Surse ANAF: Gigi Becali trebuie sa plateasca 14 milioane de lei pentru tranzactiile imobiliare din 2004-2008

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 5 august 2010, 14:59 Actualitate | Esenţial


ANAF a stabilit in urma controalelor privind tranzactiile imobiliare derulate de George Becali in perioada 2004-2008 ca omul de afaceri are de platit aproximativ 14 milioane de lei (3,3 milioane de euro), suma reprezentand TVA si penalitati, au declarat surse din ANAF, citate de Mediafax.

"ANAF a incheiat in a doua jumatate a lunii iulie controlul la persoana fizica George Becali. In urma verificarilor au fost stabilite sume suplimentare de plata reprezentand TVA si penalitati in valoare de 14 milioane de lei", au afirmat sursele.

Potrivit reglementarilor din Codul de procedura fiscala, Becali are la dispozitie 30 de zile de la data comunicarii pentru a contesta decizia.

Verificarile au inceput in luna decembrie a anului trecut, primul control fiind efectuat la locuinta omului de afaceri, din Aleea Alexandru.

"Ei mai incearca sa ma prinda cu nu stiu ce datorii, din 2005, 2006, de plata a TVA-ului. Dar nu au cum sa faca asta, totul e in regula. Eu sunt linistit in privinta asta", declara atunci Becali.

ANAF a initiat anul trecut inspectii fiscale la persoanele care au realizat tranzactii imobiliare in perioada 2006-2008, pentru a verifica daca trebuie platita TVA.

Persoanele fizice care efectueaza tranzactii imobiliare in scop personal sunt scutite de plata TVA, iar aceasta facilitate a fost utilizata de numerosi dezvoltatori, care au inregistrat transferurile in nume personal si nu prin intermediul unor firme. Fiscul considera insa ca dovedirea unor acte de comert derulate de o persoana fizica implica automat plata TVA.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1839 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    F bine, sa plateasca.... (Joi, 5 august 2010, 15:22)

    Surfer [utilizator]

    ... si sa mai taca din gura, ca deja nu-l mai suport pe jiji.... are tentinde paranoide
  • +1 (1 vot)    
    Gigi sta linistit.... (Joi, 5 august 2010, 15:25)

    Claude [anonim]

    .... va plati Piti si datoria asta.
  • -3 (5 voturi)    
    ALO TOV (Joi, 5 august 2010, 15:37)

    HESS [utilizator]

    Basescu vezi de ce nu sant bani pt pensii si salarii.Asta e un mic exemplu intre multe zeci de exemple
    • +3 (5 voturi)    
      zeci de exemple = 0 (Joi, 5 august 2010, 16:08)

      diddlyjo [anonim] i-a raspuns lui HESS

      pe de o parte ai dreptate, pe de alta gresesti.

      ai dreptate cand zici ca asta e un mic exemplu. aduci si argumentul cel bun: e un mic exemplu "intre multe zeci de exemple". intr-adevar, cateva zeci de exemple x 3 mil € = cateva sute de mil €

      gresesti pt ca nu zici nimic de alte milioane de mici exemple.
      - nu zici nimic de milioanele de pachete de tigari cu timbru care sunt vandute zilnic cu 10 ron din care 4 ron ar trebui sa ajunga la buget (ca tva & profit pe venit; nu pomenesc nimic de sutele de mii de pachete fara timbru care sunt vandute zilnic), dar nu ajung pt ca majoritatea fumatorilor patriei NU stiu cere bon fiscal.
      - nu zici nimic de cele cateva milioane de kg de morcovi / patrunjel / telina / cartofi / pepene verde / branza etc ce sunt comercializate zilnic in pietele patriei la minim 5 ron / kg din care minim 2 ron ar trebui sa ajunga la buget dar nu ajunge decat 0 pt ca majoritatea cumparatorilor patriei NU stiu cere bon fiscal
      - nu zici nimic de cele cateva mii de autovehicule care sunt reparate zilnic de mecanicii patriei pt sute de ron / reparatie din care zeci de ron ar trebui sa ajunga la buget, dar NU ajung pt ca soferii patriei NU stiu cere bon fiscal
      - nu zici nimic de miile de tzevi si robinete care sunt zilnic schimbate prin baile si prin bucatariile patriei pt sute de ron din care zeci de ron ar trebui sa ajunga la buget, dar NU ajung pt ca cetatenii curati si igienici ai patriei NU stiu cere bon fiscal
      - nu zici nimic de miile de masele plombate zilnic in tara noastra pt sute de ron / lucrare din care zeci de ron ar trebui sa ajunga la buget, dar nu ajunge nimic pt ca purtatorii de masele ai patriei NU stiu cere bon fiscal

      etc
    • +2 (2 voturi)    
      Vezi ca ai luat-o razna (Joi, 5 august 2010, 16:18)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui HESS

      /// tovarase HESS. Nu esti in stare sa postezi un comentariu civilizat si la obiect.
      Orice s-ar face in tara asta cu Basescu presedinte nu e in regula. In regula ar fi doar daca ar fi stapanii tai la putere. Chiar daca nu ar face absolut nimic. Trateaza-te tovarase nazist!
    • +1 (3 voturi)    
      Ce balmajesti acolo lepra? (Joi, 5 august 2010, 16:20)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui HESS

      Ia spune tu de ce nu sunt bani pentru pensii si salarii! Dar apropo... pentru pensiile si salariile cui? Pentru salariul unui puturos ca tine? Nu Basescu plateste pensiile si salariile in Romania idiotule. Nici macar atata lucru nu sti?
  • +2 (2 voturi)    
    Si asta pleaca in Bulgaria. (Joi, 5 august 2010, 15:53)

    Rammy [utilizator]

    Acolo umbla cainii cu covrigi in coada.
  • +1 (1 vot)    
    O sa plateasca (Joi, 5 august 2010, 16:12)

    ik [anonim]

    pe partea economica
  • 0 (0 voturi)    
    Nedumerire... (Joi, 5 august 2010, 17:08)

    mistydo [utilizator]

    Se poate asa ceva? Becali nu este cinstit? Nu imi vine sa cred , dupa ce a cheltuit milioane de euro pe fotbalisti, iar acum isi permite sa-l plateasca pe "printul" Piti....
  • 0 (0 voturi)    
    avum inteleg.... (Joi, 5 august 2010, 21:27)

    anonim [anonim]

    de ce vroia acum cateva saptamani un PDS-ist sa se stearga penalitatile! din cele 3.3 mil € probabil unul este penalizarea... si cum sigur nu e singurul... au scos "idei" noi de iesire din criza.

    iar becalul sa nu guite ca iar il sicaneaza ANAF-ul... daca e mare smecher sa vina in Franta sa faca aceeasi schema... il astept cu drag... mai nou aici se construiesc puscarii.