 6 decembrie 2010, 21:15)

    dorel [anonim]

    Ca si in cazul celorlalte domenii in care este nevoie de oameni competenti si ei nu sunt asa se intampla si aici ,si colac peste pupaza isi mai baga coada si factorul politic ,adica sa nu fie de vina sistemul ,ca tunci intra la apa ministrul sanatatii ,primul ministru si seful tutror il capo del tuti capi Basescu !
    Pentru orice om cu studii si experienta in domeniul electrotehnic din informatiile existente in presa rezulta foarte clar ca s-a produs o ardere instanatanee a unui amestec carburant
    gazos ,gaze rezultatte din descompunerea unor materiale plastice ,izolatia cablurilor si a tuburilor aferente de protectie in urma unui arc electric
    si in prezenta unei atmosfere imbogatie in oxigen !
    Efectul producerea unei flacari ce a cup rins brusc toata incaperea cu degajarea rapida a unei temeperaturi ridicate adr d escurta durata ,saturarea atmosferei cu gaze arse fum si monoxid de carbon .
    Efectul a fost moartea instantanee a bebelusilor aflati in exterior expusi direct la flacara si fortati sa inhaleze gaze rezultate .
    Bebelusii din incubatoare au avut atmosfera proprie si au fost protejati d expunerea directa la flacara fiind afectati doar de valul de caldura !
    Daca asistenta ar fi fost in interior nu numai ca nua r fi putu interveni ,dar af fi avut soarta bebelusilor morti !
    rezulta ca necesara solicitarea unei expertize tehnice adevarate facute de experti din strainatate ,cei de la Petrosani nu stiu ce au facut ori nu au fost luati in considerare!
    Daca procurorul sustine ca asistenta putea interveni as solicita o simulare a incendiului dupa scenariul argumentat de le ,dar cu el in incinta !!!