Sindicalistii de la Metrou negociaza astazi cu ministrul demis al Transporturilor pentru evitarea grevei anuntate incepand de maine

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 16 noiembrie 2009, 6:28 Actualitate | Esenţial


Liderii sindicalistilor de la metrou se intalnesc cu ministrul interimar al Transporturilor, Radu Berceanu in speranta ca vor gasi o solutie care sa anuleze greva generala anuntata de angajatii de la metrou pentru marti, 17 noiembrie. Angajatii Metrorex spun ca maine acest mijloc de transport nu va circula pana ora 16.00.  

Sindicalistii cer renegocierea contractului colectiv de munca, expirat la 1 noiembrie, si o crestere salariala de 20 de procente.

Saptamana trecuta angajatii de la metrou au protestat timp de trei zile pentru a-si sustine revendicarile.

Guvernul aprobase saptamana trecuta bugetul pe anul 2009 al Metrorex, ce include majorarea salariala de 23% aplicabila de la finele anului trecut, dar care prevede totodata anularea cheltuielilor cu tichetele de vacanta si tichetele cadou.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1168 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Revin cu propunerea (Luni, 16 noiembrie 2009, 9:11)

    Un roman anonim [anonim]

    Ce ar fi sa dam o lectie acestor lideri sindicali nesimtiti si sa ne constituim in parte civila actionand sindicatul in justitie pentru despagubiri la abonamentele ce nu pot fi folosite? De ce trebuie sa fim noi cei pagubiti in jocurile politice ale liderilor sindicali angajati poltic? Treaba lor ce politica fac dar nu pe banii si timpul nostru. Cat despre angajati, stiu ca nu pot avea nici o initiativa de fronda pentru ca ar plati-o scump. Vinivatii sunt exclusiv liderii sindicali care exploateaza necesitatea de marire a salariilor, necesitate comuna pentru toti angajatii.
    • +1 (3 voturi)    
      Greva calatorilor (Luni, 16 noiembrie 2009, 9:54)

      Lord Sith [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

      Eu propun sa le raspundem cu o greva a calatorilor. Nu sa renuntam sa calatorim cu metroul, de ce sa ne facem singuri rau. In schimb, propun ca pana la sfarsitul lunii sa nu mai cumparam si sa nu mai validam nici o cartela. Sarim cu toti parleazul, pentru cei care nu pot gasim noi o solutie pe unde sa intre. Asa o sa ii doara pe toti...pe conducere ca nu va avea incasari, iar pe sindicalisti ca nu vor mai avea cum sa ceara mariri pt. ca Metrorex nu va mai avea fonduri din cauza neplatii calatoriilor. Ce pot sa ne faca? Ne dau amenda tuturor.
      Problema e ca ce propun eu este greu de aplicat, romanii nu stiu sa se mobilizeze. Daca eram francezi poate reuseam un protest de genul asta.
    • +2 (2 voturi)    
      chiar asa, dar (Luni, 16 noiembrie 2009, 11:26)

      bedexe [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

      1. de ce nu iti faci un cont de utilizator aici si sa il folosesti pentru postari ? E usor sa dai cu bata in balta si sa pleci. Cred ca minimum de bun simt pentru credibilitate este sa iti asumi ideile.

      2. sunt de acord cu ideea, esti avocat? te ocupi tu?
  • +1 (3 voturi)    
    ??? (Luni, 16 noiembrie 2009, 9:25)

    Andrei [anonim]

    stie cineva cum voi putea ajunge din Drumul Taberei pana in Pipera? fara metrou????
    • +3 (3 voturi)    
      pa jos... (Luni, 16 noiembrie 2009, 9:40)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      pleci cu 2-3 ore inainte...
      oricum si cu masina faci tot atat, poate mai mult

      oricum maine cred ca o sa fie aglomerat si pe trotuar
    • +3 (3 voturi)    
      asa... (Luni, 16 noiembrie 2009, 9:41)

      41 [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      cu 41 pana la herastrau si pe jos pana la pipera.
    • 0 (0 voturi)    
      Este un tramvai (Luni, 16 noiembrie 2009, 11:40)

      Lilith [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Este un tramvai de la piata unirii. Daca nu ma insel 5 dar nu sunt convinsa. Cred ca cel mai bine te uiti pe ratb.ro si vezi acolo.
      Multa bafta :)
  • +2 (4 voturi)    
    In afara de creiere rosii (Luni, 16 noiembrie 2009, 9:29)

    gabifm [utilizator]

    angajatii metroului mai au ceva in cap?
    Fratilor, voi ati vrea, ca la intocmirea BVC 2009 un minim 50% sa se indrepte catre salarii / veniturile voastre. Nu. Trebuie facute investitii pentru case sufoca strazile Bucurestiului. Am auzit-o pe o tipa ce conditii grele de lucru au: nu au lumina naturala! Cu exceptia politistilor (care stau sub cerul liber iar ei cer sporuri pentru asta!) cred ca mai toti lucram la lumina artificiala.
    Radoi sa isi vada de senatu lui ca de BVC se ocupa cei ce se pricep.
  • +5 (7 voturi)    
    Eu cred ca va fi mini-Revolutie (Luni, 16 noiembrie 2009, 9:44)

    gigi [anonim]

    Daca nesimtitii astia indraznesc sa blocheze functionarea metroului dimineata.
    4000 de trantori subventionati de stat vor lefuri tot mai mari cand peste tot oameni sunt dati afara.

    Cu salariul mediu dublu fata de salariul mediu pe economie si cu alte bonusuri si sporuri care dubleaza acest salariu dublu, nu stiu cum mai au tupeul sa deschida gura.

    Traim in Romania....legile sunt facute pentru ca fiecare (in acest caz Radoi) sa faca ce vrea, daca vrea!
    • +2 (6 voturi)    
      Radoi (Luni, 16 noiembrie 2009, 10:05)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      este fost deputat PSD si actual membru al aceluiasi partid! Nu este cred deloc intamplator ca vrea sa faca greva inainte de alegerile din weekend!
    • +1 (1 vot)    
      Metrorex (Luni, 16 noiembrie 2009, 11:58)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Corect, nesimtiti!!
  • +1 (3 voturi)    
    mda... (Luni, 16 noiembrie 2009, 9:45)

    liviu_ [utilizator]

    o sa fie o zi interesanta maine...
    noroc ca stau la numai 2 statii de metrou de servici...
    nu trebuie decat sa plec cu vreo 30-40 minute mai devreme si sa merg pe jos...
    ma gandesc la cei care stau in celalalt capat... cred ca la ce aglomeratie o sa fie maine, o sa fie mai rapid sa ocolsti prin china...

    eu personal nu sunt 100% impotriva grevei de la metrou..., dar sa o faca fara sa deranjeze calatorii, care nau nici o vina pentru salariile lor
  • 0 (2 voturi)    
    am plecat bou m-am intors vaca (Luni, 16 noiembrie 2009, 10:14)

    judecata de apoi [anonim]

    Daca toti care au abonamente (si nu numai) ar da in judecata Metrorexul, v-ar scadea salariile ca sa aiba de unde plati despagubirile.
    • +1 (1 vot)    
      Sunt perfect de acord (Luni, 16 noiembrie 2009, 11:44)

      Lilith [anonim] i-a raspuns lui judecata de apoi

      Eu oricum daca fac greva am de gand sa le cer banii pe ziua respectiva.
      Trebuie sa schimb 3 autobuze ca sa ajung la servici fara metrou si sa merg si pe jos de mi se acreste.
      Nici nu vreau sa ma gandesc ce-o sa fie maine in autobuze si pe strazi :(((((
      Mai bine imi iau si concediu fara plata si le cer si banii pe concediu =))))
  • 0 (2 voturi)    
    back2basics (Luni, 16 noiembrie 2009, 10:56)

    Mazeta [utilizator]

    Noroc ca am bicicleta. Sper sa nu ploua prea tare.
  • 0 (0 voturi)    
    Radoi si momentul ales (Luni, 16 noiembrie 2009, 11:20)

    Observator [anonim]

    Sunt de acord cu Pitzi de mai sus, nu stiu de ce a luat minus-uri: "Nu este cred deloc intamplator ca [Radoi, liderul sindical de la metrou, PSD] vrea sa faca greva inainte de alegerile din weekend!" In fond, in afara de grevisti, in capul cui se mai "deconteaza" injuraturile publicului? Evident, si in capul celor de la aparatele puterii. Se va zice "las' ca si Berceanu / Boc si (inevitabil) Basescu"... Si atunci, la Bucuresti, oricum si intotdeauna o 'nuca' tare pentru PSD, se mai castiga ceva... Fiti pe pace insa: nu suficient pentru a bascula 'pro-Geoana' rezultatul!
  • +2 (2 voturi)    
    sa fie greva (Luni, 16 noiembrie 2009, 11:31)

    bedexe [utilizator]

    chiar vreau sa fie greva la metrou sa vada ca ne descurcam si fara .ei.

    daca se va face banda unica pentru RATB si se extinde tramvaiul, chiar nu mai avem nevoie de metrou.
  • 0 (2 voturi)    
    Sad, but true... (Luni, 16 noiembrie 2009, 11:32)

    Ava [anonim]

    Toti vrem salarii mai mari! Din pacate se intimpla vechea poveste: cei de sus isi smulg unul altuia ciolanul, in timp ce patura de jos = nefericitii care au nevoie de metrou ca sa nu faca 2 ore pina la munca, sufera.
    Traim in Romania....
    • 0 (0 voturi)    
      numai 2 ore??? (Luni, 16 noiembrie 2009, 12:38)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ava

      daca faci maine pana la munca 2 ore fara metrou o sa fie bine...