Viena este orasul cu cea mai buna calitate a vietii din lume

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 28 aprilie 2009, 15:55 Actualitate | Esenţial


Palatul Schonbrunn din Viena
Foto: AGERPRES
Capitala Austriei, Viena, a surclasat orasul elvetian Zurich si se afla pe primul loc in clasamentul oraselor cu cea mai buna calitate a vietii din lume, potrivit rezultatelor unui top realizat anual de compania de consultanta Mercer. Studiul arata ca orasele europene se plaseaza in continuare in fruntea clasamentului.
 
Geneva, un alt oras elvetian, se afla pe locul trei in clasament, in timp ce Vancouver (Canada) si Auckland (Noua Zeelanda) impart pozitia a patra. Top 10 este dominat in continuare de orase europene, mai ales orase germane si elvetiene, multe dintre acestea mentinandu-si pozitia din topul de anul trecut: Düsseldorf, Munchen, Frankfurt (Germania) ocupa locurile sase, sapte si opt, iar Berna (Elvetia) ocupa locul noua.

Cel mai bine plasat oras din Statele Unite, Honolulu, se afla pe pozitia 29, in timp ce Singapore, locul 26, ocupa cea mai inalta pozitie din Asia, urmat de de Tokyo, pe locul 35. Paris, capitala Frantei, este pe a 33-a pozitie, iar capitala Marii Britanii, Londra, ocupa pozitia a 39-a in acest top.

Bagdad, capitala Irakului, ocupa si in acest an ultima pozitie a clasamentului, a 215-a.

Bucurestiul se claseaza pe locul 108, mentinandu-si pozitia de anul trecut si surclasand capitale europene precum Sofia (113) sau Moscova (168).

Analiza face parte din raportul anual editat de Mercer Consulting si intitulat "Calitatea vietii pe plan global" (Worldwide Quality of Living Survey), care examineaza 215 de orase. Fiecare este analizat pe baza mai multor criterii, intre care factorii sociali, politici, economici si de mediu, siguranta personala, sanatatea populatiei, educatie, transport, alte servicii publice.Orasele sunt comparate cu New York, pentru care a fost stabilit un scor de referinta de 100 de puncte.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6079 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Vancovuer (Marţi, 28 aprilie 2009, 18:34)

    Andrei [anonim]

    Stau in Vancouver de 12 ani si tot nu inteleg de ce e in top. Vancouver nu e nici primul nici macar intre orasele canadiene dupa statistica nationala.
    Mercer is full of it!
    • 0 (2 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 29 aprilie 2009, 11:07)

      Alex D. [anonim] i-a raspuns lui Andrei

  • +1 (3 voturi)    
    Montreal (Marţi, 28 aprilie 2009, 18:57)

    ady [anonim]

    daca dezastrul pe autostrada numit si Montreal e pe locul 15 la infrastructura in lume atunci chiar ca Mercer is full of s hit! adica e chiar in fata Toront-ului? astia cred ca au vizitat din avion orasele.
    • 0 (2 voturi)    
      E de discutat...sa nu fim carcotasi! :) (Marţi, 28 aprilie 2009, 20:47)

      Doru BARBU [anonim] i-a raspuns lui ady

      Ady, de 5 ani traiesc la Montreal. Ce pot sa iti spun (si probabil stii si tu asta daca locuiesti la Montreal) este ca infrastructura e f bine pusa la punct. Sunt cateva aspecte de discutat:
      1) Reteaua de autostratzi de Montreal e veche de vreo 40 de ani, poate si mai bine. E clar ca aceste autostrazi (eu am numarat 8!!!) nu mai fac fata traficului infernal din 2009. Dupa unele estimari (ale Ministerului Transporturilor din QC daca nu ma insel) in Montreal vin ZILNIC (la munca) vreo 70.000 de persoane din Laval si vreo 40.000 din Rive-Sud. Daca la astia mai adaugam numarul celor din Montreal...
      2) Sa nu fim carcotasi, s-a mai lucrat la unele portiuni de autostrazi (15 si 40), calitativ nu sunt rele, ba dimpotriva
      3) Referitor la calitatea proasta (pe anumite portiuni a unor autostrazi gen 520) nu uita ca in Montreal dinferentele de temperatura de la vara la iarna ajung leger la 60 de grade!!! Daca locuiesti la Montreal stii ce dure sunt iernile! Clima e mai dura in Montreal decat in Toronto!!! Apoi gandeste-te si la faptul ca, pentru transportul de marfa (cu tir-uri) sarcina utila in Ro era daca nu ma insel 22 de tone!!! In CANADA poti sa incarci si 40 de tone, daca nu chiar mai mult in anumite conditii de transporturi speciale!!! Stii ce inseamna asta? :)
      4) Autostrada 40, care "taie" Montrealul de la Nord (dinspre Quebec City) la vest (iesirea spre Ottawa) este, intr-adevar, super aglomerata din cauza traficului greu. Mi-a spus cineva care e de multi ani pe aici ca de fapt tot traficul greu dinspre SUA (in special New York) si zonele industriale aferente trece pe acolo (in drum spre Toronto si zonele industriale din jurul Toronto-ului). Daca e asa...iti inchipui atunci de ce e infernul asta!!!
      5) Montreal este insula, in momentul de fata nu vad pe unde ar mai construi autostrazi!!! Efectiv nu mai e pe unde! Stii ca, o buna portiune din autostrada 40 e suspendata!!! Spre deosebire de Toronto unde spatiul a fost "la discretie" pentru construirea autostrazilor!
      • +2 (2 voturi)    
        e intr-adevar de discutat... (Marţi, 28 aprilie 2009, 21:30)

        ady [anonim] i-a raspuns lui Doru BARBU

        Am vazut si circulat prin Toronto, Ottawa, Vancouver, Viena, Budapesta,Praga, Frankfurt, Essen, "reteaua de localitati si autostrazi" numita Benelux, ca nu realizezi cind treci dintr-o tara in alta autostrazile din nordul Italiei etc. Crede-ma, Montreal nu e de locul 15 si nu inaintea Toronto-ului.
        Pe de o parte are infrastructura relativ extinsa, pe de alta parte este invechita, nereparata (abia s-au apucat de 2 ani ceva mai serios, dupa prabusirea viaductului peste 25 parca) si se strica vazind cu ochii. Solutiile de dirijare sint complet depasite (vezi Decarie, Trucot, 25, Pont Champlain etc.). Sa lasam chestia asta cu temperaturile pentru ca nu numai in Montreal sint asa diferente intre vara/iarna. Pe de alta parte, daca vrei sa te referi strict la asta, nu vei avea intr-o zi de iarna o diferenta mai mare de 15-20de grade. Iar acea diferenta iarna/vara de 60 grade este acoperita treptat.
        Si hai sa-ti mai spun ce strica drumurile alea : SAREA, ca nu au auzit inca de inlocuitor asa cum deja folosesc si in Toronto si in UE.
        Nu confunda sarcina utila cu greutatea totala!!!
        Greutatea totala a unui tren rutier, fara permise speciale e de cca. 88-95.000 lb in QC - cca. 40-45 tone la 6 axe, daca nu ma insel (se poate sa mearga si pana la 50 sau 54 la 8 axe, nu mai stiu sigur-poti). Greutatea totala standard a unui tren rutier in UE este de 40 t la 5 axe Restul sint transporturi cu permise speciale, frecvente si in Canada si in UE (mai ales dinspre Olanda in interior). Dar importanta este pana la urma greutatea pe axe, si dupa cum vezi nu e mare diferenta.
        Ghici care este cea mai aglomerata trecere de frontiera USA /Ca? Windsor, podul Ambasador, iar traficul NE spre Midwest+west trece prin Toronto-Mississauga-Windsor-etc. mult mai multe masini! Pe de alta parte eu cred ca tu nu ai prins ambuteiaj in Toronto! Decarie e mic copil :-)! In concluzie nu vreau sa fiu carcotas dar in continuare cred ca tipii de la Mercer au trecut prin Montreal in zbor.
        • +1 (1 vot)    
          Ai dreptate...partial! :) (Marţi, 28 aprilie 2009, 22:23)

          dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui ady

          Salut Ady. Ai dreptate in ceea ce spui, insa as spune ca partial! :). Am prins si eu trafic infernal in Toronto, e groaznic. Stai linistit, nici Montreal-ul nu e scutit. Intr-adevar, sarea pe care o folosesc cei din Montreal iarna strica foarte mult, asa e. Raman insa la parerea ca si clima isi spune cuvantul. Am trecut 5 ierni aici, stiu ce spun!!! Reteaua e, intr-adevar, destul de veche, nu uita insa ca s-au facut eforturi foarte mari pentru a crea facilitati de transport. Gandeste-te la portiunea (de vreo 5-6 km cred) din Decarie intre intersectia cu autostrada 40 si Turcot!!! Practic toata acea portiune e "sapata" undeva la 6-7 metri (poate chiar mai mult) diferenta fata de nivelul solului. Stii despre ce vorbesc, nu? Cate mii, poate zeci de mii de tone de ciment au intrat acolo???
          Ei, daca mai punem si bulevardul Decarie, care pe ambele parti are cate 4 benzi....si care e PLIN, impreuna cu autostrada la orele de varf....Din cate stiu eu in prezent se discuta refacerea "echangeur-ului" Turcot (investitie estimata la 1.5 miliarde CAD pe o durata de 6 ani, cu cresterea considerabila a numarului de benzi) si investitii in infrastructura de vreo 15 miliarde CAD la nivel de QC!!! Mari probleme sunt cu Turcot, unde "ecologistii" (comunisti) se opun puternic, vezi doamne din cauza poluarii!
          NO COMMENT!!!
        • +1 (1 vot)    
          infrastructura != drumuri (Miercuri, 29 aprilie 2009, 1:11)

          disneyland [anonim] i-a raspuns lui ady

          "This year’s ranking also identifies the cities with the best infrastructure based on electricity supply, water availability, telephone and mail services, public transport provision, traffic congestion and the range of international flights from local airports."

          Prin urmare e posibil sa ai o retea de autostrazi mediocra dar sa fii bun in celelate domenii.
          • -1 (1 vot)    
            asa e disney.. (Miercuri, 29 aprilie 2009, 7:46)

            ady [anonim] i-a raspuns lui disneyland

            m-am gandit si la asemena lucruri dar ne-am luat cu Doru la discutii despre sosele :-). Numai ca in continuare nu inteleg de ce Toronto e dupa Montreal cind exista o mare diferenta la calitatea drumurilor in timp ce restul utilitatilor sint la acelasi nivel (mai putin transportul in comun din YYZ).

            Doru - stiu ca vor sa investeasca si sper sa se tina de cuvant, mai ales pe criza!
            Vezi ca si in YYZ sint autostrazi suspendate, iar numarul curent de benzi este de la 3 la 6 pe sens, un pic mai mari decit in YUL. Spor la treaba!
    • 0 (2 voturi)    
      Viena (Marţi, 28 aprilie 2009, 20:56)

      Wien bleibt Wien [anonim] i-a raspuns lui ady

      a fost musai survolata, pe caldaram se izbeau numai de semafoare rosii.
      • +1 (1 vot)    
        Wien ist anders (Miercuri, 29 aprilie 2009, 12:06)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui Wien bleibt Wien

        Oricum, la nivel de locuitor e destul de evident ca Viena este altfel decat restul oraselor. Mie-mi place tare mult.
        • 0 (0 voturi)    
          Wien, Wien - nur du allein ... (Miercuri, 29 aprilie 2009, 17:36)

          Wien bleibt Wien [anonim] i-a raspuns lui Alin

          Cat priveste locuitorii, e o poveste incalcita. Desi stau de 30 de ani dincolo de hotarele Capitalei, sunt sigur ca mai exista specimene care il iau pe turistul dezorientat la mana si-l duc pana la punctul indicat pe harta, despartindu-se de el cu remarca c-ar fi avut exact acelasi drum. Viata decurge pe-ndelete (Gemütlichkeit), aromele bucatelor ar putea ajunge pana si la carlinga aparatului de zbor, spatii verzi sunt din plin (mai ales Wienerwald) - insa oamenii se taxeaza adeseori reciproc cu adjectivul "scheißfreundlich": traducerea ad literam e cam imposibila, in practica inseamna ca-ti ranjeste in fata, din spate iti baga brisca in coaste. Pentru turist, deci, orasul ideal, pentru locuitor cam indoielnic pe locul intai.
  • +4 (8 voturi)    
    Aiurea (Marţi, 28 aprilie 2009, 20:58)

    zack [anonim]

    Sunt de acord cu Viena dar vad in top niste tampenii.San Francisco mai sus decat Barcelona???Astia nu stiu ce spun.Locuiesc in San Francisco si consider Barcelona un rai in comparatie cu aici.La orice nivel.
    • +3 (5 voturi)    
      Du-te in Barcelona si plimba-te pe acolo... (Marţi, 28 aprilie 2009, 22:25)

      vasilica [anonim] i-a raspuns lui zack

      Acum fiecare cu parerea lui, dar viata in nordul Californiei e chiar beton. Ai cateva ore de condus pana la Lake Tahoe, ai Napa si Sonoma, ai oceanul langa tine, poti sa mergi in Sausolito, ai ce face in oras, si multe altele...
      Nu zic ca Barcelona nu e beton, dar sa traiesti acolo nu cred ca se compara cu San Francisco.
      Depinde mult si intre ce oameni te invarti...
      • +5 (5 voturi)    
        Evident.. (Miercuri, 29 aprilie 2009, 2:36)

        zack [anonim] i-a raspuns lui vasilica

        ..fiecare cu parerea lui.Eu nu cred ca exista comparatie.
        San Francisco are ocean...Barcelona are Mediterana in care poti sa si inoti,fara rechini,pe plaja ai voie sa bei o bere...sa dai si sutienul jos...
        Cat faci tu pana la Lake Tahoe faci din Barcelona in sudul Frantei (St.Tropez,Marseille,etc) sau pana la Ibiza.
        Sausalito este un orasel frumos dar pe care il poti vedea,pe tot,pe jos,in 30 min.
        Cat despre San Francisco...e frumos (acolo stau) dar prea multe cartiere naspa,ghetto.
        Pun pariu ca nu ai fost in Barcelona.Nu se compara.
  • +1 (1 vot)    
    Cat e un apartament la viena? (Marţi, 28 aprilie 2009, 22:54)

    dragos [anonim]

    unul cu 2-3 camere? :)
    • +1 (1 vot)    
      Viena (Miercuri, 29 aprilie 2009, 9:37)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui dragos

      A inchiria un apartament in Viena tine de zona.
      Daca inchiriezi un apartament cu doua camere te costa incepand cu 350 de euro.
      Bucurestiul este mai scump
  • -2 (2 voturi)    
    Dar la noi? (Miercuri, 29 aprilie 2009, 0:10)

    Marius [anonim]

    Dar de reteaua de autostrazi din Romania nu vorbeste nimeni? Avem incepand cu 2009 inca 10 km de autostrada, care deja a fost si reparata inainte de darea in folosinta. Asta nu dovedeste calitatea vietii, grija fata de cetatean? Doamne ajuta (-ne)!
  • 0 (0 voturi)    
    Iar ne-au furat arbitrii ! CLASAMENTUL COMPLET: (Miercuri, 29 aprilie 2009, 8:24)

    MIHAI 2 [anonim]

    macar cluj napoca sau scornicesti sa fi fost incluse !
    *
    acum serios...

    exista doua clasamente:
    unul privind calitatea vietii,
    iar celalat privind infrastructura .

    ambele, inclusiv punctajele, se gasesc la adresa

    http://www.mercer.com/referencecontent.htm?idcontent=1173105#top_50_cities:_quality_of_living

    caliatea vietii:
    1. vienna
    2. zurich
    3. geneva
    4. vancouver
    5. auckland
    6. dusseldorf
    7. munich
    8. frankfurt
    9. bern
    10. sydney
    11. copenhagen
    12. wellington
    13. amsterdam
    14. brussels
    15. toronto
    16. ottawa
    17. berlin
    18. melbourne
    19. luxembourg
    20. stockholm
    21. perth
    22. montreal
    23. nurnberg
    24. oslo
    25. dublin
    26. singapore
    27. calgary
    28. hamburg
    29. honolulu, hi
    30. san francisco, ca
    31. helsinki
    32. adelaide
    33. paris
    34. brisbane
    35. tokyo
    36. boston, ma
    37. lyon
    38. yokohama
    39. london
    40. kobe
    41. milan
    42. portland, or
    43. barcelona
    44. washington, dc
    45. osaka
    46. lisbon
    47. chicago, il
    48. madrid
    49. new york city, ny
    50. seattle, wa

    clasamentul privind infrastructura:
    1. singapore
    2. munich
    3. copenhagen
    4. tsukuba
    5. yokohama
    6. dusseldorf
    7. vancouver
    8. frankfurt
    9. hong kong
    10. london
    11. sydney
    12. tokyo
    13. paris
    14. zurich
    15. atlanta, ga
    16. bern
    17. montreal
    18. toronto
    19. vienna
    20. hamburg
    21. helsinki
    22. oslo
    23. stockholm
    24. brussels
    25. washington, dc
    26. amsterdam
    27. nurnberg
    28. chicago, il
    29. berlin
    30. nagoya
    31. osaka
    32. new york city, ny
    33. boston, ma
    34. kobe
    35. dubai
    36. geneva
    37. melbourne
    38. adelaide
    39. brisbane
    40. perth
    41. honolulu, hi
    42. ottawa
    43. auckland
    44. madrid
    45. birmingham
    46. glasgow
    47. miami, fl
    48. wellington
    49. houston, tx
    50. milan
    51. seattle, wa
  • +2 (2 voturi)    
    Viena (Miercuri, 29 aprilie 2009, 9:33)

    Ana [anonim]

    Sunt printre norocosii care locuiesc in orasul castigator, Viena.
    Da, isi merita titlul pe deplin din toate punctele de vedere.
    Calitate nu inseamna doar autostrazi, ci si retea de transport in comun, statii perfect amenajate de metrou atat pentru cei in varsta, cat si pentru cei cu handicap locomotor, adica aici exista lifturi in fiecare statie de metrou ca fiecare, care are o problema si nu poate urca sau cobori pe propriile picioare sa poata ajunge civilizat sus sau jos.
    Calitate inseamna si calitatea aerului, si calitatea alimentelor si felul in care se rezolva problemele cetatenilor, felul in care politia isi face treaba, felul in care te simti pe strada la orice ora din zi si noapte, curatenie, linistea pe care cel de langa tine o pastreaza pentru a nu te deranja atat in metrou si masini cat si acasa in blocul in care locuiesti.
    Toate acestea reprezinta calitate, si da sunt mandra ca locuiesc in acest oras frumos care este Viena!
    • +1 (1 vot)    
      Vienna - un oras unde poti imbatrani fericit (Miercuri, 29 aprilie 2009, 15:11)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Un detaliu: trotuarele inalte de 5 cm,
      sunt exact la nivelul podelei tramvaielor .
      In tramvaiul vienez nu ”urci” ci pur si simplu pasesti.
      Mai mult decat atractiile turistice de consum,
      mi-au placut acea atmosfera linistita , lipsa de istericale si de fițe a bastinasilor , lipsa masinilor de teren .
      Ar trebui montata insa o aeroterma gigantica
      undeva in partea de vest , pentru ca in decembrie era geamul deschis spre Dunare si cam tragea curentul.
  • +1 (1 vot)    
    romania? (Miercuri, 29 aprilie 2009, 14:23)

    nick [anonim]

    Sa intelegem ca romania nici macar nu se afla in topul ala cu niciun oras. Nu e de mirare.
  • 0 (0 voturi)    
    clasamentul integral (Miercuri, 29 aprilie 2009, 19:41)

    dragos [anonim]

    http://www.scoop.co.nz/stories/CU0904/S00363.htm