VIDEO Carnea de porc contaminata, livrata in judetele Ilfov, Buzau si Olt

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:31 Actualitate | Esenţial


Carnea de porc contaminata din Irlanda a fost livrata la cinci firme din judetele Ilfov, Buzau si Olt, a declarat miercuri vicepresedintele ANSVSA, Csutak Nagy Laszlo, care a subliniat ca lantul de distributie poate sa depaseasca cele trei judete.

O cantitate de 3.640 de kilograme de carne de porc a ajuns in Romania din Belgia, provenind din Irlanda. Aceasta cantitate a ajuns la un depozit din Bucuresti, iar in prezent, din acest lot, nu mai exista niciun kilogram, toata cantitatea fiind livrata la cinci firme din judetele Ilfov, Buzau si Olt.

Potrivit vicepresedintelui ANSVSA, aceasta carne de porc a fost procesata, intrand in amestec cu alte produse, astfel ca riscul de contaminare cu dioxina este mai mic.

Ce sunt DIOXINELE

Dioxinele reprezinta un grup de compusi chimici care au anumite caracteristici comune chimice si biologice. Exista cateva sute de astfel de compusi care fac parte din trei clase de substante inrudite. Dioxinele se formeaza in urma proceselor de ardere, cum ar fi combustia deseurilor sau a combustibililor (lemn, ulei sau carbune). Dioxinele apar dintr-o multitudine de surse naturale cum ar fi arderea padurilor si ierburilor, eruptiile vulcanice.

Incepand cu anul 1920, nivelul de dioxine a crescut la nivel global ca urmare a industrializarii. Scaderea nivelurilor de dioxine din mediu si incercarea de a controla acest fenomen de poluare a mediului a inceput in anul 1970, atunci cand dioxinele au fost recunoscute ca substante chimice cu toxicitate ridicata. Datorita faptului ca sunt atat de raspandite in mediul inconjurator, dioxinele sunt prezente inclusiv in organismul uman.

Studiile au demonstrat ca expunerea la cantitati suficient de mari de dioxina poate provoca un numar de reactii adverse privind sanatatea, in functie de o serie de factori ce includ nivelul, perioada si frecventa expunerii.

Cea mai intalnita problema legata de sanatate este acneea severa, care se manifesta prin leziuni care apar in special la nivelul fetei si partii superioare a corpului. Alte efecte ale expunerii la o cantitate mare de dioxina sunt iritatii ale pielii, cresterea excesiva a parului pe corp, depigmentarea, deteriorarea lobului mijlociu al ficatului.

Una dintre preocuparile cele mai importante in ceea ce priveste efectele dioxinelor asupra organismului uman este aparitia cancerului la adulti.

In urma studiilor efectuate pe animale, privind expunerea la niveluri scazute de dioxine, pe o perioada indelungata de timp, s-a concluzionat ca pot declansa efecte negative in ceea ce priveste dezvoltarea si reproducerea.

PENTACLORFENOL

In Comunitatea Europeana utilizarea pentaclorfenolului (PCP) ca pesticid in agricultura este interzisa prin lege, legislatia comunitara fiind transpusa si in legislatia nationala. Astfel, nu este fixata o limita legala admisa, ceea ce inseamna ca daca intr-un produs alimentar se detecteaza PCP peste limita de 0,01 mg/kg (limita de detectie a aparaturii la ora actuala) acesta trebuie distrus.

Pe de alta parte, PCP este larg raspandit pe pamant, ceea ce este indicat si de detectia sa pana si in aerul de munte din zonele rurale (0.25 - 0.93 ng/m3). In ariile urbane au fost detectate in aer niveluri de 5,7 - 7,8 ng/m3.

PCP se foloseste in industria textila, cea a pielariei, cea a hartiei, populatia fiind expusa prin intermediul aerului inhalat in interiorul incaperilor.

Efectele PCP asupra omului au fost observate datorita expunerii accidentale a muncitorilor care lucreaza in productia de PCP si sunt urmatoarele: acnee, inrosirea pielii, boli respiratorii, modificari neurologice, dureri de cap, greturi si slabiciune.

Persoanele care nu sunt expuse la PCP la locul de munca s-au plans de simptome relativ nespecifice (dureri de cap, oboseala, pierderea parului, amigdalite etc.) dar nu s-a putut stabili o legatura cauzala cu PCP.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1768 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    postiti! (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:40)

    mike [anonim]

    postiti, fratilor! scapati si de dioxina cu ocazia asta...
    • +2 (2 voturi)    
      Haha, sa vezi cati irlandezi au gustat dioxina.. (Miercuri, 10 decembrie 2008, 12:30)

      Porcul irlandez [anonim] i-a raspuns lui mike

      Daca a aparut un pericol pt. cei cativa cetateni romani care au cumparat produse in care erau amestecate cantitati de carne de porc irlandez cu alte compozante alimentare (deci risc mai redus), ce sa credem de sutele de mii de irlandezi care s-au indopat saptamani in sir cu frigarui si carnati 100% porc irlandez?

      Daca nu stiati, nu irlandezii au descoperit scandalul, ci laboratoare franceze care au obiceiul sa efectueze controale aleatorii la cererea ministerului francez de resort! Franta a descoperit contaminarea, a avertizat irlanda, inspectorii de acolo abia atunci au inceput controale mai serioase.

      Si nu numai la porci au gasit otrava asta (ziceau la inceput ca ar fi din cauza unor uleiuri din masinile de procesare!) ci si la bovine din Irlanda!

      Chestia cu Irlanda e clasica, la pomul laudat nu te duci cu sacul! Faptul ca au avut crestere economica nu inseamna ca nu au inca mari deficiente in controale, organizare sau management. Vedeti si in ce hal e economia lor in momentul asta, semn ca "expertii" guvernului si clasa politica irlandeza n-a prevazut nimic din timp, i-a lovit criza ca un tren: deficit record, somaj dublat in cateva luni, prabusirea pietei imobiliare, PIB in scadere, plansete pe umarul comisiei de la Bruxelles, cerut bani de la UE, etc.

      Ganditi cu capul nu cu brandul!
  • +1 (1 vot)    
    dioxina (Miercuri, 10 decembrie 2008, 11:01)

    veterinaru [anonim]

    0.00000000001gr provoca tulburari neurologice si modificari de comprtament
    • +1 (1 vot)    
      oare? (Miercuri, 10 decembrie 2008, 12:00)

      Anathema [utilizator] i-a raspuns lui veterinaru

      Riscul principal este cancerul, apoi problemele dermatologice si hepatice. Esti sigur ca ai numarat bine zero-urile? In traducere libera ce ai scris tu s-ar chema 0,01 nanograme. Cantitatea asta e pe kilocorp? Se poate detecta o asemenea concentratie infinitezimala?
  • +2 (2 voturi)    
    Pofta buna ! (Miercuri, 10 decembrie 2008, 11:18)

    Stefan A. [anonim]

    Atentie ! CE a comunicat Romaniei ca a fost livrata carne de porc contaminata ! Comertul alimentar este mai bine monitorat de CE si tarile dezvoltate decit fac agentiile noastre, platite din banii nostri. Au stiut cine a vindut in Romania si in ce cantitate ! Ai nostri au cazut din cer si declara ca habar nu au unde a ajuns carnea. Cind se prezinta lunar sa incaseze salariul si primele stati linistiti ca controleaza pina la ultimul ban! "Expertii " nostri au auzit de controale preventive ?
  • 0 (0 voturi)    
    in tema (Miercuri, 10 decembrie 2008, 11:25)

    Pinochio [anonim]

    cind ?inainte de alegeri ? astfel se explica
  • 0 (0 voturi)    
    sa moara fraieri (Miercuri, 10 decembrie 2008, 11:40)

    eu [anonim]

    si de ce nu ne spuneti in ce magazine a ajuns ca sa stim daca suntem printre cei care au consumat deja ?
  • 0 (0 voturi)    
    Irlanda pedepsita? (Miercuri, 10 decembrie 2008, 12:17)

    Dan Deac [anonim]

    Ma intreb daca nu cumva tot scandalul cu Irlanda e legat de faptul ca aceasta tara a avut indrazneala sa nu semneze tratatul de la Lisabona. La nivelul de scrupule care "nu" exista in UE nu m-ar mira.
    • +1 (1 vot)    
      Nu intra politica 1 (Miercuri, 10 decembrie 2008, 12:50)

      Stefan A. [anonim] i-a raspuns lui Dan Deac

      In alte tari ,controalele se fac nu doar pe hirtie ca si la noi. Daca vei avea posibilitatea sa vizitezi un magazin de produse alimentare din vest, citeste ce este scris pe eticheta carnii. In italia pe eticheta este scris unde a fost nascut porcul sau vitelul,unde a fost crescut, in care macelarie si cind a fost sacrificat . Produsele cu eticheta -bio- provin din o filiera la fel de controlata unde sint excluse furajele cu faini animale, antibiotice sau cresteri intensive tip gaini de oua in baterie. Cind vizitati occidentul mai opritiva si la tara sa vedeti ce inseamna o ferma biologica. E drept ca satele arata ca si orasele dar cu un pic de curiozitate se poate gasi agricultura de calitate.
  • +1 (1 vot)    
    Totusi... (Miercuri, 10 decembrie 2008, 15:50)

    Cl [anonim]

    Vom afla si care au fost firmele care au vandut carnea si implicit oamenii care s-au expus contaminarii?
    Daca se stie clar ca sunt 5 si din ce judete sunt, e evident ca se stie si CARE sunt, nu?

    Sunt convinsa ca toata lumea vrea NUME!