MAE: Cetatenia romana nu inseamna cetatenie de infractor

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Joi, 29 ianuarie 2009, 17:40 Actualitate | Esenţial


Ministerul Afacerilor Externe isi exprima preocuparea profunda in legatura cu tentativele de incendiere a unor magazine aflate in proprietatea unor cetateni romani din Italia, aparute in urma viol comis de un grup de romani in Guidonia, si subliniaza ca numai aproximativ  0,278 % dintre romanii de acolo sunt arestati sau condamnati.

"Infractionalitatea nu are cetatenie, iar cetatenia romana nu inseamna cetatenie de infractor. Subliniem ca potrivit statisticilor, in Italia traiesc peste un milion de persoane. Raportat la aceasta comunitate, doar 0,278 % sunt arestati sau condamnati. Adevarata contributie a comunitatii de romani la societatea italiana este munca cinstita, care asigura aproximativ 1% din PIB-ul Italiei si taxe la bugetul acestei tari", informeaza un comunicat al MAE.

Ambasada Romaniei la Roma se afla in legatura cu proprietarii celor doua magazine si cu autoritatile locale. Niciuna dintre agresiuni nu s-a soldat cu victime. Incercarea de incendiere de astazi a dus la producerea de pagube materiale, se mai precizeaza in comunicat.
 MAE respingem in mod ferm culpabilizarea intregii comunitati de romani sau represaliile in orb, indreptate impotriva unor oameni pentru ca sunt romani, actiuni care contravin normelor si principiilor statului de drept.
 
Ministrul italian de extrene, Franco Frattini, a cerut adoptarea unor masuri severe impotriva strainilor care comit infractiuni in Italia, facand referire in special la cetatenii romani. Reactia vine dupa ce sase romani au fost retinuti de politisti, fiind acuzati ca au violat cu deosebita cruzime o tanara italianca.

Ministrul roman de Externe, Cristian Diaconescu a cerut scuze in numele Romaniei pentru ultimul caz de infractiune facut de romani in Italia, dar i-a spus omologului sau, Franco Frattini, ca nu este firesc sa fie blamat un popor intreg pentru actele unui numar mic de infractori.

Un nou caz: O prostituata a fost violata de trei romani in nordul Italiei

O prostituata bulgara in varsta de 21 de ani a fost sechestrata si violata de trei romani, in orasul italian Padova, relateaza publicatia La Voce, citata de Mediafax.

Fata a fost acostata de cei trei romani in apropierea unui hotel din Padova, urcata cu forta intr-o masina si dusa intr-o casa din zona Cortemaggiore. Femeia a fost amenintata cu un pistol, a fost violata si talharita.

Cei trei romani i-au furat telefonul mobil si banii pe care ii avea asupra sa. Intr-un final, tanara bulgara a reusit sa fuga si a alertat autoritatile. Cei trei romani au fost identificati si arestati de carabinieri.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1178 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    subliniez si eu (Joi, 29 ianuarie 2009, 17:49)

    phatboy [utilizator]

    "Subliniem ca potrivit statisticilor, in Italia traiesc peste un milion de persoane." - eu as sublinia ca in Italia traiesc peste 59 de milioane de oameni. acuma se poate ca peste un milion din ei sunt romani, dar aia e altceva.
  • +4 (6 voturi)    
    Eu si neamul meu nu-i de vina pt... (Joi, 29 ianuarie 2009, 17:49)

    Cristian [anonim]

    Etnia lui Mailat....
    Prima intrebare este daca suntem tzigani...cand am vrut sa rezerv o camera in 2001...atentie 2001 prin locurile acelea..
    Deci integrati-i voi...noi nu putem....
    • 0 (0 voturi)    
      O masura de bun simt (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 18:54)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

      O masura de bun simt ar fi sa se infiinteze o Comisie in cadrul MAE care sa examineze astfel de cazuri si sa retraga cetatenia romana unora dintre infractori.
  • +1 (9 voturi)    
    Corect dar incomplet (Joi, 29 ianuarie 2009, 18:16)

    Corectura [anonim]

    Cetatenia romana nu inseamna cetatenie de infractor, tocmai de aceea nu ar fi trebuit acordata tiganilor.
    • +2 (2 voturi)    
      Constitutia Romaniei (Joi, 29 ianuarie 2009, 20:38)

      STEFAN A. [utilizator] i-a raspuns lui Corectura

      In legea de baza a statului (adica constitutia Romaniei) fiecare persoana nascuta pe teritoriul patriei , primeste automat cetatenia romana. Aceasta cetatenie ,obtinuta prin nastere, nu poate fi retrasa de nimeni.
      Cetateanul ,poate renunta la cetatenia romana doar de la virsta majora (18 ani) prin cerere scrisa.
      Tu cred ca ai fi facut cariera in lagarele naziste, esti unul din acei multi romani care vor solutia finala pentru tigani, unguri , homosexuali.
      Macar nu comenta pe internet daca esti prost gramada !!!!
      Violatorii din Italia sint ROMANI (nici macar tigani), unu din ei este fiu de procuror roman !!
      • +1 (1 vot)    
        Banditi (Vineri, 30 ianuarie 2009, 11:47)

        dami365 [utilizator] i-a raspuns lui STEFAN A.

        Orice ar fi ,sa ii bage la inchisoare 100 de ani si daca sunt cuminti sa ii elibereze dupa 90.Ca se intampla atatea e vina politiei care nu ia masuri la timp, lasand lucrurile sa ajunga prea departe cu infractionalitatea.Ce-s alea tabere de case din carton la marginea localitatilor?Oameni fara documente,fara a fi luati in evidente=raiul infractorilor.Controale si pedepse mai aspre ar fi,cred, solutia.
        • 0 (0 voturi)    
          de ce (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 19:05)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui dami365

          De ce-ti bati tu capul ce sa faca italienii cu ei... inchisorile la italieni sunt mai OK decat spitalele la noi.
          Sa li se retraga cetatenia romana si sa-i lase in plata italienilor.
  • +2 (2 voturi)    
    MAE sa-si puna cenusa in cap (Joi, 29 ianuarie 2009, 21:40)

    Axul [anonim]

    Ce a facut MAE ca sa opreasca raspandirea confuziei dintre tigani si romani?
    Dimpotriva, ei au introdus termenul de rom in documentele oficiale!
    Cu ministri de externe tigani ca Plesu si prosti ca Cioroianu se putea si mai rau.
  • +1 (1 vot)    
    Rezolvare ca la Hadareni! (Joi, 29 ianuarie 2009, 21:52)

    Axul [anonim]

    Cazul e simplu: proprietarii magazinelor depun plangere la UE pentru viloente motivate etnic si primesc cate 200,000 euro despagubiri morale si 300,000 pentru refacere magazin, iar asociatiile romanilor primesc 10 milioane fiecare pentru programe de integrare si non-discriminare.
    Acum sa vedem daca UE e corecta!
    • +2 (2 voturi)    
      romii (Vineri, 30 ianuarie 2009, 11:21)

      gary [anonim] i-a raspuns lui Axul

      degeaba se plang italienii de raul romanilor,nu sunt chiar romani sunt romii ,mai bruneti asa si nici politia din romania nu le poate face nimic, si nu totii romi sunt la fel,dar cei care fac asfel de fapte isi vor primi rasplata ,ce vor itaieni astia mai mult,astea sunt legille umanitatii peste tot in lume se intampla si lucruri rele ,nu le dorim ,dar sa dam cu noroi in totii romani cum este din partea lor????????? nu au acest drept
      • 0 (0 voturi)    
        Se poate rezolva (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 19:03)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui gary

        Sa le retraga Ministerul Justitiei cetatenia romana si sa-i lasam italienilor, sa se numeasca italieni apoi.
  • 0 (0 voturi)    
    Cetatenia romana nu inseamna cetatenie de infracto (Vineri, 30 ianuarie 2009, 1:23)

    gigi [anonim]