Amnesty International: Romania a furnizat echipamente militare Coastei de Fildes si Irakului

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 17 septembrie 2008, 18:55 Actualitate | Esenţial


Romania a furnizat, in ultimii ani, echipamente militare Coastei de Fildes si Irakului, anunta Amnesty International intr-un raport in care este criticata actuala "dezordine" observata la nivel global in privinta comertului cu armament, relateaza Mediafax.

Raportul mentioneaza vanzarea de catre Romania, in 2003, a patru elicoptere de atac IAR 330 Puma in Coasta de Fildes, tara afectata de un conflict intre fortele guvernamentale si insurgenti. Printre exportatorii de armament, raportul mai mentioneaza Belarus, Rusia, Bulgaria si Ucraina.

Amnesty critica si situatia din Irak, argumentand ca exporturile de arme in aceasta tara contribuie la perpetuarea situatiei instabile si abuzurilor.

Mai mult, Amnesty International denunta "esecul coalitiei conduse de Statele Unite de a impiedica abuzurile, de a controla stocurile de armament si de dezarmare a militiilor locale".

In cadrul efortului SUA de dotare cu echipamente militare a Guvernului de la Bagdad, Romania si Bulgaria sunt mentionate printre tarile care au furnizat munitie in Irak, desi Amnesty nu are date despre cantitatile exportate sau valoarea contractelor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















927 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    sa caute date pe internet....... (Miercuri, 17 septembrie 2008, 19:41)

    ionica fonosch [anonim]

    *nu stiam de ce s-au marit pensiile :-)
    costa de fildes
    http://www.deagel.com/search.aspx?key=Cote+d%27Ivoire+&cat=Procurement
    banglades
    http://www.deagel.com/search.aspx?key=Bangladesh&cat=Procurement
    irak
    http://www.deagel.com/search.aspx?key=iraq&cat=Procurement
  • -1 (1 vot)    
    rau e,Doamne, sa fi si prost si Amnesty (Miercuri, 17 septembrie 2008, 21:16)

    adelita [anonim]

    organizatia platita gras de noul KGB si de inca un serviciu secret care imi scapa , cand bea cu alte persoane se ia de persoana Romania in loc sa isi vada de homosexualii ei , de viata ei
  • 0 (0 voturi)    
    4?! (Joi, 18 septembrie 2008, 0:06)

    ion din la [anonim]

    daca livram 40, 400 sau 4000 de elicoptere mai intelegeam sa fim luati la ochi de amnesty. nici macar nu cred ca am luat multi saci de cacao pe cele 4(patru!!!!) elicoptere. rusine, amnesty! o organizatie de cacao...
    • 0 (0 voturi)    
      Asta da logica !!!! (Joi, 18 septembrie 2008, 5:49)

      dorinutza travestita canadiana [anonim] i-a raspuns lui ion din la

      D-nul Ion !!!

      Asta e ca si cu ...furtul...
      Ce e mai grav: sa furi UN OU sau UN BOU !

      Sanatate !

      P.S. Succes în rezolvarea problemei !
      Sau macar sa va "legati" de nickname-ul meu...
  • 0 (0 voturi)    
    Botez!! (Joi, 18 septembrie 2008, 9:29)

    Crapu' [anonim]

    Aceasta organizatie ar trebui rebotezata, ceva de genul "Amnezy" sau "Stupidity" Not International
  • 0 (0 voturi)    
    Gogosi (Joi, 18 septembrie 2008, 9:34)

    Gogosi [anonim]

    Bullshit. Ce s-o fi livrat, izmene si curele pentru cai? Ca industrie de armament nu mai avem de mult...
  • 0 (0 voturi)    
    Nu le place concurenta... (Joi, 18 septembrie 2008, 9:52)

    Radu A. [anonim]

    Nici la americani nu le place concurenta, s-au grabit sa ne pareasca ca Ametit International ca am vandut mai mult decat ei. Americanii au vand armament in toate zone de conflict chiar daca era unul impotriva fortelor proprii, doar ca au fost mai vicleni si au vandut prin intermediul unor firme din Romania, Ucraina ca sa-si piarda urma, lupul striga lupul.
  • 0 (0 voturi)    
    Amnesty-propaganda comunista (Joi, 18 septembrie 2008, 11:02)

    Amnezy [anonim]

    E o organizatie creata cu intentii bune, dar care a fost "preluata" in anii '70 de o celula de agenti sovietici si militanti pro-comunisti. Fondatorul initial a si parasit grupul, denuntat deriva ideologica stangista.
    Amnesty se agata cu ferocitate de orice subiect care poate "lovi imperialismul capitalist occidental".
    Ca sa nu se vada prea clar, mai pune si cateva rapoarte despre nenorocite de tari africane si cate o critica discreta despre dizidentii chinezi sau rusi.
    Stanga occidentala e incapabila sa castige alegeri libere si sa iba o majoritate de guverne pro-occidentale.
    Asa ca a gasit ca e mai util sa creeze o nebuloasa de ONG-uri si mass-media, care sa spele creierul la cat mai multi electori, dupa principiul bolshevic: "o minciuna repetata des, devine un adevar"!

    Amnesty a acuzat si Romania de inchisori CIA dar "nu avea dovezi", iar acum acuza iar Romania dar "nu are date".
    Nici eu n-am dovada inca, dar pot afirma ca cei de la Amnesty sunt niste dobitoci, prezumtiv:)
  • 0 (0 voturi)    
    Amnesti International astia... (Joi, 18 septembrie 2008, 12:32)

    SIC [anonim]

    au ajuns un fel de Big brother care se uite pe gaura cheii in closet cand se duce Romanica sa faca pipi. Si ce daca a exportat? Ce numai Romania exporta armament?