37,15%, promovabilitatea la nivel national la concursul de titularizare in invatamant

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 19 iulie 2010, 15:35 Actualitate | Esenţial


Doar 37,15% dintre candidatii care s-au prezentat, vara aceasta, la concursul national de titularizare au obtinut note intre 7 si 10, ceea ce le da dreptul la un post titularizabil in invatamant, anunta Ministerul Educatiei, intr-un comunicat. Alti 38,81% dintre candidati au obtinut note intre 5 si 6,99, ei urmand sa ocupe posturi netitularizabile.

In cadrul concursului national de titularizare au fost evaluate lucrarile a 34.840 de candidati. Dintre acestia, 8.375 de candidati (24,04%) au obtinut note intre 1 si 4,99, iar 13.522 (38,81%) au obtinut note intre 5 si 6,99. Note intre 7 si 9,99 au obtinut 12.898 de candidati (37,02%). 45 de candidati (0,13% din total) au obtinut nota maxima, 10.

Contestatiile pot fi depuse pana luni, 19 iulie, la ora 18.00. Acestea vor fi solutionate in cursul zilei de marti, iar miercuri, 21 iulie, vor fi afisate rezultatele finale. Candidatii care au obtinut cel putin nota 7 la concursul din 14 iulie vor fi repartizati pentru cele 5.728 de catedre vacante titularizabile, in perioada 22-23 iulie.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1200 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Stupid (Luni, 19 iulie 2010, 15:56)

    dorin bretan [anonim]

    Nici macar profesorii nu vor sa recunoasca ca ceea ce invata la scoala ( ceea ce include si materiile de examen pentru titularizari, promovari...) nu are legatura cu viata si activitatea lor practica. Asa cred eu ca se explica in mare parte rezultatele , cu atat mai slabe cu cat anii scursi de la terminarea scolii sunt mai multi. Experienta si calitatile pedagogice nu conteaza, ci numai un bagaj de cunostinte mai mult sau mai putin folositoare - Inclin sa cred ca mai putin , pentru ca nefolosindu-le , le uita! Daca ne-am uita mai des in oglinda si am spune cu voce tare ce vedem , am avea toti de castigat. E ciudat ca astfel de rezultate care ating credibilitatea invatamantului in ochii celor ce nu stiu despre ce e vorba nu dau nastere unor dezbateri !
  • 0 (2 voturi)    
    DILEMA (Luni, 19 iulie 2010, 16:08)

    Ghita [anonim]

    Prostia se plateste sau nu ?

    se spune ca prostia se plateste, inseamna ca salariile profesorilor ar trebui sa fie foarte mari. Job-ul de profesor (si sa nu generalizez) in 90% din cazuri este perfect pentru cei ce nu si-au gasit un job in privat, nu au o pila sa se angajeze in alt aparat bugetar. Pui mana pe 3 manuale, tre sa ai liceul terminat si te duci la examen cu fituica, si uite cum te faci de un job de 8 ore pe saptamana platit bine, cu concedii platite, sporuri de stres / haine / carti etc.
    • +1 (1 vot)    
      de unde le scoateti? (Luni, 19 iulie 2010, 16:38)

      disneyland [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      Eu chiar cred ca astia ca tine, care impanzesc netul cu comentarii despre cum e sa fii profesor nu prea stiu pe ce lume traiesc. Cum sa spui ca un profesor are un job de 8 ore pe saptamana? Stii macar cat e norma unui profesor? Mai e si ala de deasupra ta care vorbeste despre materiile pe care le invata viitorii profesori. Oare el stie la ce se da examenul de titularizare?

      E normal sa fie note mici, nimeni nu mai vrea sa se faca profesor in Romania. Dintr-o clasa de elita de la un colegiu national nu mai ajunge nimeni sa devina prof, pentru ca elevii destepti aleg sa faca munci mai bine platite. Si chiar si aia cat de cat buni care fac universitatea prefera apoi sa faca altceva.

      Atunci cand respectul societatii pentru munca de dascal va fi recastigat, abia atunci putem sa ne intrebam daca 30% e bine sau e rau.
      • 0 (0 voturi)    
        Totusi (Luni, 19 iulie 2010, 17:46)

        c.mike [utilizator] i-a raspuns lui disneyland

        34.840 foiau sa se faca profesori, nu e destul de evident ? Nu stiu nici eu cat este norma in invatamant dar tu stii cat este o norma intreaga in general ,sau poate stii cat este concediul in general. Din pacate :fiecare cu ce-l doare.
    • +2 (4 voturi)    
      nu e chiar asa (Luni, 19 iulie 2010, 16:39)

      hm [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      nu sunt un profesor model, pentru ca am predat doar un an, iar in facultate practica pedagogica a fost de facto absenta. astfel ca de-a lungul anului de profesorat am invatat, dar am si incasat o groaza. dar acum examenul de titularizare l-am luat cu nota peste 9, bazandu-ma exclusiv pe creierul propriu, pentru ca de invatat am "invatat" o ora, cat m-am uitat peste cartea de pedagogie. in rest, discursivitatea si cunostintele sunt in capul meu, spontaneitatea la fel. nu vreau sa ma laud - la liceul unde am predat erau multi profesori cu experienta care faceau ore foarte interesante.
      de altfel, asta incerc sa fac si cu elevii - sa-i invat sa gandeasca, sa se exprime liber, sa fie curiosi... dar este extrem de greu, pentru ca toate programele sunt gandite pe principiul introducerii de stereotipuri, iar nu pe dezvoltarea unei gandiri proprii. multi sunt intr-atat de abrutizati incat atunci cand ii pui sa gandeasca reactioneaza de-a dreptul violent.
      nu zic nu, sunt si profesori slabi, sunt si din cei care copiaza - dar asta se intampla oriunde. luati orice companie unde se organizeaza, de pilda, niste cursuri - si vedeti cati dintre respectivii ajung sa se comporte la examinari ca niste elevi pusi pe copiat.
      cat despre stres, exista. in invatamant, pe langa sanatatea, energia si spontaneitatea pe care trebuie sa ti le cheltui zilnic, mai pui la bataie si orgoliul personal, respectul de sine sau credintele personale intr-o lume corecta si coerenta. daca nu credeti, incercati - dar nu este deloc o experienta placuta.
      • +2 (2 voturi)    
        Ma bucur ca exista profesori ... (Luni, 19 iulie 2010, 17:32)

        Costique [utilizator] i-a raspuns lui hm

        ...care in pofida situatiei economice aleg sa-si faca treaba! Acest lucru trebuie promovat : prea multi ani ne-am pregatit sa fim slugi si prea putin sa fim antreprenori , sa gandim. Intr-adevar politicienii nu au nevoie de alegatori destepti ! Si aici ii acuz pe toti, nu doar pe cei de acum. Sistemul statal roman este plin de deviatii realizate doar pentru a facilita si securiza accesul la putere a unor "initiati"...
  • 0 (4 voturi)    
    posibile explicatii.... (Luni, 19 iulie 2010, 16:12)

    HAL9013 [anonim]

    1.Cei care au fost buni in facultate au cautat joburi mai bine platite plus luxul de a nu fi luat la mishto de un pushti de bani gata.
    2.Sistemul de admitere cu dosar si fondurile primite de unitatile de invatamant in funtie de numarul de elevii au scazut interesul pentru invatatura atat al elevilor cat si a profesorilor. Profesorii sunt nevoiti "sa-i treaca" pe toti iar elevii/studentii stiu asta.

    Un deputat PNL (paradoxal) zicea ca salariul e o forma de cuantificare a valorii unui individ in societate.
  • -1 (3 voturi)    
    e absolut logic... (Luni, 19 iulie 2010, 16:16)

    sandraAAA [utilizator]

    pai la salariile din invatamant, la care se adauga si campania de denigrare tot mai intensa la adresa acestei categorii...cam asta este calitatea celor care se inghesuie sa devina profesori. Se astepta cineva la altceva?
  • +1 (1 vot)    
    completare (Luni, 19 iulie 2010, 16:23)

    io [anonim]

    ar fi interesant de publicat si numarul posturilor scoase la titularizare ...
    pentru a se constata ca procentul celor care au luat titularizarea este ... foarte mare!
    majoritatea vor fi titulari ... fara post!
    si atunci, la ce bun?
    acesti oameni dau examenul asta din disperare.
    la noi in judet, de exemplu, la Limba si Literatura Romana, gimnaziu, a fost un singur loc titularizabil, si vreo 28 de candidati!
    la o medie de 37% titularizati, aprox 9 nu vor avea post!
    asta e invatamantul romanesc de azi!
  • +1 (1 vot)    
    Nu e asa... (Luni, 19 iulie 2010, 16:24)

    Dorian Gray [anonim]

    Felul in care e prezentata stirea e prostesc. Din cei 37% care au luat minim 7, poate ca nici jumatate nu se titularizeaza...ati spus cumva cate posturi titularizabile (in procente) exista, raportat la numarul celor inscrisi? Plus ca daca din aia 37%, 10% sa zicem sunt dintr-un singur judet , la cateva materii unde nu au fost posturi titularizabile...ceea ce prezentati voi ca stire nu are nici o relevanta
    • +1 (1 vot)    
      aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu mai sus (Luni, 19 iulie 2010, 16:40)

      io [anonim] i-a raspuns lui Dorian Gray

      apoi am vazut ca informatia era in articol.
      deci 5.700 posturi si 12.000 ... titulari!
      titulari pe ce?
      si intr-adevar, statistica asta este la nivel national, la nivel local au fost si situatii mai dramatice (vezi exemplul descris de mine).
      dupa cum este posibil sa existe si situatii contrare, cu discipline la care nu s-au ocupat toate posturile pentru ca candidatii nu au obtinut nota minima de titularizare.
      totusi, articolul nu e lipsit de relevanta, macar prin prisma faptului ca notele au fost relativ mici in ciuda concurentei acerbe !!!
      lucrul asta vorbeste de la sine!
    • +1 (1 vot)    
      da, concurenta a fost de 10 pe loc (Luni, 19 iulie 2010, 16:54)

      hm [anonim] i-a raspuns lui Dorian Gray

      nu toti cei ce au dat examen sunt sau au fost profesori, evident :D
      si exista foarte multe posibilitati sa nu gasesti nici jumatati de posturi cu note peste 8.

      de ce vor unii sa fie profesori? pe langa treaba cu un job versus somaj, sau stabilitatea in timp de criza? - unii pentru ca asta este vocatia lor.
      eu vreau sa predau pentru ca asa pot practica ce am facut in facultate, si pentru ca inca imi mai fac iluzii ca este o munca utila. (de fapt nu este, dar profesorii sunt o specie mai idealista :D)
    • +1 (1 vot)    
      Cam asa e (Luni, 19 iulie 2010, 17:03)

      bogdan192 [utilizator] i-a raspuns lui Dorian Gray

      Prietena mea a dat testul si anul asta (al treilea an la rand cand il tot da). E profesoara de limba romana la un liceu din capitala. Netitulara.

      In fiecare an sta cu frica sa nu ramana fara post sau cu jumatate de post de aceea incearca sa invete cat mai bine de fiecare data si sa isi incerce sansa la unul din cele 4 posturi de titular care se scot la concurs.

      Concurenta e acerba. Anul asta au fost vreo 200 de candidati pentru acele 4 pozitii. A luat doar 8.80 pentru ca subiectele au fost (spune ea) destul de dificile si e a doua nota din liceul ei, ceea ce inseamna ca la anul s-ar putea sa prinda postul cu clase cu elevi mai putini sau sa prinda chiar jumatate de norma. Asta inseamna ca o sa trebuiasca sa alerge intre scoli daca vrea norma intreaga. Adica un salariu de 850 de lei. Dupa 5 ani de facultate si un master. Ghinionul ei a fost ca cealalta profesoara netitulara din scoala ei care a dat examenul a avut unul din subiectele mai grele ca tema pentru lucrarea de licenta si a luat 9.50.

      Acum ca sa raspund comentatorilor neavizati de mai sus:
      E usor sa dai din taste cand habar n-ai despre ce vorbesti. Unii oameni apreciaza meseria asta. Ii defineste in societate si o fac din placere. Tineri sau batrani, o sa-i recunoasteti de fiecare data cand o sa aveti norocul sa stati de vorba cu ei. Muncesc lunar pe un salariu de toata jena in comparatie cu valoarea pe care o aduc societatii si sunt tratati cu indiferenta sau "huo" cand isi cer drepturile. De cele mai multe ori sunt multumiti cand unii din copiii pregatiti de ei ajung sa se realizeze si sa aduca ceva in plus societatii care i-a educat.
      Da, sunt convins ca sunt profesori care nu au ce cauta in invatamant, dar pana acum nu am vazut nici unul. Imi amintesc majoritatea celor care m-au ajutat sa devin ceea ce sunt prin scoli si de la majoritatea am amintiri placute. De la toti am avut ceva de invatat.
      Ma uit la copii pe care incearca sa-i invete carte prietena mea si ma iau cu mainile de cap.
      • 0 (2 voturi)    
        Piata... (Luni, 19 iulie 2010, 17:39)

        Costique [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

        ...Din nefericire , ceea ce trebuia sa stiti deja ca profesori, NU TOATA FLOAREA LICENTIATILOR POT SA FIE PROFESORI! Cand populatia scade , cum sa creasca numarul de profesori? Din ce mama economiei sa fie sustinuti? Cum pot profesoriisa solicite bani mai multi cand stiu ca ei nu se fabrica ci se produc in plusvaloare care in Romania nu prea se mai face?
        Ia uitati-va acum 20 de ani ce rapoarte de populatie erau, cand faceati scoala si apoi mai vorbim de economie versus educatie...
  • -1 (1 vot)    
    Asa profesori, asa elevi (Luni, 19 iulie 2010, 17:02)

    lilia [anonim]

    Paiiiiiiiii, fratilor va mai mirati de rezultatele elevilor de la BAC si capacitate.Asa profesori, asa elevi. Si vor salarii mati, si au o grama" de concediu pe an, si iau o caruta de bani pe pregatiri particulare, neimpozitate.
    • +1 (1 vot)    
      matematica in cui (Luni, 19 iulie 2010, 17:18)

      hmmm [anonim] i-a raspuns lui lilia

      daca a fost o concurenta de 10 pe loc, cati dintre candidati credeti ca au fost profesori? ca doar nu s-au redus de 10 ori posturile de anul trecut pana acum?
  • 0 (2 voturi)    
    Domnilor profesori... (Luni, 19 iulie 2010, 17:04)

    menandy [utilizator]

    ...mai puneti mana si pe carte si mai lasati meditatiile!!!