VIDEO Doi directori RATB suspendati din functii, in urma blocarii circulatiei pe linia 41

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 1 decembrie 2010, 16:13 Actualitate | Esenţial


Doi directori din cadrul Regiei Autonome de Transport Bucuresti (RATB) au fost suspendati din functii, pentru cercetare disciplinara, intrucat nu au luat masurile adecvate in privinta blocajului inregistrat miercuri la linia de tramvai 41, dupa ce firele electrice au fost acoperite de gheata.

Directorul General al Regiei Autonome de Transport Bucuresti, Adrian Crit, i-a suspendat din functie pe directorul de exploatare Gheorghe Aron si pe directorul de exploatare Transport Electric, Niculae Voinea, pentru cercetari disciplinare, anunta un comunicat de presa al regiei, citat de Agerpres.

Conducerea RATB ii acuza pe acestia ca nu au luat masuri in conformitate cu prevederile Planului de Deszapezire din iarna 2010-2011, nu au suplimentat adecvat cu autobuze pe perioada in care tramvaiele de pe linia 41 nu au circulat, astfel incat sa asigure transportul tuturor calatorilor, de lipsa unor masuri pentru deblocarea situatiei si ca nu au luat in considerare avertizarile transmise de directorul general marti si cele privind conditiile meteo.

Atributiile celor doi directori au fost preluate de doi sefi serviciu.

RATB sustine ca se impune de urgenta reluarea circulatiei pe linia 41, inclusiv pe perioada noptii.

Circulatia tramvaiului de pe linia 41 din Capitala a fost intrerupta miercuri dimineata in zona Ciurel, dupa ce un tramvai a ramas blocat pe sine, intrucat firele electrice au fost acoperite de gheata.

Linia 41 care face legatura intre zona Drumul Taberei  si Piata Presei este una dintre cele mai circulate din Capitala.



Citeste mai multe despre   


















4129 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 1 decembrie 2010, 16:32)

    normal [anonim]

    Foarte bine, restul vor sti ca le este scaunul in pericol daca nu isi fac treaba pentru care sunt platiti
  • -10 (10 voturi)    
    rusine! (Miercuri, 1 decembrie 2010, 16:40)

    Gigel [anonim]

    Rusine lor!
    Ar fi trebuit sa stea cu brichetele aprinse la fire ca sa topeasca gheata...
    • +10 (10 voturi)    
      Fiecare cu cat intelege (Miercuri, 1 decembrie 2010, 16:47)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

      Exista si tehnologii ceva mai moderne decat bricheta, dar in mod clar nu toata lumea stie asta.

      Directorii, spre deosebire de tine, ar fi trebuit sa stie.
  • +3 (3 voturi)    
    ehei (Miercuri, 1 decembrie 2010, 17:10)

    dum dum [anonim]

    L-au dat afara pe ing. Costel Sabarez , din functia de director ETE , care era profesionist si extrem de competent , dar cu coloana vertebrala , si-au pus in locul lui oameni de paie , slugi care care stiu sa stea in pozitie de drepti . Acum se vad consecintele .
  • +2 (2 voturi)    
    Anormal! (Miercuri, 1 decembrie 2010, 17:12)

    Vizitiul [utilizator]

    Interesant cu normalitatea in Romania este de fapt anormalul :)

    Interesant ca se intampla de Ziua Nationala a Romaniei. Pe langa decizia luata de RATB ar trebui sa prezinte si scuze, plus prelungirea abonamentului cu o zi a celor ce au abonament exclusiv pe linia 41.

    @RATB: O zi de abonament pe o linie nu inseamna foarte mult in raport cu benefiicile aduse de catre aceasta miscare de PR, ca in final asta este. Ei, mai e pana acolo banuiesc.
  • +5 (5 voturi)    
    În sfârşit (Miercuri, 1 decembrie 2010, 17:16)

    yzzy [anonim]

    Nu credeam să mai văd că în ţara asta incompetenţa se plăteşte.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai zis HOP inainte sa sari (Miercuri, 1 decembrie 2010, 23:43)

      x [anonim] i-a raspuns lui yzzy

      Adica stai si asteapta (ca noi, ashtilantzi, asteptam DE MULT, DEMULT) sa vezi DACA ii da afara, DACA li se imputa ceva, DACA sint PEDEPSITI, DACA sint inlocuiti cu altii mai eficienti (responsabili, destepti, pregatiti, ...)), DACA se vor acorda RESURSE pentru remediere/imbunatatiri/previziuni..., ... ... ...
      Si apoi mai vorbim/scriem ...
  • -1 (1 vot)    
    Ratb (Miercuri, 1 decembrie 2010, 18:01)

    grigs1981 [utilizator]

    Va grabiti cu comentarii.Stirile de presa au repetat ca tramvaiele nu au putut circula din cauza inghetarii liniei de contact.Linia de contact,sau reteaua apartin de o alta exploatare a RATB,EIELCC=Exloatare Intretinere Electrica Linii Cai si Cladiri.Aceasta exploatare are in sarcina reteaua electrica si "sinele".De ce nu s-a spus nimic decat despre seful tramvaielor?Totul e politic.Directorul de acolo e prieten cu fostul director care a devenit consilier in primaria capitalei,etc...Restructurarea in RATB s-a facut pri darea afara a muncitorilor dar cine cauta vede ca numarul inginerilor a crescut,iar transportul electric este impartit pentru a se mentine o directie suplimentara dar si a fi imposibil sa functioneze ca un tot unitar sub o singura comanda care ar rezolva mai direct problemele.Ca peste tot in Romania,toti ne dam cu parerea la ceea ce ni se prezinta nu la ceea ce este real.
  • -1 (1 vot)    
    E limpede! (Miercuri, 1 decembrie 2010, 18:04)

    atent [anonim]

    S-au folosit de incident ca sa demita persoane ce ii stanjeneau. O sa puna niste obedienti in loc si treaba o sa mearga si mai prost!
    Nu directorul e de vina ca s-a blocat tramvaiul ci BOC!!!
    • 0 (0 voturi)    
      intrebare (Miercuri, 1 decembrie 2010, 18:22)

      gorgo [anonim] i-a raspuns lui atent

      La dracu il urasc pe Boc ! Dar chiar e de vina Boc ... him si eu speram sa-l vad cum da gheata de pe fire..:)))) Sper ca ai glumit cand ai ca Boc e de vina !
      • 0 (0 voturi)    
        Boc (Miercuri, 1 decembrie 2010, 18:30)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui gorgo

        Nu fii surprins, unii chiar sunt atat de indobitociti, la nivel de SF deja :)
  • 0 (0 voturi)    
    dar azi, (Joi, 2 decembrie 2010, 7:15)

    dan [anonim]

    azi, 2 decembrie, circula tramvaiul???? HOTNEWS? ceva, un update?
    • 0 (0 voturi)    
      azi circula (Joi, 2 decembrie 2010, 11:03)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui dan

      am trecut pe la ora 9:30 prin zona, tramvaiul 41 circula.