UPDATE Guvern: Spatiul aerian romanesc ramane inchis pana luni la ora 12:00

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 18 aprilie 2010, 10:56 Actualitate | Esenţial


UPDATE (ora 12:47) Spatiul aerian romanesc ramane inchis cel putin pana luni la ora 12:00. Emil Boc a mai precizat ca spatiul aerian este deschis pentru survol, la o altitudine de peste 8.000 de metri. Decizia a fost luata in sedinta de duminica dimineata a Comitetului pentru Situatii de Urgenta, de la Palatul Victoria. Spatiul aerian romanesc a fost inchis partial din noaptea de vineri spre sambata, iar de sambata, de la ora 18:00, a fost inchis total.

Primul ministru a subliniat din nou, cu aceasta ocazie, ca nu exista pericole pentru sanatatea populatiei, din cauza norului de cenusa vulcanica.

Premierul a adaugat ca in acest moment nu exista nicio problema privind calitatea aerului. "Daca se va impune, vom face ceea ce vor face toti europenii", a afirmat Emil Boc, amintind ca nicio tara europeana nu a adoptat masuri speciale pentru protectia populatiei dupa eruptia vulcanica din Islanda.

Urmatoarea reuniune a Comitetului pentru Situatii de Urgenta este programata luni, la ora 10:00, premierul Emil Boc afirmand ca spera ca de maine "sa putem redeschide traficul aerian, macar pentru unele aeroporturi".

Reuniunea de duminica a Comitetului a fost cea de-a treia pe aceasta tema din ultimele zile.



Citeste mai multe despre   


















3229 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    o musca (Duminică, 18 aprilie 2010, 11:28)

    noname [anonim]

    sa se adune toti la un loc si sa sufle in el sa il redirectioneze in afara spatiului aerian. oricum ce fac ei acolo e pierdere de vreme si subiect pentru presa
    • +1 (1 vot)    
      Pierdere de vreme (Duminică, 18 aprilie 2010, 13:54)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui noname

      Daca nici tarile preocupate de asa ceva nu au vreo metoda de a rezolva situatia, cu atat mai mult, Romania ar trebui sa stea pe fundul ei si sa se rezume la inchiderea aeroporturilor.Pentru ast, nu e nevoie de conferinte de presa din ora in ora cu toti grasunii aia pe acolo.Oare cat iau pe orele suplimentare?Pana acum, nici unul nu a scos ceva inteligibil pe gura.
      • +1 (1 vot)    
        Ceva inteligibil (pe gura) (Duminică, 18 aprilie 2010, 14:17)

        Frobenius [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        Nu ti-a spus Boc ca vor face si ei ce vor face si ceilalti? Doar nu te asteptai la... initiative.
        Lasa prostiile si iesi la plimbare pe-afara. Nu e nici o primejdie, e senin, e soare, profita si tu de norul de cenusa.
  • -1 (3 voturi)    
    Sa fim originali! (Duminică, 18 aprilie 2010, 11:34)

    AlinN [anonim]

    Ma uit la stiri si ma distreaza cum toate guvernele europene intrerup traficul aerian timp de 12, 24, de ore si cand se apropie momentul in care traficul aerian ar trebui reluat se fac sedinte de urgenta cum este si aceasta, prin care se mai impinge suspendarea traficului aerian inca 12 ore. Propunerea mea ar fi sa suspendam pentru o saptamana doua traficul aerian, si daca incep altii sa circule, si nu cad precum mustele, dupa vreo zi doua sa anulam suspendarea.
    Sa nu uitam ca vulcanul asta poate erupe luni.
    • +1 (1 vot)    
      Exact (Duminică, 18 aprilie 2010, 14:01)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Da, ai perfecta dreptate: poate erupe luni intregi dar doar primele zile sunt ...periculoase.Problema cea mare este ca traficul aerian din Europa este cel mai hatotic din lume.Fiecare tara are reglementarile ei interne. Exista foarte multe spatii aeriene inchise traficului civil din motive de siguranta nationala, asa ca avioanele nu prea pot zbura in linie dreapta si nici sub anumite altitudini.Poate ca acum se vor gandi cei de la UE sa faca o lege unica si pt traficul aerian si sa permita zboruri aeriene si la altitudini mai mici decat cele obisnuite.Anumiti europeni sunt foarte sensibili insa la poluarea sonica produsa de avioane.Se pare ca consumul prodiselor BIO nu ajuta=))
  • -1 (5 voturi)    
    adevarata masura a incompetentei (Duminică, 18 aprilie 2010, 11:49)

    Dan [anonim]

    ...e in constituirea acestor comitete de urgenta si celule de criza.

    Conducatorii acestei tari par a nu avea incredere ca institutiile subordonate pot functiona normal, de aceea trebuie sa dirijeze ei nemijlocit diversele situatii neobisnuite.

    Or stii ei ceva. Probabil ca toate institutiile statului sunt impanzite de sefuleti de partid complet nepregatiti.

    Vai de noi!
    • +1 (1 vot)    
      aici nu exista nici un fel de dubiu (Duminică, 18 aprilie 2010, 13:49)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Se stie foarte bine cum sunt numiti sefii divereselor institutii din Romania.Procedura stabilita prin lege nu este respectata niciodata.Si cata vreme nimeni nu se plange, toata lumea e fericita.Opozitia nu se plange pentru ca asa face si ea cand este la putere.Si oricum, isi primeste feliuta si cand nu este.Eu, ca si simplu cetatean, ar trebuie sa fiu extrem de bogat ca sa ma pot lupta cu morile de vant.Dar si daca as incepe s-o fac, cred ca rapid as ajunge dupa gratii.Motive se gasesc.Sunt curios cum ar reactiona guvernul daca Romania ar fi lovita de un asteroid.Faca pariu ca nimeni nu are inca un plan pt asa ceva.Am lucrat intr-o institutie de stat si mi-a fost groaza cand am realizat cum se fac avansarile si numirile in functie.De asta am si plecat...
  • 0 (0 voturi)    
    zbor deasupra unui vulcan de cuci (Duminică, 18 aprilie 2010, 12:46)

    supozeam si eu [anonim]

    DEciziile se iau pe baza raportarilor de la Londra pentru ca doar o aeronava a British Airways a zburat o data prin cenusa unui vulcan indonezian si au scapat cu viata toti dupa un zbor planat de 260 si ceva de kilometri.La Londra sunt adunate experientele cele mai multe de zbor de pe toata suprafata planetei in cele mai diverse conditii atmosferice.Asta nu e tot.S-ar putea sa fie asteptat si softul necesar din SUA pentru stabilirea de culoare de zbor zilnice care sa poata permite ridicari si curse limitate...
    Tot ce am scris mai sus sunt doar simple supozitii si speculatii...
  • 0 (0 voturi)    
    Periculos? (Duminică, 18 aprilie 2010, 13:04)

    cititor9 [anonim]

    Ma intreb daca chiar e asa periculoasa aceasta cenusa...

    http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/8627545.stm

    Se pare ca nu.
    Ce e interesant ca toate deciziile se iau pe baza datelor raportate de centrul de monitorizare de la Londra. Nu stiu daca noi avem posibilitatea sa masuram compozitia aerului la mai mult de 2 m fata de sol...
    Sa vedem ce fac rusii cand ajunge la ei.
  • -3 (3 voturi)    
    propunere (Duminică, 18 aprilie 2010, 13:09)

    cristus [anonim]

    Propun sa se organizeze rapid o licitatie la nivel european si sa se incredinteze construirea de sosele firmei lui Cocos, sotul doamnei Elenei Udrea.
    Oricum, bine ca avem un personaj neafectat de norul vulcanic si aici ma refer la domnul Boc. La nivelul lui e mai greu, ar trebui sa-si ia iarasi ciocatele la purtare.
  • +1 (1 vot)    
    Politici de zbor la nivelul Europei (Duminică, 18 aprilie 2010, 13:14)

    zbor deasupra unui vulcan de cuci [anonim]

    Aaa... se pare ca cei de la dailymail au dat nitel de capatul povestii cu vulcanul din Islanda.E vorba doar de procedurile de securitate a zborurilor in caz de eruptie vulcanica ce trebuiesc revizuite.Pentru detalii se poate accesa:
    http://www.dailymail.co.uk/debate/article-1266998/As-cloud-thickens-pilots-asking--Why-just-fly-beneath-it.html
  • 0 (0 voturi)    
    cenusa (Duminică, 18 aprilie 2010, 14:17)

    vasi [anonim]

    mi-ar placea sa vad oamenii pe strada ninsi cu cenusa !
    Totul sa fie gri.
    Sa vad ce or sa mai zica nem-ernicii de ziaristi care ne-au alertat cu iarna "grea" prin care am trecut.
    La noi, din exagerare se castiga mult.
    De aia m-am invatat sa privesc cu mare selectie tot ce scriu "dragii" de ziaristi in demersurile lor de a manca o paine cat mai alba!
  • 0 (0 voturi)    
    Taxi24.ro (Duminică, 18 aprilie 2010, 14:39)

    Samy [anonim]

    Cine are nevoie de transport poate sa foloseaca si internetul, ex: Taxi24.ro sau altele
  • 0 (2 voturi)    
    OZN-urile pot zbura? (Duminică, 18 aprilie 2010, 14:49)

    koko [anonim]

    Statele europene exerseaza teoria cerului liber pentru a descoperi eventualele OZN-uri ale unor extraterestri neinformati!
  • 0 (2 voturi)    
    Vaccin impotriva prostiei (Duminică, 18 aprilie 2010, 15:02)

    mm [anonim]

    Am auzit ca s-a inventat un vaccin impotriva norului de cenusa! V-ati vaccinat?