UPDATE 1: Tupolev-154, aeronava prezidentiala poloneza: un avion vechi de 20 de ani, cu revizie capitala in 2009

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:42 Actualitate | Esenţial


Avionul TU-154
Foto: Tupolev
Tupolev-154 (Tu-154), avionul prezidential polonez care s-a prabusit simbata, a fost construit la 29 iunie 1990 si a fost folosit timp de 20 de ani, scrie ITAR-TASS. Avionul presedintelui polonez a fost supus unei revizii capitale in decembrie 2009, a declarat pentru programul Vesti-24, directorul general al uzinei Aviakor, Aleksei Gusev. Potrivit spuselor sale, actele de preluarea si reintegrare a avionului in exploatare au fost semnate la 24 decembrie 2009. Urmatoarea revizie urma sa aiba loc peste 6 ani.

Avionul Tu-154 fusese folosit de ultimii patru presedinti ai Poloniei: Wojciech Jaruzelski, Lech Walesa, Alexander Kwasnievski si Lech Kaczynski

Tupolev-154 (Tu-154), avionul prezidential polonez care s-a prabusit simbata, este construit in Rusia si a fost considerat mult timp una dintre cele mai sigure aeronave civile. Designul modelului a fost realizat in anii '60 si a fost utilizat intens de compania aviatica rusa Aeroflot. Este utilizat in continuare pentru zborurile interne din Rusia si din alte state ex-comuniste.

Ria Novosti scrie ca numarul maxim de pasageri al unui Tu-154 este de 180, iar in aeronava presedintelui Lech Kaczynski se aflau 132.

Avind o viteza de croaziera de 975 km/h, Tu-154 este unul dintre cele mai rapide avioane de linie, avind o durata de viata de 45.000 de ore (poate ajunge la 80.000 de ore dupa upgrade-uri). Este un avion "zgomotos", dar bine adaptat la conditii speciale, precum zonele extrem de reci din nordul extrem al Rusiei.

In ianuarie 2010, Aeroflot a anuntat retragerea flotei de avioane Tu-154 dupa aproape 40 de ani, ultimul zbor operat de o asemenea aeronava fiind Ekaterinburg-Moscova, la 31 decembrie 2009.

Surse: wikipedia, site-ul oficial Tupolev


Citeste mai multe despre   


















18894 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    rip (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:57)

    rip [anonim]

    hmmm
    Polonia... Rusia... evenimentele dintre cele doua tari din trecut,
    PLUS avion rusesc? de ce nu a picat in atata timp pe teritoriul Poloniei sau al altui stat si s-a intamplat tocmai in Rusia?
    Coincidenta sau manevra? oricum nu miroase prea bine.
    • 0 (0 voturi)    
      ha (Duminică, 11 aprilie 2010, 2:08)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui rip

      pai tu crezi ca avioanele pica unde ar trebui?
  • -11 (19 voturi)    
    Presedintele Poloniei zbura cu un avion expirat (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:10)

    MIHAI 2 [anonim]

    TU 154 - nu e ăla care facea
    candva zboruri spre Timisoara ?
    Eu intr-acolo am mers de cateva ori intre 1990 - 1999 cu un TU ....dar nu sunt sigur de numar....care te asurzea ...era si o legenda , pe care nu oboseau sa ti-o spuna colegii de zbor...cica daca i se strica motoarele - planeaza...
    *
    Auzi - da zgarciti si polonezii astia - isi expun presedintele la riscuri in loc sa
    ii cumpere doua avioane nou noute....
    Asa - ce s-a economisit se va risipi pe campania electorala.
    *
    Adevarul e ca polonezii sunt de fapt extrem de risipitori unde nu trebuie - mentin un Senat
    absolut inutil ,
    in loc sa treaca
    la un parlament UNICAMERAL (Seimul)
    in care PUTEREA să se confrunte exclusiv cu INDEPENDENTI care sprijina PUTEREA.
    • +6 (10 voturi)    
      simpatic (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:18)

      paraipan [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

      Paradoxul e ca un roman a ajuns sa de-a lectii altora despre cum trebuie guvernata o tara.
      • -1 (1 vot)    
        :D (Duminică, 11 aprilie 2010, 12:02)

        Gigi Maybachistu' Polonez [anonim] i-a raspuns lui paraipan

        Mai mult, dă lecţii despre cum trebuie guvernată o ţară unor oameni despre care nu ştie nimic şi a căror limbă nu o poate nici măcar pronunţa, necum s-o înţeleagă...
        • +1 (1 vot)    
          Postarea mea era despre Romania (Duminică, 11 aprilie 2010, 13:04)

          MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Polonez

          ...care este guvernata impecabil...dar limba romana scrisa la misto e la fel de grea ca poloneza...
    • +8 (8 voturi)    
      ce nu inteleg (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:29)

      alex [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

      Ce nu inteleg eu e cum au putut sa isi trimita toti oficialii intr-un singur avion.

      Doamne fereste sa se mai intample asa ceva vreodata. Si condoleante Poloniei.

      PS: maretia unei tari se vede in capacitatea de a trece peste tragedii majore. Polonia are aceasta capacitate.
      • +1 (1 vot)    
        nu toti oficialii (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 15:57)

        vitea [anonim] i-a raspuns lui alex

        ..au fost in acel avion. Primul ministru D. Tusk nu era in el, plus presedintii celor doua camere a parlamantului la fel. Este parca o cutuma care spune ca primii trei oamnii in stat nu zboara impreuna...tocmai ca sa se evite colapsul unei governari in cazul unei asemeni tragedii ca cea de astazi.
  • +2 (2 voturi)    
    ceva acolo s-a intamplat .... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:13)

    ionica fonosch [anonim]

    [ http://www.airdisaster.com/cgi-bin/aircraft_detail.cgi?aircraft=Tupolev+TU-154 ]
  • +10 (10 voturi)    
    condoleante (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:21)

    ANONIM [anonim]

    CONDOLEANTE poporului polonez,lasam comentarile pentru alta data
  • +1 (1 vot)    
    dumnezeu sa ii odihneasca ! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:40)

    ionica fonosch [anonim]

    http://en.wikipedia.org/wiki/2010_Polish_Air_Force_Tu-154_crash
  • -6 (10 voturi)    
    Dumnezeu sa-i odihneasca! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:45)

    bubu [anonim]

    Noi nu avem norocul asta !
    • +1 (1 vot)    
      bravo (Duminică, 11 aprilie 2010, 2:11)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui bubu

      cand consideri moartea unui om ca fiind un noroc, vai de sufletul tau.... esti deja mort.
  • +2 (2 voturi)    
    presedintele poloniei (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 14:11)

    romeo [anonim]

    condoleante poporului polonez. dumnezeu sa ii odihneasca in pace.
  • +2 (2 voturi)    
    condoleante (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 14:21)

    john [anonim]

    Dumnezeu sa-i odihneasca!
  • +3 (3 voturi)    
    tragedie poloneza (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 14:52)

    iulian iulian [anonim]

    din anii 1975 exista un protocol-regulament care se refera la deplasarea sefilor de state pe aeronave. aceste reguli trebuie sa fie cunoscute de serviciile de paza si protectie a sefilor de state. o conditie esentiala este ca aeronava sa dispuna de patru motoare montate sub sau pe planurile de zbor. ceausescu asa dictator cum era respecta aceasta conditie. se deplasa cu boing 707. dar acuma e democratie si face fiecare ce vrea. vedem urmarile.
  • +1 (1 vot)    
    http://news.yahoo.com/s/ap/eu_russia_plane_crash (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 16:52)

    misescu [utilizator]

    'The presidential plane was fully overhauled in December, the general director of the Aviakor aviation maintenance plant in Samara, Russia told Rossiya-24. The plant repaired the plane's three engines, retrofitted electronic and navigation equipment and updated the interior, Alexei Gusev said. He said there could be no doubts that the plane was flightworthy.'
  • -1 (1 vot)    
    m-as mira... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 17:45)

    Marina [anonim]

    Avionul prabusit (la aterizare!!!) mergea în vizită la Smolensk pentru a marca împlinirea a 70 de ani de la masacrul de la Katin, unde trupele sovietice au ucis mii de polonezi!!! Nu suna bina. M-as mira sa nu fie ceva dubios... Plus ca erau mai toti oficialii tarii. Iar polonezii au suparat pe multi in ultimul timp su se pare ca nu au stat incovoiati de spate ca multi altii din fostele tari comuniste care au vandut tot ce aveau tarile lor.
  • -1 (1 vot)    
    rusia (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 21:46)

    david [anonim]

    accidentul sar putea sa fie povocat de catre rusi
  • 0 (0 voturi)    
    "un avion vechi" (Duminică, 11 aprilie 2010, 7:56)

    vasilescu [anonim]

    Cum avion vechi? Cum "AIRFORCE ONE" e tot atat de vechi inseamna ca suntem in asteptare sa gaseasca conditii prielnice de prabusire din varii motive?(53% fiind erori umane)
  • 0 (0 voturi)    
    Nu fiti naivi Dlor !!! (Duminică, 11 aprilie 2010, 10:22)

    jb [anonim]

    Costiugul zburator intitulat TU 124, era COPIAT dupa un model Mc Douglas american care nu mai zboara de 30 ani !! (DC 9 sau DC 10 ??)..Este un dezastru aviatic cu peste 60 (!!?) accidente si peste 2800 morti... Cum a fost posibil ca guv polonez sa foloseasca asemenea catastrofe, copii imprecise, maintenance de muscali beti. ? am zburat cu TU 104 si TU 124 (??) nu cred ca m-as urca inca odata in asemenea junkuri...
    Sa speram ca Dl Basescu nu va face gresala sa zboare cu un BO 707 vechi...si niciodata nu va survola teritorii muscale ??!!
    • 0 (0 voturi)    
      habar n-ai (Luni, 12 aprilie 2010, 8:11)

      esti mic [anonim] i-a raspuns lui jb

      Tu 154 este unul dintre cele mai sigure avioane construite vreo data -cel mai mic numar de incidente - nu este copia nici unui alt aparat -Tu nu ai zburat niciodata cu TU
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 11 aprilie 2010, 12:06)

    Gigi Maybachistu' Polonez [anonim]

    Durata de viaţă normală a unui avion este cam 30 de ani, iar aparatul polonez fusese recondiţionat şi se afla sub o garanţie de 5 ani sau 7500 de ore de zbor. Defecţiunea de natură mecanică e ultimul lucru pe care se poate da vina.