Nicolas Sarkozy cere un supraguvern economic pentru Zona Euro

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Marţi, 21 octombrie 2008, 12:27 Actualitate | Esenţial


Nicolas Sarkozy
Foto: Hotnews
Presedintele Frantei, Nicolas Sarkozy, a cerut marti crearea "unei guvernari economice clar identificate" in Zona Euro, care sa lucreze alaturi de Banca Centrala Europeana, anunta AFP. "Zona Euro nu poate continua fara o guvernare economica identificata clar", a declarat Sarkozy, la Strasbourg, in fata Parlamentului European.

Banca Centrala Europeana, singura institutie federala din Zona Euro, la ora actuala, "trebuie sa fie independenta", dar institutul monetar de la Frankfurt, care gestioneaza moneda Euro, "trebuie sa poata discuta cu un guvern economic", a adaugat seful statului francez, care asigura presedintia Uniunii Europene.

Presedintele Frantei s-a pronuntat pentru crearea unor "fonduri suverane" in Europa care, coordonate, ar putea permite oferirea "unui raspuns industrial crizei" actuale: "Va cer sa ne gandim la oportunitatea de a crea, fiecare dintre noi, fonduri suverane care, coordonate, ar putea oferi un raspuns industrial actualei crize", a spus Sarkozy, in fata Parlamentului European.

Create de anumite guverne, fondurile suverane reprezinta instrumente speciale de investitii pentru gestionarea investitiilor din strainatate. Activele acestor fonduri sunt estimate la 5.000 de miliarde de dolari si sunt foarte dezvoltate in Asia si la nivelul tarilor producatoare de petrol.

"Sunt perfect constient de dezacordurile dintre anumite state" asupra acestui subiect, dar este evident ca avem nevoie de un raspuns unitar, la nivel european, in fata actualei crize financiare, a aratat Sarkozy.

"Datoria noastra este sa putem construi mai departe, in Europa, vapoare, avioane sau autoturisme", a subliniat presedintele Frantei.

In momentul in care o criza ajunge la asemenea proportii, "simpla reuniune a ministrilor de Finante" nu poate oferi raspunsurile necesare, a spus el, explicand ca doar sefii de stat si de guvern "dispun de legitimitatea democratica" ceruta de astfel de decizii.

Franta castiga teren in fata opizitiei Germaniei

Un astfel de guvern economic, ale carui contururi nu sunt inca suficient de clare, reprezinta, de mai multi ani, o idee draga Frantei, care militeaza pentru o conducere politica la nivelul zonei euro, in fata atotputernicei Banci Centrale Europene, noteaza AFP.

Parisul a incercat pentru prima oara sa impuna aceasta idee in primavara trecuta, cu putin timp inainte de a prelua presedintia UE, prin evocarea posibilitatii de a convoca un summit al sefilor de stat din Zona Euro.

Dar Franta a fost obligata sa dea inapoi in fata opozitiei Germaniei, care a acuzat Parisul ca incearca sa puna sub semnul intrebarii independenta Bancii Centrale Europene, acuzata frecvent ca mentine dobanzi de interventie ridicate, orbita de lupta impotriva inflatiei.

Criza financiara actuala i-a oferit ocazia presedintelui Sarkozy de a pune in practica aceasta idee: summitul sefilor de stat si de guvern din cele 15 tari membre ale Zonei Euro a avut loc la Paris, in 12 august, si a avut ca scop conturarea planului coordonat de salvare a bancilor.

Acest plan, imbratisat ulterior de toate statele membre ale Uniunii Europene si imitat de Statele Unite, l-a plasat pe Sarkozy intr-o pozitie de forta fata de cancelarul german Angela Merkel.

Presedintele Frantei a subliniat importanta ca Uniunea Europeana sa poata vorbi cu o "voce puternica" in actualul context global. De altfel, Sarkozy a anuntat convocarea, in perioada urmatoare, a unui summit extraordinar la nivelul UE, pentru a pregati reuniunile mondiale dedicate intaririi sistemului financiar international.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1425 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    brr (Marţi, 21 octombrie 2008, 12:34)

    Chulalongkorn [anonim]

    tipu asta e dus cu sorcova.
    un soi de bush al frantei.
  • 0 (8 voturi)    
    Dictatura (Marţi, 21 octombrie 2008, 13:00)

    Bogdan [anonim]

    Asa a inceput si Uniunea, ca un mielusel nevinovat, o uniune economica intre 2-3 tari. Acum e dictatorul politic al intregii Europe.
  • -6 (6 voturi)    
    io (Marţi, 21 octombrie 2008, 13:00)

    io [anonim]

    incep deja sa inteleg ca lucrurile nu stau ca la scoala cu baietii astia...

    adica aritmetica in vest e la pamant, bunul simt cam la fel... nu am nimic cu ei - dar cand nu stii - nu stii....


    ce e diferit fata de noi ?
    ei recunosc !

    noi nu facem nimic...
  • -1 (7 voturi)    
    european...mondial...si... (Marţi, 21 octombrie 2008, 13:01)

    jeoana [anonim]

    Related news: Geoana: Am vorbit la NASA pentru crearea unui guvern economic interplanetar din care sa faca parte si un roman.
    • +1 (1 vot)    
      da, romani (Marţi, 21 octombrie 2008, 13:55)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui jeoana

      neaparat votcaroiu, felix, ilici si tariceanu, sa se duc in intergalactic si sa ne lase in pace :)
  • +1 (5 voturi)    
    Supraguvern,supraveghere (Marţi, 21 octombrie 2008, 13:52)

    santer [anonim]

    se grabesc "initiatii".cu orice "criza" care apare isi pun in aplicare planul de supra*orice.
    au inceput amaricanii acum ceva timp,vor continua europenii.sa vedem cine se "opune".
  • -2 (2 voturi)    
    Francezi nu cumpara F-16 la mina a treia? (Marţi, 21 octombrie 2008, 14:11)

    Tantza si Costel [anonim]

    Francezi nu cumpara F-16 la mina a treia?
  • -1 (5 voturi)    
    cititori (Marţi, 21 octombrie 2008, 14:20)

    razvan [anonim]

    // Toti au devenit analisti peste noapte toti au pareri si nu numai, stiu ce se va intampla. Dragii mei cu totii munciti in cel mai fericit caz pentru vestici, ei va sunt sefi ei va dicteaza viata ei va dau painea. Nu le mai plangeti atat de mila ca si cu o recesiune franta, germania, uk, italia vor castiga o groaza. Daca eu am o afacere care imi produce 1 mild euro si la anul imi scade cu 3% insemanca ca sunt falit?....si ideea uniunii este una dintre cele mai bune idei create. Ideea asta v-a usurat accesul la viena la cumparaturi la schi in austria etc. Si mai iesiti sa vedeti ca vesticii se simt bine unul cu altul impreuna in ac spatiu. Cu singuranta sunt si pro si contra dar mai bine puneti mana si mai creati ceva decat sa va uitati in ograda altuia incontinuu.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 21 octombrie 2008, 15:44)

    Vladutz [anonim]

    stiu ca o sa iau 1000 de voturi cu -, dar trebuie spus ca asta e doar inceputul. acum se tatoneaza terenul. in cativa ani va exista un singur guvern. asta e sigur, pentru ca asta se doreste de cei ce ne conduc (nu ma refer la presedintii statelor care sunt doar interfata cu populatia).

    suntem manipulati aproape la fiecare pas pe care-l facem. ni se baga pe gat ca vrem sau nu tot felul de treburi, ca sa ne tina "ocupati" si sa ne spele creierele, sa facem ceea ce vor ei.

    sunt cateva filme pe net... endgame, zeitgeist si altele pe care, dupa ce o sa le vedeti... probabil ca o sa ganditi altfel. nu zic ca ele reprezinta adevarul, dar tot ce zice acolo se intampla acum.

    ca sa inchei... oricum, NOI, astia mici nu avem ce face, jocurile si destinele noastre se fac in alta parte :)
    • -1 (1 vot)    
      Controlul (Miercuri, 22 octombrie 2008, 20:16)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Vladutz

      Pai controlul e mai bun atunci cand nu exista cineva care sa coordoneze miscarile financiare. Astfel, acei baietii invizibili de care vorbesti pot actiona in liniste (cum fac acuma) si sa adune bilioane de dolari care ulterior sunt acoperiti din banul public.
      Ce este rau intr-o guvernare centrala, atata timp cat regulile dupa care se deruleaza guvernarea e stabilita si aprobata de toti participantii. As vrea sa vad o comisie anti-coruptie alcatuita din straini care sa analizeze si sa trimita in judecata un guvern local din Romania de exemplu. Ehhh?