Presedintele Medvedev cere evitarea masurilor unilaterale care afecteaza securitatea Europei. UE - ingrijorata de rachetele rusesti din Kaliningrad

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 14 noiembrie 2008, 14:14 Actualitate | Esenţial


Presedintele Rusiei, Dmitri Medvedev, a facut apel vineri la evitarea oricaror masuri unilatarale care afecteaza securitatea in Europa, atata vreme cat nu exista un "acord global" privind securitatea continentului. Declaratia a fost facuta la finalul Summitului UE-Rusia, dupa ce liderul francez Nicolas Sarkozy, tara care asigura presedintia UE, s-a declarat "foarte preocupat" de declaratiile Moscovei privind posibila amplasare de rachete rusesti la Kaliningrad.

"I-am transmis presedintelui Medvedev cat de preocupati suntem de declaratiile sale si ca nu ar trebui plasate rachete in nicio enclava, atata timp cat nu am discutat chestiunea securitatii pan-europene", a afirmat Sarkozy.

"Inainte de semnarea unui acord global privind securitatea europeana, ar trebui sa renuntam la masuri unilaterale", a urmat replica lui Medvedev.

In schimb, Rusia si UE ar putea sustine aceleasi idei la summitului G20 care debuteaza vineri seara la Washington. Presedintele Medvedev a declarat ca sustine ideea omologului sau francez Nicolas Sarkozy privind organizarea unui al doilea summit international dedicat crizei financiare la sfarsitului lunii februarie, a declarat, in marja summitului de la Nisa, un purtator de cuvant al Kremlinului, citat de AFP.

Oficialul rus a explicat ca un al doilea summit este necesar in conditiile in care presedintele ales al Statelor Unite, Barack Obama, nu va participa la reuniunea de la Washington a principalilor lideri din statele industrializate si emergente.

"Aceste lucruri trebuie discutate si cu el", a precizat purtatorul de cuvant.



















1483 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    ce prostie (Vineri, 14 noiembrie 2008, 15:08)

    dedeiu [anonim]

    In loc sa mai faca 100 de scuturi anti-racheta ca sa inteleaga Ivan ca nu ii merge cu noi stam si ne plangem ca babele. Tot sareau in sus toti nationalistii si patriotii pe aici, acum ce o sa faceti? Hai sa o dam inapoi ca rusii sunt "a doua putere militara din lume" ? Hai sa fim seriosi, punem botu' la toate prostiile.
    • 0 (0 voturi)    
      lui dedeiu (Vineri, 14 noiembrie 2008, 19:19)

      bonaparte [utilizator] i-a raspuns lui dedeiu

      Oare ai habar cam cat costa 1 scut? dar 100? Si la ce e bun daca e strapuns? Sa voteze militarosii ca tine alti militarosi! Mai citeste frate ca de povestitori e plina lumea. Cam repede ne radicalizam nu crezi? Azi alba maine neagra, hai sa gasim calea de mijloc ca doar n-or face legea in Europa americanii si rusii? Dar cu de-astia de sar la arme si apoi se intreaba cum se foloseste e plina lumea.
      • 0 (0 voturi)    
        Astazi alba, maine neagra (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 11:09)

        Kleinfuehrer [anonim] i-a raspuns lui bonaparte

        Fara suparare da' neamu' asta de slugoi care sunt rrrromanii exact asa sunt: cand erau tari nemtii..."ostasi va ordon treceti Prutu'!" cand au inceput sa piarda nemtii "Rrrrromani nu inchideti aparatele de radio, urmeaza un comunicat de extrema importanta pentru...tara".
        Kknari pur si simplu!
  • +1 (1 vot)    
    Nesimtirea rusilor (Vineri, 14 noiembrie 2008, 21:35)

    Ion [anonim]

    Cand tarile din Europa au instalat scuturi de aparare, Rusia a reactionat dur. Acum Rusia instaleaza rachete de atac si i se pare normal sa faca asa ceva. E clar care e intentia rusilor, au fost si raman aceelasi neam de barbari razboinici care nu inteleg decat educarea prin aplicarea bocancului in gura elevului.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate ! (Vineri, 14 noiembrie 2008, 22:40)

      Gogu extremistu [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      Pai ce ar vrea rusii ? Sa fii vulnerabil , ca sa fii la mana lor . Oricum , alea cateva rachete din Cehia nu pot opri miile de bombardiere si rachete rusesti. Dar sunt un prim pas . Ii sfidam pe jigodii.
    • -1 (1 vot)    
      replicii (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 10:54)

      slomo [anonim] i-a raspuns lui Ion

      rusii nu sant fraeri au adus cadourile aprope de casele celor ce ravnesc la petrolul lor nimic mai simplu sant in legitima aparare inca nu au atacat nici o tara pentru nu stiu ce ,,,arme de distrugere in masa" doar intuiesc miscarile sahiste pe tabla de sah a planetei - simplu nu?
      • 0 (0 voturi)    
        Rusii sunt periculosi si imprevizibili (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 12:43)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui slomo

        In toata istoria lor, rusii n-au facut altceva decat sa se razboiasca cu vecinii mai slabi, sa-i ocupe si sa-si trimita spionii la furt de tehnologie si asasinate. De ce oare Rusia nu participa la nicio forta de mentinere a pacii decat in tarile pe care vor apoi sa le colonizeze si anexeze? Care sunt exemplele cand rusii au actionat altfel? Donatii, reconstructie, schimb cinstit... De ce la ei in tara nu-si fac treaba, iar cetatenii lor o duc la fel de rau ca acum 20 de ani? Care sunt lucrurile pe care le exporta rusii in afara de arme si gaze/petrol?
        Au fost 50 de ani o super-putere, comparabila cu SUA. Care sunt produsele cu care s-au facut cunoscuti? Au avut putere deplina in Europa Centrala si de Est si in Asia de Est: ce au adus bun in tarile de acolo? In Africa si America Centrala si de Sud ce a facut bun, in afara de vanzari de armament si sprijinit "revolutionari" prosovietici?
        • 0 (0 voturi)    
          ? (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 15:23)

          xxx [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

          Rusia are trupe de mentinere a pacii in Chad si Sudan, contribuie cu echipament si trupe in acele zone. Poate sunt si alte zone, astea au aparut la google search. Au avut si in Kosovo si mai sunt cele din Abkhazia si Osetia de Sud, dar aici e alta discutie.
          Ucrainienii o duc la fel de rau ca acum 20 de ani, rusii au evoluat, nu iti fa probleme. Sunt raspunsuri si pt restul intrebarilor tale dar nu am rabdare sa stau sa caut.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Presedintele Nicolas Sarkozy transmit aprec (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 23:36)

    Tzucky - Ioan TODIROAE [anonim]

    >Presedintele Nicolas Sarkozy a facut vineri 14.11.2008
    >un apel la Rusia si Statele Unite,
    >cerandu-le sa renunte la amenintarile
    >privind amplasarea de rachete sau scuturi antiracheta ....



    Doresc, sustin si militez pentru:
    - 1) o Romanie monarhica,
    - 2) o Romanie politic preponderent social-liberala
    cu PNL Romania in frunte si fara PSD, PC, PRM
    (ar fi a treia cale mai buna in politica romaneasca),
    - 3) neutra militar (ne-membra NATO),
    - 4) o Romanie 100 % neo-europeana
    (traditional si istoric partenera
    cu Franta, Germania, Italia, Spania, Austria, Anglia si tot Occidentul, si
    paralela optim cu SUA si Federatia Rusa),
    - 5) o Romanie preponderent crestin-ortodoxa (cum si este),
    - 6) o Romanie reunita cu Basarabia si Bucovina de Nord,
    - 7) in general o Romanie puternica si 100 % independenta de SUA si Federatia Rusa
    (cum nu este in prezent).


    EXP.: pacifist & (...) Tzucky - Ioan TODIROAE (Timisesti)