Ministrul Educatiei: Paza in scoli poate fi asigurata si de catre parinti

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 15 ianuarie 2009, 14:00 Actualitate | Esenţial


Ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, s-a aflat joi intr-un control inopinat in Vrancea. Directorii unitatilor de invatamant din judet i-au cerut, joi, schimbarea sistemului de evaluare si eliminarea tezei cu subiect unic, intarirea pazei la scoli si acordarea majorarilor salariale de 50%. Ministrul a sugerat ca paza poate fi asigurata si de catre parinti si a exemplificat cu judetul Constanta, unde in multe scoli parintii sunt cei care fac de serviciu prin rotatie.

"Poate ca ar fi bine ca si in Vrancea sa fie implementat acest sistem. In acest mod, parintii vor cunoaste exact care este situatia in scoli si ce probleme sunt acolo", a spus ministrul Educatiei.

Directorii de scoli i-au cerut ministrului Educatiei schimbarea sistemului de evaluare si eliminarea tezei cu subiect unic, intarirea sistemului de paza la unitatile scolare, acordarea, de la 1 ianuarie, a majorarilor salariale de 50 la suta si includerea in programa scolilor de arte si meserii a meseriilor care sunt solicitate in judet.

Referitor la acordarea majorarilor salariale de 50 la suta, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, ministrul Educatiei a evitat sa dea un raspuns concret, spunand ca se va zbate ca aceste cresteri salariale sa fie prinse in bugetul pe anul 2009 al ministerului.

"O sa ma zbat ca in bugetul pe anul 2009 al Ministerului Educatiei si Cercetarii sa fie prinse si aceste majorari salariale. Insa, acest lucru trebuie sa duca la cresterea performantelor elevilor, iar cadrele didactice trebuie sa se dedice mai mult acestei munci", a spus ministrul Andronescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3938 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    CE IDIOTENIE !!! (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:05)

    kin3zu78 [utilizator]

    Pai si parintii aia cand mai muncesc daca se duc si pazesc scoala ?? Eventual sa se duca prin rotatie sa si predea elevilor , sau sa asigure functionarea cabinetului medical .....
    • +3 (3 voturi)    
      Deci,parintii fac teme,platesc meditatii,pazesc... (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:34)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      Nu vedeti ca dupa 1989 ati ajuns in faliment cu scoala???
      Spaga,pardon fondul clasei guverneaza la scoala,meditatii pt acoperirea incompetentei de la ore si acum paza.
      Si mai vreti 50% leafa in plus.
      Nu-i asa ca-i de mirare ca toti tinerii care au ceva in caput, pleaca?
    • 0 (0 voturi)    
      ! (Joi, 15 ianuarie 2009, 15:45)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      Ai uitat facutul lectiilor cu copii, educatul, "dictarea cu mama"..ca asa se face invatamant in Romania!
      Ei doar sa-si ia salariul! Cu 50% marit!
    • 0 (0 voturi)    
      hmm, pe bune? (Joi, 15 ianuarie 2009, 16:13)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      nu, ...doar intreb.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai Ochelaristo.... (Joi, 15 ianuarie 2009, 16:17)

      Cony [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      Auzi ce-i debiteaza capusorul Abramburicai...Pai daca facem si paza de ce cacat sa va ,mai platim? Dus si luat de la scoala, fond al clasei, carti, caiete-OK. Meditatii ,ca la clasa... Nu va ste rusine...Si cica 50% marire salariu...
    • +2 (2 voturi)    
      Prin rotatzie (Joi, 15 ianuarie 2009, 18:02)

      x [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      Sint DE ACORD sa muncesc IN si PENTRU invatamint.
      INCLUSIV PENTRU POSTUL DE MINISTRU al invatamintului!
      Apoi secretar de stat, apoi director in minister, sef de inspectorat, ... ... ...
      In acest timp, doamna fost-ministru & CO vor face de paza la institutiile de invatamint.
    • 0 (0 voturi)    
      TEASING (Joi, 15 ianuarie 2009, 20:21)

      val [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      Mesajul real al declaratiei doamnei Ministru cu privire la parintii care pot sa pazeasca scolile cu randul se refera in realitate la un posibil proiect de lege care ar "permite" consumul, in scop recreational, al anumitor substante, momentan controlate. Consider ca asta e o interpretare posibila a unei afirmatii facute, foarte probabil, sub influenta.
  • +2 (4 voturi)    
    o sa ma zbat precum pestele pe uscat (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:11)

    gospodina Cati [anonim]

    Multe ar putea face parintii astia...Sa pazeasca, sa plateasca materialele didactice necesare plozilor, ba ar putea chiar sa si predea la clase.Ca si asa am auzit ca gospodina Cati propunea zilele trecute evaluarea competentei unui profesor si pe baza "notelor" primite de la parinti. Deci, ciurdarul primeste unde verde sa dea el note unui profesor.Felicitari,doamna gospodina andronescu.
    Diletanti din toate tarile,uniti-va!
  • +4 (4 voturi)    
    doamne (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:11)

    fredy [anonim]

    proasta mai ii
  • +4 (4 voturi)    
    da ????? (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:19)

    neurromu [anonim]

    Stimate dl. ministru: intamplator, parintii lucreaza (sau asa ar trebui), multi dintre ei pentru a supravietui macar.
    Care patron credeti ca ar da liber pentru a face de paza la scoala ?
    De fapt, este si absurd sa pretinzi asa ceva !
    Bravo !
    Ati gasit solutia la inca o problema care va depaseste ...
    ... buuuaaaahhh ...
  • +5 (5 voturi)    
    Pai.... (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:20)

    John Doe [anonim]

    daca parintii fac prin rotatie paza de ce nu ar si tine ore , tot prin rotatie. Astfel s-ar face o economie substantiala la fondul de salarii. Traptat parintii pot lua locul definitiv profesorilor, paznicilor, directorilor si de ce nu si ministrului . Parinti din toate judetele Romaniei : Uniti-va!
  • +3 (3 voturi)    
    eductie (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:21)

    atom [anonim]

    propun ca noi ca parinti sa va platim si majorarea de salar, daca o sa pazim scolile.
    Un om cu onoare care atunci cand era in opozitie spunea ca e posibila majorarea salarilor, iar acum ca ministru sustine ca acest lucru e imposibil ar fi bine sa isi prezinte demisia de onoare. de fapt nu are cum pentru ca notiunea de onoare nu face parte din vocabularul si conduita doamnei ministru andronescu ecaterina.
  • +4 (4 voturi)    
    spalam si WC-uri eventual (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:23)

    Jean de la Monnet [anonim]

    Coana mare ministresa nu stie ca parintii platesc impozite la stat, impozite din care ea, primul manager al invatamintului, trebuie sa poata plati paznici, femei de serviciu, fochisti, electricieni... sau nu le mai ajunge de Audi A6?
  • +5 (5 voturi)    
    Parere mea! (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:26)

    eugen [anonim]

    Ce tampita! Urmatorii pasi probabil ca vor fi:
    - paza scolilor sa fie asigurata si de parinti.
    - orele predate si de parinti
    - paza asigurata numai de parinti
    - orele predate numai de parinti.
    In felul asta se vor face economii majore la buget pt ca nu mai trebuie platiti paznicii si profesorii. In plus parintii care au copii isi vor pierde incet-incet locurile de munca pt ca nu mai sunt productivi (si oricum se indreapta spre pensionare) si se vor crea locuri de munca pt cei tineri (care oricum n-o sa mai apuce pensia).
    Bravo d-na Ministru!
    Btw, romanii parca foloseau gaste pt paza. Va dati seama ce economii fenomenale s-a face la buget daca am implementa-o si la noi???
    • -3 (3 voturi)    
      de ce repeti? (Joi, 15 ianuarie 2009, 15:02)

      Fane [anonim] i-a raspuns lui eugen

      Nu te inteleg. Daca ai fi original ar mai fi ceva. Dar sunteti cativa care repetati ce s-a spus la inceput. Sau sunteti ecoul?
    • 0 (0 voturi)    
      nu repet (Joi, 15 ianuarie 2009, 15:51)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui eugen

      Exista un interval de timp de cand pui mesajul si pana apare in pagina pt ca el este validat. La cat de dezbatut e subiectul nu-i de mirare ca s-a intamplat.
  • +3 (3 voturi)    
    ce handicapata! (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:26)

    io [anonim]

    Cea mai idioata persoana pe care am vazut-o in viata mea!
  • +2 (2 voturi)    
    Abramburica? (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:27)

    AMT [anonim]

    Ma inseala oare memoria sau i se mai spunea si "Abramburica"?
    parca si vad o trupa de parinti inarmati pana in dinti, pazind scoala... evident ca in timpul cat trebuie sa fie la munca....
    la asa idei ministeriale - vai de capul sistemului de invatamant, vai de profesori, elevi si parinti la un loc.......
  • +2 (2 voturi)    
    paza (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:27)

    cristi [anonim]

    Pe doamna ministru ori nu o duce capul ori este nesimtita; platim reparatii, mobila, zugraveli, rechizite, acum trebuie sa stam de paza...
    si invatamantul este gratit?!
  • +2 (2 voturi)    
    hahahaha (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:30)

    Alias [anonim]

    am trait s-o aud si p-asta! n-aveti paine? mancati cozonac!
  • +1 (1 vot)    
    paza scolilor (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:30)

    max [anonim]

    Si eu sunt de parere sa inlocuim si politia cu veghea cetateneasca... asa, cetatenii ar fi mai bine informati despre problemele din cetatea lor. Sincer, pentru propuneri de doi bani nu stiu daca ne trebuie ministri, idei din aceastea vin si plebei mai putin instruite.
    Dar spune dna. ministru ceva interesant, lucru pe care il aud pentru prima oara in dezbaterea referitoare la salariile profesorilor: o incercare de a defini mai bine termenul de performanta. Desi - ministra aici se oprest cu gandirea-i vasta - performanta profesorilor care trebuie sa creasca (de asta sunt convins) nu este nici de pus in egalarea celei a elevilor (na, ei poate este prosti, dle., n-ai ce sa le faci) si nici nu se traduce (numai) prin mai multi olimpici. Se traduce in aceeasi masura prin scaderea numarului de abandon, cresterea numarului de activitati extra scolare organizate de scoli (concursuri sportive etc.), inovatii mai multe in facultati... Dar , le-o fi stiind dna. ministra si pe astea, sau?
  • +3 (3 voturi)    
    i-auzi! (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:30)

    Ioana [anonim]

    Sa ne imaginam urmatoarea familie fictiva de intelectuali: mama, artist plastic/muzician/etc, 1,60m, 55kg, 35 de ani, delicata, gratioasa, tatal, matematician/inginer IT/fizician, 1,75m, 60 kg, 42 de ani, pasionat de literatura si muzica clasica, n-a facut sport in viata lui, nu cunoaste nici macar numele campioanei de fotbal a tarii. Au doi copii in scoala. Intrebare: va puteti imagina ca vreunul dintre acesti doi parinti sa fie in stare macar verbal sa aplaneze un conflict cu cocalarii cutitari de primprejurul scolii? Sugestia e pur si simplu timpita. Ca sa nu mai spun ca "prin rotatie" inseamna ca parintele de serviciu azi nu are habar de conflictul si derbedeii de ieri...
  • +2 (2 voturi)    
    androneasca nu se dezminte (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:31)

    iul [anonim]

    nesimtita mai e femeia asta incompetenta; zici ca e guvernul Apocalipsei, astia ne termina pe toti, mai ales nervos
  • +3 (3 voturi)    
    Astia sunt (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:32)

    un roman [utilizator]

    Noii nostri guvernanti!
  • +3 (3 voturi)    
    Solicitare catre PSD (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:37)

    abramburica [anonim]

    Va rog din suflet, puneti la invatamant un ministru care sa aiba capacitatea intelectuala necesara! Dvs. membrii PSD-ului nu aveti copii, nu va pasa deloc? Cu "Bula cel fricos", "Astelutei" si "Abramburica" reinscaunata se duce de rapa complet tot invatamantul romanesc, sau mai bine zis tot ce a mai ramas din el.
  • +4 (4 voturi)    
    Huh? (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:38)

    Mihai [anonim]

    Cand va asigura dumneai paza la minister din fondurile proprii atunci sa vina cu propunerea asta.
  • +2 (2 voturi)    
    nu-i asa??? (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:41)

    alex [anonim]

    pai ce mai!!! ar insemna sa ne tinem copii acasa ca si asa la scoala numai carte nu se face, profesorii viseaza la ore sau nu vin, siguranta nu exista, meteriale pt studiu lipsesc cu desavarsire la ore precum biologie, chimie, fizica si altele, profesori nepregatiti, tot tacamul.
  • +4 (4 voturi)    
    Da... (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:50)

    Horia [anonim]

    Parintii ar putea fi si Ministru al Educatiei. Mai mult ca sigur ca ar face treaba mai buna decat Abramburica.
  • +3 (3 voturi)    
    sigura ca da ... :) (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:52)

    cri [anonim]

    parintii ar trebui de asemenea sa si predea la ore din cand in cand, sa faca curat in scoala, sa faca patrule de paza pe strazi, si eventual in timpul liber sa mai treaca si pe la job.
    Ar putea chiar sa fie prin rotatie ministru al invatamantului, cu siguranta ar face treaba mai buna.
  • 0 (0 voturi)    
    ce porcarie (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:57)

    gigi [anonim]

    cum naiba poate sa vina un ministru sa spuna asa ceva????
  • +1 (1 vot)    
    Poate da un exemplu personal..! (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:58)

    n-am [utilizator]

    Sa pazeasca Rectoratul Politehnicii, daca are birou ca un etaj superior si o luneta, poate supravegheaza si cum se pregatesc studentii pentru examene.
    Da' pe cineva mai deschis in gandire si dascal nu s-ar gasi in Romania? Ca economie , buget, investitii, globalizare nu prea intelege Dna Ministru (e drept , stie sa ia notite bine, ca sefu' Boc,la un moment dat , mimetismul fata de sef, care era Nastase, o facea sa aiba aceleasi inflexiuni in voce, Dna Andronescu).
    Pacat pentru copiii astia, care n-au nicio vina sa aiba parte de asemenea lideri in domeniul educatiei!
  • +2 (2 voturi)    
    Banu' jos si stam de paza! (Joi, 15 ianuarie 2009, 15:08)

    ali [anonim]

    Dna ministru, cam cu cat platiti un parinte sa stea de paza la scoala? Sa vedem, poate merita sa renunte la servici.... Sau sa vina pensionarii sa pazeasca scolile pe "conventii civile"? Poate reusim sa-nchidem cercul, cumva!!! Daca parintii trebuie sa se bata cu "gastile de cartier" , ar putea sa asigure si paza profesorilor , ar putea sa corecteze si tezele cu subiect unic.... si-ar putea, prin rotatie sa va tina si dumneavoastra locul, acolo la minister....!!!
  • +1 (1 vot)    
    Ministrul Educatiei: Paza in scoli poate fi asigur (Joi, 15 ianuarie 2009, 15:13)

    dana [anonim]

    nu-mi vine sa cred ce citesc....cat poate fi de idioata aceasta femeie?cat de detasata de viata oamenilor?cum sa ma duc sa pazesc usa scolii cand eu LUCREZ PINA SEARA LA 7???
    de ce nu putem sa facem sa dispara acesti cretinoizi cu ideile lor ?
    ar trebui sa-si dea demisia.
  • +1 (1 vot)    
    o sa ajungem ca in filmele tampite americane... (Joi, 15 ianuarie 2009, 15:20)

    liviu_ [utilizator]

    te duci la munca 10 ore/zi , pleci sa iti iei copilu de la scoala, prinzi 2-3 raufacatori pe drum, ajungi la scoala mai prinzi 2-3 huligani, salvezi cativa copii de la bataie , iei copilu acasa ii si explici materia (ca profesorii nu au timp, chef si conostinte), apoi gatesti, te relazezi, dormi (si asta numai in 24 de ore...)
    si maine o iei de la capat
  • +1 (1 vot)    
    neobrazare (Joi, 15 ianuarie 2009, 15:23)

    a.Farcasiu [anonim]

    Deoarece sunt contribuabil la plata salariilor profesorilor, reclam inexistenta reformei reale in sistemul de invatamant, un sistem perimat, anchilozat undeva in secolul trecut. Ceea ce se intampla acum cu educatia copiilor nostri este mai mult decat revoltator. Nu numai ca nu doresc sa pazesc scoli, dar consider ca si asa platesc prea mult pentru ceea ce primesc in schimb.de la acest minister.
  • +1 (1 vot)    
    bravo !!! (Joi, 15 ianuarie 2009, 15:29)

    ileana [anonim]

    felicitari cadrelor didactice si conducatorilor lor.
    nu cred ca asta este idee pura izvorita numai din capul dnei ministru. cred ca i-a fost sugerata de cadrele didactice.

    am mai multe nelamuriri pe care dna ministru ar trebui sa le "lamureasca" pentru ca sunt convinsa ca la impartasesc foarte multi parinti:
    in primul rind am o intrebare pe care o pun de vreo 2 ani. la ce servesc bodyguarzii existenti la unitatile de invatamint din bucuresti? am aflat recent ca ar fi platiti de primarie. deci din bani publici, adica din banii nostri ai parintilor dar si ai celor care nu sunt parinti. pentru ce anume sunt platiti, in afara de a pazi locurile de parcare din exteriorul scolilor sau liceelor ca nu cumva vreun parinte venit cu masina sa ocupe locul vreunui stimat profesor? carora fie vorba intre noi nu le mai ajung locurile existente in fata sau in interiorul unitatilor scolare, dar le trebuie totusi salarii marite cu 50%. noi parintii daca mergem la scoala sa ne asteptam copiii nu ni se prea da voie sa intram in curtea scolii, dar profesrii isi parcheaza masinile acolo, ciinii comunitari colcaie, cunostiintele profesorilor care vin sa se trateze la cabinetele medicale din incinta scolilor au voie chiar si in scoala fara a prezenta acte de identitate, dar pe copiii nostri ii tratam noi in alta parte ca de cite ori avem nevoie nu este doctorul la cabinet, ci in cel mai bun caz doar o asistenta.
    personalul administrativ din scoli, care nu poate face reparatii in scoala, caci nu are timp, nu poate face curatenie decit maturat sumar si aceea cu mare scandal caci copii fac murdar!!! spala de zor masinile profesorilor, cu apa platita de cine?
  • 0 (0 voturi)    
    mai trist e ca (Joi, 15 ianuarie 2009, 15:34)

    lc [anonim]

    nu le convine nici cu teze unice ci concursuri stresante vara cu scandal la repartitie, draqu sa va mai inteleaga ce vreti dar nici sa schimbatii legile la 4 ani dupa cum bate vintul nu e bine
  • +1 (1 vot)    
    ce aiureala (Joi, 15 ianuarie 2009, 15:38)

    calina [anonim]

    Femeia asta chiar e zdravana la cap ?!!!!!!
    Alo tanti ,asta e scoala institutie publica cica de interes national,prioritate nationala asa scrie in hartoagele voastre de politicieni profesionisti preocupati de viitorul tarii .Auzi ce scuza ,sa stie si parintii ce se intampla in scoala , pai stiu tanti si inca bine ca doar cine crezi ca le preda lectia a doua oara si ii ajuta sa-si faca tema?
    Ce ar fi sa te apuci dumneata sa faci turism ecumenic cu cealalta isteata din guvern?
  • 0 (0 voturi)    
    in continuare pt dna ministru (Joi, 15 ianuarie 2009, 15:41)

    ileana [anonim]

    este iarna. la scoala nr 111 daca verificam intrarea profesorilor aflata la strada, este luna, fara fir de gheata pe asfalt. pe cind intrarea copiilor este prin spatele scolii. drumul de la strada pina in spate are un strat de gheata atit de gros cum rar vezi in zona. vai de capul copiilor cu ajung pina acolo, unii din ei, mai mititei cad de cel putin 3 ori. asta deoarece in dimineata de dupa ninsoarea de acum citeva zile nimeni nu a dat zapada pina la intrarea copiilor. daca se intimpla ceva cu unul din copii, o nenorocire, cine va raspunde? noi parintii ca nu ne-am procupat sa ne facem timp sa mergem sa dam zapada. dar oamenii de serviciu din scoala ce atributii au si ce anume fac dinsii? i-as sugera dnei ministru sa mearge in scolile din bucuresti in vizite neanuntate si sa vada cum arata toaletele proaspat renovate cu bani grei. cum doamnele femei de serviciu rrotunjoare si dolofanele fac cumparaturile profesorilor sau stau la cafea la televizor tolanite pe canapele asteptind sa treaca timpul si sa plece acasa.
    la o alta scoala unde invata copilul meu ni s-a propus sa luam niste jaluzele pentru geamuri, bineinteles daca dorim noi parintii sa contibuim. am contribuit, iar doamna ne-a rugat sa venim tot noi sa le montam, ca domnul administrator al scolii nu vrea sa le monteze galeria. si sa ne aducem si o scara suficient de mare pentru asta, ca nu ne da dinsul din scarile scolii. anul scolar urmator, nu mai existau jaluzele si nici galeria lor, probabil peste vara domnul administrator nu a dorit decit sa le demonteze si sa le ia cineva acasa. cind am intrebat nimeni nu stia nimic. a fost probabil tot din cauza noastra a parintilor care nu ne-am organizat sa ne pazim clasa peste vara.
    ma opresc aici, cu toate ca mai am atitea exemple!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 15 ianuarie 2009, 15:51)

    ileana [anonim]

    Devine din ce in ce mai tentanta reclama unui liceu elvetian, care urmeaza sa-si prezinte zilele astea oferta in Bucuresti ( era luni intr-un cotidian central, de-am ramas cu gura cascata), dar ce nu facem sa iesim din cacat...
  • 0 (0 voturi)    
    Ce femeie aiurita! (Joi, 15 ianuarie 2009, 15:51)

    Magda [anonim]

    Mai pesedeule mai mai!
    Si, am vrut dar nu se mai poate....
  • 0 (0 voturi)    
    paza scolii (Joi, 15 ianuarie 2009, 15:54)

    jeni [anonim]

    unde se termina normalul incepe Romania. Platim asigurari de sanatate si nu primim nim ic in schimb platim pentru un invatamint ce se zice ca e gratuit, dar atunci de ce trebui sa mai dam bani la fondul clasei? , lpentru mobilier?, pentru fondul scolii?, si pentru cate si mai cate?
    De ce mai ducem copiii la scoala daca tot ii platim profesor in particular sa predea ce nu a avut profesorul chef la ora?Si acum si paza scolii?Mai ganditi-va poate va mai trebuie ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtire (Joi, 15 ianuarie 2009, 16:19)

    oana [anonim]

    Mare nesimtita,domnilor!Pai,parintii sunt ocupati cu munca ,sa aiba cu ce plati mobila noua din clasa copilului,ca asa e la Barlad.Daca-i cereau conditii pentru copii sa manince si sa-si faca temele la scoala ca in vest,ce raspundea?
  • 0 (0 voturi)    
    de straja tarii si partidului (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:07)

    monica L [anonim]

    Eu ma angajez sa fac voluntariat de paza.... nu la liceul fiului meu, ci chiar la ministerul educatiei, sa-i pazesc pe ministri, secretari de stat si directori sa nu scape vreo prostie pe gura, iar daca tot o scapa, macar sa fie exprimata corect romaneste (ironia asta e la adresa analfabetului Adormitei, fost ministru in scaunul lui Spiru Haret)...
  • 0 (0 voturi)    
    in curand nu-mi mai trimit copiii la scoala (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:20)

    Sorin [anonim]

    Pentru ca oricum nu le foloseste la mai nimic.
    Pentru socializare (in conditii civilizate),
    se pot gasi alti copii cu care sa se intalneasca.
    In rest, m-am saturat sa corectez greselile din manuale, sau pe cele de predare.
    Ca sa nu mai vorbim de degradarea morala...

    Inca ceva: nu sunt de acord cu cei care spun ca invatamantul e anchilozat undeva in trecut.
    AR FI BINE!!! In fapt, mai bine s-ar preda dupa
    manualele din timpul lui Spiru Haret!!

    Stie cumva cineva daca exista amenzi in cazul in care alegi sa-ti instruiesti copilul acasa?
    (stiu, il vor declara cu anul pierdut...
    dar trebuie cumva sa incepem sa miscam ceva,
    prea isi bat joc de noi).

    Precizez: sunt fiu de profesori
    (care, zic eu, si-au facut datoria)
    nu extremist.
  • +1 (1 vot)    
    platiti pe dracu (Joi, 15 ianuarie 2009, 19:20)

    anda [anonim]

    Platiti pe dracu taxe si impozite ...so what ?...doar nu va imaginati ca ele intra in buzunarele profesorilor sau in reparatul scolilor sau al spitalelor sau in salariile medicilor...intra in conturile grase ale alora pe care ii votati ca niste idioti ce sunteti. ale magistratilor care impart legea cum vor ...ale politistilor si alora din armata care ies la pensie la 40 si apoi devin mari afaceristi cu conturi grase ..la cat sa plateste in inv sau sanatate aveti chiar prea mult...oamenii astia chiar fac munca patriotica... ia mai luati-va plozii daca nu va convine sa platiti scoli particulare ca sunt si din astea in romania....si ia nu va mai dati mari ca munciti si platiti ...platiti spagi ...la profi sa va ia plozii 10 ...la examene de toate felurile ca sa treaca...la facultatet ca sa ia inteligentii si diplome ...asta e...mi-e scarba
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru Anduta (Joi, 15 ianuarie 2009, 21:00)

      sandel [anonim] i-a raspuns lui anda

      Ca sa vezi soro, tu de unde aparusi si pe ce planeta traiesti, cu cine ai votat si cu ce te preocupi de asti asa de acra? Si pentru scarba aia de care te plangi ai incercat vreun leac?
  • 0 (0 voturi)    
    Garantat Vanghelie! (Vineri, 16 ianuarie 2009, 0:04)

    robert.b [utilizator]

    Credeati ca este la mishto sloganul?
    • 0 (0 voturi)    
      Ca bine zici! (Vineri, 16 ianuarie 2009, 2:19)

      mira [anonim] i-a raspuns lui robert.b

      asta si "dormi! ca fni lucreaza pentru tine!"
  • 0 (0 voturi)    
    Aberare abramburicum est (Vineri, 16 ianuarie 2009, 2:23)

    Anton [anonim]

    Pazim! sa traiti! tot! si ne si rotim cand ziceti dvs! O miscare de revolutie, acolo, nu ne-ar trebui?

    Ca sa izbandeasca acest program sublim, io zic sa invitam in Ro pe Brangelina - au o tarla de copii, tot interesul sa-i pazeasca cat or fi la scoala.

    Sa vezi cum se da romanu' de ambe sexe la brazda si vine sa faca plantoane ordinele Androneascai... instant!

    Doamna Cati, sar'na, daca tot nu va treziti odata, poate mergeti acasa la dvs. si va culcati. Pareti cam obosita.
  • 0 (0 voturi)    
    "parintii vor cunoaste exact care este situatia in (Vineri, 16 ianuarie 2009, 6:44)

    walter [anonim]

    Parintzii deja stiu care este situatia in scoli si nu este nevoie de a face pe gardienii. Intr-o tara normala unde fiecare trebuie sa-si faca treaba pentru care este platit, organisme specializate se ocupa cu asigurarea linistii si sigurantei cetatenilor. Daca d-na ministru vrea sa vedem la fata locului problemele din scoli, putem sa-i spunem ca nu este nevoie pentru ca deja le stim. Cel mai indicat ar fi sa se apuce de treaba, si sa isi faca munca de ministru, postul unde (din greseala sau poate nu ) a ajuns.

    :((
  • 0 (0 voturi)    
    garzi patriotice (Vineri, 16 ianuarie 2009, 14:03)

    tovarasu' [anonim]

    heiii! tovarasa, propun infiintarea garzilor patriotice,
    deja este tupeu
    cum adica parintii!
    stii tovarasa la cat vin acasa in fiecare zi , dupa 18-19, ca sa contribui la bugetul statului de unde sa furati money
    cred ca ar trebuie sa respectati legea, nu sa amestecati parintii
    -bani pt scaune
    -bani pt paza
    -bani pt perdele, geamuri, parchet
    -bani pt calculator
    ce trebuie sa mai dau la scoala?
    ce mai face statul pt scoala?
    trezireaaaaaaaa!
  • 0 (0 voturi)    
    ce aveti cu educatia? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 20:12)

    clau [anonim]

    recalcitranti fata de profesori , dar ei totusi va suporta copii mai mult timp decat voi parintii, nu mai spun ce comportament au cei mai multi dintre tinerii de azi.
  • 0 (0 voturi)    
    Rezolvare (Marţi, 20 ianuarie 2009, 15:56)

    anonim [anonim]

    Scoala sa aibe o singura intrare. Elevii si profesorii sa intre doar prin fata, pe unde ar fi mai greu sa se strecoare persoane straine.