Guvernul a aprobat bugetul Metrorex pe 2009. Sindicalistii de la metrou nu renunta la greva

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:37 Actualitate | Esenţial


Liderul Uniunii Sindicatelor Libere Metrou Ion Radoi a declarat miercuri pentru NewsIn ca aprobarea bugetului Metrorex pentru 2009 nu va opri greva de la metrou, sindicalistii solicitand negocierea contractului colectiv de munca, cu o crestere de 20% a salariului, pentru 2010.

"Nu este asa de importat ca au aprobat bugetul, pentru ca oricum trebuia semnat, noi vom continua protestele si asteptam sa fim chemati la negocieri pentru a semna contractul colectiv de munca pentru 2010, dar nu o vom face decat cu o majorare a salariului de pana la 20%", a spus Radoi.

Circa 200 de angajati Metrorex au protestat marti si miercuri, in fata sediului Guvernului, nemultumiti ca la 1 noiembrie contractul colectiv de munca a expirat si ca bugetul de venituri si cheltuieli pe 2009 nu fusese inca aprobat. Liderul sindicatului USLM, Ion Radoi, a declarat ca, dupa 15 minute de asteptari, guvernantii i-au anuntat ca a inceput sedinta de guvern si nu mai au timp de discutii, astfel, angajatii Metrorex vor continua protestele in zilele urmatoare, conform programului anuntat initial.

Ulterior, Guvernul a adoptat bugetul pe anul 2009 al Metrorex, ce include majorarea salariala de 23% aplicabila de la finele anului trecut, dar care prevede totodata anularea cheltuielilor cu tichetele de vacanta si tichetele cadou.

Cu toate acestea, sindicalistii sustin ca marti, 17 noiembrie, va avea loc o greva generala a angajatilor de la metrou, care va bloca circulatia cu acest mijloc de transport pana ora 16.00. Aceasta va fi precedata de o greva de avertisment care va avea loc joi, 12 noiembrie, intre orele 4:00-6:00.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1951 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    multe mai vor! (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:57)

    dan [anonim]

    oare daca li se va propune somajul in cazul in care mai fac greve nu se vor potoli? in mediul privat se fac reduceri de personal de mai bine de un an, sa nu mai vorbim de mariri de salar de zeci la suta cum cer bugetarii
    • 0 (2 voturi)    
      Ion Radoi/ PSD&Metrorex (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 21:29)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Ion Radoi este fost deputat PSD si actual membru al aceluiasi partid. Acum se explica cred
  • 0 (2 voturi)    
    Optional (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 21:16)

    Cami [anonim]

    Daca e institutie strategica ar trebui sa n-aiba voie sa faca greva generala
    daca nu e institutie strategica atunci ne descurcam si fara metrou

    Eu folosesc metroul pana la job, dar ma descurc daca trebuie si cu masina, desi mai greu.

    Suntem in criza, e absurd sa ceri marire daca nu ai profit, si nu au.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu se poate asa ceva (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 22:02)

    Insomar [anonim]

    200 de oameni vor opri 650000 de calatori.
    Mi se pare incredibil!!!
    • -2 (2 voturi)    
      vrajeala (Joi, 12 noiembrie 2009, 12:37)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui Insomar

      Ba lasa vrajeala ca nu tine si 1 om poate opri metroul daca vrea, nu 200. ei sunt 4000 de angajati. O sa mergeti cu bicicletele la munca daca mai trancaniti mult acolo pe forum-uri. Asa ca ciocu mic si mergeti pe burta ca e apa pana la gat ( al vostru):D:D
  • +3 (3 voturi)    
    eu i-as da afara pe toti (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 22:23)

    kin3zu78 [utilizator]

    oricum mai mult de 50 % din angajari la metrorex se fac pe baza de rude si alte magarii , ca de..... salariu mare , munca putina. Am un amic care lucreaza tatal sau + fratele sau + el la metrorex , toti sunt mecanici de intretinere , programul lui incepe la orele 23:00 si tine pana la orele 05:00 . adica doar 6 ore de munca. !!! Si pe langa salariu are o gramada de alte sporuri. Eu sunt curios cum s-au anagajat toti 3 la metrorex ??? Sigur pe baza de concurs
  • +2 (2 voturi)    
    marire (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 23:38)

    Andi [anonim]

    cu ce marire a fost aprobat bugetul pe anul trecut? si cel dinainte? anul acesta, de criza, toate companiile au facut restructurari, iar ei cer cer marire, cu 20%.

    Iar daca in schimbul majorarii li se va cere sa faca restructurari?
  • +2 (2 voturi)    
    nesimtire (Joi, 12 noiembrie 2009, 0:55)

    ionut [anonim]

    astia de la metrou sunt fantastici, au niste super salarii, nu au fost dati afara si acu in preajma alegerilor se gasesc sa faca greva, de unde naiba sa le mai dea, o sa le dea geoana din rusia
  • +2 (2 voturi)    
    milogi (Joi, 12 noiembrie 2009, 9:38)

    ardelene [anonim]

    sau invatat toti cei ce lucreaza la stat sa ii tinem noi in spate cei care lucram in mediu privat .ce ar fi sa nu mai platim si noi taxele sa vedem de unde mai primesc salarii .daca au profit sa le dea daca nu sa primeasca cit produc .
    • -3 (3 voturi)    
      bai cocosel (Joi, 12 noiembrie 2009, 12:34)

      GIGI [anonim] i-a raspuns lui ardelene

      Degeaba va agitati voi spectatorii si telespectatorii ca oricum nu aveti nici o forta. Metroul e coloana vertebrala a transportului intr-o capitala europeana asa ca ciocu mic si joc de glezne ca nu va aude nimeni :D:D:D
      • +3 (3 voturi)    
        "cocosel" grevist (Joi, 12 noiembrie 2009, 13:55)

        mechanix [anonim] i-a raspuns lui GIGI

        gigi, pot paria ca si tu esti unul din cei 4300 de angajati "obiditi" ai metrorex-ului si ca acum salta inimioara in tine cand stii ca de la 3100ron ar putea sa iti iasa 4100ron lunar + ceva sporuri.

        problema este ca si tu si restul de 4000 de inconstienti care se dau la greve nu realizati cat de tare sariti calul.

        oare de ce ratb nu face niciodata scandal??? sunt mai prost platiti decat sunteti voi, in subteran. iar daca te urc la volanul unui autobuz in traficul de bucuresti mai mult de 2 ore o sa ai nevoie de consiliere psihologica din prima zi de munca.

        ratb nu face niciodata greva pentru ca este institutie strategica.

        daca e baiat destept, urmatorul ministru al transporturilor schimba titulatura si functiile instititionale ale metrorex-ului in institutie strategica (oricum statul subventioneaza peste 30% din bugetul metrorex-ului din buzunarele noastre).

        atunci veti fi liberi sa va dati demisiile si sa va faceti ceferisti, vatmani ratb sau maturatori de miezul noptii.

        unica diferenta este ca toate cele 3 categorii cam muncesc in comparatie cu voi...