Daniel Morar: Monitorizarea Romaniei de catre CE in domeniul justitiei va continua si anul viitor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 18 noiembrie 2008, 14:18 Actualitate | Esenţial


Daniel Morar
Foto: AGERPRES
Procurorul sef al DNA, Daniel Morar, a afirmat, intr-un interviu acordat site-ului www.romaniacurata.ro si citat de agentia NewsIn, ca, in opinia sa, monitorizarea Comisiei Europene in domeniul justitiei va continua si anul viitor si ca in lupta impotriva coruptiei "responsabilitatea principala trebuie sa apartina sistemului judiciar din Romania".

"Dupa felul in care decurg lucrurile, consider ca monitorizarea Comisiei Europene va continua si anul viitor si cred ca va inceta abia atunci cand Comisia va constata ca sistemul judiciar este lasat sa functioneze independent, fara niciun fel de ingerinte si ca a devenit functional", a apreciat Daniel Morar.

In opinia procurorului-sef al Directiei Nationale Anticoruptie, "din perspectiva procurorilor, lucrurile nu s-au schimbat deloc" din 2004 si pana in prezent, deoarece "abordarea luptei impotriva coruptiei este aceeasi ca in anii precedenti". El a subliniat ca, in continuare, prioritara este instrumentarea dosarelor de mare coruptie si a precizat ca, in prezent, pe rolul instantelor exista aproximativ 40 de cauze importante de coruptie trimise spre judecare de catre DNA.

Cat priveste asumarea politica a luptei anticoruptie, Morar a mentionat ca este necesara o abordare responsabila si consistenta in acest domeniu din partea tuturor autoritatilor. "Nu stiu daca este important sau nu ca lupta impotriva coruptiei sa figureze in programul partidelor, dar cu siguranta ca aceasta este o tema care se cere a fi abordata in mod responsabil de catre toate institutiile statului si anume: Parlament, Guvern, parchete, instante si alte autoritati ale statului. Consider ca lupta impotriva coruptiei nu este si nu trebuie sa fie un subiect spectaculos, ci o preocupare continua, iar responsabilitatea principala sa apartina sistemului judiciar", a afirmat el.

Procurorul sef al DNA a sustinut ca, pentru realizarea luptei anticoruptie, un instrument fundamental este cel legislativ, aducand in acest context discutia despre pericolul adoptarii de catre Parlament a modificarilor la Codul de procedura penala, aduse prin OUG 60/2006.

Coalitia pentru o Romanie Curata, ai carei parteneri sunt GDS, Freedom House, Academia de Advocacy, SAR, CJI, Cartel Alfa, Societatea Timisoara, Alianta Civica, a lansat marti portalul anticoruptie www.romaniacurata.ro.



















1336 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    Mai existi ? (Marţi, 18 noiembrie 2008, 14:22)

    Alex [anonim]

    Pari genul de om care reuseste in viata cu sarut-mina.
    Dovedeste prin rezultate si mai vedem.
    • 0 (6 voturi)    
      Da? (Marţi, 18 noiembrie 2008, 14:48)

      G [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Dupa ce ti-ai dat seama?
    • 0 (0 voturi)    
      Rezultate ? Mai tata si mai mama procurorule gener (Marţi, 18 noiembrie 2008, 19:55)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Ce ai facut in 4 ani ?Mult zgomot pentru nimic -vorba dramaturgului englez WS
      Napoleon, cand a pus la punct monumentalul cod civil, a facut o comisie de savanti si avocati si cu sedinte zilnice de 6-7 ore in noapte,uitand de razboaiele trimestriale , a realizat in 2 ani grandioasa opera !
      D-le procuror general, incuiei pe subalterni arunca cheia in dambovita si nu le da drumul din procuratura , pana nu pun dosarele la punct la modul inatacabil ! cand vei face asta ? niciodata !
  • -5 (5 voturi)    
    MORAR il baga pe BASESCU la ...si altii (Marţi, 18 noiembrie 2008, 14:37)

    MIHAI 2 [anonim]

    ...”este o tema care se cere a fi abordata in mod responsabil de catre toate institutiile statului si anume: Parlament, Guvern, parchete, instante si alte autoritati ale statului”....Sau poate nu e o omisiune .....si pana si Morar a renuntat la speranta ca Basescu ar putea deveni vreodata responsabil.......PS. Astia cu Coalitia pentru o Romanie Curata ...sunt tare comici....au cooptat si Cartelul Alfa...? Si in schimb au uita sa-l includa pe PRIGOANA care or si cat ....dispune si de utilaje de salubritate ....
  • -1 (5 voturi)    
    O solutie mai ieftina (Marţi, 18 noiembrie 2008, 14:39)

    sadwank [anonim]

    Baietii de la CE monitorizeaza Romania in domeniul justitiei asa cum monitorizau gospodinele pe aia de la Big Brother.
    Daca tot vor sa invete cum se fac smecheriile sa spuna clar, ca gasim metode mai ieftine: le trimitem mail-uri cu legislatia noastra, il punem pe Nastase sa le faca niste ppt-uri, pe Remes sa le prepare niste caltabosi... adica nu trebuie sa cheltuiasca sume mari, dar sa fie seriosi, nu ca pina acum. Ca de 10 ani ne tot monitorizeaza si inca nu au prins smecheria.
    • +1 (1 vot)    
      Mare dreptate ai (Marţi, 18 noiembrie 2008, 22:20)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui sadwank

      Cand ma uit in legislatia noastra ma apuca durerea de cap. Nu ma mir ca o contabila imi spune ceva, alta contabila imi spune altceva, un avocat imi spune ceva, altul altceva.
      Legea nu e aceeasi... ;-)
  • -4 (4 voturi)    
    dilema (Marţi, 18 noiembrie 2008, 14:48)

    cobmh [anonim]

    e o dorinta, pentru a ramine , sau o declaratie, de neputinta , pentru care trebuie schimbat ?
    • +2 (2 voturi)    
      asta-i bine (Marţi, 18 noiembrie 2008, 14:54)

      tsunami [utilizator] i-a raspuns lui cobmh

      very good
  • +5 (5 voturi)    
    incalificabi (Marţi, 18 noiembrie 2008, 14:51)

    Adrian [anonim]

    Eu ca simplu cetatean roman am de suferit de pe urma justitiei romanesti. Este incalificabi ca niste judecatori care beneficiaza de salarii de peste 100 milioane lei vechi/luna (in speta judecatorii de la Tribunale) sa tina si sa mentina steguletul rosu pe Romania.
    Au fost marite salarile, li s-a creeat conditii de stabilitate in functii, statut social si alte facilitati fara a se vedea un beneficiu de pe urma acestei investitii.
    Aceast sistem de justitie umileste romanii sin afara dar si la ei in tara.
    Parerea mea este ca trebuie sa renuntam la a da vina pe sistem si ar trebui sa ne orientam spre acele elemente ale sistemului care fac de ras justitia, fac de ras magistratii onesti si pe toti care doresc sa lucreze corect in spiritul si litera legii.
    • -3 (3 voturi)    
      nimic (Marţi, 18 noiembrie 2008, 15:48)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      esti in eroare. salariile sunt la jumate din cat ai indicat.
      cu privire la comentarii ar fi bine sa spui si lucruri concrete nu acuzati aiurea. ca nu cred ca esti vreun mare comentator politic.
    • 0 (0 voturi)    
      Aceast sistem de justitie umileste romanii (Vineri, 21 noiembrie 2008, 8:43)

      Elena Merlan [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Stiut fiind ca umilirea omului de catre om demonstreaza doar josnicia si micimea umilitorului. In 1984 s-a facut ingerinta in vietile noastre nu pentru ca am incalcat legile tarii ci pentru ca oligarhia proletara confundindu-si menirea si-a facut din viata sinecura.Ascultindu-ne, au aflat ca suntem impotriva lui Ceausescu si suntem si bine realizati material si profesional,asa ca tovarasii epatati au trecut la a ne folosi de unelte si au adus rusii spre a da acestora din oficine scenariile ad-hoc care sa le serveasca interesele personale si de grup.Cum interesele le-au coincis cu ale impartitorilor de putere in Romania ,sub EGIDA RUSEASCA au adus si MAPAMONDUL pentru a le da si acestora tot scenarii ad-hoc si a cersi ceea ce,cei bine platiti nu stiu a face cu demnitate la masa tratativelor cit si pentru a li se deschide usi ce le-au fost inchise.Noi iarba care-o calca elefantii, ne-au luat vietile doar sunt importante numai pentru noi .M-am adresat si eu justitiei dupa anul '89 si daca pina la venirea democratilor la putere JUSTITIA nu mi-a primit nici cererea PENTRU CHEMAREA IN INSTANTA A STATULUI ROMAN , acum au dat curs cererii mele facind o parodie la toate instantele ce au transmis-o CERBERULUI SEF care face si desface totul in tara aceasta.Nu mi-au permis nici un minut sa consult un avocat.M-am adresat si CURTII Europene Ptr Drepturile Omului si au respins si ei actiuneaRusii nu au cunoscut niciodata democratia , nu au vrut democratie nici la '89 ci trezirea Chinei i-au facut sa joace un alt joc transmis mie prin corifei:"o sa aveti democratie cind o sa murim noi".
  • +1 (3 voturi)    
    UE nu se asteapta sa existe condamnari intr-un (Marţi, 18 noiembrie 2008, 15:26)

    13 Noiembrie 2008 [anonim]

    "UE nu se asteapta sa existe condamnari intr-un timp atat de scurt."

    UE nu se asteapta la progrese in doar 4 ani dupa ce timp de 15 ani nu s-a facut nimic in justitie, iar POLITICIENII PSD+PNL+PC blocheaza anchete de coruptie la nivel inalt in parlament

    "Nu este "realist" din partea UE sa se astepte la condamnari intr-un timp atat de scurt, cazurile de coruptie politica fiind printre cele mai dificile."

    Rupert Vining, expert in misiunile de experti ale Comisiei Europene din perioada de preaderare a Romaniei

    RL, Joi, 13 Noiembrie 2008
  • +3 (3 voturi)    
    Monitorizarea justiţiei în România (Marţi, 18 noiembrie 2008, 15:37)

    Vespasian Pella( pour connaisseurs) [anonim]

    Foarte bine face Comisia de la Bruxelles şi va trebui să monitorizeze la sânge justiţia din România, cu toate consecinţele care decurg, până când vom avea o justiţie care să funcţioneze,sub toate aspectele, la standardele europene. Numai aşa vom putea spune că, într-adevăr, suntem un stat de drept!!
    • 0 (0 voturi)    
      Stati linistiti (Marţi, 18 noiembrie 2008, 22:14)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Vespasian Pella( pour connaisseurs)

      Cat timp in justitie sunt fosti securisti, sau dinozauri comunisti pana in maduva oaselor... statul nostru "de drept" va plati despagubiri in continuare pe banii nostrii in urma pierderii proceselor la CEDO.
      Cand il vad pe Gotu Ioan - securist notoriu - pe pagina http://www.dgmsscj.ro/prez_ro.htm ocupandu-se de "Realizarea măsurilor reparatorii pentru persoanele persecutate politic după 6 martie 1945" ... imi dau seama cat de "lupul paznic la oi" este justitia in Romania.
      • 0 (0 voturi)    
        securist notoriu (Marţi, 27 octombrie 2009, 23:42)

        matran [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        daca l-ai facut securist notoriu pe un cetatean onorabil esti de acord sa-i platesti si salariile pe vreo zece ani pentru functia in care lai numit d-ta ? asa ca sa te documentezi mai inainte de a scrie despre altii
      • 0 (0 voturi)    
        daca esti prost..informmat nu calomnia oamenii cin (Luni, 26 iulie 2010, 14:37)

        cioan [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        de prevederile legii privind reparatile celor care au luptat pentru democartie nu beneficviaza si fostii colaborationisti vare au persecutat populatia din Transilvania in timpul ocupatiei hortyste -motiv pentru care nu trebuie sa faci securist persoanele acare aplica legea tiai batut destul joc de romani in perioada 1940-1944
  • +1 (3 voturi)    
    Accesati WWW.romanianecurata (Marţi, 18 noiembrie 2008, 15:52)

    oschy [anonim]

    Liste negre,noaptea cutitelor lungi si de cristal selectarea pe principii stabilite arbitrar doar sa vada sponsorii nostri din strainatate si din tara ca suntem activi.
    Implicarea partizana in campania electorala si sustinerea unor oameni fara o statura morala adecvata sau albiti la ordin incepand cu nr1 din aceasta tara mi se pare ca nu cadreaza cu scopurile unor ONG care se respecta si care nu se ridica la nivelul si statura morala a celor existente in strainatate care lupta pt binele oamenilor nu pt punerea nu stiu cui in scaun de parlamentar.
    • +1 (1 vot)    
      accesati www.romaniacurata.ro (Marţi, 18 noiembrie 2008, 17:36)

      thesaurus rex [anonim] i-a raspuns lui oschy

      BA mie mi se pare ca fac treaba foarte buna, ca eu nu mai tineam minte toate prostiile pe care le-au facut parlamentarii. Asa mai afla si omul obisnuit care n-are timp sa stea cu ochii in tembelizor, ce mai fac oamenii care cica il reprezinta. Hai sa vedem daca Serban Nicolae, din colegiul meu, mai ia vreun vot de la mine vreodata.