Efectele serialului “Generația lu’ tata”, o coproductie HotNews.ro - Kamikaze

Blaga despre contractul ginerelui cu statul: O sa-i rog, asa, frumusel, sa renunte, ca n-o sa-si ia banii niciodata. Asociatul ginerelui:  Domnul ministru, cind zice ceva, aia va fi

de Silviu Apostol     Kamikaze
Miercuri, 2 iunie 2010, 23:59 Actualitate | Esenţial


La aproape doua saptamini de la serialul “Generația lu’ tata”, coprodusa de HotNews.ro și Kamikaze, ministrul Vasile Blaga a facut, in premiera, declarații publice pe subiect. Pe subiectul contractelor de zece milioane de euro pe care firma ginerelui sau, Ionuț Rudeanu, le-a incheiat cu statul. Declarațiile publice ale ministrului de Interne sigur i-au intristat familia, așa ca ne vedem nevoiți sa le preluam.
  • Blaga pentru EVZ: Ce ma deranjeaza este ca nu mi-a spus si ca a participat alaturi de altii la doua licitatii la firme de stat. I-am si spus foarte clar sa nu mai participe la nicio licitatie la stat cat eu detin o functie publica, pentru ca se interpreteaza.
  • Neicu, asociatul ginerelui lui Blaga, pentru Kamikaze: Deci omul sigur va rezilia, nu-l cunoașteți pe d-l ministru Blaga. Domnul ministru, cind zice ceva, aia va fi. Deci nu exista alta virgula, sa știți. Deci daca a zis domnul ministru asta… Și-așa asta mic ii pare rau ca a facut chestia asta.
Astfel, in interviul aparut miercuri in Evenimentul Zilei, Blaga a precizat ca ii va cere ginerelui sau, patron al unei firme de paza, sa renunțe la contractele pe care le are cu instituții publice. Este vorba despre contracte in valoare de zece milioane de euro, ciștigate la Ministerul Transporturilor și la Compania Naționala a Huilei, care funcționeaza in subordinea ministrului Adriean Videanu.

Azi, impreuna cu colegii de la HotNews.ro, am verificat la companiile de stat daca ginerica a respectat dorința socrului. Directorul general al CNH, Constantin Jujan, ne-a declarat ca, deocamdata, nu poate fi reziliat contractul cu Axis Security (firma de paza a lui Ionuț Rudeanu – n.r.).

Asta pentru ca, deși licitația a fost finalizata și atribuita, nu a putut fi semnat nici un act cu Axis Security. Deoarece Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor nu a emis decizii finale pentru contestațiile depuse de catre perdanții licitației ciștigate de firma ginerelui lui Blaga.

La Direcția Regionala de Drumuri și Poduri Timișoara (subordonata Ministerului Transporturilor), directorul adjunct ne-a explicat iritat ca nu poate oferi raspunsuri despre Axis Security așa repede cum dorește presa și are nevoie de timp sa stringa informații. Ionuț Rudeanu, ginerele, n-a fost de gasit la nici unul dintre sediile firmei.

Mihai Neicu, insa, partenerul de afaceri al lui Rudeanu, ne-a ajutat cu informațiile de care aveam nevoie. Așa cum a relatat HotNews.ro, Neicu (patron al firmei de paza Nei Guard) este in prezent membru PDL și cel cu care Rudeanu a participat, in asociere, la licitațiile pentru contracte pe bani publici.

Mihai Neicu ne-a asigurat de citeva ori la rind ca Rudeanu va respecta dorința lui Vasile Blaga. “Daca șeful a zis treaba asta, asta se va intimpla”, a declarat Mihai Neicu in legatura cu afirmațiile lui ministrului de Interne din EvZ privind renunțarea ginerelui la contractele cu instituții publice. Redam in continuare declarațiile lui Mihai Neicu pentru Kamikaze:

Rep: Axis a apucat sa iasa din acele asocieri (contracte ciștigate in asociere cu NEI Guard – n.r.) prin reziliere?
MN: Astazi sau miine, omul iși face procedurile cum a spus d-l ministru, ca nu e de capul lui. Deci, sigur se va face. Inca ceva. Ne-ați facut pe toți de parca sintem infractori. Noi suntem companii puternice in Romania.

Rep: Dar cum ați ajuns la d-l Rudeanu?
MN: Pe d-l Rudeanu il știu de mult, de cel puțin paisprezece ani. N-am nici o treaba cu domnu’ Blaga, cum a zis Dan Tapalaga. Eu il știu pe omul asta de mult. Și chiar eu i-am spus acum vreo doi ani: bai, tre’ sa faca ceva. El e doctor stomatolog, are un cabinet. Exista un studiu in Romania, ca pina in 2015 piața numarul 1 in Europa va fi piața romaneasca și piața greceasca. Și i-am zis acum doi ani și ceva: bai, fa-ți o firma de securitate, ca ești bun pe tehnic și pe astea. Și omu’ a ințeles și a zis “bine, uite, fac și eu asta”. I-am dat toate alea, uite cum se fac contractele. Eu am zece ani de firme de securitate. Și io am zis: “te ajut, mergem la licitații impreuna, vedem ce-o fi”.

Rep: Aveți cumva un numar de telefon al domnului Rudeanu?
MN: Dom’le, și daca l-aș avea… Va dați seama, omul din toate parțile… Deci omul sigur va rezilia, nu-l cunoașteți pe d-l ministru Blaga. Domnul ministru, cind zice ceva, aia va fi. Deci nu exista alta virgula sa știți. Deci daca a zis domnul ministru asta… Și-așa asta mic ii pare rau ca a facut chestia asta. Eu va spun ca la stat nu vreau sa intru. Aștia de la AND (CNADNR – n.r.) n-au bani sa treaca strada. 97% din contractele mari eu le am private.

Tot cu privat o sa ma duc pina mor. Va dați seama ca la 26 de ani omu’ asta ii e frica sa mearga la masa ca se spune ca s-a intilnit ginerele lui Blaga cu X? Adica pe omul asta l-ați terorizat. Copilul asta s-a speriat, a stat la Deva. Efectiv nu ințelege la 26 de ani. Eu va spun sigur ca daca domnul ministru, care-l cunosc de-o viața, a zis ca se reziliaza, credeți-ma ca așa se va intimpla. Deci dinsul este un om hotarit. (Text preluat din revista Kamizake)
  • Blaga pentru Evenimentul Zilei: O sa-i rog, asa, frumusel, sa renunte, ca n-o sa-si ia banii niciodata
Rep EVZ: Ginerele dvs, medic stomatolog, si-a descoperit interesul pentru a obtine o licenta in domeniul protectiei si pazei exact dupa ce ati devenit ministru de interne. Cum va explicati?

Vasile Blaga: Ca are o activitate privata nu ma deranjeaza deloc. Prefer sa aiba o activitate privata si sa nu lucreze la stat. Ca desfasoara o activitate in domeniul acesta iar nu ma deranjeaza. Sunt 160.000 de oameni care lucreaza in astfel de societati. Absolut toti cetatenii romani care indeplinesc conditiile legale pot lucra in astfel de societati. Ce ma deranjeaza este ca nu mi-a spus si ca a participat alaturi de altii la doua licitatii la firme de stat. I-am si spus foarte clar sa nu mai participe la nicio licitatie la stat cat eu detin o functie publica, pentru ca se interpreteaza. Nu mai intereseaza pe nimeni ca de fapt costurile sunt la jumatate decat inainte. Pur si simplu lucrurile sunt interpretabile si cu lucrurile acestea nu sunt de acord.

Rep EVZ: Adica i-ati interzis sa mai participe de acum inainte...
VB: 
Nu va mai participa si o sa-i rog asa, frumusel, sa si renunte, ca n-o sa-si ia banii niciodata. E atata de lucru in mediul privat, o sa aiba unde sa lucreze daca asta doresc sa faca.

Sa renunte la ce? La cele doua contracte incheiate cu CNADR si CNH Petrosani?
Da. De altfel, partea lor e foarte mica din cate am inteles.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3763 vizualizari

  • +4 (18 voturi)    
    batjocura si sfidare ! (Joi, 3 iunie 2010, 0:03)

    leana [anonim]

    daca blaga crede ca isi bate joc de noi se inseala ! sa-i fie rusine, nu avea cum sa nu stie de acele contracte, ne sfideaza acesti nesimtiti !
    • +1 (3 voturi)    
      Romania ,tara raului !nu le pasa de nimic... (Joi, 3 iunie 2010, 7:06)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui leana

      ..vamesul Blaga ,ofiter acoperit ,cutare ministru =ofiter acoperit ,unde va uitati ,in orice partid numai lichele si oameni de nimic,pusi pe si scosi la furat!contracte din energie, facute in bataie de joc pentru interesele tarii ,autostrazi mai scumpe decat daca erau construite pe Marte, pensii de batjocura -s-au prea mari sau prea mici-ministrii balbaiti ca seitan si vladescu care isi schimba zicerile din 2 in 2 ore,Trotineta si Tricicleta= lideri ai opozitiei ,teleVizuini isterizate ,care organizeaza greve generale doar pe sticla,cu liaota de papagali si gusteri de sindicat, un circ si un carnaval al raului cum nu mai exista in alta tara...
    • +3 (7 voturi)    
      nope... (Joi, 3 iunie 2010, 9:26)

      me [anonim] i-a raspuns lui leana

      sfideaza numai pe cei 50 si ceva % care au votat PDL... (a nu se intelege ca PSD era mai bun).
      restu sunt doar:"victime colaterale"

      PS: intr-o tara civilizata blaga era multumit daca scapa doar cu demisia/demiterea... aici il doare fix in dos cum au facut pe rand toti politicienii de la toate partidele. am mai spus-o si o mai spun, noi suntem prosti pentur ca suportam!
    • +1 (3 voturi)    
      eu cu cine votez (Joi, 3 iunie 2010, 9:43)

      george [anonim] i-a raspuns lui leana

      Aud ca s-ar infiinta un nou paritid , sa votez cu ei ?, sa le dau si lor o sansa ?
      Am ca dat sanse la multi in ultimii 20 ani , nu o sa mai apuc sa dau in multe la altii ...
      Tepes doamne unde esti ?
  • +10 (18 voturi)    
    absolut... (Joi, 3 iunie 2010, 0:21)

    lara croft [anonim]

    induiosator!
  • +3 (13 voturi)    
    absolut.... (Joi, 3 iunie 2010, 0:57)

    tzuptzup [anonim]

    Gretos!
  • +5 (11 voturi)    
    E buna si presa (Joi, 3 iunie 2010, 1:09)

    www.carbon14.ro [anonim]

    Cand justitia nu functioneaza si bunul simt nici atat, e buna si o sperietura din asta de presa ca sa opreasca unele contracte.
    • +3 (17 voturi)    
      Cina a zis ca ar fi ilegal? (Joi, 3 iunie 2010, 1:40)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui www.carbon14.ro

      Daca ai fi studiat nitel legile, observai ca nu e ilegal ca ginerele sa aiba contract cu minsterul socrului. Da' na, generatia Realitatea TV intii vorbeste si mai apoi zimbeste. Si ministrul ce ar fi putut face decit sa rezilieze contractul. La prietenii vostri din PSD si PNL nu existau situatii din astea???? Sau daca nu zice Realitatea TV nu e?
      • -1 (1 vot)    
        Asa... (Joi, 3 iunie 2010, 6:40)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Pai nu este ilegal constractul... poate doar modalitatea de castigare a lui...
        Daca totul este alb si frumos... de ce renunta la contract??? era foarte mica partea (din 10 milioane Euro ???)
        • +1 (1 vot)    
          Pai asta ziceam si eu (Joi, 3 iunie 2010, 11:53)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui Eu

          Postarea mea e un raspuns la comentariul de mai sus. Habar na-m care e partea ginerelui si daca a obtinut sau nu legal contractul
      • -1 (3 voturi)    
        credul esti (Joi, 3 iunie 2010, 8:46)

        el che [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        tu chiar nu ti-ai dat seama ca esti furat LEGAL?
        si contractele umflate sunt o forma legala de furt. Cat despre PSD si PNL nu inteleg ce rol au in discutia asta. Vezi pe undeva in articol PSD si PNL?! PDL e la putere acum...mai lasati povestea "trecutului glorios"
        • +2 (2 voturi)    
          Nu sunt credul (Joi, 3 iunie 2010, 11:56)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui el che

          Doar am raspuns comentariului initial care sustinea ca e o problema de justitie. Nu e o problema de justitie ci una morala. Si faptul ca renunta ginerele la contract e un mare pas inainte fata de ce se intimpla pina acum. Cit despre PSD si PNL, problema mea e ca se duce o campanie de presa impotriva PDL pe care nu am vazut-o cind guverna PNL + PSD. Si nu e deloc corect. Da, PDL-ul fura si el, dar ma simt mai in siguranta cu PDL decit cu Geoana presedinte si cu viziunile economice ale PNL, care ne-au adus in situatia asta disperata.
      • 0 (0 voturi)    
        frate (Joi, 3 iunie 2010, 9:27)

        me [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        cand o sa se opreasca razboiu asta intre psdisti si pdlisti (desi din comentariu lui nu as intelege ca ar fi psdist)?
        ei asta vor sa ne certam intre noi ca prostii ca sa fure in continuare...
  • -6 (8 voturi)    
    Bani (Joi, 3 iunie 2010, 3:24)

    K [anonim]

    Ia'uite, au virat banii la postacii pdl...
  • +3 (5 voturi)    
    bietu' puiut (Joi, 3 iunie 2010, 6:52)

    Nela [anonim]

    Hai, ma, railor..."Si-asa asta mic ii pare rau"...Si tata-socru nu stia nimic-nimic, zau! Uite, acum c-a aflat, sa vedeti ce il va pedepsi! Nici bani de inghetata n-o sa-i mai dea!
  • 0 (0 voturi)    
    organizatorii (Joi, 3 iunie 2010, 7:10)

    panfil flecaru [anonim]

    licitatziilor stiu sa interpreteze. cum zice dl. blaga, se interpreteaza, fara reprosh. :-)
  • 0 (0 voturi)    
    Romania merita (Joi, 3 iunie 2010, 9:08)

    Mihai [anonim]

    pe acesti ministri, premier, presedinte.
    E o dreptate divina ceea ce se intampla acum in Romania, eu propun ca salariile si pensiile sa fie taiate cu 99.9% si sa fie dati toti clientelei politice, sa imprumutam 1000 mld euro si sa fie dati prime companiilor cu cele mai mari pierderi, baietilor destepti sau cui mai vor ei, numai pentru romanii de rand sa nu se faca nimic, doar sa li se mareasca taxele si impozitele.
    Asa e cand votezi pe aia "curati".
  • +3 (3 voturi)    
    lacrimi (Joi, 3 iunie 2010, 9:14)

    eunuamid [utilizator]

    daca Blaga nu plange , eu nu il cred!
    10 mil de euro, pt o firma de paza, ca sa pazeasca ce?
    caile ferate? nu mai bine investeau baini astia in infrastructura CFR?
    sunt PDL-ist, da incep sa nu ii mai suport nici pe astia!
    PSD e si mai rau!
    si atunci...eu cu cine votez?
  • +2 (4 voturi)    
    nu exista onoare la portocalii,decat minciuna (Joi, 3 iunie 2010, 9:35)

    a3-ist [anonim]

    daca ar avea onoare, blaga si-ar da demisia.
    dar n-are!
    exact ca toti "buldogii" portocalii, de pe langa "macelaria" bugetului de stat.
  • +1 (1 vot)    
    Ne sfidati, Dle Blaga.... (Joi, 3 iunie 2010, 9:55)

    lili [anonim]

    Ma tot intreb de multe ori cand vad astfel de afirmatii facute de oameni maturi si cu ceva experienta in relatiile cu cei din jur, chiar credeti vreo clipa in afirmatiile pe care le faceti, chiar ne credeti asa prosti sa luam de bune astfel de bazaconii, facute la stramtoare de oameni care ar trebui sa aiba mai presus de orice CINSTEA si IMAGINEA ca sa nu ajunga sa fie facuti praf in presa. Dumneavoastra, aveti o imagine buna in ce va priveste, cum va vedeti ca om ??!! Cinstit si sarac, precum dl Iliescu nu puteti sa ne spuneti, ca aveti ceva avere, dar totusi, cam cum va vedeti ??!!!
    Restul, conflicte de interese, povesti d-astea,.... e deja alta poveste, s-o descurce cei de la ANI....
  • 0 (0 voturi)    
    Deci...Neicu a baut cerneala (Joi, 3 iunie 2010, 10:00)

    analfabetii dracului [anonim]

    Neicu ala e un analfabet sadea. Parca e fratele lui Van Ghele. Daca astia inca mai cistiga licitatii in tara asta, atunci nu mai e nici o speranta.
  • +1 (1 vot)    
    cioara vopsita!? (Joi, 3 iunie 2010, 10:33)

    carcotasu' [anonim]

    Asta suna cumva ca " iar si-a luat ala micu' napolitane si stie ca nu are voie ca nu's mancare sanatoasa!". Eu nu am stiut despre asta! :)
  • 0 (0 voturi)    
    Da' chiar asa! (Joi, 3 iunie 2010, 10:37)

    Vataful [anonim]

    Este posibil ca cineva sa castige o licitatie a Statului in mod cinstit (ca nu putem banui vreo manarie in cazul de fata! :)), sa presteze conform caietului de sarcini si totusi sa nu-si primeasca banii de la domnul Stat?

    Cam asa suna amenintarea D-lui Ministru:" sa renunte (adica noi nu avem nici un motiv sa-i reziliem contractul; n.a.), ca n-o sa-si ia banii niciodata".

    Daca tot s-a deranjat omul sa castige licitatia, poate ca isi face si treaba. De ce sa nu-i dai banii? Ca nu vrei tu?

    Atitudine de vataf!
  • 0 (0 voturi)    
    Mafiotii...tot mafioti... (Joi, 3 iunie 2010, 10:42)

    TED [anonim]

    Scriu de mult acelasi lucru...PDL=gasca de hoti si mafioti condusa de marinarul betiv si corupt....
    Asta e adevarul....si ma bucur ca sustinatori(cred din ignoranta) ai pedeleilor incep sa realizeze ce prostie au facut....
    Dar acum e problema noastra....din pacate a intregului POPOR ROMAN....
    Noi mai avem totusi o tara ....poate de aparat...nu trebuie sa-i lasam pe nemernicii astia sa mai faca ale imprumuturi ca sa fure banii....tot noi platim....mai bine mergem peste ei sa le spunem si sa le aratam ce vrem noi...
    Si de data asta cred ca trebuie pedepsiti toti cei care au facut averi uriase prin furt(personal cred ca toti)...nu numai Basescu....
    Hai sa le aratam dreptatea poporului....
  • -1 (1 vot)    
    Gogoasa (Joi, 3 iunie 2010, 10:52)

    Romanca [anonim]

    Dar nu ti-e rusine,Blaga? Cum vine asta ca nu ai stiut ce face ginerele?! Nu deschide gura,cine se scuza se acuza. Macar de atata urma de bun-simt sa dai dovada. Pana cand vom mai accepta aceste minciuni??? S-a furat si se fura in continuare,nu va e rusine,ca tineti o tara intreaga intr-o criza ce poate fi solutionata? Mi-e scarba de aceste comportamente de sarlatani!
  • +1 (1 vot)    
    Se interpreteaza orice (Joi, 3 iunie 2010, 11:25)

    dave [anonim]

    Pai daca Blaga nici habar nu avea ca cei doi s-au dus al licitatie care e problema? Daca sunt rude inseamna ca nu mai au voie sa faca afaceri de loc? Sa se ia caietul de sarcini si sa se verifice celelalte oferte.. daca totul este legal si au avut cea mai buna oferta care e problema?