Calin Popescu Tariceanu: Avem sumele necesare pentru acoperirea pensiilor atat in 2008, cat si in 2009

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 25 noiembrie 2008, 15:32 Actualitate | Esenţial


Calin Popescu Tariceanu
Foto: AGERPRES
"Speculatiile de genul "bugetul de pensii este prabusit" sunt nejustificate. Avem banii necesari pentru acoperirea pensiilor, fondul de pensii poate sustine plata acestora atat in 2008, cat si in 2009. Pensionarii sa stea linistiti!", a declarat marti premierul Calin Popescu Tariceanu, dupa sedinta de guvern in care a fost aprobata a patra rectificare bugetara din 2008.

Cele mai importante declaratii ale primului ministru:

  • Deficitul bugetar prognozat, de 2,3%, va ramane nemodificat
  • Doua miliarde de lei vor fi luate de la 18 ministere si institutii publice, pentru reducerea cheltuielilor bugetare
  • Cea mai importanta rectificare, alocarea de peste un miliard de lei pentru Ministerul Muncii
  • Speculatiile de genul "bugetul de pensii este prabusit" sunt nejustificate. Avem banii necesari pentru acoperirea pensiilor, pensionarii sa stea linistiti
  • Am majorat pensii la agricultori, la veterani si la persoanele cu handicap, precum si indemnizatiile reparatorii, pentru asistenta sociala si alocatiile de stat pentru copii
  • Cele mai multe fonduri vor fi diminuate de la Ministerele Educatiei -de 570 milioane de leia, intrucat acestea nu au fost cheltuite in totalitate. Fondurile au fost transferate catre bugetele locale
  • Celelalte ministere care au beneficiat de majorari bugetare: 70 milioane de lei la Ministerul Sanatatii, 33 milioane la MIRA, 10 milioane de lei la Ministerul Public
  • Suplimentarea bugetelor autoritatilor locale, inclusiv pentru plata de 9% pentru majorarea salariilor profesorilor
  • Decontarea pe transportul public pentru tinerii sub 25 de ani care doresc sa se deplaseze in localitatile de domiciliu pentru a vota
  • Contractul de credit dintre Romania si Banca Europeana a fost, de asemenea, aprobat

















890 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    rectificarile astea (Marţi, 25 noiembrie 2008, 16:05)

    mihai [anonim]

    Prostie se numeste cand ai bani pe mana si nu esti in stare sa-i toci. Ministrii care nu-s in stare sa cheltuiasca 2/3 din buget nu ar trebui sa fie schimbati din oficiu? Cum se face ca toamna scolile nu iau aviz sanitar dar ministerul sta cu banii in conturi?
  • +1 (1 vot)    
    RE: Avem bani de pensii (Marţi, 25 noiembrie 2008, 16:11)

    bogdan [anonim]

    Da, asa, de la Buget, cum zicea Base.

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-5167353-guvernul-aprobat-patra-rectificare-bugetara-din-2008-ministerul-muncii-primeste-1-miliard-lei-pentru-pensii-ajutoare-sociale.htm
  • +1 (1 vot)    
    Ce mai Tara (Marţi, 25 noiembrie 2008, 16:17)

    dana [anonim]

    Cum ai fonduri frate daca tai de alte ministere, ca sa dai la altele , in special pentru pensii? Legea e la voi pe hartie doar. DEgeaba aprobati bugetul Tarii intr-un an daca la urma taiati de la un minister si dati la altul in functie de interesul electoral.
  • +1 (1 vot)    
    Taricene, obosit sa-ti tot spun.... (Marţi, 25 noiembrie 2008, 16:27)

    observator OSCE [anonim]

    Baiatu, iti spun pentru ultima data: Banii sunt de la BUGET adica din banii pe care ar trebui sa-i folosesti pe infrastructura adica pentru nenorocita aia de intersectie de pe Uverturii unde mi-am rupt masina de vreo doua ori pina acum.

    Prin urmare NU SUNT BANI la fondul de pensii
  • +1 (1 vot)    
    coerenta si consecventa (Marţi, 25 noiembrie 2008, 16:29)

    SG [anonim]

    Nici nu stiu de unde sa incep:
    A. "Cele mai multe fonduri vor fi diminuate de la Ministerele Educatiei, intrucat acestea nu au fost cheltuite in totalitate. Fondurile au fost transferate catre bugetele locale" Ministerul ala care daca mareste salariile duce economia romaneasca direct in faliment ?

    B. "Doua miliarde de lei vor fi luate de la 18 ministere si institutii publice, pentru reducerea cheltuielilor bugetare"
    "Cea mai importanta rectificare, alocarea 1,5 miliarde de lei pentru Ministerul Muncii" + "Celelalte ministere care au benificiat de majorari bugetare: 70 milioane de lei la Ministerul Sanatatii, 33 milioane la MIRA, 10 milioane de lei la Ministerul Public"
    Asta nu se numeste reducerea cheltuielilor ci redirectionare [ca sa nu-i spunem altfel] d fonduri de la unele ministere spre altele [unde in principal cel al muncii primeste grosul .. probabil pentru pensii],

    C. "Deficitul bugetar prognozat va ramane nemodificat, la 2,3%" + "Contractul de credit dintre Romania si Banca Europeana a fost, de asemenea, aprobat"
    Pe hartie, pe moment. Fiindca daca vorbim de inca un credit doar transferam deficitul de anul acesta undeva in viitor [2009, 2010, etc].
  • +1 (1 vot)    
    mda.. (Marţi, 25 noiembrie 2008, 16:35)

    profesor cu 900 ron salar [anonim]

    dar pentru profesori nu erau destui bani, nu ?
    • -2 (2 voturi)    
      Sunt bani pentru toti (Marţi, 25 noiembrie 2008, 16:42)

      ghita [anonim] i-a raspuns lui profesor cu 900 ron salar

      chiar si pentru majorari cu 200%. Luam de la sanatate, luam de la aparare, luam din investitii si dam pe salarii la bugetari. In cazul in care nu ajung confiscam valuta.
      O sa cada dreaqu spitalele, o sa explodeze tancurile, o sa se prabuseasca scolile peste bugetarii care o sa tipe cu milioanele de ron in buzunar (din care isi vor lua o paine): fara numar fara numar fara numar fara numar, de la nasu tariceanu, de la stabu geoana, de la dj vadim.

      Asa si eu gasesc bani sa imi aprind tigara arzand hartii de sute de euro, numa ca nu-s cretin sa ii ard aiurea doar sa ma dau mare in vederea popularitatii ieftine. Recomand la investirile in functiile de ministru test iq + teste d-alea cu cuburi, piramide si bile de bagat in diferite forme.
  • +1 (1 vot)    
    Asa este, bugetul este prabusit! (Marţi, 25 noiembrie 2008, 16:37)

    prostanacu [anonim]

    Pai stimate d-le PM. Daca tot bugetul tarii este folosit sa acopere NUMAI marirea pensiilor, se cheama ca este prabusit. Un buget care nu face nimic altceva decit sa acopere pensiile in lunile electorale (nu am spus anii electorali), se cheama ca nu esista!
    • 0 (0 voturi)    
      ha ha (Marţi, 25 noiembrie 2008, 17:04)

      marius [anonim] i-a raspuns lui prostanacu

      avem bani.doar votati-ma apoi dupa alegeri mai vedem!!!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    avem banii de la invatamant si sanatate, etc (Marţi, 25 noiembrie 2008, 16:51)

    Jorin [anonim]

    http://www.mediafax.ro/economic/bugetul-pe-2008-la-a-patra-rectificare.html?1686;3552990

    Cele mai multe fonduri vor fi diminuate de la:
    - Ministerul Educaţiei (un minus de 570 milioane lei, cu care vor fi suplimentate sumele defalcate din TVA pentru finanţarea cheltuielilor de personal aferente instituţiilor sau unităţilor de învăţământ preuniversitar de stat),
    - Ministerul Agriculturii (-430 milioane lei),
    - Ministerul Transporturilor (-420 milioane lei),
    - Ministerul Apărării (-200 milioane lei),
    - Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Locuinţelor (-166 milioane lei),
    - Ministerul Mediului (-100 milioane lei).
    • +1 (1 vot)    
      Tariceanu prins cu minciuna (Marţi, 25 noiembrie 2008, 17:06)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Jorin

      Aceasta rectificare confirma ca acel "plan anticriza" e doar o gogoasa electorala.

      Doua exemple:

      Pai daca vrea sa dea bani pentru constructia de locuinte, cum justifica taierea din bugetul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Locuinţelor?

      Daca vrea sa tina in frau inflatia de ce arunca in prag de criza (nu sarbatori) un miliard de euro in consum?
  • +1 (1 vot)    
    Rectificari in lant. (Marţi, 25 noiembrie 2008, 16:59)

    Stefan [anonim]

    Banii se iau de unde sint si se dau unde esti obligat sa acoperi cheltuielile. Ministerele nu au cheltuit banii ? Nu fiti siguri, poate NU AU PLATIT anumite contracte deja in derulare. Si uite asa se ajunge ca publica administratie sa plateasca tot mai tirziu anumite facturi. Acum intirzie putin la plata in un sector, miine in un altul si peste 4 ani ne trezim cu restante de plata de miliarde si nu stim de unde sa scoatem banii. Bugetul se bazeaza pe PREVIZIUNI si cheltuielile se fac in bani gheata. Daca se incaseaza mai putin de la populatie, se fac RECTIFICARI si se astupa gaurile din alte voci de cheltuiala create tot de politici.
  • +1 (1 vot)    
    ahaaaaaa (Marţi, 25 noiembrie 2008, 17:24)

    liviu_ [utilizator]

    acu cand e campanie aveti bani de orice, de strazi de pensii de salarii.. sa curga numai lapte si miere...
    cum se termina alegerile, cum se evapora banii...
  • +1 (1 vot)    
    Vedeti dezastrul (Marţi, 25 noiembrie 2008, 17:30)

    Catalin [anonim]

    Vedeti poza cu dezastrul taricean (http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/829707/Guvernul-ia-bani-de-la-profesori-si-da-la-pensii/)

    Comparati cu declaratiile "responsabile" privitoare la marile masuri anticriza si responsabilitate!

    Se arunca bani in consum, in prag de criza - decembrie - cand mii de salariati sunt disponibilizati.

    Se scot bani tocmai din investitia in infrastructura - bani necheltuiti datorita unei guvernari "responsabile":
    - 570 milioane de la Educatie (bani alocati infrastructurii, caci salariile "majorate iresponsabil" nu au fost date)
    - 420 milioane de la Transporturi - suntem tara care a inaugurat in 2008 cu mare fast 5 km de autostrada, 700 metri (!!!) de tunel (caruia i-au sarit capacele de canal in prima zi), si 4 km de metrou (construiti in 20 de ani!!!!) - pe acorduri de chitara, la un spritz....
    -430 milioane din Agricultura - tara cu intinsele suprafete agricole care zac in paragina, fiindca toti viseaza complexe imobiliare, in timp ce platim pana si patrunjelul de import
    -166 milioane de la Ministerul Dezvotarii - la urma urmei la ce o fi buna dezvoltarea?
    - 100 milioane de la Mediu - in timp ce dealurile o iau la vale, delta e in lacrimi, si apa curata tinde sa devina-un lux

    A...si findca tot guvernam LIBERAL taiem 10 milioane si de la Ministerul pentru IMM, Comert, Turism si PROFESII LIBERALE.

    Intr-adevar, un foarte responsabil guvern - condus taricean in aceasta Romanie Duduitoare - si care pe hartie are planuri de criza....multe, ca in realitate banii pentru pomeni de acolo-i luam!